ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
23.07.13р. Справа № 904/5177/13
до товариства з обмеженою відповідальністю "Віп Експо Груп", м. Дніпропетровськ
про стягнення 72 143,71 грн. за договором овердрафту
Суддя Мельниченко І.Ф.
Представники:
Від позивача: Тараненко Г.Ю., дов. № 93/13 від 08.01.13 р.;
Від відповідача: не з`явився.
СУТЬ СПОРУ:
Позивач звернувся з позовом про стягнення заборгованності за договором овердрафту у сумі 72 143, 71 грн., з яких: 50 000, 00 грн. - неповернута сума овердрафту, 21 643, 71 грн. - несплачені відсотки, 500, 00 грн. - нарахована пеня.
Відповідач відзив на позов не надав, його представник в судове засідання не з'явився.
Згідно з Інформаційним листом Вищого господарського суду України від 13.08.2008р. № 01-8/482 "Про деякі питання застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у першому півріччі 2008 року" відповідно до пункту 3.5.11 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженою наказом Вищого господарського суду України від 10.12.2002р. № 75 (з подальшими змінами), перший, належним чином підписаний, примірник процесуального документа (ухвали, рішення, постанови) залишається у справі; на звороті у лівому нижньому куті цього примірника проставляється відповідний штамп суду з відміткою про відправку документа, що містить: вихідний реєстраційний номер, загальну кількість відправлених примірників документа, дату відправки, підпис працівника, яким вона здійснена.
Дана відмітка, за умови, що її оформлено відповідно до наведених вимог названої Інструкції, є підтвердженням належного надсилання копій процесуального документа сторонам та іншим учасникам судового процесу.
Водночас до повноважень господарських судів не віднесено з'ясування фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи, примірники повідомлення про вручення рекомендованої кореспонденції, повернуті органами зв'язку з позначками „адресат вибув", „адресат відсутній", зокрема, "за зазначеною адресою не проживає" і т. п., з урахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними доказами виконання господарським судом обов'язку щодо повідомлення учасників процесу про вчинення судом певних процесуальних дій.
Крім того, особи, які беруть участь у розгляді, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення (див. Постанову Пленуму ВГСУ № 18 від 26.12.11р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України).
Таким чином, господарський суд вважає, що відповідач не скористався своїм правом на участь представника у судовому засіданні.
В судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення (ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.).
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
20.09.2011 р. між Публічним акціонерним товариством "Райффайзен Банк Аваль" в особі Начальника відділення "Центральне" Дніпропетровської обласної дирекції Публічного акціонерного товариства "Райфайзен Банк Аваль" ( надалі - Кредитор) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Віп Експо Груп" (надалі - Позичальник) укладено договір № 015/3650/32062 (надалі - Договір), згідно п. 1.1.1. якого Кредитор (позивач у даній справі) зобов'язався надати Позичальнику (відповідач) ліміт овердрафту в розмірі 50 000 грн.
На виконання умов вищезазначеного договору позивач перерахував відповідачу кредитні кошти в розмірі 50 000, 00 грн. на поточний рахунок, про що свідчить заява про переказ коштів від 22.09.2011 р.
Частиною першою ст. 1054 Цивільного кодексу України встановлено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Погашення овердрафту здійснюється згідно п. 5.1. Договору , а саме, шляхом автоматичного погашення дебетового сальдо після зарахування грошових коштів на поточний рахунок Позичальника. Максимальний термін наявності безперервного дебетового сальдо по поточному рахунку Позичальника не повинен перевищувати 30 календарних днів. Сторони встановили, що при визначенні розрахунку безперервного строку наявності дебетового сальда на рахунку клієнта Кредитор враховує залишки по поточному рахунку клієнта на кінець кожного банківського дня. Якщо 30-й календарний день користування безперервним дебетовим сальдо по поточному рахунку Позичальника не є банківським днем, то таке дебетове сальдо має бути погашено в останній банківський день, що передує 3-му календарному дню користування безперервним дебетовим сальдо.
Срок повернення овердрафту до 19 вересня 2012 р.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином, відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту, або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ч.2 ст. 1050 Цивільного кодексу України, якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами, то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів.
У разі невиконання або неналежного виконання Позичальником своїх зобов`язань згідно п. 6.1 Договору, Кредитор має право вимагати дострокового погашення заборгованності за овердрафтом Позичальником у повному обсязі разом зі сплатою всіх сум, належних до сплати на дату предявлення вимоги, включаючи проценти за користування овердрафтом та інші платежі відповідно до Договору.
До матеріалів справи долучена вимога про виконання грошових зобов`язань за договором овердрафту в порядку ст. 7 ГПК, яка була надіслана на адресу відповідача, про що свідчить поштовий конверт, копія якого міститься в матеріалах справи.
Доказів виконання зобов`язання щодо вчасного та у повному обсязі погашення овердрафту в сумі 50 000 грн. відповідач не надав, в зв`язку з чим позовні вимоги в цій частині слід визнати обгрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Згідно п. 5.1 договору овердрафту, проценти за користуванням Овердрафтом Позичальник сплачує щомісяця в календарний день відкриття поточного рахунку, а саме 23 числа та остаточно в дату погашення овердрафту.
Відповідно до п. 5.2 Договору, Позичальник доручає Кредитору здійснювати погашення заборгованності за процентами шляхом договірного списання коштів з Поточного рахунку за рахунок використаної суми встановленого Ліміту овердрафту в разі недостатності на Поточному рахунку Позичальника коштів для сплати процентів за користування Овердрафтом на дату платежу, Позичальник вважається таким, що прострочив виконання своїх зобо`язань за Договором.
Не надано відповідачем і доказів вчасного та в повному обсязі погашення відсотків, передбачених умовами договору.
Згідно наданому позивачем розрахунку заборгованності, сума процентів за користування овердрафтом у розмірі 21 643, 71 грн. підлягає до примусового стягнення.
Вимоги щодо стягнення пені задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором, або актом цивільного законодавства.
Згідно ч.1 ст. 547 Цивільного кодексу України правочин щодо забезпечення виконання зобов'язання вчиняється у письмовій формі.
Укладений сторонами договір не містить умов щодо забезпечення зобов'язання неустойкою у вигляді пені, в зв'язку з чим у суду відсутні підстави для її стягнення.
ВИРІШИВ:
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Віп Експо Груп" (49125, м. Дніпропетровськ, вул. Березинська буд. 18 кв. 390, ЄДРПОУ 35269721, р/р 2600481165 в АТ "Райффайзен Банк Аваль" м. Київ, МФО 380805) на користь Пулічного акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" в особі Дніпропетровської обласної дирекції (49044, м. Дніпропетровськ, пр. К. Маркса, 35, ЄДРПОУ 19358201, р/р № 29091000000002 в Дніпропетровській обласній дирекції Публічного акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль", МФО 305653) 50 000, 00 грн. (п`ятдесят тисяч гривень) 50 коп. неповернутої суми овердрафту, 21 643, 71 грн. (двадцять одна тисяча шістсот сорок три) 71 коп. несплачених відстоків, 1 708, 57 грн. ( тисяча сімсот вісім) 57 коп. судового збору.
В решті позовних вимог відмовити.
Наказ видати після вступу рішення в законну силу.
Суддя І.Ф. Мельниченко
Повне рішення складено 29.07.2013 р.
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 29.07.2013 |
Оприлюднено | 05.08.2013 |
Номер документу | 32774565 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні