Рішення
від 08.08.2013 по справі 904/3681/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

08.08.13р. Справа № 904/3681/13 За позовом Дочірнього підприємства Логістична компанія "Ексім-Юніверс", м. Дніпропетровськ

до відповідача-1: Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "Житомиртранссервіс", м. Житомир;

відповідача-2: Фізичної особи-підприємця Головко Інни Костянтинівни, м. Новомосковськ Дніпропетровської області

про стягнення 10167,29 грн.

Суддя ЗАГИНАЙКО Т.В.

Представники:

від позивача: Оровецький Р.А. - представник, дов. від 30.04.2013р.;

від відповідача-1: не з'явився, про час і місце судового засідання був повідомлений належним чином;

від відповідача-2: не з'явився, про час і місце судового засідання був повідомлений належним чином.

СУТЬ СПОРУ:

Позивач просить стягнути з:

відповідача-1 10 067 грн. 29 коп., що складає 8 900 грн. 00 коп. - заборгованості за надані послуги по перевезенню вантажу відповідно до умов договору від 25.04.2012р. №2504/12 про надання транспортно-експедиційних послуг, 972 грн. 74 коп. - пені та 194 грн. 74 коп. - 3% річних;

відповідача-2 100 грн. 00 коп. - заборгованості за надані відповідно до умов договору від 25.04.2012р. №2504/12 про надання транспортно-експедиційних послуг послуги по перевезенню вантажу.

Відповідачі-1,-2 відзивів на позов та інших витребуваних господарським судом документів не надали, їх представники у судове засідання не з'явилися, про час і місце судового засідання були повідомлені належним чином.

В силу вимог частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.

Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням частини 1 статті 6 даної Конвенції (§66-69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005р. у справі „Смирнова проти України").

Згідно з пунктом 3.9.2 постанови Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. №18 „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Враховуючи приписи частини 3 статті 22 Господарського процесуального кодексу України, згідно з якими сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи, суд приходить до висновку про можливість розгляду справи за відсутності представників відповідачів-1, -2.

Справа згідно статті 75 Господарського процесуального кодексу України розглядається за наявними у ній матеріалами.

Оригінали документів, оглянуті у судових засіданнях, відповідають копіям, залученим до матеріалів справи.

Клопотання про технічну фіксацію судового процесу за допомогою технічних засобів представником позивача заявлено не було.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

25.04.2012р. між відповідачем-1 - Товариством з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "Житомиртранссервіс", як експедитором, та позивачем - Дочірнім підприємством Логістичною компанією "Ексім-Юніверс", як перевізником, було укладено договір №2504/12 про надання транспортно-експедиційних послуг (надалі - Договір), відповідно до пункту 1.1. якого перевізник зобов'язується приймати до перевезення і доставляти довірений йому відправником вантаж до пункту призначення та видавати особі, яка має право отримання вантажу (одержувачеві), а експедитор зобов'язується оплатити надані послуги по перевезенню вантажу.

Найменування, вид, кількість (об'єм, маса), характер, властивості і умови перевезення вантажу, строки перевезення, відправника і отримувача, спосіб і місце завантаження і розвантаження, особливі умови перевезення зазначаються експедитором у письмовій заявці, яка є невід'ємною частиною договору (пункт 1.2 Договору).

Як вбачається на виконання умов Договору та заявки від 25.07.2012р. №25/07/2012 на перевезення автотранспортом позивачем у період з 26.07.2012р. - 27.07.2012р. було здійснено перевезення вантажу, а саме: ДСП плит, загальною вагою 22 тони, за маршрутом: Івано-Франківська область, м. Брошнів-Осада, вул. 22 січня, буд. 47 - місто Дніпропетровськ, вул. Мандриківська, 47 автомобілем РЕНО PREMIUM, державний номер АЕ0601НА, п/п АЕ3468ХО, що підтверджується товарно-транспортною накладною від 27.07.2012р. №2461210626, актом від 30.07.2012р. №ОУ-0000289 здачі-прийняття робіт (надання послуг).

Згідно пункту 1.3 Договору вартість послуг по кожному перевезенню вантажу визначається за погодженням сторін і зазначається в заявці.

Відповідно до пункту 4.1. Договору вартість послуг, погоджена між перевізником і експедитором, включає суму фрахту, а також всі документально підтверджені витрати, понесені з відома і згоди експедитора і складає суму до оплати, згідно виставленого рахунку.

Оплата проводиться в національній валюті України шляхом переказу коштів з рахунку експедитора на рахунок перевізника в терміни і за умовами, передбаченими в заявці, яка є невід'ємною частиною цього договору (пункт 4.2 Договору).

Відповідно до Заявки відповідач-1 повинен був сплатити 9 000 грн. 00 коп. на розрахунковий рахунок на протязі 4-х банківських днів по оригіналам документів.

Відповідно до частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін); зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Як вбачається з матеріалів справи позивачем відповідачу-1 було спрямовані документи, необхідні для здійснення платежу, що підтверджується поштовою квитанцією від 02.08.2012р. №0782 (відправлення №4909802039207).

Відповідно до наданих сервісом пошуку листів сайту „Укрпошти", рекомендований лист з номером №4909802039207 був вручений 06.08.2012р. представнику відповідача-1 за довіреністю.

Таким чином, строк оплати за Договором вважається таким, що настав 10.08.2012р.

Отже, визначена позивачем у позові заборгованість відповідача становить 8 900 грн. 00 коп.

На момент розгляду справи доказів погашення заборгованості перед позивачем відповідачем-1 не надано.

Частинами 1 та 2 статті 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору; не допускається одностороння відмова від виконання зобов'язань; кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу; порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Згідно статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до вимог договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Статтею 611 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

Відповідно до статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання; штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання; пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно із частиною 1 статті 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

У пункті 7.4 Договору сторони погодили, що в разі порушення ладу і термінів оплати, передбачених в заявці, невід'ємною часткою цього Договору, що є експедитором, сплачує перевізнику пеню, у розмірі 0,5% від суми боргу за кожен день прострочення оплати, але не більше подвійної облікової ставки НБУ.

Відповідно до частини 6 статті 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Отже, пеня з урахуванням приписів частини 6 статті 232 Господарського кодексу України становить 679 грн. 10коп. (з 11.08.2012р. по 10.02.2013р.).

Статтею 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання; боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Таким чином, річні згідно розрахунку становлять 194грн. 26 коп. (з 11.08.2013р. по 30.04.2013р.).

25.04.2012р. між відповідачем-2 - Фізичною особою-підприємцем Головко Інною Костянтинівною, як поручителем, та позивачем - Дочірнім підприємством Логістичною компанією "Ексім-Юніверс", як кредитором, було укладено договір поруки №25/04/2012-001 (надалі - Договір поруки), відповідно до пункту 1.1. якого в порядку та на умовах, визначених цим Договором, поручитель зобов'язується солідарно з Товариством з обмеженою відповідальністю «Житомиртранссервіс» (ідентифікаційний код 32699083) (надалі - боржник) відповідати перед кредитором за виконання боржником зобов'язань з оплати послуг, наданих боржнику відповідно до Договору про надання транспортно-експедиційних послуг від 25.04.2012р. №2504/12, (надалі - Основний договір), укладеного між кредитором і боржником.

Поручитель відповідно до пункту 1.1. цього Договору відповідає перед кредитором у наступному обсязі: за зобов'язаннями з оплати вартості послуг, наданих боржнику відповідно до Основного договору в сумі вартості наданих послуг, але не більше 100 грн. 00 коп. ( пункт 1.2. Договору поруки).

Відповідно до пункту 1.3. Договору поруки поручитель відповідає перед кредитором тільки щодо оплати вартості наданих послуг за Основним договором (основного боргу); порука в будь-якому випадку не розповсюджується на сплату пені, неустойки, відшкодування збитків, тощо.

Згідно з підпунктом 2.1.1 пункту 2.1. Договору поруки поручитель зобов'язується виконати зобов'язання у наступному порядку: у випадку прострочки боржником виконання грошового зобов'язання, визначеного відповідно до пункту 1.2. цього договору, понад один банківський день, поручитель зобов'язується за вимогою кредитора протягом двох банківських днів з дати надходження до нього такої вимоїн сплатити за грошовими зобов'язаннями боржника, у розмірі, що не перевищує суму, передбачену пунктом 1.2. цього Договору.

Як вбачається позивачем було спрямовано відповідачу-2 вимогу від 14.08.2012р. вих.№1408/12 про сплату частини боргу, в якій вимагалося перерахувати на поточний рахунок позивача у дводенний строк від дня пред'явлення вимоги 100 грн. 00 коп. відповідно до Договору поруки від 25.04.2012р. №25/04/2012-001.

Про отримання зазначеної вимоги відповідачем-2 свідчить його підпис на зазначеній вимозі.

Згідно з частиною 1 статті 553 Цивільного кодексу України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку; поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником.

Статтею 554 Цивільного кодексу встановлено, що у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя; поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки; особи, які спільно дали поруку, відповідають перед кредитором солідарно, якщо інше не встановлено договором поруки.

З урахуванням викладеного позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Згідно із статтею 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати у справі слід покласти на відповідача-1, оскільки умовами Договору поруки не передбачена відповідальність поручителя по сплаті судового збору. При цьому на відповідача-1 судові витрати покладаються у повній сумі, оскільки з його вини спір доведено до суду.

Керуючись статтями 49, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "Житомиртранссервіс" (м. Житомир, вул. М.Рибалка, 25; ідентифікаційний код 32699083) на користь Дочірнього підприємства Логістична компанія "Ексім-Юніверс" (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Г. Сталінграду, 227; ідентифікаційний код ) 8 900 грн. 00 коп. - заборгованості, 679 грн. 10 коп. - пені, 194 грн. 55 коп. - річних та 1 720 грн. 00 коп. - витрат по сплаті судового збору.

Стягнути з Фізичної особи-підприємця Головко Інни Костянтинівни (51200, м. Новомосковськ Дніпропетровської області, вул. Горького, б.2, кв. 80; ідентифікаційний номер 2802716861) 100 грн. 00 коп. - заборгованості.

В решті позову відмовити.

Видати накази.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

СУДДЯ Т.В. ЗАГИНАЙКО

Дата підписання рішення,

оформленого відповідно до статті 84 ГПК України

„08„ серпня 2013р.

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення08.08.2013
Оприлюднено12.08.2013
Номер документу32893930
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/3681/13

Рішення від 08.08.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Загинайко Тетяна Володимирівна

Ухвала від 30.07.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Загинайко Тетяна Володимирівна

Ухвала від 10.07.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Загинайко Тетяна Володимирівна

Ухвала від 19.06.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Подобєд Ігор Миколайович

Ухвала від 21.05.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Подобєд Ігор Миколайович

Ухвала від 08.05.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Подобєд Ігор Миколайович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні