Рішення
від 11.03.2009 по справі 59/49-09
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

59/49-09

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,  

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" березня 2009 р.                                                            Справа № 59/49-09

вх. № 1410/4-59

Суддя господарського суду  

при секретарі судового засідання

за участю представників сторін:

позивача - Кравченко С.П., за довіреністю б/н від 25.02.2009.р;  відповідача - Мілешкін М.М., за довіреністю № 460 від 09.07.2008р.;

першої 3-ї особи - не з"явився;

другої 3-ї особи - не з"явився

розглянувши справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ісма-екопром", м. Київ  

до  Статутного територіально-галузевого об"єднання "Південна залізниця", м. Харків 3-я особа , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача:

1. Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрметал", Харківська обл. Зміївський р-н, с. Лиман;

2. Зміївська районна державна адміністрація, Харківська обл., м. Зміїів

про визнання права власності

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Ісма-екопром" звернулось до господарського суду з позовною заявою, в якій просить визнати право власності на залізничну під"їздну колію, яка починається з першого стику СП № 2 залізничного шляху № 68 по станції Шебелинка Південної залізниці довжиною 156,34 метрів, що розташована по Балківському шосе, 52-А в смт. Комсомольське, Зміївського району, Харківської області.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що зазначена залізнична під"їздна колія знаходиться на земельній ділянці, що належить позивачу на підставі договору купівлі-продажу землі на праві власності, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серія ЯД № 021545, на плані відведення земельної ділянки позивачу зазначена ця залізнична колія, вона не рахується на балансі СТГО «Південна залізниця» та згідно технічного паспорту, виготовленого КП "Зміївське БТІ" станом на 25.01.2009р. залізнична колія входить до складу об"єктів, що належать позивачу.

Представник позивача в судовому засіданні 11.03.2009р. підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі та просив визнати право власності за Товариством з обмеженою відповідальністю "ІСМА - ЕКОПРОМ" (м. Київ, вул. Мельникова, 2/10, офіс 311) на залізничу під"їзну колію, яка починається з першого стику СП №2 залізничного шляху № 68 по станції Шебелинка Південної залізниці довжиною 156,34 метрів, що розташована по Балаклійському шосе, 52-А в смт. Комсомольське, Зміївського району, Харківської області.

Крім того, через канцелярію господарського суду представник позивача в порядку ст. 22 ГПК України надав супровідним листом (вх.1682) додаткові документи для залучення до матеріалів справи, які долучаються судом.

Представник відповідача в судовому засіданні проти вимог заявленого позову не заперечував, через канцелярію суду надав відзив на позовну заяву (вх.1650), в якому зазначив підстави, за яких відповідач не заперечує проти вимог позову та просив не покладати на відповідача витрати по сплаті державного мита та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 24.02.2009р. до участі у справі на стороні відповідача у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, були залучені треті особи: 1. Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрметал"; 2. Зміївська районна державна адміністрація.

Перша 3-я особа (ТОВ " Укрметал") в судове засідання свого повноважного представника не направила, але через канцелярію суду надала заяву (вх.1683), в якій позовні вимоги визнає у повному обсязі, а також просить суд розглядати справу без участі свого представника.

Друга 3-я особа в призначене судове засідання свого повноважного представника не направила, витребуваних судом документів не надала. про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином.

Суд вважає, що нез'явлення представника другої 3-ї особи не перешкоджає розгляду справи за наявними в ній матеріалами на підставі ст.75 ГПК України.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, всебічно та повно дослідивши надані учасниками судового процесу докази, суд встановив наступне.

19 липня 2006 року ТОВ "ІСМА - ЕКОПРОМ" (позивач по справі) на підставі договорів купівлі-продажу, що зареїстровані Зміївською  державною  нотаріальною  конторою за №№ 3-460, 3-462, 3-463, 3-464 було придбано у власність майновий комплекс за адресою: Харківська область, Зміївський район, смт. Комсомольське, Балаклійське шосе, 52-А.

На підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки, укладеного між Змїївською районною державною адміністрацією, що посвідчений приватним нотаріусом Гаврильєвим В.І. Зміївського РНО 11.08.2008р. р-р № 1178, земельна ділянка площею 1,1319 га за адресою: Харківська область, Зміївський район, смт. Комсомольське, Балаклійське шосе, 52-А перейшла у власність позивача, в зв'язку з чим 11.09.2008р. був виданий Державний акт на право власності на землю Серії ЯД № 021545. До оформлення договору купівлі-продажу земельна ділянка перебувала у позивача в оренді на підставі договору оренди земельної ділянки від 14.09.2007р., що зареєстрований у Зміївському районному відділенні Харківської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсах" 14.09.2007р. за № 040769100025.

В межах зазначеної земельної ділянки, як на момент укладення договору оренди земельної ділянки так, і на момент укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки, знаходилась залізнична колія, що підтверджується планом відведення земельної ділянки позивачу, площа та конфігурація якої не змінювалась.

Згідно листа Прокуратури Зміївського району Харківської області від 10.10.2008р. за вих. № 452 частина залізничного шляху, який є продовженням шляху № 68, який починається з першого стику СП № 2 на балансі Зміївською ТЕС ВАТ "Центренерго" не рахується, інформації про балансову належність в регіональному відділенні Фонду державного майна України по Харківській області не мається.

Листом від 29.01.2009р. за вих. № 452 Прокуратура Зміївського району Харківської області повідомила, що згідно інформації наданої Ізюмською дистанцією колії, залізнична колія № 68, яка починається з першого стику СП № 2 та яка раніш проходила по території Зміївською ТЕС ВАТ "Центренерго" не знаходиться на балансі СТГО "Південної залізниці".

В матеріалах справи наявний розмежувальний Акт, укладений з Зміївською ТЕС ВАТ "Центренерго" та ТОВ "ІСМА-ЕКОПРОМ" 28 серпня 2006р., згідно якого сторони визначили, що під'їзні шляхи Зміївською ТЕС ВАТ "Центренерго" закінчується на першому стику стрілочного переводу СП 2, колія № 68 та відповідно під'їзна колія ТОВ "ІСМА-ЕКОПРОМ" починається з першого стику СП 2 колії № 68.

Згідно Технічного паспорту залізничної колії виготовленого ТОВ "АЕНІ НАБАТ" станом на листопад 2008 рік колійне господарство ТОВ "ІСМА-ЕКОПРОМ" складається з однієї колії № 68, стрілочних переводів не має.

Вказана колія ТОВ "ІСМА-ЕКОПРОМ" примикає до під'їзної колії Зміївською ТЕС ВАТ "Центренерго" до рамних рейок (РР) стрілки № 2. Межею під'їзної колії позивача є сигнальний знак "Межа під'їзної колії", встановлений навпроти стиків рамних рейок стрілочного переводу № 2. Відстані від вістря гостряка стрілки примикання № 2 до сигнального знаку "Межа під'їзної колії" відсутня.

Довжина під'їзної колії складає 156,34 метра. Повна довжина колії № 68 позивача визначена від стиків рамних рейок стрілки № 2 до кінця колії, корисна довжина відповідає повній. В плані колії № 68 дві криві, з них одна ліва і одна права. Запобіжних тупиків, скидальних стрілок та башмаків не має.

Частина довжини колії перебуває на території ТОВ "Укрметал", а саме 25,88 метрів. Земельна ділянка площею 0,2577 га перебуває в оренді ТОВ "Укрметал" на підставі договору оренди земельної ділянки від 02.04.2007р., що зареєстрований у Зміївському районному відділі Харківської регіональної філії державного підприємства "Центр земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсам" 03.04.2007р. за № 040769100009. На плані відведення земельної ділянки ТОВ "Укрметал" на відміну від плану відведення земельної ділянки ТОВ "ІСМА-ЕКОПРОМ" не зазначена під"їзна колія.

Згідно технічного паспорту виготовленого КП "Зміївське бюро технічної інвентарізації" станом на 25.01.2009 рік до складу об'єктів, що належать позивачу входить залізнична колія (літеровка за планом № XV). Право власності позивача належним чином зареєстроване в КП "Зміївське бюро технічної інвентарізації", що підтверджуються   відповідними   Витягами  про  реєстрацію,  реєстровий  номер  №2-2-155.

Таким чином, позивач фактично є власником спірного об'єкту, що не оспорюється відповідачем і це підтверджується письмовими доказами, які надані обома сторонами.

Надаючи правову кваліфікацію обставинам справи суд виходить з такого.

Відповідно до статті 13 Конституції України держава забезпечує рівний захист майнових прав усіх суб'єктів права власності і господарювання.

Статтею 133 Господарського кодексу України встановлено, що основу правового режиму майна суб'єктів господарювання, на якій базується їх господарська діяльність, становлять право власності та інші речові права - право господарського відання, право оперативного управління, а також право оперативного використання майна. Держава забезпечує рівний захист майнових прав усіх суб'єктів господарювання.

Відповідно до ст. 191 Цивільного кодексу України підприємство є єдиним майновим комплексом, що використовується для здійснення підприємницької діяльності. До складу підприємства як єдиного майнового комплексу входять усі види майна, призначені для його діяльності, включаючи земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировину, продукцію та інші права, якщо інше не встановлено договором або законом. Підприємство як єдиний майновий комплекс є нерухомістю.

Відповідно  до  ч.2  ст. 328  Цивільного  кодексу України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випиває з закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

В розумінні вказаної статті, метою якої є використання вказаного права щодо усунення невизначеності відносин власності індивідуально визначеного майна, чи факти оспорювання чи не визнання права власності на майно з боку інших осіб відсутні, але відсутність документа, що засвідчує право власності на майно, заважає власникові володіти, користуватися, розпоряджатися своїм майном на власний розсуд, надає право звернутись власника цього майно до суду про визнання за ним цього права.

У відповідності до ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. У відповідності до ст. 16 ЦК України кожна особа може звернутися до суду за захистом своїх цивільних прав, а способом захисту цивільного права може бути, зокрема, визнанням судом цього права.

У відповідності до ст. 41 Конституції України та ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

На підставі ст. 48 Закону України "Про власність" захист права власності здійснюється судом, а власник може вимагати усунення будь-яких порушень його права, хоч би ці порушення і не були поєднані з позбавленням володіння. У відповідності до ст. 49 Закону України "Про власність" - володіння майном вважається правомірним, якщо інше не буде встановлено судом.

Згідно з положеннями статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, а згідно статті 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному та об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи.

Відповідно до статті 147 Господарського кодексу України майнові права суб'єктів господарювання захищаються законом. Право власності та інші майнові права суб'єкта господарювання захищаються у спосіб, зазначений у статті 20 цього Кодексу.

Положення статті 20 Господарського кодексу України забезпечують можливість захисту порушених прав та охоронюваних законом інтересів, в т.ч. шляхом визнання наявності права.

На підставі викладеного, з урахуванням обставин справи та вимог чинного законодавства, господарський суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат суд виходить з наступного. Відповідно до ч. 1 статті 49 Господарського процесуального кодексу України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав державне мито покладається на сторони пропорційно розміру задоволених вимог. Проте, згідно ч. 2 статті 49 Господарського процесуального кодексу України якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї державне мито незалежно від результатів вирішення спору. В даному разі матеріали справи свідчать, що вини відповідача у виникненні спору немає. З урахуванням цього, суд покладає їх на позивача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 1, 4, 12, 22, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -   

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Визнати право власності заТовариством з обмеженою відповідальністю "ІСМА - ЕКОПРОМ" (м. Київ, вул. Мельникова, 2/10, офіс 311, р/р 26004004242 в ХОД Райффайзен банк "АВАЛЬ", МФО 350589, ОКПО 34487474) на залізничу під"їзну колію, яка починається з першого стику СП №2 залізничного шляху № 68 по станції Шебелинка Південної залізниці довжиною 156,34 метрів, що розташована по Балаклійському шосе, 52-А в смт. Комсомольське, Зміївського району, Харківської області.

Суддя                                                                                            

Повний текст рішення підписано 16.03.2009р.

Справа № 59/49-09

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення11.03.2009
Оприлюднено01.04.2009
Номер документу3259186
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —59/49-09

Рішення від 11.03.2009

Господарське

Господарський суд Харківської області

Бринцев О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні