Справа № 522/17601/13-ц
Номер провадження 2/522/9534/13
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
« 25» липня 2013 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого - судді Суворової О.В.
при секретарі - Бондаренко Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Одесі цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «МАЛАХІТ», за участю третьої особи відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції про визнання незаконним рішення установчих зборів, визнання недійсним статуту, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСББ «МАЛАХІТ», за участю третьої особи відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції, в якому згідно уточнених позовних вимог просила визнати незаконним рішення установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1, про створення ОСББ «МАЛАХІТ», які оформлені протоколом № 1 від 11.06.2006 року, та визнати недійсним статут ОСББ «МАЛАХІТ», затверджений установчими зборами співвласників багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1.
Представник позивачки у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольни у повному обсязі.
Представник ОСББ «МАЛАХІТ» в судове засідання з'явився, надав суду заперечення проти позовних вимог, згідно яких вважає позов необґрунтованим та безпідставним, просив суд відмовити у задоволенні позову.
Представник третьої особи до суду не з'явився, про час та місце судового засідання був сповіщений належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1, що підтверджується Свідоцтвом про право власності на житло, виданим Управлінням Житлово-комунального господарства виконкому Одеської міської ради народних депутатів від 27.04.1994 року.
11.06.2006 року відбулися установчі збори власників квартир та нежилих приміщень будинку «МАЛАХІТ», розташованого за адресою: АДРЕСА_1, на яких було прийнято рішення про створення ОСББ «МАЛАХІТ» та затверджений його статут. Прийняті на загальних зборах рішення оформлені протоколом № 1 від 11.06.2066 р. Протокол підписаний Головою зборів від імені 20 осіб, що приймали участь у зборах.
Згідно вказаного протоколу виконкомом Одеської міської ради, в особі Відділу державних реєстраторів, 10.11.2006 р. проведено державну реєстрацію ОСББ «МАЛАХІТ», про що зроблено запис у реєстрі об'єднань співвласників багатоквартирного будинку за №71.
Державним реєстратором виконкому Одеської міської ради проведено державну реєстрацію ОСББ «Малахіт» та видано Свідоцтво про державну реєстрацію, номер запису в єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - 1 556 120 0000 023474.
Позивачка вважає, що Установчі збори із створення ОСББ «МАЛАХІТ» проведені з порушенням діючого законодавства, в зв'язку з чим звернулася з зазначеним позовом до суду.
Згідно документації, в будинку на момент створення ОСББ нараховувалося 38 власників квартир. Рішення про створення ОСББ приймалося лише 19 особами (тобто 50% власників), оскільки позивачка особисто в Установчих зборах участі не приймала.
Таким чином, при створенні ОСББ «МАЛАХІТ» було порушено процедуру підготовки до зборів та їх проведення. Повідомлення про проведення зборів з порядком денним позивачці не направлялось. Рішення не підписано поіменно особисто кожним, хто проголосував із зазначенням результатів голосування. Не відображено чи проголосувало за таке рішення не менше двох третин присутніх осіб, які мають право голосу. Статут підписаний тільки головуючим на установчих зборах, якому установчими зборами повноваження на це не давалися. Статут ОСББ «МАЛАХІТ» не затверджено спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань містобудування та житлової політики та не відповідає вимогам чинного законодавства. Для проведення державної реєстрації було надано неналежним чином оформлений список членів об'єднання, в якому вказується номер квартири власника, частка житлового чи нежитлового приміщення у загальній площі житлових чи нежитлових приміщень будинку у відсотках. При цьому розмір має бути більшим, тобто 50% + 1.
Частиною 1 ст. 15, ч. 1 ст. 16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно із ст. 3 ЦПК України,кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 385 ЦК України власники квартир для забезпечення експлуатації багатоквартирного будинку, користування квартирами та спільним майном житлового будинку можуть створювати об'єднання власників квартир (житла). Об'єднання власників квартир є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.
Закон України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначає правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку.
Згідно із ст. ст. 1, 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» об'єднання може бути створене в будинку будь-якої форми власності з числа тих, хто приватизував або придбав квартиру, а також власника будинку або його уповноваженої особи, власників жилих приміщень, а також власників нежилих приміщень. Для створення об'єднання скликаються установчі збори. Скликання установчих зборів здійснюється власником будинку або ініціативною групою, яка складається не менш як з трьох власників квартир або нежилих приміщень. Повідомлення про проведення установчих зборів направляється власником будинку або ініціативною групою не менше ніж за 14 днів до дати проведення установчих зборів. Повідомлення направляється в письмовій формі і вручається кожному власнику під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом). У повідомленні про проведення установчих зборів зазначається, з чиєї ініціативи скликаються збори, місце і час проведення, проект порядку денного. У голосуванні беруть участь власники (їх уповноважені особи), які присутні на установчих зборах. Кожний власник на установчих зборах має один голос, незалежно від площі та кількості квартир або приміщень, що перебувають у його власності. Рішення приймається шляхом поіменного голосування. Рішення оформлюється особистим підписом кожного, хто проголосував, у протоколі із зазначенням результату голосування ("за" чи "проти"). Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менше двох третин присутніх осіб, які мають право голосу. Установчі збори правомочні, якщо на них присутні більше п'ятдесяти відсотків власників. Установчі збори приймають рішення про створення об'єднання і затверджують його статут. Державна реєстрація об'єднання (асоціації) проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Об'єднання вважається утвореним з дня його державної реєстрації.
За правилами, передбаченими ст. ст. 7, 28 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» статут об'єднання складається відповідно до Типового статуту, який затверджує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. Об'єднання вважається припиненим з дня внесення про це відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Об'єднання ліквідується у разі, зокрема, прийняття судом рішення про ліквідацію об'єднання.
Пунктом 5 Прикінцевих положень Типового статуту об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, затвердженого Наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 27.08.03 р. N 141, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12 грудня 2003 р. за N 1155/8476, передбачено, що статут підписує головуючий на установчих зборах об'єднання із зазначенням прізвища, імені та по батькові. Крім цього, статут повинен містити підписи присутніх на установчих зборах власників житлових чи нежитлових приміщень із зазначенням їх прізвищ, імен, по батькові.
Стаття 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» імперативно визначає порядок і спосіб повідомлення власників: - форма повідомлення письмова; - повідомляється кожний власник; - повідомлення вручається власнику або під розписку, або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом). Тобто, закон передбачає повідомлення про проведення установчих зборів кожного власника, а не лише тих власників, які прийняли участь у проведенні установчих зборів.
У порушення вищевказаних вимог законодавства протокол № 1 установчих зборів власників квартир і нежилих приміщень будинку від 11.06.2006 р. не містить відомостей про прийняття рішення по кожному з питань порядку денного шляхом поіменного голосування, з особистими підписами у протоколі кожного, хто проголосував, із зазначенням результату голосування ("за" чи "проти") по кожному питанню порядку денного.
Здійснення державним реєстратором державної реєстрації ОСББ «МАЛАХІТ» не є преюдиціальним фактом, який підтверджує правомірність створення ОСББ, і у разі оспорювання підлягає доказуванню на загальних підставах.
Відповідно до ч. 4 ст. 83, ч. ч. 1, 2 ст. 87 ЦК України, положення Глави 7 цього Кодексу застосовуються до всіх товариств та установ, якщо інші правила для окремих видів товариств або установ не встановлені законом. Для створення юридичної особи її учасники (засновники) розробляють установчі документи, які викладаються письмово і підписуються всіма учасниками (засновниками), якщо законом не встановлено інший порядок їх затвердження. Установчим документом товариства є затверджений учасниками статут або засновницький договір між учасниками, якщо інше не встановлено законом.
Іншого Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» не встановлено. За своєю правовою природою ОСББ є непідприємницьким товариством, оскільки відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 83 ЦК України юридичні особи можуть створюватися у формі товариств, установ та в інших формах, встановлених законом. Товариством є організація, створена шляхом об'єднання осіб (учасників), які мають право участі у цьому товаристві. Товариства поділяються на підприємницькі та непідприємницькі.
Статут ОСББ «МАЛАХІТ» підписано головуючим на зборах. Проте, згідно з положеннями ст. 87 ЦК України, ст. 7 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного житлового будинку», п. 15 Прикінцевих положень Типового статуту об'єднання співвласників багатоквартирного житлового будинку статут ОСББ повинен бути підписаний як головуючим на установчих зборах, так і іншими присутніми на установчих зборах власниками житлових, нежитлових приміщень.
Таким чином, суд дійшов висновку, що ОСББ «МАЛАХІТ» було створено з порушенням Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного житлового будинку».
За таких обставин , суд дійшов висновку , що уточнені позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 58-60, 209, 212-215 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «МАЛАХІТ», за участю третьої особи відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції про визнання незаконним рішення установчих зборів, визнання недійсним статуту - задовольнити.
Визнати незаконним рішення установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1, про створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «МАЛАХІТ», які оформлені протоколом № 1 від 11.06.2006 року.
Визнати недійсним статут об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «МАЛАХІТ», затверджений установчими зборами співвласників багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1.
Дане рішення є підставою для відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції для скасування та припинення державної реєстрації юридичної особи - об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «МАЛАХІТ», ідентифікаційний код 34736839, місцезнаходження юридичної особи - 65012, АДРЕСА_1.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційному суду через суд першої інстанції апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя О.В.Суворова
25.07.2013
Суд | Приморський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 25.07.2013 |
Оприлюднено | 13.08.2013 |
Номер документу | 32799117 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Приморський районний суд м.Одеси
Суворова О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні