Справа № 468/1045/13-ц
БАШТАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД
56101 Миколаївська область м. Баштанка вул. Полтавська 43
Р І Ш Е Н Н Я
іменем У К Р А Ї Н И
22.07.2013 року Баштанський районний суд Миколаївської області в складі: головуючого - судді Муругова В.В., при секретарі - Гриненку М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Баштанка справу за позовом ОСОБА_1 до Баштанської міської ради Баштанського району Миколаївської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом (третя особа - ОСОБА_3),
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з позовною заявою про визнання за нею права власності на земельну ділянку, площею 8,69 га., розташовану в межах території Баштанської міської ради Баштанського району Миколаївської області в порядку спадкування після ОСОБА_4, померлого ІНФОРМАЦІЯ_3. На обґрунтування вимог позивач в заяві зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер її батько ОСОБА_4, після його смерті відкрилась спадщина, в тому числі на успадковану ним після своєї дружини ОСОБА_5 земельну ділянку. Позивач є спадкоємцем за заповітом після померлого та прийняв спадщину після померлого, оскільки вчасно звернулась до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини. Інших спадкоємців після померлого немає.
Нотаріус відмовив позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку, площею 8,69 га., розташовану на території Баштанської міської ради Баштанського району Миколаївської області, оскільки спадкодавець ОСОБА_4 успадкував вказану земельну ділянку після своєї дружини ОСОБА_5 та отримав свідоцтво про право на спадщину, але за життя не зареєстрував у відділі Держкомзему право власності на земельну ділянку та не отримав державний акт на вказану землю.
У зв'язку з цим позивач просила задовольнити позов та визнати за нею в порядку спадкування за заповітом право власності на успадковане ОСОБА_4 після ОСОБА_5 майно - земельну ділянку, площею 8,69 га., розташовану на території Баштанської міської ради Баштанського району Миколаївської області.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала та просила його задовольнити.
Від відповідача Баштанської міської ради Баштанського району Миколаївської області надійшла заява про розгляд справи за відсутності їх представника. Заперечень проти позову не надходило.
Третя особа - ОСОБА_3 позов підтримав, вказав, що дійсно його дід ОСОБА_4 за життя заповів одну земельну ділянку позивачу, а іншу - йому.
Вислухавши пояснення представника позивача, третьої особи, дослідивши матеріали справи (свідоцтво про народження позивача; свідоцтво про одруження позивача; свідоцтво про смерть ОСОБА_4; державний акт на право приватної власності на землю серії МК №1046; свідоцтво про право на спадщину від 29.08.2006 року; витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки; постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 13.03.2012 року; довідку відділу Держземагенства від 24.04.2013 року № 703/05-32; довідку відділу Деркомзему у Баштанському районі від 24.11.2011 року № 1778/06-32; спадкову справу № 167/2006 після смерті ОСОБА_5; спадкову справу № 517/2011 після смерті ОСОБА_4; свідоцтво про смерть ОСОБА_6), суд, розглянувши позов в межах заявлених позовних вимог, приходить до висновку про необхідність відмови в задоволенні позову.
Відповідно до ст.ст. 1216-1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно з ч.2 ст. 1236 ЦК України заповідач має право скласти заповіт щодо усієї спадщини або її частини.
Стаття 1261 ЦК України передбачає, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно з ч.1 ст. 1266 ЦК України внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини.
Відповідно до ч.1, 4-5 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину, крім випадків, встановлених ч. 2-4 ст. 1273 ЦК України (відмови від прийняття спадщини у шестимісячний строк з дня її відкриття). Часом відкриття спадщини згідно з ч.2 ст. 1220 ЦК України є час смерті особи.
За положеннями ст.ст. 1297, 1299 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, до складу якої входить спадкове майно, зобов'язаний отримати свідоцтво про право на спадщину та зареєструвати свідоцтво про право на спадщину в органах, які здійснюють реєстрацію прав на нерухоме майно. Право власності на нерухоме майно виникає у спадкоємця з моменту державної реєстрації цього майна.
В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_5, після її смерті відкрилась спадщина, в тому числі, на земельну ділянку площею 8,69 га., розташовану в межах території Баштанської міської ради Баштанського району Миколаївської області.
Відповідно до даних спадкової справи та пояснень представника позивача до кола спадкоємців першої черги після ОСОБА_5 входили її чоловік - ОСОБА_4 та її дочка ОСОБА_1
При цьому, син померлої ОСОБА_5 - ОСОБА_6 помер до відкриття спадщини 14.06.2004 року та на момент відкриття спадщини в нього залишилось двоє дітей: неповнолітній ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1, та малолітній ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Вказані діти відповідно до ст. 1266 ЦК України за правом представлення спадкували ту частину спадщини, яка б належала за законом їх батьку ОСОБА_6 Протягом шестимісячного строку для прийняття спадщини дані особи та їх законні представники не відмовились від прийняття спадщини після ОСОБА_5, тому прийняли її відповідно до ч.4 ст. 1268 ЦК України.
За таких обставин, відсутні підстави вважати, що ОСОБА_4 успадкував одноособово усю спадщину після своєї дружини ОСОБА_5
З тексту позову слідує, що позивач просить визнати за нею право власності на всю земельну ділянку, яку її батько ОСОБА_4 успадкував після своєї дружини ОСОБА_5 та заповів позивачу.
Проте вказані обставини не підтверджуються доказами по справі, по-перше, як вказано вище, ОСОБА_4 успадкував спадщину після ОСОБА_5 на рівні з неповнолітнім ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1, та малолітнім ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2.
По-друге, з тексту заповіту ОСОБА_4 від 05.05.2011 року слідує, що той заповів своїй дочці ОСОБА_1 державний акт на право власності на землю серії МК №1046 від 24.03.1997 року (правовстановлюючий документ), при цьому, даний державний акт спадкодавцеві не належав взагалі, оскільки був виписаний на його дружину ОСОБА_5, крім того, даний заповіт не містить розпоряджень стосовно безпосередньо земельної ділянки, частину якої ОСОБА_4 мав успадкувати після ОСОБА_5, при цьому, жодна із сторін не просила суд про тлумачення змісту даного заповіту відповідно до ст. 1256 ЦК України та суд в даному випадку обмежений положеннями ст. 11 ЦПК України.
Відповідно до ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Особа, яка бере участь у справі, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
За таких обставин, поданий позов про визнання за позивачем права власності на спадкове майно (всю земельну ділянку) в порядку спадкування за заповітом в межах пред'явлених в позові вимог та обґрунтувань - не підлягає задоволенню, при цьому, вбачаються інші способи захисту позивачем власних прав на спадкове майно.
На підставі викладеного та ст.ст. 10; 11; 60; 214; 215 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Баштанської міської ради Баштанського району Миколаївської області про визнання права власності на земельну ділянку площею 8,69 га., розташовану в межах території Баштанської міської ради Баштанського району Миколаївської області (кадастровий номер ділянки 4820610000:09:000:0010), в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_4, померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана апеляційному суду Миколаївської області через Баштанський районний суд протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
суддя:
Суд | Баштанський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 22.07.2013 |
Оприлюднено | 29.07.2013 |
Номер документу | 32582752 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Баштанський районний суд Миколаївської області
Муругов В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні