Рішення
від 05.08.2013 по справі 924/867/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"05" серпня 2013 р.Справа № 924/867/13

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладюка Ю. В., розглянувши матеріали

за позовом прокурора Старосинявського району в інтересах держави в особі Старосинявської селищної ради, смт. Стара Синява

до товариства з обмеженою відповідальністю „Хімпостач", с. Адампіль, Старосинявського району

про внесення змін до договору оренди землі

за участю представників сторін:

від позивача - не з'явився

від відповідача - не з'явився

від прокуратури - Андрущенко О.Ю. прокурор прокуратури м. Хмельницького

встановив:

Прокурор у позовній заяві просить суд внести зміни до договору оренди землі, зареєстрованого в Старосинявському районному відділі Хмельницької регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" 6 серпня 2008 року за № 040976100009 наступного змісту - п. 9 договору викласти в наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі трикратного розміру земельного податку. Річна орендна плата становить 13 457, 69 грн. Грошова плата вноситься щомісячно в рівних частках до місцевого бюджету Старосинявської селищної ради Старосинявського району на рахунок № 33214812700448, одержувач УК у Старосинявському районі / смт. Стара Синява. код одержувача 37329240, код платежу 13050200 (орендна плата за землю з юридичних осіб)".

Обгрунтовуючи позов, прокурор посилається на норми ст. ст. 274..1, 288.5.1. Податкового кодексу України, де зазначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, проте річна сума платежу не може бути меншою для земель несільськогосподарського призначення трикратного розміру земельного податку. Ставка податку за землі (незалежно від місця знаходження, нормативно - грошову оцінку яких проведено (до яких відноситься і передана відповідачу земля) встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки. Провівши розрахунок орендної плати переданої відповідачу в оренду земельної ділянки, позивачем визначено, що мінімальна орендна плата повинна становити 13 457, 69 грн. Проте, відповідно до договору оренди, розмір платежу становить 1 660 грн. на рік.

Згідно положень договору, розмір орендної плати переглядається у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів та в інших випадках, передбачених законом. Звернення позивача до відповідача про внесення змін у договір бажаного результату не принесли.

Представник прокуратури в судовому засіданні позов підтримав, наполягав на його задоволенні.

Позивач свого представника в судове засідання 5 серпня 2013 року не направив, в засіданні суду 22 липня 2013 року позов підтримав.

Повідомлений належним чином відповідач (про час та місце судового розгляду), про що свідчить поштове повідомлення про отримання ним судової кореспонденції за вказаною у позові адресою (а також клопотання про відкладення розгляду справи) свого представника в судове засідання не направив, письмового відзиву на позов не подав.

За таких обставин, суд, в порядку ст. 75 ГПК України розглядає справу за наявними матеріалами.

З поданих матеріалів вбачається.

1 липня 2009 року між Старосинявською селищною радою (орендодавцем - позивачем) та ТзОВ „Хімпостач" (орендар - відповідач) укладено договір, за яким орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для несільськогосподарського призначення - землі комерційного використання, яка знаходиться - смт. Стара Синява, вул. Грушевського, 33, площею 0, 2766 га.

За п. 8 договору, останній укладено на 5 років. Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 6 грн. за 1 м. кв. (138 грн. 30 коп.) в місяць від загальної суми 1 660 грн. (п. 9).

Розмір орендної плати переглядається 1 раз в 3 роки у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документально; в інших випадках, передбачених законом (п. 13) .

В силу п. 36 зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

Договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (п. 44).

Договір підписаний обома сторонами та скріплений їх печатками. Також він зареєстрований у Старосинявському відділі регіональної філії ДП ЦДЗК, про що у державному реєстрі земель вчинено запис 6 серпня 2009 року за № 040976100009. Реєстрація підтверджується підписом повноважної особи та печаткою органу земельного кадастру.

Передача земельної ділянки відповідачу здійснена за актом прийому - передачі, підписаним сторонами та скріпленим їх печатками 6 серпня 2009 року.

В справі містяться також копії листів від 28 вересня 2012 року № 533 та від 27 листопада 2012 року № 644, якими позивач направив відповідачу пропозицію про внесення змін до договору.

Докази направлення подані у справу (фіскальний чек № 9481).

Також до справи додано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, за адресою смт. Стара синява, вул. Грушевського, 33, нормативно грошова оцінка якої становить 488 589, 88 грн.

Заслухавши доводи прокурора, дослідивши надані докази та давши їм оцінку в сукупності, судом враховується наступне.

Уклавши договір від 1 липня 2009 року сторони вступили в правовідносини оренди землі, які врегульовано спеціальним Ззаконом „Про оренду землі". Зазначене підтверджується положеннями ст. ст. 1 , 2, 3 даного Закону, в силу яких оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі .

Згідно ст. 21 Закону України „Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Однією з підстав виникнення цивільних прав та обов'язків (зобов'язання), в силу ст. 11 ЦК України є договори та інші правочини. Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

В силу п. п. 13, 36 договору від 1 липня 2009 року розмір орендної плати переглядається 1 раз в 3 роки, зокрема у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством ; зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

Згідно ст. 30 Закону України „Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Згідно абз. 4 п. 2.19 Постанови Пленуму Верховного суду України від 17 травня 2011 року № 6 статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Згідно ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

З прийняттям Податкового кодексу України 2 грудня 2010 року встановлено, що річна сума платежу по орендній платі не може бути меншою трикратного розміру земельного податку для земель не сільськогосподарського призначення (ст. 288. 5.1. Податкового кодексу України); ставка податку за земельні ділянки (незалежно від місця знаходження) нормативно грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки. (ст. 274. 1. Податкового кодексу України). За таких обставин, законодавством (органом влади) встановлена ставка податку, що враховується при розрахунку орендної плати за оренду землі несільськогосподарського призначення, нормативно грошову оцінку якої проведено (передана відповідачу за договором) - 1 відсоток від її нормативно - грошової оцінки. Зазначені обставини стали підставою звернення з цим позовом.

Згідно ст. 188 ГК України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

В пункті 2.19 Постанови Пленуму Верховного суду України від 17 травня 2011 року № 6 визначено, що оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору . При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору за наявності спору (тобто за відсутності згоди відповідача на зміну умов договору).

Пункт 3.2. Постанови Пленму ВГС України від 29 травня 2013 року № 12 передбачає, що спори про внесення змін до договору оренди (найму) у зв'язку із запровадженням нових тарифів, ставок орендної плати (в т. ч. внесенням змін до відповідних методик) мають вирішуватися з урахуванням вимог приписів статті 632 ЦК України та частини другої статті 21 Закону "Про оренду державного та комунального майна", згідно з якими розмір орендної плати в договорі встановлюється за домовленістю сторін і може бути змінено за погодженням сторін або у випадках та на умовах, встановлених законом. Наприклад, статтею 118 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" було встановлено, що у 2007 році передача в оренду державного та комунального майна мала здійснюватися виключно на конкурсних засадах. Оскільки плата за оренду державного та комунального майна визначається відповідно до її ринкової вартості у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, відповідні договори, укладені до 1 січня 2007 року (крім договорів на оренду державного та комунального майна, укладених бюджетними установами, Пенсійним фондом України та його органами, а також щодо цілісних майнових комплексів), у шестимісячний строк підлягали обов'язковому перегляду. Отже, в даному випадку перегляд орендної плати можливий за умови подання до господарського суду доказів укладення договору оренди саме до 1 січня 2007 року.

Враховуючи прийняття Податкового кодексу України 2 грудня 2010 року, зміна ставки орендної плати (цим кодексом) правомірно застосована позивачем при розрахунку орендної плати. Наведена обставина приймається судом.

Отже, з моменту підписання договору у 2009 році ставку орендної плати змінено законодавчим органом (прийняттям кодексу). Ця обставина є підставою перегляду розміру орендної плати відповідно до п. 13 договору, який встановлює обов'язок відповідача переглянути розмір орендної плати.

Не надавши відповіді на звернення позивача від 28.09.12 р. відповідач, тим самим порушив свої договірні (п. 13 договору) та встановлені законом (ст. 188) зобов'язання (в разі направлення пропозиції, що мало місце в даному разі). В свою чергу, позивач має право вимагати приведення договору у відповідність до законодавчо змінених розмірів орендної плати.

Статтею 651 ЦК України встановлено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Згідно ст. 15 Закону України „Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є істотною умовою договору.

Дані положення свідчать про те, що не надання відповідачем згоди на внесення у договір змін про розмір орендної плати, призведе до недоотримання позивачем значної суми оренди на яку останній розраховував при погодженні умови договору щодо перегляду розміру орендної плати.

Таким чином, позовні вимоги щодо внесення змін у положення договору про розмір орендної плати, які впливатимуть на прибуток орендодавця є обґрунтованими, підтверджуються законодавчими нормами та поданими доказами, а отже підлягають задоволенню, з покладенням судових витрат на відповідача.

При цьому, судом звертається увага на положення ч. 3 ст. 653 ЦК України - якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Вирішуючи вимоги позову, щодо внесення змін у п. 9 договору про порядок внесення орендної плати (внесення орендної плати щомісячно в рівних частках до місцевого бюджету селищної ради) судом враховується, що дане питання врегульовано п. 11 договору, а тому задоволення даної вимоги призведе до подвійного регулювання одного й того ж питання (порядок внесення плати). Крім того, будь - яких підстав внесення вищевказаних змін судом не знайдено, а їх обґрунтування позивачем не наведені.

Отже, позов підлягає задоволенню частково.

При вирішенні питання розподілу судових витрат, судом враховується положення п. 4.6. Постанови Пленуму ВГСУ від 21 лютого 2013 року № 7, згідно якої приймаючи рішення зі справи, провадження в якій порушено за заявою прокурора, господарський суд у разі повного або часткового задоволення позову (скарги) стягує судовий збір з відповідача (повністю або пропорційно задоволеним вимогам), якщо він не звільнений від сплати судового збору. Стягнення відповідних сум судового збору здійснюється в доход державного бюджету України.

Вирішуючи питання судових витрат суд виходить з того, що спір виник з неправильних дій (бездіяльності) відповідача, а тому справедливим буде покладення повністю на нього цих витрат.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Внести зміни до п. 9 договору оренди землі, зареєстрованого в Старосинявському районному відділі Хмельницької регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" 6 серпня 2008 року за № 040976100009, виклавши його в наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі трикратного розміру земельного податку. Річна орендна плата становить 13 457, 69 грн.".

В решті позову відмовити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Хімпостач" (вул. Привокзальна, 1 с. Адампіль, Старосинявського району, Хмельницької області, код 32013403) в дохід державного бюджету (одержувач коштів - УДКСУ у м. Хмельницький, код 38045529, банк - ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО - 815013, рах. 31218206783002, код класифікації - 22030001, призначення платежу - „Судовий збір, код 03500128") 2294 грн. судового збору.

Суддя Ю.В. Гладюк

Віддрук. 5 прим. :

1 - до справи,

2 - позивачу ( - 31400, Хмельницька обл., смт. Стара Синява вул. Івана Франка, 8;

3 - відповідачу ( - 31400,Хмельницька обл., Старосинявський р-н, с. Адампіль, вул. Привокзальна, 1

4,5 - прокуратурі району та міста

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення05.08.2013
Оприлюднено08.08.2013
Номер документу32865801
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —924/867/13

Рішення від 05.08.2013

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

Ухвала від 22.07.2013

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні