Рішення
від 03.07.2013 по справі 370/339/13-ц
МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Фрунзе, 35, смт. Макарів, Київська обл., 08000, т. (04578) 5-12-39

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" липня 2013 р. Справа № 370/339/13-ц

Макарівський районний суд Київської області у складі головуючого судді Тандира О.В., при секретарі Стернюку Д.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Макарів справу за позовом ОСОБА_1 до Копилівської сільської ради Макарівського району Київської області, треті особи без самостійних вимог на предмет спору: Реєстраційна служба Макарівського районного управління юстиції Київської області, відділ Держземагенства у Макарівському районі Київської області, про визнання права власності на спадкове майно, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1, (далі-позивач) звернулася до Макарівського районного суду з позовом до Копилівської сільської ради Макарівського району Київської області (далі - відповідач), в якому просила визнати за нею право власності на спадкове майно після смерті своїх батьків, а саме житловий будинок в АДРЕСА_1 та право на завершення приватизації земельних ділянок площею 0,30 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, що розташована в АДРЕСА_1 (державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 655161 від 22.12.2009 року) та площею 1,4578 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Копилівської сільської ради Макарівського району Київської області (державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 666089), на які батьки за життя права власності не набули.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2, яка була зареєстрована та проживала в АДРЕСА_1. За життя мати розпочала приватизацію земельної ділянки площею 1,4578 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Копилівської сільської ради Макарівського району Київської області. Державний акт на право власності на земельну ділянку був виготовлений на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) від 27.02.2001року, проте за життя не був отриманий та у встановленому порядку зареєстрований.

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько позивача ОСОБА_3, який проживав за вищевказаною адресою, та був власником цього будинку. Крім будинку, батько за життя розпочав приватизацію земельної ділянки площею 0,3000 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, що розташована в АДРЕСА_1, однак після виготовлення державного акта на право власності на цю ділянку він його не отримав та у встановленому порядку не зареєстрував.

Щодо вказаного спадкового майна відкрилася спадщина.

Батько позивача - ОСОБА_3, за життя склав заповіт, посвідчений 08.12.2009 секретарем виконкому Копилівської сільської ради Макарівського району Київської області Кравчук О.М., згідно якого він заповів позивачу все своє майно.

Позивач упродовж шести місяців з часу відкриття спадщини подала заяву до Макарівської районної державної нотаріальної контори про прийняття спадщини, однак нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину через відсутність правовстановлюючих документів на житловий будинок та зазначені земельні ділянки, що і стало підставою для звернення до суду.

Позивач в судове засідання не прибула, подала суду заяву, в якій просила слухати справу у її відсутності, позов підтримала, просила його задовольнити.

Відповідач надіслав до суду заяву, в якій просив слухати справу у відсутності його представника, а позов визнав в повному обсязі.

Представники третіх осіб в судове засідання не прибули, причини неявки суду не повідомили, хоча належним чином були повідомлені про день та час слухання справи.

Дослідивши наявні матеріали справи, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 (мати позивача), яка була зареєстрована та постійно проживала в АДРЕСА_1, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від ІНФОРМАЦІЯ_1, свідоцтвом про народження позивача серії НОМЕР_2 від 19.11.1963 року.

За життя ОСОБА_2, розпочала приватизацію земельної ділянки площею 1,4578 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Копилівської сільської ради Макарівського району Київської області. Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 666089 був виготовлений на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) від 27.02.2001року та розпорядження Макарівської райдержадміністрації Київської області від 29.12.2008 року № 4610, кадастровий номер 3222783200:04:008:0068, проте не був отриманий та у встановленому порядку зареєстрований. Вказане підтверджується відповіддю Управління Держкомзему у Макарівському районі Київської області від 31.10.2012 року, копією державного акту на право власності на земельну ділянку.

На випадок своєї смерті ОСОБА_2, заповіту не складала.

Спадщину після смерті ОСОБА_2, згідно копії спадкової справи № 615 за 2009 рік прийняла позивач, подавши у встановлений законом строк заяву нотаріусу про прийняття спадщини. ОСОБА_3, чоловік покійної ОСОБА_2, (свідоцтво про одруження серії НОМЕР_3 від 09.03.1963 року) від прийняття спадщини відмовився, про що свідчить його заява у спадковій справі від 25.12.2009 року. Інші спадкоємці відсутні.

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько позивача ОСОБА_3, який проживав за вищевказаною адресою, та був власником цього будинку, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 від 23.02.2010 року, випискою з погосподарської книги та випискою з неї.

Згідно з копією технічного паспорту на жилий будинок індивідуального житлового фонду від 15.11.2012 року (Інвентаризаційна справа № 348) до складу домоволодіння по АДРЕСА_1 входить: житловий будинок (літ.А ) загальною площею 66,8 кв., м., житловою - 35,4 кв.м.,1963 року побудови, прибудова (літ.а), ганок, сарай (літ.Б), убиральня (літ.В), погріб (літ.Г), колодязь (І).

Крім будинку, батько за життя розпочав приватизацію земельної ділянки площею 0,30 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, що розташована в АДРЕСА_1. Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 655161 був виготовлений на підставі рішення Копилівської сільської ради Макарівського району Київської області від 23.09.2008 року № 179-19-У, кадастровий номер 3222783201:01:028:0144, проте не був отриманий та у встановленому порядку зареєстрований. Вказане підтверджується відповіддю Управління Держкомзему у Макарівському районі Київської області від 31.10.2012 року, копією державного акту на право власності на земельну ділянку.

На випадок своєї смерті ОСОБА_3, склав заповіт, посвідчений 08.12.2009 секретарем виконкому Копилівської сільської ради Макарівського району Київської області Кравчук О.М., згідно якого він заповів позивачу все своє майно.

Позивач протягом встановленого законом строку спадщину прийняла, подавши відповідну заяву до нотаріуса, копія якої наявна в матеріалах спадкової справи № 296 за 2010 рік.

Як вбачається із відповіді Макарівської державної нотаріальної контори від 09.02.2013 року нотаріус відмовив у видачі свідоцтв про право на спадщину у зв'язку із відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно.

Вирішуючи вимоги за даним позовом суд керується наступним.

Відповідно до ст.ст. 1216, 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Як передбачено ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. . У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Позивач згідно ст. 1261 ЦК України є спадкоємицею майна першої черги спадкоємців за законом після смерті матері.

Відповідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її, а відповідно до ст. 1269 цього ж Кодексу спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Таким чином, оскільки після смерті батька позивача відкрилася спадщина на житловий будинок 1963 року побудови, позивач спадщину у встановлені строки прийняла, однак у видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріусом відмовлено, позовні вимоги про визнання права власності в порядку спадкування на вказаний будинок підлягають задоволенню.

Разом із тим, відповідно до ст. 125 ЗК України (на момент відкриття спадщини) право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають із моменту державної реєстрації цих прав.

Право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом.

Набуття права власності на земельну ділянку та перехід права власності на земельну ділянку в порядку спадкування має місце за наявності наступних юридичних фактів у їх сукупності:

- ухвалення рішення компетентного органу про передачу у власність земельної ділянки спадкодавцю, укладення спадкодавцем правочинів щодо набуття права власності на земельні ділянки;

- виготовлення технічної документації на земельні ділянки;

- визначення меж земельної ділянки в натурі;

- погодження із суміжними землевласниками та землекористувачами;

- одержання у встановленому порядку Державного акта на землю;

- реєстрація права власності на земельну ділянку.

Якщо зазначені вимоги спадкодавцем не дотримано - право власності на конкретні земельні ділянки не виникає та відповідно до ст. 1216 ЦК не переходить до спадкоємців у порядку спадкування, за винятком встановлених випадків, на які поширюється дія п. 1 розділу Х «Перехідні положення» ЗК України.

Однак, якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі ст. 125 ЗК України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім'я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.

Оскільки батьками позивача було розпочато процедуру приватизації земельних ділянок, а сааме, уповноваженими органами було ухвалено відповідні рішення, було виготовлено технічні документації із землеустрою, визначено ділянки на місцевості, присвоєно їм кадастрові номери, виготовлено державні акти, однак вказані акти не були отримані спадкодавцями та відповідним чином зареєстровані, суд вважає, що позовні вимоги про визнання за позивачем права на завершення приватизації вказаних земельних ділянок підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 3, 10, 60, 174, 213-218 ЦПК України, суд, -

в и р і ш и в :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Копилівської сільської ради Макарівського району Київської області, треті особи без самостійних вимог на предмет спору: Реєстраційна служба Макарівського районного управління юстиції Київської області, відділ Держземагенства у Макарівському районі Київської області, про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з господарськими спорудами, розташований в АДРЕСА_1, (літ.А ) загальною площею 66,8 кв., м., житловою - 35,4 кв.м.,1963 року побудови, прибудова (літ.а), ганок, сарай (літ.Б), убиральня (літ.В), погріб (літ.Г), колодязь (І), в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3, що помер ІНФОРМАЦІЯ_2.

Визнати за ОСОБА_1 право на завершення приватизації земельних ділянок:

- площею 1,4578 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Копилівської сільської ради Макарівського району Київської області, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 666089, кадастровий номер 3222783200:04:008:0068 (виготовлений але не отриманий та у встановленому порядку не зареєстрований) в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2, що померла ІНФОРМАЦІЯ_1;

- площею 0,30 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, що розташована в АДРЕСА_1, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 655161, кадастровий номер 3222783201:01:028:0144 (виготовлений але не отриманий та у встановленому порядку не зареєстрований) в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3, що помер ІНФОРМАЦІЯ_2.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Київської області через Макарівський районний суд Київської області протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Головуючий О.В. Тандир

СудМакарівський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення03.07.2013
Оприлюднено12.08.2013
Номер документу32837366
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —370/339/13-ц

Рішення від 03.07.2013

Цивільне

Макарівський районний суд Київської області

Тандир О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні