Рішення
від 02.07.2013 по справі 905/2773/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

02.07.2013р. Справа № 905/2773/13

Господарський суд Донецької області у складі судді Гриник М.М.

при секретарі судового засідання Поповій С.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу

за позовом Макіївської міської ради, м. Макіївка

до відповідача1 товариства з обмеженою відповідальністю «Декомет», м. Макіївка

до відповідача2 фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м. Макіївка

до відповідача3 фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, м. Макіївка

за участю третьої особи: Макіївської ОДПІ, м. Макіївка

про припинення права користування та розірвання договору оренди земельної ділянки

Представники сторін:

від позивача: не з'явився

від відповідача1: не з'явився

від відповідача2: не з'явився

від відповідача3: не з'явився

Макіївська міська рада, м. Макіївка звернулась до господарського суду Донецької області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Декомет», м. Макіївка , фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м. Макіївка, фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, м. Макіївка за участю третьої особи Макіївської ОДПІ, м. Макіївка про припинення права користування та розірвання договору оренди земельної ділянки.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачами не виконуються умови договору, зокрема, відповідачі не приступили до використання земельної ділянки за цільовим призначенням, а також у них наявна заборгованість по орендній платі, що, на думку позивача, є підставою для припинення права користування земельною ділянкою відповідачами та розірвання договору оренди.

Ухвалою від 22.04.2013р. позовна заява прийнята до розгляду та порушено провадження по справі, сторони зобов'язані вчинити певні дії. Зазначеною ухвалою залучено в якості третьої особи Макіївську ОДПІ.

Від відповідачів 2,3 надійшли відзиви на позов, в яких не заперечують проти задоволення позовних вимог.

Ухвалою від 05.06.2013р. процесуальний термін розгляду справи на 15 днів.

Судом, відповідно до вимог статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України складено протокол, який долучено до матеріалів справи.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази, господарський суд -

ВСТАНОВИВ:

За змістом поданої позовної заяви, Рішенням Макіївської міської ради від 27.05.2009 №48/32 ТОВ «Декомет», ФОП ОСОБА_1 та ФОП ОСОБА_2 передано в оренду земельну ділянку площею 0,4471 га для будівництва та функціонування майданчиків ландшафтної архітектури та автостоянки по АДРЕСА_1

На підставі зазначеного рішення Макіївської міської ради між Макіївською міською радою та орендарями ТОВ «Декомет», ФОП ОСОБА_1 та ФОП ОСОБА_2 29.07.2009 укладено договір оренди земельної ділянки, який зареєстровано у виконавчому комітеті Макіївської міської ради Донецькою регіональною філією № 15 ДП «ЦДЗК» Державного комітету України по земельних ресурсах 16.10.2009 за № 040992900006.

В оренду передана земельна ділянка загальною площею 0,4471га. (п.3 договору).

Відповідно до п.8 договору, його укладено на 5 років.

Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3% нормативної грошової оцінки землі, що складає 48652,71грн за рік на відповідний бюджетний поточний рахунок.

Орендна плата вноситься щомісячно, не пізніше 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця із розрахунку 4054грн.39коп. На період будівництва, граничний термін якого складає 6 місяців, щомісячна орендна плата складає 810 грн. 88 коп. (п.11 договору).

21.01.2013р. з метою здійснення самоврядного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства землевпорядниками відділу з регулювання земельних відносин обстежено спірну земельну ділянку, за результатами якого встановлено, що земельна ділянка не забудована, за цільовим призначенням не використовується, будівництво не розпочато, про що складено акт від 21.01.2013р.

Листом від 11.12.2012р. № 21800/9/17-113-1 Макіївська ОДПІ повідомила позивача, що податковий борг по орендній платі за спірну земельну ділянку складає 17323,08грн та запропонувала розглянути питання щодо розірвання договору оренди з відповідачем. Листом від 11.03.2013р. позивачем на адресу відповідачів направлені пропозиції приступити до використання земельної ділянки площею 0,4471 га по вул.. Леніна,147 (в районі АЗС), у Кіровському районі м.Макіївки за цільовим призначенням, згідно договору оренди від 29.07.2009р. та сплатити заборгованість.

У зв'язку з тим, що орендарі не сплатили борг по договору оренди та не приступили до забудови, позивач звернувся до суду з позвом, в якому просить припинити право користування ТОВ «Декомет», ФОП ОСОБА_1 та ФОП ОСОБА_2 земельною ділянкою площею 0,4471 га для будівництва та функціонування майданчиків ландшафтної архітектури та автостоянки по АДРЕСА_1 міста та розірвати договір оренди земельної ділянки від 29.07.2009 року, зареєстрований у виконавчому комітеті Макіївської міської ради Донецькою регіональною філією № 15 ДП «ЦДЗК» Державного комітету України по земельних ресурсах 16.10.2009 за № 040992900006.

За змістом ст.1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Згідно із ч.1 ст.16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно із ст.ст.13, 41 Конституції України від імені українського народу права власника, зокрема, на землю здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.

Відповідно до ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.

Орендою землі у відповідності до ст. 1 Закону України «Про оренду землі»є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Договір оренди землі, відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі», це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Статтею 15 Закону України «Про оренду землі»до істотних умов договору оренди землі віднесено, зокрема, використання земельної ділянки, орендну плату із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Згідно зі ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.

У відповідності до ст. 32 Закону України «Про оренду землі»на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених Законом та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Аналогічне містить ч. 2 статті 651 Цивільного кодексу України, за якою договір може бути розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін в разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Як зазначено вище, підставами для звернення позивача до суду з позовом про припинення права користування земельною ділянкою шляхом розірвання договору оренди є несплата орендарями орендної плати та невикористання земельної ділянки за цільовим призначенням.

Відповідно од ст.. 33 Господарського процесуального кодеку України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обов'язок доказуваня господарським процесуальним кодексом Укаїни покладено на сторони.

Як на доказ на підтвердження факту існування у орендарів заборгованості позивач посилається на листи Макіївської ОДПІ від 11.12.2012р. № 21800/9/17-113-1 та 05.11.2012р. за № 18854/10/15-113-1

Відповідно до ст.32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Ці дані встановлюються, зокрема, письмовими доказами.

Статтею 36 вказаного Кодексу України передбачено, що письмовими доказами є документи і матеріали, які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.

Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії.

До матеріалів справи долучено незавірені копії листів Макіївської ОДПІ, які не можуть бути належними доказами.

Крім того, копія листа Макіївської ОДПІ від 11.12.2012р. № 21800/9/17-113-1 містить посилання на рішення господарського суду Донецької області від 05.11. 2012р. про внесення змін до спірного договору оренди землі.

За даними системи «Діловодство», господарським судом Донецької області 05.11. 2012р. прийнято рішення по справі за № 5006/32/143пд/2012, яким вирішено внести зміни в договір оренди земельної ділянки від 29.07.2009р., який зареєстровано у виконавчому комітеті Макіївської міської ради Донецькою регіональною філією №15 ДП «ЦДЗК» Державного комітету України по земельних ресурсах від 16.10.2009р. за №040992900006, шляхом виключення зі складу орендарів земельної ділянки фізичних осіб-підприємців ОСОБА_1, м. Макіївка та ОСОБА_2, м. Макіївка.

Згідно ст. 653 Цивільного кодексу України у разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняються. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Вищевказане рішення суду не оскаржувалось в апеляційному та касаційному порядку та станом на час звернення позивача з розглядуваним позовм є таким, що набрало законної сили.

Тобто, станом на час звернення до суду, фізичні особи - підприємці ОСОБА_1, м. Макіївка та ОСОБА_2, м. Макіївка не є сторонами по спірному договору, та, відповідно не є особами, які порушують права чи охоронювані законом інтереси позивача та можуть бути відповідачами у даній справі.

Крім того, згідно долученої до справи копії листа від 05.11.2012р. за № 18854/10/15-113-1 та копії договору орендарем земельної ділянки є товариство з обмеженою відповідальністю «Декомет-3», код 13538712, в той час як позивачем у справі є товариство з обмеженою відповідальністю «Декомет» код 3538112, що дає підстави вважати, про наявність іншої юридичної особи.

За ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та додержуватись вимог законодавства про охорону довкілля.

Статтею 22 Закону України "Про оренду землі" (далі - Закон N 161-XIV) встановлено, право орендодавця вимагати від орендаря використання землі за цільовим призначенням, визначеним у договорі оренди земельної ділянки.

В якості доказу на підтвердження факту порушення орендарями умов договору оренди в частині використання земельної ділянки за цільовим призначенням, позивачем до справи долучено незавірену належним чином копію акту обстеження змльеної ділянки від 21.0.2013р., складеного за результатми обстеження земельної ділянки та підписаного спеціалістами виконкому Макіївської міської ради, землевпорядниками відділу з регулювання земельних відносин.

Між тим, ст.144 Земельного кодексу України встановлено порядок припинення права користування земельними ділянками, які використовуються з порушенням земельного законодавства.

У разі виявлення порушення земельного законодавства державний інспектор сільського господарства, державний інспектор з охорони довкілля складає протокол про порушення та видає особі, яка допустила порушення, вказівку про його усунення у 30-денний строк. Якщо особа, яка допустила порушення земельного законодавства, не виконала протягом зазначеного строку вказівки державного інспектора щодо припинення порушення земельного законодавства, державний інспектор сільського господарства, державний інспектор з охорони довкілля відповідно до закону накладає на таку особу адміністративне стягнення та повторно видає вказівку про припинення правопорушення чи усунення його наслідків у 30-денний строк.

У разі неусунення порушення земельного законодавства у 30-денний строк державний інспектор сільського господарства, державний інспектор з охорони довкілля звертається до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування з клопотанням про припинення права користування земельною ділянкою.

Вказаний порядок позивачем дотримано не було.

За приписом ст.43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

За вказаних обставин суд дійшов висновку, що вимоги позивача не підлягають задоволенню з огляду на їх недоведеність.

Керуючись ст. ст. 49, 82, 85 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог Макіївської міської ради, м. Макіївка до товариства з обмеженою відповідальністю «Декомет», м. Макіївка, до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м. Макіївка та до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, м. Макіївка, за участю третьої особи: Макіївської ОДПІ, м. Макіївка про припинення права користування та розірвання договору оренди земельної ділянки - відмовити.

Рішення господарського суду може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду протягом десяти днів. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя М.М. Гриник

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення02.07.2013
Оприлюднено29.07.2013
Номер документу32648132
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —905/2773/13

Рішення від 02.07.2013

Господарське

Господарський суд Донецької області

М.М. Гриник

Ухвала від 22.04.2013

Господарське

Господарський суд Донецької області

М.М. Гриник

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні