cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 910/8811/13 25.07.13 р.
За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Роберт Бош Лтд» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Автоформула Плюс» простягнення 1 520 045,73 грн.
Суддя Бойко Р.В.
Представники сторін:
від позивача:Степанов Ю.Ю. від відповідача:не з'явився
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Роберт Бош Лтд» звернулось до господарського суду міста Києва із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Автоформула Плюс» про стягнення 1 520 045,73 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач на виконання умов договорів № VK/D/AA-620067-11 від 04.01.2011 р. та № VK/WTE/621776-12-6 від 04.01.2012 р. поставив відповідачу товар, а відповідач свого грошового зобов'язання по оплаті поставленого товару належним чином не виконав, в зв'язку з чим виникла заборгованість у розмірі 1 221 512,16 грн.
Крім того, позивач просить стягнути з відповідача 24 % річних за користування товарним кредитом у розмірі 270 262,63 грн. та 3 % річних у розмірі 28 270,94 грн.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 08.05.2013 р. порушено провадження у справі № 910/8811/13, розгляд справи призначено на 03.06.2013 р.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 03.06.2013 р. розгляд справи відкладено до 20.06.2013 р.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 20.06.2013 р. розгляд справи відкладено до 08.07.2013 р.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 08.07.2013 р. задоволено клопотання позивача про продовження строку розгляду справи на 15 днів та відкладено розгляд справи до 25.07.2013 р.
Представник позивача в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та надав пояснення по суті спору.
Відповідач повноважних представників в судове засідання не направив, відзив на позов не надав.
За змістом ч. 1 ст. 64 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.
Місцезнаходження відповідача за адресою: 04053, м. Київ, вул. Воровського, 17, на яку було відправлено ухвали суду, підтверджується наявними в матеріалах справи документами, інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, яка містить на офіційному веб-сайті Державного підприємства «Інформаційно-ресурсний центр» за адресою http://irc.gov.ua/ua/Poshuk-v-YeDR.html, та вказано в позові.
Згідно із абз. 3 п. 3.9.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 р. №18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач повідомлений про час та місце судового розгляду належним чином, а матеріали справи містять достатні докази для її розгляду по суті.
Оскільки про час та місце судового засідання відповідач був належним чином повідомлений, на підставі статті 75 Господарського процесуального кодексу України справа може бути розглянута за наявними в ній матеріалами.
В судовому засіданні судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
У судових засіданнях складалися протоколи згідно статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
04.01.2011 р. між Товариством з обмеженою відповідальністю «Роберт Бош Лтд» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Автоформула Плюс» укладено договір № VK/D/AA-620067-11 (надалі - «Договір 1»), за умовами якого протягом строку його дії продавець продає, а покупець купує товар діючого асортименту продавця.
Відповідно до п. 10.1 Договору 1 останній набирає законної сили з моменту його підписання представниками обох сторін, а також скріплення печатками сторін і діє до 31 грудня (включно) календарного року, в якому цей Договір був укладений.
Згідно з п. 2.1 Договору 1 покупець направляє продавцеві замовлення, що містить наступні дані: найменування покупця, його номер у клієнтській базі продавця, дату замовлення, назву товару, кількість товару, відбиток печатки покупця, прізвище та підпис належним чином уповноваженої покупцем особи.
При цьому, у відповідності до п. 2.2 Договору 1 поставка товару, що знаходиться на складі продавця, виконується протягом 10 робочих днів з дати остаточного узгодження замовлення сторонами і надходження на рахунок продавця передбаченої умовами Договору передоплати. Поставка товару, відсутнього на складі продавця, виконується протягом 90 робочих днів з дати, яка вказана вище.
Прийом-передача товару оформляється підписанням покупцем товарної накладної із зазначенням дати підписання і наданням належних документів відповідно до законодавства України (п. 3.3 Договору 1).
Датою поставки товару, як встановлено п. 2.6 Договору 1, вважається дата підписання товарної накладної покупцем. Ця дата вказується покупцем у товарній накладній при одержанні товару.
Загальна сума Договору 1 складає 9 240 000,00 грн., включаючи ПДВ 20 %. Ціни на товар включають витрати, пов'язані з пакуванням, маркуванням, завантаженням і транспортуванням товару. В ціну товару можуть бути включені також інші витрати, якщо це передбачено даним Договором або додатками до нього (п.п. 1.2 - 1.3 Договору 1).
Відповідно до п. 4.1 Договору 1 загальна сума Договору оплачується покупцем у національній валюті України на підставі виставлених рахунків та/або товарних накладних продавця згідно з діючими для покупця умовами постачань, платежів, прас-листів. Датою оплати вважається дата зарахування коштів на рахунок продавця.
Положеннями п.п. 4.3 - 4.4 Договору 1 передбачено, що оплата здійснюється на умовах 100% суми, зазначеної у рахунку-проформі, у вигляді попередньої оплати, якщо інше не погоджено сторонами у відповідному додатку до цього Договору.
04.01.2011 р. сторони уклали кредитну угоду (надалі - «Кредитна угода 1»), яка є Додатком № 2 до Договору № VK/D/AA-620067-11. В даній угоді сторони погодили, що оплата товару, що поставляється за Договором 1, здійснюється з відстрочкою платежу на умовах товарного кредиту протягом 30 календарних днів з моменту підписання уповноваженою особою покупця товарної накладної. Зобов'язання покупця з оплати товару вважаються виконаними в момент надходження грошових коштів на розрахунковий рахунок продавця.
При користуванні товарним кредитом покупець сплачує продавцю 24 % річних від вартості поставленого товару. Зазначені відсотки за користування товарним кредитом сплачуються покупцем щомісячно до кінця місяця, наступного за звітним, на підставі відповідного рахунку-фактури, що виставляється продавцем до 15 числа місяця, наступного за звітним.
04.01.2012 р. між сторонами укладено договір № VK/WTE/621776-12-6 (надалі - «Договір 2»), згідно з п. 1.1 якого протягом строку дії договору продавець продає, а покупець купує товар дійсного асартименту продавця.
Відповідно до п. 10.1 Договору 2 договір вступає в силу з моменту його підписання представниками обох сторін, а також скріплення печатками сторін та діє до 31.12.2012 р.
Згідно з п. 2.1 Договору 2 покупець направляє продавцеві замовлення, що містить наступні дані: найменування покупця, його номер у клієнтській базі продавця, дату замовлення, назву товару, кількість товару, відбиток печатки покупця, прізвище та підпис належним чином уповноваженої покупцем особи.
Покупець зобов'язаний прийняти готовий до відвантаження товар. Датою поставки вважається дата підписання товарної накладної покупцем. Ця дата вказується покупцем в товарній накладній при отриманні товару (п.п. 2.3, 2.5 Договору 2).
За змістом п. 3.3 Договору 2 приймання-передача товару оформлюється підписанням покупцем товарної накладної із зазначенням дати підписання і наданням належних документів відповідно до законодавства України. У товарній накладній обов'язково вказується номер та дата договору, на підставі якого здійснюється поставка товару.
У відповідності до п. 1.2 Договору 2 загальна сума договору складає 552 000,00 грн., включаючи ПДВ.
Пунктами 4.1 - 4.3 Договору 2 передбачено, що загальна сума договору оплачується покупцем у національній валюті України на підставі виставлених рахунків та/або товарних накладних продавця згідно з діючими для покупця умовами постачань, платежів, прайс-листів. Датою оплати вважається дата зарахування коштів на рахунок продавця. Всі рахунки та/або товарні накладні продавця повинні бути оплачені покупцем в строк, вказаний в цих документах. Оплата здійснюється на наступних умовах: 100% суми, зазначеної у рахунку-проформі, в якості передплати, якщо інше не погоджено сторонами у відповідному додатку до цього Договору.
В укладеній 04.01.2012 р. кредитній угоді (додаток № 2 до договору № VK/WTE/621776-12-6 від 04.01.2012 р.; надалі - «Кредитна угода 2») сторони погодили, що оплата товару, що поставляється за Договором 1, здійснюється з відстрочкою платежу на умовах товарного кредиту протягом 30 календарних днів з моменту підписання уповноваженою особою покупця товарної накладної. Зобов'язання покупця з оплати товару вважаються виконаними в момент надходження грошових коштів на розрахунковий рахунок продавця.
При користуванні товарним кредитом покупець сплачує продавцю 24 % річних від вартості поставленого товару. Зазначені відсотки за користування товарним кредитом сплачуються покупцем щомісячно до кінця місяця, наступного за звітним, на підставі відповідного рахунку-фактури, що виставляється продавцем до 15 числа місяця, наступного за звітним.
Спір у справі виник у зв'язку із неналежним, на думку позивача, виконанням відповідачем грошового зобов'язання по оплаті вартості поставленого на підставі Договору 1 та Договору 2 товару, у зв'язку з чим позивач вказує на існування заборгованості у розмірі 1 221 512,16 грн.
Договір 1 та Договір 2 є договорами поставки, а відтак між сторонами виникли правовідносини, які підпадають під правове регулювання Глави 54 Цивільного кодексу України.
Вказані Договори є підставою для виникнення у їх сторін господарських зобов'язань, а саме майново-господарських зобов'язань згідно ст. ст. 173, 174, 175 Господарського кодексу України, ст. ст. 11, 202, 509 Цивільного кодексу України, і згідно ст. 629 Цивільного кодексу України є обов'язковим для виконання сторонами.
Частиною 1 ст. 173 Господарського кодексу України визначено, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Згідно ст. 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
На виконання умов Договору 1 та Договору 2 позивачем в періоді з листопада 2011 р. по вересень 2012 р. здійснювалась поставка відповідного товару.
В періоді з 14.02.2012 р. по 20.09.2012 р. відповідачу було поставлено товар на загальну суму 1 364 631,99 грн. Факт поставки товару та прийняття його відповідачем підтверджується оформленими у відповідності до вимог Договорів та підписаними уповноваженими представниками відповідача товарними накладними. Належним чином засвідчені копії відповідних товарних накладних знаходяться в матеріалах справи.
Повноваження представників відповідача на отримання товару підтверджується генеральними довіреностями № 1 від 04.01.2011 р., № 1 від 03.01.2012 р.та № 2 від 01.02.2012 р.
Крім того, прізвища осіб, які уповноважені покупцем на прийняття товару, вказано у п. 2.8 Договору 1 та п. 2.7 Договору 2.
Відповідно до ч.1 ст. 692 Цивільного кодексу України покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
За наслідками підписання Кредитної угоди 1 та Кредитної угоди 2 сторони погодили порядок оплати товару на умовах товарного кредиту з відстрочкою платежу 30 календарних днів з моменту підписання покупцем товарних накладних.
Згідно з пунктом 1 статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Отже, з урахуванням положень ст. 530 Цивільного кодексу України та положень Кредитної угоди 1 та Кредитної угоди 2 строк виконання відповідачем грошового зобов'язання по сплаті вартості поставленого товару на момент розгляду справи настав.
Частиною 1 ст. 625 Цивільного кодексу України визначено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Статтями 525, 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Однак, як свідчать матеріали справи, відповідачем свого обовязку щодо оплати поставленого в періоді з 14.02.2012 р. по 20.09.2012 р. товару належним чином не виконано. За поставлений в періоді з лютого по вересень 2012 р. товар останнім здійснено оплату на суму 143 119,83 грн. Решта суми (у розмірі 1 221 512,16 грн.) позивачем сплачена не була.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Доказів на спростування наявності заборгованості у розмірі 1 221 512,16 грн. та доказів її погашення в добровільному порядку відповідачем не подано.
Згідно ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Товариство з обмеженою відповідальністю «Автоформула Плюс» обставин, з якими чинне законодавство пов'язує можливість звільнення його від відповідальності за порушення зобов'язання, не наведено.
За таких обставин, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Роберт Бош Лтд» про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Автоформула Плюс» заборгованості за поставлений в періоді з 14.02.2012 р. по 20.09.2012 р. на підставі Договору 1 та Договору 2 товар у розмірі 1 221 512,16 грн. є правомірними та обґрунтованими, а тому задовольняються судом.
За прострочення виконання відповідачем грошового зобов'язання позивач просить стягнути на його користь 3% річних у розмірі 28 270,94 грн.
Судом встановлено, що відповідач у встановлений Договором строк свого обов'язку по перерахуванню коштів не виконав, допустивши прострочення виконання грошового зобов'язання, тому дії відповідача є порушенням договірних зобов'язань (ст. 610 Цивільного кодексу України), і він вважається таким, що прострочив (ст. 612 Цивільного кодексу України).
Відповідно до частини 2 статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Суд перевірив наданий позивачем розрахунок та вважає за можливе задовольнити вимогу про стягнення з відповідача 3% річних у розмірі 28 270,94 грн.
Крім того, позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача 24% річних від вартості товару, поставка якого здійснювалась з листопада 2011 р. по вересень 2012 р., за користування товарним кредитом у розмірі 270 262,63 грн.
Відповідно до ст. 694 Цивільного кодексу України договором купівлі-продажу може бути передбачений продаж товару в кредит з відстроченням або з розстроченням платежу. Товар продається в кредит за цінами, що діють на день продажу. Зміна ціни на товар, проданий в кредит, не є підставою для проведення перерахунку, якщо інше не встановлено договором або законом.
Якщо покупець прострочив оплату товару, на прострочену суму нараховуються проценти відповідно до статті 536 цього Кодексу від дня, коли товар мав бути оплачений, до дня його фактичної оплати. Договором купівлі-продажу може бути передбачений обов'язок покупця сплачувати проценти на суму, що відповідає ціні товару, проданого в кредит, починаючи від дня передання товару продавцем.
В свою чергу, положеннями ст. 536 Цивільного кодексу України передбачено, що за користування чужими грошовими коштами боржник зобов'язаний сплачувати проценти, якщо інше не встановлено договором між фізичними особами. Розмір процентів за користування чужими грошовими коштами встановлюється договором, законом або іншим актом цивільного законодавства.
Як зазначено в п. 2 листа Верховного Суду України від 01.04.2012 р. «Висновки Верховного суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої п. 1 ч. 1 ст. 111-16 ГПК України за 2010-2011 роки» відповідно до змісту ст. 199, ч. 1 ст. 216, ч. 3 ст. 231 Господарського кодексу, ст. 549, ст. 627, ч. 5 ст. 694 Цивільного кодексу України, статей 1, 3 Закону від 22 листопада 1996 року № 543/96-ВР «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» сторони договору мають право передбачати обов'язок покупця щодо сплати процентів на суму, що відповідає ціні товару, проданого в кредит, починаючи з дня передання товару покупцю (постанова Верховного Суду України від 30.05.2011 року у справі № 3-44гс11).
З огляду на те, що судом встановлено факт прострочення відповідачем виконання зобов'язання з оплати вартості поставленого товару та враховуючи положення п.п. 1.2 Кредитної угоди 1 та Кредитної угоди 2, вимоги позивача простягнення з відповідача суми 24% річних за товарним кредитом є обгрунтованими та підлягають задоволенню за розрахунком позивача, перевіреним судом, тобто у розмірі 270 262,63 грн.
Таким чином, позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Роберт Бош Лтд» підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись статтями 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Роберт Бош Лтд» задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Автоформула Плюс» (04053, м. Київ, вул. Воровського, 17, ідентифікаційний код 21627766) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Роберт Бош Лтд» (02660, м. Київ, вул. Крайня, 1, ідентифікаційний код 14347262) заборгованість за поставлений товар у розмірі 1 221 512 (один мільйон двісті двадцять одна тисяча п'ятсот дванадцять тисяч) грн. 16 коп., 24 % річних за користування товарним кредитом у розмірі 270 262 (двісті сімдесят тисяч двісті шістдесят дві) грн. 63 коп., 3 % річних у розмірі 28 270 (двадцять вісім тисяч двісті сімдесят) грн. 94 коп. та судовий збір у розмірі 30 400 (тридцять тисяч чотириста) грн. 91 коп. Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повний текст рішення підписано 29.07.2013 р.
Суддя Р.В. Бойко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 25.07.2013 |
Оприлюднено | 05.08.2013 |
Номер документу | 32778887 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Бойко Р.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні