ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
16 липня 2013 р. Справа №801/443/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кононової Ю. С., за участю секретаря судового засідання Магері М.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Нижньогірському районі АР Крим
до Колективного сільськогосподарського підприємства "Агрофірма - колгосп імені Крупської"
про стягнення,
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в Нижньогірському районі АР Крим звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Колективного підприємства «Агрофірма-колгосп імені Крупської», в якому просить стягнути заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату пенсії, призначеної на пільгових умовах відповідно до п.п."б" - "з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за грудень 2012 року у сумі 3940,52 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач зареєстрований в Управлінні Пенсійного фонду України в Нижньогірському районі АР Крим як платник внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та зобов'язаний нести витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, розмір яких щорічно визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України. Проте, відповідач вчасно та в повному обсязі сплати не здійснював, через що за ним значиться заборгованість перед Пенсійним фондом за грудень 2012 року у сумі 3940,52 грн., яка добровільно не сплачується, а тому підлягає стягненню в примусовому порядку.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про день, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином. Направив до суду клопотання про розгляд справи за його відсутністю.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про день, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином. Про поважність причин неприбуття у судове засідання суд не повідомив.
Надав заперечення на адміністративний позов, в якому зазначив, що при отриманні розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій ОСОБА_1 11.12.2012 року, ним було надіслано лист до Управління Пенсійного фонду України №75 від 12.12.2012 року і довідку, яка підтверджує відсутність особливого характеру роботи ОСОБА_1 Проте, позивачем була йому сплачена пенсія, сума якої і стала підставою для подання позову до суду.
Колективне підприємство «Агрофірма-колгосп імені Крупської» неодноразово направляло на адресу ПФУ листи із проханням не сплачувати пільгову пенсію до врегулювання питань по підтвердженню особливого характеру робіт, які можуть бути підставою для сплати пільгової пенсії, які ПФУ ігнорувались, тому відповідач вважає, що даний позов не заснований на нормах діючого законодавства та не підлягає задоволенню (а.с.25-26).
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі статті 128 КАС України розглядати справу за відсутністю представників позивача та відповідача.
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог з таких підстав.
Відповідач зареєстрований як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в Управлінні Пенсійного фонду України в Нижньогірському районі АР Крим.
Судом встановлено, що колективне підприємство «Агрофірма-колгосп імені Крупської» зареєстроване у якості юридичної особи з 25.12.1995 року Нижньогірською районною державною адміністрацією АР Крим (а.с.5)
Відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" Пенсійний фонд України призначає пенсії за віком на пільгових умовах. А стаття 8 зазначеного Закону передбачає, що виплата пенсій здійснюється з коштів Пенсійного фонду України.
Згідно пункту 2 Прикінцевих положень Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій.
Відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в частині пенсій призначених згідно з пунктами "б-з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а саме плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003р. №36.
Розрахунки суми відшкодування розраховуються відповідно до підпункту 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. №21-1 (далі - Інструкція).
Згідно пункту 6.1. Інструкції, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004р. за №64/8663, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Пунктом 6.4 зазначеної Інструкції встановлено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (п. 6.5 Інструкції).
Відповідно до п. "в" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991р. № 1788 на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
в) трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи 25 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців;
Судом встановлено, що 07.12.2012 року позивачем на адресу відповідача було направлено розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених у відповідності до п."б"-"з" ст.13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" працівнику Колективного підприємства «Агрофірма-колгосп імені Крупської» ОСОБА_1, відповідно до якого, підлягає відшкодуванню відповідачем починаючи з грудня 2012 року сума у розмірі 3940,52 грн. щомісячно, який було ним отримано 11.12.2012 року (а.с.7).
Згідно з Довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, виданої ОСОБА_1, зазначена особа працювала повний робочий день в колгоспі імені Крупської, Агрофірмі «колгосп імені Крупської», КСХП «Агрофірма - колгосп імені Крупської і за період з січня 1980 року по січень 2001 року.
Виконував роботу тракториста і був безпосередньо зайнятий на виробництві сільськогосподарської продукції у рослиноводстві. За професією, посадою - тракторист (а.с.33).
Пунктом 6.8 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. №21-1 передбачено, що підприємства щомісяця до 25 числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Судом встановлено, що постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 01.07.2013 року було задоволено позов Колективного сільськогосподарського підприємства "Агрофірма - колгосп імені Крупської" та визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Ніжньогірському районі АР Крим з нарахування та направлення розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсії ОСОБА_1 у сумі 3940,52 грн. (а.с.59-61).
Цією постановою встановлено, що 03.12.2012 року відповідачем призначена ОСОБА_1 пенсія на пільгових умовах відповідно до пункту "в" ч.1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" складений розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсії у сумі 3940,52 грн., який був спрямований на відшкодування позивачу.
Проте, посада (професія) "тракториста" та "тракториста - машиніста" є за своєю суттю не тотожними найменуваннями.
Загальний перелік найменувань посад та професій в Україні міститься у класифікаторі професій ДК 003:2010. Класифікатор професій розрізняє три різновиди професій: тракторист, тракторист (лісозаготівельні роботи), тракторист-машиніст сільськогосподарського (лісогосподарського) виробництва. Аналогічний розподіл професій містив й Всесоюзний класифікатор професій робочих, посад службовців та тарифних розрядів, затверджений постановою Державного комітету СРСР по стандартам від 27.08.1986 року №016.
Системний аналіз змісту класифікатору професій свідчить про те, що нормативно закріплена різниця тракторів за їх функціональним призначенням (колісний трактор, гусеничний трактор, сільськогосподарський трактор, промисловий трактор, трельовочний трактор, армійський трактор), отже чинним законодавством не передбачена можливість нарахування пільгової пенсії особам, які працювали на посаді "тракториста".
Згідно з ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, рішенням суду, яке набрало законної сили встановлено, що дії Управління Пенсійного фонду України в Нижньогірському районі щодо нарахування та направлення відповідачу розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсії ОСОБА_1 в сумі 3940,52 грн. не відповідають вимогам чинного законодавства, яким не передбачена можливість нарахування пільгової пенсії особам, які працювали на посаді "тракториста", яку і займав протягом двадцяти одного року пенсіонер ОСОБА_1
В силу викладеного суд вважає, що у задоволенні позову належить відмовити у повному обсязі, оскільки у суду не має правових підстав для стягнення з відповідача витрат на виплату пільгової пенсії, яка була нарахована позивачем безпідставно.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в Нижньогірському районі до Колективного підприємства «Агрофірма-колгосп імені Крупської» про стягнення заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату пенсії, призначеної на пільгових умовах за грудень 2012 року у сумі 3940,52 грн. - відмовити
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя підпис Ю.С. Кононова
Суд | Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 16.07.2013 |
Оприлюднено | 29.07.2013 |
Номер документу | 32610421 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Севастопольський апеляційний адміністративний суд
Лядова Тетяна Романівна
Адміністративне
Севастопольський апеляційний адміністративний суд
Лядова Тетяна Романівна
Адміністративне
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим
Кононова Ю. С.
Адміністративне
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим
Кононова Ю. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні