Рішення
від 26.07.2013 по справі 310/4447/13-ц
БЕРДЯНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 310/4447/13-ц

РІШЕННЯ

Іменем України

26 липня 2013 року м.Бердянськ

Бердянський міськрайонний суд Запорізької області у складі:

головуючого - судді Гагут Л.І.,

при секретарі - Вакал Н.А,

за участю: позивача ОСОБА_1, представника відповідача ТОВ «МП Альянсзернотрейд» - Міхно Р.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «МП Альянсзернотрейд» про стягнення заборгованості по заробітній платі, середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні,

ВСТАНОВИВ:

В квітні 2013 року ОСОБА_1 звернулась до Бердянського міськрайонного суду з позовом до ТОВ «МП Альянсзернотрейд» про зобов'язання оформити належним чином записи в трудовій книжці, стягнення заборгованості по заробітній платі, середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні та моральної шкоди. В позові зазначила, що 28.09.2011 року наказом №59 вона була прийнята на посаду начальника бюро зовнішньоекономічної діяльності ТОВ «МП Альянсзернотрейд». Починаючи з лютого 2012 року заробітну плату стали виплачувати нерегулярно в наслідок чого утворилась заборгованість яка складає 1468,77 грн. В травні 2012 року вона написала заяву про звільнення та передала усі товарно-матеріальні цінності, печатку та документацію. В усній формі їй повідомили, що продовж 10 днів проведуть з нею кінцевий розрахунок та видадуть трудову книжку. На її подальші звернення відповідач ніяким чино не відреагував, на теперішній час кінцевий розрахунок не провів. Вона неодноразово зверталась по допомогу у вирішенні проблеми до прокуратури, інспекції з питань праці, але марно. Трудова книжка їй була вислана поштою 19.02.2013 року. Те, що відповідач продовж тривалого часу з моменту передання товарно-матеріальних цінностей та документів не видавав їй належним чином заповнену трудову книжку, позбавило її можливості працевлаштуватись, або стати на облік в центр зайнятості. Таким чином вона була позбавлена коштів для існування і знаходилась на утриманні батьків-пенсіонерів позичаючи кошти на своє утримання та сплату комунальних послуг. Все це завдало їй незручностей морально-етичного порядку. Вважаючи дії відповідача незаконними, посилаючись на ст. 116, 117, 237-1 КЗпП України, просить стягнути з відповідача заборгованість по заробітній платі в сумі 1468,77 грн., середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні в сумі 4400 грн., та моральну шкоду в сумі 3000 грн., зобов'язати відповідача оформити належним чином записи в трудовій книжці.

Продовж розгляду справи позивач відмовилась від позовних вимог про зобов'язання оформити належним чином записи в трудовій книжці в зв'язку з чим провадження у справі в цій частині було закрито.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримала посилаючись на обставини викладені в ньому. Додатково суду пояснила, що оцінює спричинену їй діями відповідача моральну шкоду у 3000 грн. оскільки не могла отримати тривалий час належним чином заповнену трудову книжку в довідку про заборгованість з виплати заробітної плати. Через це не могла влаштуватись на роботу. Лише тому, що її знають як добросовісного працівника її взяли на роботу за сумісництвом. Просить задовольнити позов в повному обсязі.

Представник відповідача ТОВ «МП Альянсзернотрейд» - Міхно Р.О. в судовому засіданні позов в частині заборгованості по заробітній платі в розмірі 1468,77 грн. визнав. В іншій частині позовні вимоги не визнає, оскільки розрахунок зроблено невірно, а моральна шкода не підтверджена належними доказами. У задоволенні цієї частини позову просить відмовити.

Вислухавши пояснення присутніх осіб, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Статтею 11 ЦПК України передбачено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів.

Відповідно до ст. 115 КЗпП України, заробітна плата виплачується робітнику регулярно в робочі дні в строки, встановлені колективним договором, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцять календарних днів.

Згідно ст. 47 КЗпП України, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний в день звільнення видати працівнику належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки, зазначені в ст.116 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 116 КЗпП України, при звільненні працівника виплата усіх сум, належних йому від підприємства, проводиться у день звільнення.

Згідно вимог ст. 117 КЗпП України, частина 1 якої передбачає відповідальність працедавця за затримку розрахунку при звільненні працівника, в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в ст. 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір, підприємство, установа,організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 28.09.2011 року була прийнята на посаду начальника бюро зовнішньоекономічної діяльності ТОВ «МП Альянсзернотрейд» та з 19.02.2013 року звільнена на підставі п.4 ст.40 КЗпП України, що підтверджується світлокопіями трудової книжки та наказів №59 «Про прийняття на роботу» та №88 «Про припинення трудового договору» (а.с.6, 32, 42). Підстави звільнення позивачем не оскаржені.

Згідно довідки ТОВ «МП Альянсзернотрейд» №1 від 22.03.2013 року, заборгованість із виплати заробітної плати ОСОБА_1 становить 1468,77 грн. (а.с.10).

Враховуючи, що позивачу до теперішнього часу не виплачена заробітна плата в строки, передбачені законодавством, чим порушені її конституційні права на оплату праці, суд вважає за необхідне позовні вимоги в цій частині задовольнити.

З позовної заяви і пояснень позивача вбачається, що на день звільнення - 19.02.2013 року, і по теперішній час в порушення вимог ст.ст. 47, 116 КЗпП України, з позивачем не проведено кінцевий розрахунок із заробітної платі тому вона просить стягнути з відповідача на її користь суму середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні по день ухвалення судом рішення в сумі 4400 грн.

Суд вважає, що вказана сума розрахована позивачем неправильно, оскільки сума середнього заробітку повинна нараховуватися шляхом множення середньоденної заробітної плати на число робочих днів у розрахунковому періоді.

Відповідно до п.20 Постанови Пленуму Верховного Суду України №13 від 24.12.1999р. «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» установивши при розгляді справи про стягнення заробітної плати у зв'язку із затримкою розрахунку при звільненні, що працівникові не були виплачені належні йому від підприємства, установи, організації суми в день звільнення, суд на підставі ст. 117 КЗпП України стягує на користь працівника середній заробіток за весь період затримки розрахунку, а при не проведенні його до розгляду справи - по день постановлення рішення, якщо роботодавець не доведе відсутності в цьому своєї вини. Сама по собі відсутність коштів у роботодавця не виключає його відповідальності.

Відповідно до довідки, виданої відповідачем, середньоденна зарплата ОСОБА_1 складала 18,25 грн. (а.с.9).

Затримка розрахунку становить 106 робочих днів за період з 19.02.2013 року по 26.07.2013 року включно, тому середня заробітна плата за час затримки розрахунку при звільненні становить суму 1934,50 грн. (18,25 грн. х 106 днів), а не 4400 грн. як вказує позивач.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що вимоги трудового законодавства щодо строків проведення остаточного розрахунку відповідачем були порушені, отже позов в частині стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні підлягає задоволенню частково в сумі 1934,50 грн. за період часу з 19.02.2013 року по 26.07.2013 року включно.

Відповідно до ст. 237-1 КЗпП України, відшкодування власником або уповноваженим ним органом моральної шкоди працівнику провадиться у разі, якщо порушення його законних прав привели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв'язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя.

У судовому засіданні позивачем не підтверджено належними та допустимими доказами того, що порушення її законних прав з боку відповідача привели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв'язків і необхідності додання нею додаткових зусиль для організації свого життя, тому суд приходить до висновку, що у задоволенні вказаної частини позовних вимог треба відмовити.

Враховуючи, що позивач згідно п.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору, він на підставі ст.88 ЦПК України підлягає стягненню в доход держави з відповідача у розмірі 229,40 грн.

Керуючись ст.ст. 4, 10, 11, 57-62, 64, 88, 174, 212-215 ЦПК України, ст.ст. 47, 115, 116, 117, 237-1 КЗпП України, Законом України «Про оплату праці», Постановою Пленуму Верховного Суду України № 13 від 24.12.1999р. «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці», суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «МП Альянсзернотрейд», місце розташування: Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Свердлова, б.21, офіс 7, ідентифікаційний код: 34667302, на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка народилась в м. Санкт-Петербург, мешкає за адресою: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер:НОМЕР_1, заборгованість по заробітній платі у розмірі 1468,77 грн.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «МП Альянсзернотрейд», місце розташування: Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Свердлова, б.21, офіс 7, ідентифікаційний код: 34667302, на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка народилась в м. Санкт-Петербург, мешкає за адресою: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер:НОМЕР_1, середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні за період з 19.02.2013 року по 26.07.2013 року в розмірі 1934,50 грн. з утриманням відповідних податків та обов'язкових платежів, передбачених законом.

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «МП Альянсзернотрейд», місце розташування: Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Свердлова, б.21, офіс 7, ідентифікаційний код: 34667302, в доход держави судовий збір в сумі 229,40 грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Запорізької області через Бердянський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення рішення.

Суддя: Л. І. Гагут

СудБердянський міськрайонний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення26.07.2013
Оприлюднено05.08.2013
Номер документу32709570
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —310/4447/13-ц

Рішення від 26.07.2013

Цивільне

Бердянський міськрайонний суд Запорізької області

Гагут Л. І.

Ухвала від 11.07.2013

Цивільне

Бердянський міськрайонний суд Запорізької області

Гагут Л. І.

Ухвала від 30.04.2013

Цивільне

Бердянський міськрайонний суд Запорізької області

Гагут Л. І.

Ухвала від 26.07.2013

Цивільне

Бердянський міськрайонний суд Запорізької області

Гагут Л. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні