cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
16.07.2013р. Справа № 905/3416/13
Господарський суд Донецької області у складі:
Судді Бокової Ю.В., при секретері судового засідання Д'яковій Ю.Ю.
Розглянувши матеріали справи за позовом : Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Донецькобленерго", м. Горлівка
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Д.Д", м. Донецьк
про стягнення заборгованості за активну електроенергію в сумі 594,70 грн., заборгованості за перевищення договірної величини енергоспоживання в сумі 432,43 грн.
за участю представників сторін:
від позивача: Позняр С.В.. -за довір. від 22.01.2013 р. № 352-13 «Д»
від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
Позивач, Публічне акціонерне товариство "ДТЕК Донецькобленерго", м. Горлівка, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Д.Д", м. Донецьк про стягнення заборгованості за активну електроенергію в сумі 594,70 грн., заборгованості за перевищення договірної величини енергоспоживання в сумі 432,43 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на договір про постачання електричної енергії № 4735 від 30.10.2002 р. з додатками до нього, акти прийняття-передавання товарної продукції за січень - березень 2013 р., рахунки за активну електроенергію за січень - березень 2013 р., рахунки за перевищення договірних величин за січень - березень 2013 р.правовстановлюючі документи тощо.
Позивач у судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог.
Відповідач у судові засідання не з'являвся, відзиву не надав, хоча повідомлявся про судові засідання належним чином шляхом своєчасного надсилання ухвал за адресою, визначеною у якості місцезнаходження за матеріалами справи та згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Суд вважає за можливе розглянути спір в порядку ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в справі матеріалами, оскільки їх цілком достатньо для правильної юридичної кваліфікації спірних правовідносин, а неодноразова неявка без пояснення причин належним чином повідомленого Відповідача і не надання ним певних документів у світлі приписів ст. ст. 4-3, 22, 33 та 77 Господарського процесуального кодексу України істотним чином не впливають на таку кваліфікацію і не може вважатися підставою для подальшого зволікання із вирішенням спору.
Вислухавши у судовому засіданні представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані суду докази в порядку ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВСТАНОВИВ:
Згідно ст. 26 Закону України „Про електроенергетику" та п. 1.3 Правил користування електричною енергією (далі по тексту Правила), споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником. Правила регулюють взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії). Дія Правил поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення).
Пунктом 2 ст. 275 Господарського кодексу України та п. 5.1. Правил передбачено, що відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається. Договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін. Споживання електричної енергії без договору не допускається.
Відповідно до ст. 67 Господарського кодексу України, відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів; підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов'язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України.
Згідно зі ст. ст. 11, 629 Цивільного кодексу України договір є однією з підстав виникнення зобов'язань та є обов'язковим для виконання сторонами.
30.10.2002 р. між Відкритим акціонерним товариством «Донецькобленерго» (Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Д.Д" (Споживач) був укладений договір про постачання електричної енергії № 4735, відповідно до умов якого постачальник зобов'язується постачати електричну енергію споживачу, а споживач своєчасно проводити сплату за використану електричну енергію та виконувати інші умови, визначені цим договором.
Судом встановлено, що відповідно до Статуту Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» - ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» є юридичною особою із новим найменуванням, у результаті проведення державної реєстрації змін до Статуту, які пов'язані із набранням чинності Закону України «Про акціонерні товариства» № 514 - VI від 17.09.2008 р. та зміною найменування з Відкритого акціонерного товариства «Донецькобленерго» на Публічне акціонерне товариство «Донецькобленерго». Публічне акціонерне товариство «Донецькобленерго» перейменовано у Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Донецькобленерго»
Строк дії Договору встановлено до 31.12.2007 р. та Договір вважається щорічно продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із Сторін не буде заявлено про відмову від цього договору або перегляд його умов (п. 16. Договору).
З пояснень представників сторін та матеріалів справи вбачається, що у спірний період Договір був чинним.
За своєю правовою природою договір, укладений між позивачем та відповідачем, є договором поставки.
Відповідно до ст. 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
В силу положень ст. 712 Цивільного кодексу України, за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницької діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
Обов'язок постачальника з постачання електроенергії споживачу передбачений п. 2.1. Договору. Згідно п. 4.1. Договору споживач зобов'язався оплачувати постачальнику вартість електричної енергії.
Облік електричної енергії та порядок розрахунків за електричну енергію узгоджений сторонами розділом 7 Договору та Додатком № 5 „Порядок розрахунків за електроенергію" до Договору.
Пунктом 7 Додатка 5 «Порядок розрахунків за електроенергію» передбачено, що Споживач здійснює оплату вартості обсягу спожитої електричної енергії на підставі наданого Постачальником рахунка по фактичним показам засобів обліку електричної енергії протягом 5 банківських днів з дня його отримання шляхом перерахування грошових коштів Постачальнику.
Згідно зі ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ст. ст. 526, 527 Цивільного кодексу України боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок та зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, цього Кодексу та інших актів цивільного законодавства.
Факт надання послуг з електропостачання в спірний період позивачем відповідачу підтверджено матеріалами справи, зокрема двосторонніми актами прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії) за спірний період (за січень - березень 2013 року) з підписом і печаткою відповідача на них, на загальну суму 1115,95 грн.
На виконання умов договору позивачем були виставлені рахунки за активну електроенергію за січень - березень 2013 р., які були отримані 16.01.2013 р., 15.02.2013 р. та направлені поштою 19.03.2013 р. відповідно. Факт отримання відповідачем вказаних рахунків підтверджується наявними підписами представника відповідача на рахунках. В рахунках за січень - березень 2013 р. зазначений строк їх оплати, який складає 5 днів.
Відповідно до п. 6.11. Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.96 р. № 28, остаточний розрахунок споживача за електричну енергію, спожиту протягом розрахункового періоду, здійснюється на підставі виставленого постачальником електричної енергії рахунка відповідно до даних про фактичне споживання електричної енергії, визначеного за показами розрахункових засобів обліку, які фіксуються у терміни, передбачені договором, та/або розрахунковим шляхом у випадках, передбачених цими Правилами. У таких рахунках обов'язково зазначається кінцева дата їх оплати згідно з договором про постачання електричної енергії.
Відповідач зобов'язання по оплаті електричної енергії виконав частково, а саме на суму 521,25 грн., про що свідчать додані позивачем до матеріалів справи копії банківських виписок про оплату заборгованості за спожиту електричну енергію, яка була сплачена до подачі позову до суду.
Посилаючись на неналежне виконання відповідачем своїх зобов'язань щодо сплати вартості активної електроенергії в січні - березні 2013 р., позивач звернувся до суду та просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Д.Д" заборгованість за активну електроенергію в сумі 594,70 грн.
Таким чином, шляхом оцінки всіх матеріалів справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд дійшов висновку, що сума боргу відповідача перед позивачем - 594,70 грн. є доведеною та такою, що підлягає стягненню в повному обсязі.
Посилаючись на перевищення споживачем у січні-березні 2013 р. обсягу договірної величини споживання електричної енергії, позивач також просить стягнути 432,43 грн.
Відповідно до п. 2.1. Договору, постачальник зобов'язується відпускати електроенергію як різновид промислової продукції Споживачу в межах 0,562 кВт приєднаної потужності згідно з визначеними йому цим Договором умовами та величинами постачання електроенергії та потужності.
Згідно п. 4.2 ПКЕЕ (в редакції, що діяла у спірний період), відомості про обсяги очікуваного споживання електричної енергії в наступному році з помісячним або поквартальним розподілом подаються споживачами постачальнику електричної енергії за регульованим тарифом у термін, обумовлений договором.
Пунктом 4.1. передбачено, що споживач зобов'язується сплачувати за використану електричну енергію та потужність, а також вносити інші платежі за розрахунковий період, згідно з діючими в цей період тарифами, індексом цін та умовами договору. Обов'язок споживача для визначення величин використаної електроенергії знімати та представляти за установленою формою до електропостачальної організації показання розрахункових електролічильників згідно з календарним графіком передбачений п. 4.2 договору.
Пунктом 4.4 договору передбачений обов'язок споживача здійснювати уточнення в електропостачальній організації договірних величин споживання електричної енергії та показників на наступний рік.
Порядок визначення та узгодження договірних величин електроспоживання викладений сторонами у розділі 5 Договору.
Згідно п. 5.1 Договору, у випадку споживання електроенергії понад кількість, обумовлену цим Договором на відповідний період, споживач сплачує електропостачальній організації вартість електроенергії, витраченої понад обумовлений Договором обсяг електричної енергії згідно з чинним законодавством.
Пунктом 7.1 Договору визначено, що щомісячно 16 числа згідно з Додатком № 4 до Договору на користування електроенергією направляється представник споживача у відділ збуту Донецьких електричних мереж для подання звіту про використану електроенергію за розрахунковий місяць, документів, що підтверджують оплату за розрахунковий період, зокрема плат за перевищення договірних величин електричної енергії та потужності. Оплата платіжних документів здійснюється споживачем самостійно, в 5-денний строк після дати, зазначеної в платіжному документі (п. 7.2 Договору).
Відповідно до додатку „Договірні величини споживання електричної енергії" на 2013 рік, узгодженими величинами електроспоживання на січень-березень 2013 р. є 176 кВт/год., 170 кВт/год. та 168 кВт/год. відповідно.
У п. 12 Договору зазначено, що в разі необхідності додаткового споживання електричної енергії споживач може звернутися до електропостачальної організації не пізніше 20 числа поточного розрахункового місяця за відповідним збільшенням договірної величини відпуску електроенергії.
Пунктом 4.4 ПКЕЕ (в редакції, яка діяла у спірний період), передбачено, що Споживач має право протягом розрахункового періоду звернутися до постачальника електричної енергії за регульованим тарифом із заявою щодо коригування договірної величини споживання електричної енергії.
З матеріалів справи та пояснень представника позивача вбачається, що відповідач не звертався до позивача із заявою про коригування (збільшення) договірних величин електроспоживання на спірний період, і іншого відповідачем по справі не доведено.
За наведених вище обставин, суд дійшов висновку, що договірна величина електроспоживання, яка узгоджена сторонами в установленому порядку у відповідності до приписів чинного законодавства на січень-березень 2013 р. та становить 176 кВт/год., 170 кВт/год. та 168 кВт/год. відповідно.
Відповідно до п. 6.14. ПКЕЕ (в редакції, яка діяла у спірний період), перевищення договірної величини споживання електричної енергії визначається під час підбиття підсумків розрахункового періоду на основі підтверджених сторонами даних розрахункового обліку електричної енергії або акта прийняття-передавання електричної енергії.
Згідно двостороннього акту прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії) за січень-березень 2013 р. відповідач фактично спожив 199 кВт/год, 400 кВт/год та 360 кВт/год. відповідно (перевищення договірної величини активної електроенергії за січень складає: кількість фактично спожитої величини активної електроенергії 199 кВт/год мінус кількість договірної величини активної електроенергії 176 кВт/год = 23 кВт/год, перевищення договірної величини активної електроенергії за лютий складає: кількість фактично спожитої величини активної електроенергії 400 кВт/год мінус кількість договірної величини активної електроенергії 170 кВт/год = 230 кВт/год та перевищення договірної величини активної електроенергії за лютий складає: кількість фактично спожитої величини активної електроенергії 360 кВт/год мінус кількість договірної величини активної електроенергії 168 кВт/год = 192 кВт/год відповідно).
На виконання умов Договору постачальник виставив відповідачу рахунки на сплату суми вартості перевищення договірної величини електроспоживання (за січень 2013 р. на суму 21,99 грн., за лютий 2013 р. на суму 219,90 грн. та за березень 2013 р. на суму 190,54 грн.), про отримання яких свідчать відмітки на рахунках за січень, лютий 2013 р. та опис вкладення до поштового відправлення від 19.03.2013 р. щодо направлення рахунку за березень 2013 р.
Згідно ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" (в редакції, що діяла в спірний період), споживачі (крім населення, професійно-технічних навчальних закладів та вищих навчальних закладів I -IV рівнів акредитації державної і комунальної форм власності) у випадку споживання електричної енергії понад договірну величину за розрахунковий період сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини.
Відповідно до п. 6.16. ПКЕЕ (в редакції, яка діяла у спірний період), обсяг перевищення договірних величин споживання електричної енергії та/або величини потужності протягом розрахункового періоду оплачується споживачами постачальнику електричної енергії за регульованим тарифом відповідно до законодавства України та договору.
Відповідно до п. 9 Додатка № 5 «Порядок розрахунків» до Договору, у разі перевищення договірної величини споживання електричної енергії Постачальник електричної енергії надає споживачу окремий рахунок на суму вартості, визначеної як добуток значення перевищення договірної величини споживання електричної енергії на середньозважений тариф. Відповідач вказані документи отримав, про що свідчить відмітка про отримання на вказаних документах.
Строк оплати рахунку за перевищення договірної величини споживання електричної енергії, який встановлений пунктом 7 додатку № 5 „Порядок розрахунків" до Договору, складає 5 банківських днів від дня його отримання.
Вказані вище рахунки на момент розгляду справи відповідачем не сплачені, у зв'язку з чим за ним перед позивачем значиться грошове зобов'язання за перевищення договірних величин електроспоживання за січень-березень 2013 р. в сумі 432,43 грн., що підтверджено матеріалами справи.
Таким чином, позовні вимоги про стягнення 432,43 грн. за перевищення договірних величин електроспоживання за січень-березень 2013 р. підлягають задоволенню у повному обсязі.
Враховуючи наведене, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
На підставі ст. 129 Конституції України, ст. ст. 11, 526, 527, 530, 549, 610, 625, 712, 714 Цивільного кодексу України, ст. 67, 179, 193, 216-218, 275 Господарського кодексу України, Закону України „Про електроенергетику" №575/97-ВР від 16.10.1997 р., Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996р. N 28, Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", керуючись ст. ст. 4-2, 4-3, 22, 33, 34, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального Кодексу України, господарський суд
В И Р I Ш И В :
Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго»,
м. Горлівка до Товариства з обмеженою відповідальністю "Д.Д", м. Донецьк про стягнення заборгованості за активну електроенергію в сумі 594,70 грн., заборгованості за перевищення договірної величини енергоспоживання в сумі 432,43 грн. задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Д.Д" (83054, м. Донецьк, вул. Політбойців, 6/13, ЄДРПОУ 31586585) на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго», м. Горлівка (84601, м. Горлівка, пр. Леніна, 11, ЄДРПОУ 00131268) заборгованість за активну електроенергію в сумі 594,70 грн., заборгованість за перевищення договірної величини енергоспоживання в сумі 432,43 грн., судовий збір в розмірі 1720,50 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду в порядку передбаченому розділом ХІІ Господарського процесуального кодексу України.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення підписаний 22.07.2013 р.
Суддя Ю.В. Бокова
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 16.07.2013 |
Оприлюднено | 01.08.2013 |
Номер документу | 32725204 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Ю.В. Бокова
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні