Рішення
від 22.07.2013 по справі 921/468/13-г/9
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"22" липня 2013 р.Справа № 921/468/13-г/9 Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Гевка В.Л.

Розглянув справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БІЛТІ", вул. Чорновола 2-А, м. Вишневе, Києво-Святошинського району, Київської області, 08132

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Ровекс", вул. Подільська, 38а, м. Тернопіль, 46006

про cтягнення заборгованості в сумі 62 433 грн. 59 коп.

За участю представників сторін:

позивача: не з'явився

відповідача: не з'явився

Представнику позивача в попередніх судових засіданнях роз'яснено права та обов'язки учасника судового процесу у відповідності до приписів ст.ст. 20, 22, 81-1 ГПК України.

Судом в порядку ст.81-1 ГПК України фіксація судового процесу технічними засобами не здійснювалася через відсутність відповідного клопотання.

Сторони, в порядку ст.ст.64,77 ГПК України, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином у встановленому законом порядку.

Суть справи: Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "БІЛТІ", вул. Чорновола 2-А, м. Вишневе, Києво-Святошинського району, Київської області, 08132 звернувся до господарського суду з позовом до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Ровекс", вул. Подільська, 38а, м. Тернопіль, 46006 про cтягнення заборгованості в сумі 62 433 грн. 59 коп.

Позов обґрунтовується оглянутими в судовому засіданні оригіналами та належним чином завіреними копіями: Договору поставки від 05.01.2009р. №561; акту звірки взаємних розрахунків від 20.10.2010р.; видаткових накладних на 65 арк.; накладних на повернення товару на 12 арк.; банківської виписки по рахунку ТОВ "БІЛТІ"; платіжного доручення №20 від 28.01.2012 року; та іншими матеріалами.

Ухвалою господарського суду від 08.05.2013р. порушено провадження у справі та її розгляд вперше призначено на 28.05.2013 р. о 14 год. 20 хв.

28.05.2013р. в судовому засіданні суд перейшов до розгляду справи по суті.

У відповідності до ст. 77 ГПК України, у зв'язку із необхідністю оцінки уже поданих та надання можливості сторонам подати додаткові докази, розгляд справи відкладався на 18.06.2013р. на 11 год. 00 хв. та на 22.07.2013р. на 11 год. 00 хв.

Строк вирішення спору у справі №921/468/13-г/9 встановлено до 07.07.2013р. За клопотанням позивача від 18.06.2013р., у зв'язку із закінченням терміну розгляду справи, суд, у відповідності до ст. 69 ГПК України, ухвалою від 18.06.2013р. строк вирішення спору продовжив на п'ятнадцять днів до 22.07.2013р.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, разом з тим в попередніх судових засіданнях позовні вимоги підтримав повною мірою з підстав, викладених у позовній заяві та з посиланням на додані до неї докази.

Відповідач участі уповноваженого представника в судовому засіданні не забезпечив, витребуваних судом матеріалів не подав, причини неявки суду не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи не заявив, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином у відповідності до ст.ст.64,77 ГПК України, про що свідчать поштові повідомлення про вручення поштових відправлень - ухвал суду про порушення та відкладення розгляду справи.

Враховуючи зазначені обставини, а також строк вирішення спору, визначений ст. 69 ГПК України, беручи до уваги, що явка представників сторін не визнавалась судом обов'язковою, брати участь у судовому засіданні є правом сторони, передбаченим ст. 22 ГПК України, доказів у справі є достатньо для вирішення спору по суті, справа розглядається без участі представників сторін, за наявними у ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши в процесі розгляду справи доводи позивача, оцінивши представлені докази в сукупності, господарський суд встановив наступне.

Відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України та п. 2 ст. 20 Господарського кодексу України кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів.

Із змісту ст.ст. 1,2 ГПК України правом на пред'явлення позову до господарського суду наділені, зокрема юридичні особи, фізичні особи - підприємці, а суд, шляхом вчинення провадження у справі здійснює захист осіб, права та охоронювані законом інтереси яких порушені або оспорюються.

За загальними положеннями цивільного законодавства зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 ЦК України. За приписами частини 2 цієї статті підставами виникнення цивільних прав і обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини, інші юридичні факти. Підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є також дії осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також дії, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Із змістом зазначеної норми кореспондуються і приписи частини 1 статті 174 ГК України відповідно до якої господарський договір є підставою виникнення господарських зобов'язань.

Як встановлено судом, 05 січня 2009р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "БІЛТІ", вул. Чорновола 2-А, м. Вишневе, Києво-Святошинського району, Київської області (далі по тексту також - Постачальник, позивач у справі) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Ровекс", вул. Подільська, 38а, м. Тернопіль, 46006 (далі по тексту також - Покупець, відповідач у справі) укладено договір поставки №561 (далі по тексту - Договір), за умовами якого Постачальник зобов'язується в порядку та на умовах, визначених у цьому договорі, постачати кімнатне та пляжне взуття (надалі - Товар), а Покупець бере на себе зобов'язання його прийняти та оплатити.

Товаром, згідно п.1.2. даного Договору є Товар, вказаний в Специфікації, яка підписується Сторонами і є невід'ємною частиною даного Договору (Додаток №1).

Введення нових товарних позицій в асортимент Товару, що постачається Постачальником Покупцю на підставі даного Договору, здійснюється виключно шляхом внесення змін до Специфікації. Внесенню змін до Специфікації обов'язково передує подання Постачальником заповненої та підписаної "Форми надання інформації про Товар" (Додаток №3).

Товар вказаний в Специфікації, постачається Постачальником окремими партіями, в асортименті, по цінам, в кількості та строки, відповідно до Замовлення Покупця (далі за текстом - "Замовлення") і умов даного Договору (п.1.3. Договору).

Поставка Товару здійснюється на умовах СТР склад Покупця. Умови поставки викладені у відповідності з Міжнародними правилами тлумачення комерційних термінів ІНКОТЕРМС в редакції 2000 року.

Покупець приймає товар у відповідності до вимог Інструкції П-6 та П-7 згідно з супровідними документами Постачальника.

У відповідності до п.3.5. Договору, вважається, що Постачальник виконав свої зобов'язання по поставці, якщо він здійснив поставку товарів :

- В узгоджений з Покупцем час та дату

- В асортименті та кількості, згідно з Замовленням

- За цінами, узгодженими Сторонами в Специфікації

- З повним пакетом супровідної документації

- У повній відповідності з порядком, встановленим законом та умовами даного Договору.

Датою поставки є дата передачі товару Покупцю (уповноваженій особі Покупця), вказана в підписаній сторонами товарній/товарно-транспортній накладній (далі ТН/ТТН). З цього моменту до Покупця переходить право власності на Товар, а також ризик його випадкової загибелі або випадкового пошкодження.

Одночасно, пунктом 3.12. Договору сторони передбачили, що Покупець має право повернути Постачальнику нереалізований третім особам :

- сезонний товар після закінчення сезону;

- товар не реалізований протягом двох місяців з дати його отримання, при умові що термін придатності до споживання такого Товару не закінчився;

- акційний товар не реалізований під час проведення промоакцій, а Постачальник зобов'язаний такий Товар забрати протягом семи календарних днів з дати отримання письмової вимоги Покупця.

Сторони погодили, що договір вступає в силу з моменту його підписання уповноваженими представниками Сторін і діє до "31" грудня 2009 року. Якщо за 20 календарних днів до закінчення строку дії Договору жодна зі Сторін не повідомить про свій намір його розірвати, Договір вважається пролонгованим до кінця наступного календарного року на тих же умовах.

Матеріали справи свідчать, що між сторонами виникли правовідносини з договору поставки товару.

Відповідно до ч 1, 2 ст. 712 ЦК України з договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Згідно ст. 655 ЦК України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Відповідно до статті 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Із змісту ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до вимог ст.526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Як стверджує позивач та, зазначене ним підтверджується матеріалами справи, він свої зобов'язання за договором виконав належним чином шляхом здійснення поставки Товару у період з 22.01.2009р. по 14.04.2009 р. згідно представлених видаткових накладних (на 65 арк.) всього на суму 117050 грн. 88 коп.

Факт отримання товару підтверджується підписами представника відповідача в графі накладної про отримання товару від позивача. Зазначені накладні, також, завірені печаткою (штампом) ТОВ "Ровекс". У кожній з накладних, як на підставу укладення, міститься посилання на договір.

Також, як вбачається із долучених до позовної заяви доказів, зокрема актів звіряння взаємних розрахунків від 20.10.2010р. та від 29.05.2013р. на момент підписання договору поставки №561 від 05.01.2009 року відповідач вже мав перед позивачем заборгованість у розмірі 83510,54 грн., за поставлений позивачем на виконання Договору №68 від 02.04.2007р. товар. На підтвердження здійснених поставок, позивачем долучено копії, належним чином оформлених, видаткових накладних.

При цьому, як зазначає позивач, протягом цього ж періоду ТОВ "Ровекс" здійснило оплату, а також, повернення поставлених ТОВ "Білті" товарів на загальну суму 114650 грн. 76 коп.

У зв'язку з цим, зі сплачених відповідачем 114650 грн. 76 коп. у період з 23.01.2009р. по 11.09.2009р. було перераховано позивачу в рахунок оплати 83510,54 грн. заборгованості за товари, поставлені до підписання договору №561, що підтверджується банківськими виписками з відповідним призначенням платежу. Решта суми в розмірі 31140,22 грн. зараховано в погашення боргу, що виник за поставлений товар згідно договору №561 від 05.01.2009р.

Однак, внаслідок неналежного виконання відповідачем зобов'язань щодо своєчасної оплати вартості товарів, що були поставлені на його користь за договором поставки №561 від 05.01.2009р. у період з 22.01.2009р. по 14.04.2009р., в останнього, станом на 20.10.2010р., виникла заборгованість перед позивачем у загальному розмірі 85910,66 грн.

Згодом, платіжним дорученням №20 від 28.01.2011р. відповідач частково погасив існуючу заборгованість, сплативши на користь позивача 23477 грн. 07 коп.

Також, судом встановлено, що сума поверненого товару, згідно накладних на повернення товару : №ВН-000159 від 10.04.2009р. на суму 2530,26 грн., №ВН-00160 від 14.04.2009р. на суму 3131,16 грн., №ВН-00127 від 14.04.2009р. на суму 1471,38 грн., №ВН-00125 від 14.04.2009р. на суму 2160,12 грн., №ВН-00124 від 14.04.2009р. на суму 2993,52 грн., склала 12286,44 грн.

Таким чином, неоплаченою залишилась сума боргу у розмірі 62433,59 грн.

Вказаний вище розмір вартості поставленого, повернутого та неоплаченого товару підтверджується належним чином оформленими видатковими накладними та Актом звіряння взаємних розрахунків від 29.05.2013р., проведеного сторонами за період з 01.01.2009р. по 29.05.2009р. Даний Акт звірки, підписаний уповноваженими представниками сторін та завірений печатками як позивача так і відповідача без зауважень чи заперечень.

Відповідно до ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Згідно п.1.1. Договору Покупець взяв на себе зобов'язання прийняти та оплатити товар.

Пунктом 4.3. Договору передбачено, що Покупець оплачує вартість Товару по мірі його реалізації третім особам кожних 14 календарних днів.

При цьому згідно акту звіряння взаємних розрахунків від 29.05.2013р. сторони погодили, що реалізованим є товар на суму 188274,98 грн.

Проте, як стверджує позивач та зазначене підтверджується матеріалами справи всупереч згаданих приписів закону та умов Договору, відповідач свої зобов'язання не виконав, оплату за отриманий товар в повному обсязі не провів, внаслідок чого у ТзОВ "Ровекс" на даний час існує заборгованість перед ТзОВ "Білті" у розмірі 62433,59 грн.

У відповідності до ст. 509 Цивільного кодексу України, ст. 173 Господарського кодексу України, в силу господарського зобов'язання, яке виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Згідно з ч. 2 ст. 193 ГК України, кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).

Згідно ст.610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання.

Відповідно до ст.ст. 691, 692, 693 Цивільного кодексу України покупець зобов'язаний оплатити товар за ціною, встановленою у договорі купівлі-продажу, а також вчинити за свій рахунок дії, які відповідно до договору, актів цивільного законодавства або вимог, що звичайно ставляться, необхідні для здійснення платежу. Покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов'язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару. У разі прострочення оплати товару продавець має право вимагати оплати товару.

В матеріалах справи знаходять свої підтвердження доводи позивача щодо непогашення боржником заборгованості за отриманий товар у сумі 62433,59 грн., що є порушенням вимог чинного законодавства в частині належного виконання зобов'язання.

У відповідності до ст.256 Цивільного кодексу України, позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Статтею 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Як вбачається із поданих доказів, поставка товару ТОВ "Ровекс" за договором поставки №561 від 05.01.2009р. здійснювалась у період з 22.01.2009р. по 14.04.2009р.

Разом з тим, позивач звернувся в суд 30.04.2013р. (згідно відмітки пошти на конверті).

Відповідно до статті 264 Цивільного кодексу України перебіг позовної давності переривається вчиненням особою дії, що свідчить про визнання нею свого боргу або іншого обов'язку. Після переривання перебіг позовної давності починається заново.

При цьому як встановлено судом останній платіж в погашення заборгованості за Договором відповідач здійснив 01.02.2011р.

Одночасно, необхідно зазначити, що згідно ч.3 ст.267 ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Проте, така сторонами не подавалась.

Враховуючи наведені обставини, суд приходить до висновку, що в даному випадку відсутні підстави для застосування строку позовної давності.

У відповідності з п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України ст. ст. 32, 33 ГПК України, 4 3 ГПК України визначено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Доказами у справі є будь - які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Беручи до уваги зазначене, розглянувши та оцінивши докази подані позивачем, які підтверджують той факт, що на час розгляду справи взяте на себе зобов'язання відповідач не виконав, при цьому наявність заборгованості перед позивачем за поставлений йому товар, визнає в повному обсязі шляхом підписання Акту звіряння взаєморозрахунків, суд вважає, заявлену позивачем до стягнення суму основного боргу у розмірі 62433,59 грн. правомірною, документально обґрунтованою та такою, що підлягає до задоволення.

Відповідно до ч. 1,2 статті 49 ГПК України судовий збір покладається: у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог .

Враховуючи зазначене, беручи до уваги задоволення позову, судовий збір у розмірі 1 720 грн. 50 коп., згідно ст. 49 ГПК України, суд покладає на відповідача у справі та він підлягає стягненню в користь позивача.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 4 3 , 32-33, 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ровекс", вул. Подільська, 38а, м. Тернопіль, 46006 (код ЄДРПОУ 30690822) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "БІЛТІ", вул. Чорновола 2-А, м. Вишневе, Києво-Святошинського району, Київської області, 08132 (код ЄДРПОУ 33415435): 62433 (шістдесят дві тисячі чотириста тридцять три) грн. 59 коп. основного боргу, 1720 (одну тисячу сімсот двадцять) грн. 50 коп. судового збору.

3. Наказ видати після набрання рішенням суду законної сили.

На рішення суду, яке не набрало законної сили, сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу, протягом десяти днів з дня підписання рішення, через місцевий господарський суд.

Повне рішення складено 31.07.2013р.

Суддя В.Л. Гевко

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення22.07.2013
Оприлюднено07.08.2013
Номер документу32826426
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —921/468/13-г/9

Ухвала від 18.06.2013

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Гевко В.Л.

Ухвала від 18.06.2013

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Гевко В.Л.

Ухвала від 28.05.2013

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Гевко В.Л.

Рішення від 22.07.2013

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Гевко В.Л.

Ухвала від 08.05.2013

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Гевко В.Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні