Справа № 2607/14582/12
Категорія 18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(ЗАОЧНЕ)
19 липня 2013 року Подільський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді -Зарицької Ю. Л. ,
при секретарі - Лупіній Т. О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства Страхова компанія «Зеніт» про стягнення суми, індексу інфляції та трьох процентів річних,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з зазначеним вище позовом, мотивуючи свої вимоги ти, що 26.07.04 р. він уклав договір з ЗАТ СК «Традиції життя», строком на 20 років, за програмою страхування «Старт» зі строком сплати внесків 5 років. Позивачем були зроблені внески у період з липня 2004 року до жовтня 2008 року. Подальші роки страхові внески не вносив, оскільки в нього не було можливості цього робити. У квітні 2009 року позивач отримав листа від відповідача, в якому було повідомлено про те, що страхова сума по укладеному договору страхування була редькова в односторонньому порядку та страхова сума складає 17427, 55 доларів США. В серпні 2010 року позивач отримав лист від ПАТ СК «ЗЕНІТ» про припинення договору страхування. Оскільки лист було направлено простою кореспонденцією, позивач не може визначити чітку дату отримання ним цього листа. Проте, виходячи з того, що на листі було проставлено дату отримання листа поштою, припускає, що отримав лист наприкінці серпня. 09.09.10 р. позивач відправив лист з заявою про розірвання договору страхування, проте лист із заявою повернувся у зв'язку з закінченням терміну зберігання і не отриманням листа відповідачем. 26.10.10 р. позивач додатково направив іншого листа на адресу відповідача, що є правонаступником ЗАТ СК «Традиції життя» про наполягання негайно розглянути його заяву та виплатити належну йому суму, проте відповіді так і отримав. Позивач вважає, що з його сторони були виконані усі необхідні дії щодо повідомлення у зазначений строк страхову компанію про розірвання договору за належною адресою. Також позивач зазначив про те, що договір був припинений по закінченню 30-денного строку, тобто у кінці вересня. Тому і просив суд стягнути з відповідача належну викупну суму з урахуванням індексів інфляції за період з листопада 2010 року по жовтень 2012 року, трьох процентів річних в сумі - 93512, 11 грн., витрати, що пов'язані з явкою до суду, поштові витрати, судовий збір в сумі 1043, 40 грн..
До початку судового засідання від представника позивача надійшла заява, у якій вона просила розглядати справу у її відсутності, позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила позов задоволити та постановити заочне рішення.
Представник ПАТ СК «ЗЕНІТ» своє право на участь в судовому засіданні не використав, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Повідомлення про причини неявки до суду від відповідача не надходило.
У разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло повідомлення про причини неявки, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи (ч. 4 ст. 169 та ст. 224 ЦПК України). Зважаючи на вищевикладене, суд приходить до висновку про можливість розгляду позову у відсутності сторін та постановлення заочного рішення по справі.
Суд, вивчивши письмові матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, 23.07.04 р. позивач уклав договір страхування життя № 0001, строком страхування на 20 років по програмі страхування «Старт» зі строком сплати внесків 5 років.
Позивач здійснював внески у період з липня 2004 року до жовтня 2008 року.
Відповідно до п. 4 даного договору, у разі дострокового припинення договору у зв'язку з іншими причинами, ніж страховий випадок, страхувальник має право отримання викупної суми.
Відповідачем було направлено позивачу лист № 144/04 від 17.04.09 р., в якому повідомлялось про те, що у зв'язку з ненадходженням чергового страхового внеску за договором страхування життя, сума була редукована в односторонньому порядку та, виходячи з фактично сплачених страхових внесків, складає 17427, 55 доларів США (а.с. 11).
Відповідач надіслав позивачу лист, датований від 26.07.04 р. з повідомленням про припинення договору (а.с. 21). Оскільки лист був надісланий простою поштовою кореспонденцією, то неможливо визначити точну дату його отримання позивачем, проте конверт, в якому надійшов даний лист, датований поштою від 12.08.10 р. (а.с. 22).
08.09.10 р. позивачем було направлено на адресу відповідача заяву про розірвання договору страхування (а.с. 13), що підтверджується довідкою форми № 107, тобто описом вкладення до цінного листа та квитанцією про оплату цінного листа (а.с. 14). Проте даний лист повернувся за закінченням терміну зберігання.
Так, 26.10.10 р. позивачем було направлено додатково лист про наполягання негайно розглянути його заяву та виплатити належну йому суму (а.с. 20). Однак, відповіді на даний лист позивач також не отримав.
Відповідно до п. 1 умов дії вищезазначеного договору, у випадку несплати страхувальником чергового страхового внеску в розмірі й у строки, передбачені договором страхування життя, страховик в односторонньому порядку зменшує (редукує) розмір страхової суми й (або) страхових виплат за основними ризиками, страховий захист по додаткових ризиках припиняється. Якщо внаслідок редукування страхова сума стає меншою, ніж еквівалент 200 доларів США, дія договору страхування припиняється. Відновлення страхової суми здійснюється шляхом внесення заборгованості. Якщо страхова сума не була відновлена протягом трьох місяців, договір вважається припиненим.
Відповідно до п. 4 умов договору у разі дострокового припинення договору у зв'язку з причинами іншими, ніж страховий випадок, страхувальник має право отримання викупної суми. Договір має викупну суму, починаючи із третього року страхування за умови надходження розрахунковий рахунок страховика першого внеску за третій рік. Викупна сума розраховується математично на день припинення договору залежно від періоду, протягом якого він діяв. Для отримання викупної суми страхувальник зобов'язаний надати заяву про розірвання договору страхування не пізніше, як за 30 днів до дати, на яку передбачується таке розірвання. Страхувальник одержує викупну суму за умови сплати всіх внесків за страховий рік.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про страхування» та п. 18.1 витягу з правил добровільного страхування життя доданого до договору, дія договору страхування припиняється та втрачає чинність у разі несплати страхувальником страхових платежів у встановлені договором строки.
Відповідно до ч. 6 ст. 38 Закону України «Про страхування» у разі дострокового припинення дії договору страхування життя страховик виплачує страховику викупну суму, яка є майновим правом страхувальника за договором страхування життя.
Відповідно до таблиці значень викупних сум, що міститься в умовах вищезазначеного договору, викупна сума на четвертий рік становить - 10591 долар США. Згідно з офіційними даними Національного банку України, курс долару на день постановлення рішення становить 7,993. Відповідно викупна сума у гривнях становить 84000,64 грн.
Оскільки страхова сума позивачем не була відновлена, то договір можна вважати припиненим та позивачем було вчинено всі необхідні дії згідно з договором, а тому він має право на одержання викупної суми.
Відповідно до ст. 625 ЦПК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
За таких обставин сума трьох процентів річних становить 10591 х 3% : 365 х 761 = 662 долари 45 центів США (761-кількість днів прострочення строку повернення боргу), що еквівалентно 5294 грн. 96 коп. на момент постановлення рішення.
Що стосується стягнення інфляційних витрат, то інфляція - це знецінювання грошей і безготівкових коштів, що супроводжується ростом цін на товари і послуги (п. 2 Методологічних положень щодо організації статистичного спостереження за змінами цін (тарифів) на споживчі товари (послуги) і розрахунку індексу споживчих цін, затверджених наказом Державного комітету статистики України від 14 листопада 2006 року № 519).
Однак, договір між сторонами було укладено в доларах США, тому стягнення індексації в даному випадку законодавством не передбачено.
Крім того, позивач просив стягнути з відповідача витрати, пов'язані з явкою до суду.
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 79 ЦПК України, до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати, пов'язані з явкою до суду.
Згідно з ч. 1 ст. 85 ЦПК України, витрати, пов'язані з переїздом до іншого населеного пункту сторін та їх представників, а також наймання житла, несуть сторони.
Відповідно до ч. 1 ст. 88 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвало рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Позивачем заявлені вимоги про відшкодування витрат, пов'язаних з переїздом його представника до іншого населеного пункту у зв'язку з участю в судових засіданнях: 26.03.13 р., що підтверджується залізничними квитками на загальну суму 421, 01 грн. (а.с. 54); 30.04.13 р., що підтверджується залізничними квитками на суму 721, 45 грн. (а.с. 65); 06.06.13 р., що підтверджується залізничними квитками на суму 517, 35 грн. (а.с. 75); 19.07.13 р., що підтверджується залізничними квитками на суму 1133, 02 грн. (а.с. 81).
Тому суд приходить до висновку, що вимога про відшкодування витрат, пов'язаних з переїздом, підлягає задоволенню в загальному розмірі - 2792, 83 грн.
Щодо вимоги позивача про покладення на відповідача поштових витрат, то суд вважає, що дана вимога не підлягає задоволенню, оскільки перелік судових витрат, визначених ст. 88 ЦПК України, є виключним, та не передбачає таких витрат, як поштові.
На підставі ст. 88 ЦПК України суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір, пропорційно до розміру задоволених вимог, сумі 917 грн. 42 коп.
На підставі ст.ст. 13, 15, 16, 256, 625 ЦК України, ст.ст. 1, 3 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», керуючись ст.ст. 10, 11, 79, 85, 88, 209, 212, 214, 215, 218, 224 - 226 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В :
Позов задоволити частково.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства Страхова компанія «Зеніт» (ЄДРПОУ 32960968) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) викупну суму в розмірі - 83811 грн. 88 коп., 3% річних в розмірі - 5136 грн. 84 коп., судові витрати, пов'язані з переїздом в розмірі - 2792 грн. 83 коп., судовий збір в сумі 917 грн. 42 коп., а всього стягнути - 92658 (дев'яносто дві тисяч шістсот п'ятдесят вісім) гривень 97 (дев'яносто сім) копійок.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду м. Києва через Подільський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Суддя Ю. Л. Зарицька
Суд | Подільський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 19.07.2013 |
Оприлюднено | 12.08.2013 |
Номер документу | 32913891 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Подільський районний суд міста Києва
Зарицька Ю. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні