ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 червня 2013 р. Справа № 804/5996/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Тулянцевої І.В.,
при секретарі Шевцовій М.Ю.
за участю:
представника відповідача Сидоренко А.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Дніпропетровська до Підприємства «Дніпропетровський регіональний центр з ліцензування, атестації та сертифікації у будівництві» про стягнення заборгованості у сумі 15519,45 грн. -
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська (далі - УПФУ в Кіровському районі, позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Дніпропетровського регіонального центру з ліцензування, атестації та сертифікації у будівництві» (далі - відповідач), в якому просить стягнути з відповідача на корить позивача різницю між сумою пенсії, призначеної за Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право наукові працівники за період з січня по березень 2013 року на суму 1581,93 грн. та заборгованість за попередні періоди в сумі 13937,52 грн., загальна сума заборгованості становить 15519,45 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що у відповідача наявна заборгованість по фінансуванню різниці між сумою пенсії, призначеної колишньому працівнику підприємства ОСОБА_2, відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, в сумі 15519,45 грн., яку він просить стягнути в судовому порядку на підставі наявних доказів.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила суд задовольнити їх в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позову. Відповідач вважає, що для наявності законних підстав для стягнення різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленої в період з січня по березень 2013 року та за попередні періоди, необхідними умовами є докази належності відповідача до наукових установ, наявність в штатному розписі відповідача посад, що відповідають переліку, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2004 року № 257, здійснення відповідачем діяльності, що передбачає професійне зайняття науковими працівниками за основним місцем роботи та відповідно до трудового договору (контракту) науковою, науково-технічною, науково-організаційною або науково-педагогічною діяльністю. Відповідач також зазначив, що Дніпропетровський регіональний центр з ліцензування, атестації та сертифікації у будівництві відповідно до Положення, щодо його створення, ніколи не відносився до наукової організації (установи, вищого навчального закладу ІІІ-ІV рівня акредитації тощо) і не виконував роботи, пов'язані з дослідженнями і розробками у галузі технічних наук, що підтверджується документально, жодного разу не звітував про виконання науково-технічних робіт за формою № 1-наука, встановленою обласним управлінням статистики, та не перераховував у відповідні фонди передбачені у разі здійснення наукової діяльності платежі. Крім того, зазначив, що ст.1 та 6 Закону України №1977, науковим працівником є вчений, який за основним місцем роботи та відповідно до трудового договору (контракту) професійно займається науковою, науково-технічною, науково-організаційною або науково-педагогічною діяльністю в наукових установах та організаціях, вищих навчальних закладах ІІІ-ІV рівнів акредитації, лабораторіях підприємств та має відповідну кваліфікацію, а штатний розклад Дніпропетровського регіонального центру з ліцензування, атестації та сертифікації у будівництві не містить посад, які можуть бути віднесені до таких, що пов'язані із науковою діяльністю. В результаті вищевикладеного, позивачем не надано жодного належного доказу, яким доводиться наявність правових підстав для відшкодування різниці пенсій.
Заслухавши представників сторін, дослідивши письмові докази по справі та проаналізувавши чинне законодавство, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Підприємство «Дніпропетровський регіональний центр з ліцензування, атестації та сертифікації у будівництві» зареєстровано виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради 05.03.2001р. як юридична особа та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Дніпропетровська з 19.01.1993р., що підтверджується копією витягу з Єдиного державного реєстру від 01.02.2013р. та зареєстрований як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в УПФУ в Кіровському районі за № 04060104004.
Згідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців до видів діяльності Підприємства «Дніпропетровський регіональний центр з ліцензування, атестації та сертифікації у будівництві» відносяться: ліцензійна діяльність; консультування з питань інформатизації; діяльність, пов'язана з банками даних; дослідження та розробки в галузі природничих та технічних наук; сертифікаційна діяльність.
Судом встановлено, що ОСОБА_2, який працював на підприємстві з 01.09.1993 року по 29.08.2009 року призначено пенсію згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність».
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» суб'єктами наукової і науково-технічної діяльності є: вчені, наукові працівники, науково-педагогічні працівники, а також наукові установи, наукові організації, вищі навчальні заклади III-IV рівнів акредитації, громадські організації у науковій та науково-технічній діяльності.
Згідно ст. 1 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 13.12.1991 № 1977-ХІІ вчений - фізична особа (громадянин України, іноземець або особа без громадянства), яка має повну вищу освіту та проводить фундаментальні та (або) прикладні наукові дослідження і отримує наукові та (або) науково-технічні результати.
Згідно зі ст. 22-3 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» до стажу наукової роботи зараховується, зокрема: час роботи осіб, які мають науковий ступінь, за спеціальністю відповідно до групи спеціальностей галузі науки, з якої присуджено науковий ступінь, з дня зайняття посади за цією спеціальністю; час навчання в аспірантурі, ад'юнктурі чи докторантурі за денною (очною) формою навчання випускникам аспірантури, ад'юнктури, докторантури.
У відповідності до ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", після досягнення чоловіками віку 62 роки за наявності стажу наукової роботи не менш як 20 років, жінками - пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності стажу наукової роботи не менш як 15 років.
Статтею 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» визначено, що різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:
-для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;
-для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;
-для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
До Переліку посад наукових (науково-педагогічних) працівників підприємств, установ, організацій, вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації, перебування на яких дає право на призначення пенсії та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до статті 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2004 року № 257, віднесено пунктом 4, крім інших, керівника (завідуючого начальника) та заступника керівника (завідуючого начальника) підприємства, установи, організації.
Відповідно до п. 2 Порядку фінансування та виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій, науковим працівникам державних не бюджетних установ і організацій згідно із Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших актів, на яку мають право зазначені особи, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 року № 372, за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.
Також, відповідно до п. 5 Порядку № 372 визначено, що розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення встановленого зразка.
Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці урозмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
УПФУ в Кіровському районі м. Дніпропетровська надсилались відповідачу повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів відносно ОСОБА_2
Згідно зазначених повідомлень на відповідача покладався обов'язок по перерахуванню коштів на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів з січня по березень 2013 року на суму 1581,93 грн. та заборгованість за попередні періоди (2007-2009 роки) в сумі 13937,52 грн., загальна сума заборгованості становить 15519,45 грн.
В судовому засіданні представником відповідача підтверджено, що Розрахунки УПФУ в Кіровському районі м.Дніпропетровська ним не оскаржувались.
В ході розгляду справи судом встановлено, що на підставі Розпорядження УПФУ в Жовтневому районі м.Дніпропетровська від 06.12.2006 року № 174830 ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, була призначена пенсія як науковому працівнику відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність".
Згідно Довідки виданої Головним управлінням будівництва та архітектури Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 26.10.2006 року № 1378/7-8, для пред'явлення до Пенсійного фонду України, вказано про те, що ОСОБА_2 має науковий ступінь кандидата наук з архітектури, та наявність необхідного стажу наукової роботи, що безпосередньо було враховано при призначенні пенсії у розмірі 90% від сум середньомісячної заробітної плати ОСОБА_2
Судом також встановлено, що станом на момент розгляду справи, ОСОБА_2 виповнилося 74 роки і в Дніпропетровському регіональному центрі ліцензування, атестації та сертифікації у будівництві він не працює з 29.08.2008 року (наказ № 79 від 29.08.2008 року про звільнення за власним бажанням на підставі ст. 38 КЗоТ України).
Виходячи з норм діючого законодавства, на відповідача покладено обов'язок в повному обсязі відшкодовувати різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, а тому суд вважає правомірним стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості по фінансуванню вищезазначеної різниці суми пенсії, призначеної ОСОБА_2, в розмірі 15519,45 грн.
Доказів сплати відповідачем заборгованості до суду не надано.
Суд не погоджується з твердженням відповідача з приводу того, що підприємство не здійснює наукову та науково-технічну діяльність і тому не повинно відшкодовувати різницю між сумою пенсії призначеної ОСОБА_2 на підставі ст. 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, оскільки згідно з ч. 9 ст. 24 Закону України № 1977-ХІІ, обов'язок відшкодувати різницю пенсії сплаченої Пенсійний фондом України покладається в тому числі і на інші державні підприємства, установи, організації де працювала особа, якій призначена пенсія як науковому працівнику.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а за змістом ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить із того, що відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, у яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати з відповідача не стягуються.
За таких підстав, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-12, 14, 86, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Дніпропетровська до Підприємства «Дніпропетровський регіональний центр з ліцензування, атестації та сертифікації у будівництві» про стягнення заборгованості у сумі 15519,45 грн. - задовольнити.
Стягнути з Підприємства «Дніпропетровський регіональний центр з ліцензування, атестації та сертифікації у будівництві» (49004, м.Дніпропетровськ, пр.Кірова, буд.2, код ЄДРПОУ 20234160, р/р 26004085000184 АКБ «УСБ», МФО 351016) на користь Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Дніпропетровська (49000, м.Дніпропетровськ, вул.Набережна Леніна, буд. 17/731) на р/р 25608303123180 в обласному управлінні Ощадного банку України, МФО 305482, код ЄДРПОУ 21910597, заборгованість з січня по березень 2013 року у розмірі 15519,45 грн. (п'ятнадцять тисяч п'ятсот дев'ятнадцять грн. 45 коп.)
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.В. Тулянцева
Суд | Дніпропетровський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 26.06.2013 |
Оприлюднено | 29.07.2013 |
Номер документу | 32624637 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Степаненко Вячеслав Віталійович
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Гончарова Ірина Анатоліївна
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Гончарова Ірина Анатоліївна
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Степаненко Вячеслав Віталійович
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Тулянцева Інна Василівна
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Тулянцева Інна Василівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні