cpg1251
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.08.2013 року Справа № 904/3554/13
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Лотоцької Л.О.- доповідача,
суддів: Бахмат Р.М. , Євстигнеєва О.С.,
секретар: Вовк Ю.В.
за участю сторін, які були присутні в судовому засіданні 25.07.13р.
від позивача: Непорада А.Г., представник, довіреність №1 від 15.04.13;
від відповідача: Ліпін Ю.О., представник, довіреність №4/8-17 від 04.01.13;
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Дніпропетровської міської ради на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 11.06.13р. у справі № 904/3554/13
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Сільгосптехімпорт", м. Дніпропетровськ
до Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ
про розірвання договору оренди земельної ділянки №909 від 20.04.01р.
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 11.06.13р. у справі № 904/3554/13 (суддя Рудовська І.А.) позов задоволено повністю, розірвано договір оренди земельної ділянки від 20.04.2001 р., укладений між Дніпропетровською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю фірмою "Сільгосптехімпорт" посвідчений 20.04.2001 р. приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Сусловою Н.Б. за реєстром № 254, та який зареєстровано у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 20.04.2001 р. за № 909. Стягнуто з Дніпропетровської міської ради на користь товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Сільгосптехімпорт" 1 147 грн. 00 коп. судового збору.
Не погодившись з оскаржуваним рішенням, Дніпропетровська міська рада подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення господарського суду Дніпропетровської області від 11.06.13р. у справі № 904/3554/13 та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Скаржник вважає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, зокрема зазначає, що позивач не мав правових підстав для дострокового розірвання договору оренди земельної ділянки. Крім того скаржник посилається на те, що суд безпідставно розірвав договір оренди землі, оскільки законодавством України не передбачена підстава для дострокового розірвання договору оренди землі внаслідок відчуження нерухомого майна, яке розташовано на земельній ділянці. Дніпропетровська міська рада вказує, що Законами України не передбачено автоматичний перехід до набувача майна права користування земельною ділянкою на умовах оренди від відчужувача майна, виникнення такого права у набувача можливе лише за рішенням власника землі, що перебуває у державній або комунальній власності.
У відзиві на апеляційну скаргу Товариство з обмеженою відповідальністю фірма "Сільгосптехімпорт" просить рішення суду залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 04.07.2013 року апеляційна скарга була прийнята до розгляду, розгляд справи було призначено у судовому засіданні на 25.07.2013 року.
В судовому засіданні 25.07.13р. оголошено перерву до 08.08.13р.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, перевіривши відповідність оскаржуваного рішення нормам діючого законодавства, Дніпропетровський апеляційний господарський суд дійшов висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи 20.04.2001 року між Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради - орендодавець та товариством з обмеженою відповідальністю фірмою "Сільгосптехімпорт" - орендар, укладено договір оренди земельної ділянки (надалі - Договір), за умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне володіння і користування на умовах оренди земельну ділянку площею 0,0183 га, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, Бабушкінський район, вул. Мечникова, 7, для фактичного розміщення адміністративного приміщення, яка зареєстрована в державному земельному кадастрі м.Дніпропетровська за кодом 66130009 згідно з планом земельної ділянки, що додається.
Додатковим договором від 28.12.11р. до договору оренди земельної ділянки внесені зміни в договір оренди від 20.04.01р., пункти 1.3 та розділ 3 договору, розділ 4 договору доповнений п.4.3.
Рішенням Дніпропетровської міської ради від 08.12.2004р. №52/22 встановлено, що Дніпропетровська міська рада є правонаступником виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради по всіх договорах оренди земельних ділянок, а також інших договорах на право користування землею, укладених між землекористувачами та виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради.
Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення виконкому Дніпропетровської міської ради від 21.01.99р. №143 (п.1.2. Договору).
Договір укладено до 21.01.2014р. (п.2.1. Договору).
Відповідно до пункту 9.2. Договору право користування земельною ділянкою припиняється шляхом розірвання дійсного договору в таких випадках: - закінчення терміну, на який було укладено договір; - за взаємною згодою сторін; - за ініціативою орендодавця у випадках, передбачених законодавством та цим договором; - одержання орендарем земельної ділянки у власність; - ліквідації юридичної особи - орендаря.
У разі недосягнення згоди щодо умов договору оренди та інші спори вирішуються у судовому порядку (п.8.2. Договору).
Договір посвідчений 20.04.2001 року приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Сусловою Н.Б. та зареєстрований за №254.
Державна реєстрація Договору здійснена 20.04.01р. за № 909.
21.12.2012 року за договором купівлі-продажу нежитлових приміщень Товариство з обмеженою відповідальністю фірма "Сільгосптехімпорт" передала у власність покупцю Бондар Дмитру Валентиновичу нерухоме майно - нежитлові приміщення №39, №39а, №40, що розташовані за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Мечникова, буд. 7.
Право власності Бондар Д.М. на зазначені нежитлові приміщення підтверджено витягом з Державного реєстру прав на нерухоме майно.
Починаючи з 21.12.2012р. ТОВ фірма "Сільгосптехімпорт" фактично припинила користуватися орендованою земельною ділянкою у зв'язку з продажем нерухомого майна, яке розташовано по Мечникова, буд. 7 і переходом права власності на це майно до Бондар Д.В.
Позивач у грудні 2012 р. звернувся до Дніпропетровської міської ради з пропозицією про припинення дії договорів оренди та їх розірвання
Предметом спору у справі є вимоги товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Сільгосптехімпорт" щодо розірвання договору оренди земельної ділянки від 20.04.2003р. укладеного між товариством та Дніпропетровською міською радою.
Відповідно до частини першої статті 93 ЗК України та статті 1 Закону України «Про оренду землі» право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Статтею 651 ЦК України передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Стаття 32 Закону України "Про оренду землі" визначає, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Пунктом «е» частини першої статті 141 ЗК України визначено, що підставою припинення права користування земельною ділянкою, зокрема, є набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці.
Договір оренди землі припиняється в разі, між іншим, набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом (частини 1, 3 ст. 31 Закону України «Про оренду землі»).
Крім того, згідно з частиною другою статті 120 ЗК України, якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Частиною першої статті 377 ЦК України також передбачено, що до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
Отже, виходячи із вищенаведених норм законодавства, у разі переходу права власності на об'єкт нерухомого майна до набувача цього майна переходять права на відповідну земельну ділянку, на яких вона належала відчужувачу - права власності або права користування (оренди).
Законодавством передбачена можливість дострокового розірвання договору оренди за рішенням суду на вимогу однієї із сторін договору. Тому, місцевий суд дійшов обґрунтованого висновку про наявність правових підстав для задоволення позову. Така ж правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 06.06.2011 у справі №11/227, а в силу приписів ст. 11128 ГПК України, рішення Верховного Суду України прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України.
Доводи відповідача, викладені в апеляційній скарзі, не приймаються судом апеляційної інстанції до уваги, оскільки не спростовують висновків суду першої інстанцій, а лише зводяться до переоцінки досліджених господарським судом доказів та встановлених обставин справи.
З огляду на вищенаведене суд першої інстанції при вирішенні даної справи правильно застосував норми матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини сторін, прийняв законне та обґрунтоване рішення, тому в задоволенні скарги слід відмовити, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 103-105 ГПК України, Дніпропетровський апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Дніпропетровської міської ради - залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 11.06.13р. у справі № 904/3554/13 - залишити без змін.
Головуючий суддя: Л.О. Лотоцька
Судді: Р.М. Бахмат
О.С. Євстигнеєв
Суд | Дніпропетровський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 08.08.2013 |
Оприлюднено | 08.08.2013 |
Номер документу | 32865767 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Лотоцька Лілія Олександрівна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Лотоцька Лілія Олександрівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Рудовська Інна Анатоліївна с
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Рудовська Інна Анатоліївна с
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні