cpg1251
УКРАЇНА
Господарський суд Чернігівської області
14000, м. Чернігів, пр-т Миру, 20, тел. 677-501
Іменем України
Р І Ш Е Н Н Я
08 серпня 2013 року Справа №927/882/13
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "ДПЗКУ-МТС", код ЄДРПОУ 37702357, вул. Саксаганського, 1, м. Київ, 01033
Відповідач: Сільськогосподарський виробничий кооператив "Євминка", код ЄДРПОУ 03799297, вул. Київська, 178 А, с. Євминка, Козелецький район, Чернігівська область,17071
про стягнення 29205,27 грн.
Суддя В.І.Шестак
ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН:
Від Позивача: Ратніков А.В. - представник, довіреність №130 юр/Д-110/2013 від 21.03.2013р.
Від Відповідача: не з'явився.
СУТЬ СПОРУ:
Товариством з обмеженою відповідальністю "ДПЗКУ-МТС" заявлено позов до Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Євминка" про стягнення 27000 грн. основного боргу, 1836,89 грн. пені, 3% річних в сумі 368,38грн. за виконані сільсьгосподарські роботи згідно договору № КО ЧРГ-78/2012 від 20.11.2012р.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.
Відповідач належним чином повідомлений про дату та місце судового засіданні (про що свідчить наявні в матеріалах справи поштові повідомлення про вручення № 1400602795995 та № 1400602849831) відзив на позов не надав, явки представника в судові засідання не забезпечив.
Справа розглядається за наявними в ній матеріалами на підставі ст.75 Господарського процесуального кодексу України.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, заслухавши пояснення представника Позивача, суд, С Т А Н О В И В:
Товариством з обмеженою відповідальністю "ДПЗКУ-МТС" (Позивачем) та Сільськогосподарським виробничим кооперативом "Євминка" (Відповідачем) 20 листопада 2012 року укладено договір № КО ЧРГ - 78/2012 (далі Договір).
Згідно п.п.1.1.-1.3. Договору Виконавець (Позивач) зобов'язується на території сільгоспугідь Замовника виконати сільськогосподарські роботи по збиранню врожаю сільгоспкультур на пальному Замовника - за кількістю, якістю, в строки та на умовах, що наведені нижче за текстом Договору, а Замовник (Відповідач) зобов'язується прийняти та оплатити виконані роботи. Замовник виконуватиме роботи за наведеними нижче умовами та в наступних обсягах: кукурудза - 100 га, ціна робіт за 1 гектар, в т.ч. ПДВ - 270, загальна вартість робіт, в т.ч. ПДВ - 27000. Загальний обсяг робіт (виконання робіт по збиранню врожаю) складає 100 (сто) га. Сторони не вправі відмовитися від обсягу робіт, передбаченого цим пунктом.
Відповідно до п.п.3.1.-3.2. Договору ціна робіт за 1 (один) гектар зазначається в п.1.2. Договору. Ціна та/або обсяг робіт можуть бути змінені за домовленістю Сторін, про що вони підписують відповідну Додаткову угоду. Загальна вартість виконаних робіт (сума до сплати) обчислюється виходячи з актів передачі-приймання виконаних робіт, що підписані Сторонами.
За умовами п.п.3.3.-3.4. Договору оплата здійснюється перерахуванням грошових коштів на поточний рахунок Виконавця на підставі актів передачі-приймання виконаних робіт в строк не пізніше ніж через 5 (п'ять) робочих днів з дати підписання відповідного акту передачі-приймання виконаних робіт. Сторони домовилися, що їхні представники здійснюватимуть щоденний облік обсягу виконаної роботи шляхом підписання Відомостей, на підставі яких представники Сторін підписують акт передачі-приймання виконаних робіт за кожних зібраних 200 (двісті) га врожаю або при закінченні обсягів виконаної роботи протягом 3-х календарних днів з моменту настання відповідної події.
Згідно п.4.1.5. Договору Замовник зобов'язується здійснювати оплату робіт Виконавця відповідно до умов Договору.
Відповідно до п.7.1. Договору він набуває чинності з моменту його підписання Сторонами та діє до 31 грудня 2012 року.
На виконання умов Договору Позивачем виконані роботи по збиранню с/г культур ( кукурудза) на суму 27000 грн., що підтверджується підписаним між сторонами та скріпленим печатками сторін актом здачі-приймання робіт (надання послуг) №4180 від 05 грудня 2012 року на суму 27000грн.
Відповідач оплату за виконані роботи не здійснив.
Станом на момент подання позовної заяви заборгованість Відповідача за виконані роботи становить 27000грн.
Згідно ч.1 ст. 837 Цивільного кодексу України:
"За договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу."
Відповідно до ст.526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ст.525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України
"Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін)."
Відповідно до ч.ч.1,7 ст.193 Господарського кодексу України (далі ГКУ):
"Суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином."
Згідно ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Згідно ст.599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Відповідно до ч.4 ст.631 Цивільного кодексу України:
"Закінчення строку договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії договору."
За умовами ч.2 ст.193 ГКУ:
"Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором."
Згідно ч.1 ст.216 ГКУ:
"Учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.217 ГКУ:
"Господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки.
У сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції."
Згідно ч.1 ст.218 ГКУ:
"Підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. "
Відповідно до ч.1 ст.230 ГКУ:
"Штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання."
Згідно п.1 ст.546 Цивільного кодексу виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.
Відповідно до ст. 547 Цивільного кодексу правочин щодо забезпечення виконання зобов'язання вчиняється у письмовій формі. Правочин щодо забезпечення виконання зобов'язання, вчинений із недодержанням письмової форми, є нікчемним.
Згідно ч.1 ст.548 Цивільного кодексу виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно п. 5.3. Договору за прострочення оплати виконаної роботи Замовник сплачує Виконавцю пеню в розмірі подвійної ставки НБУ, що нараховується на суму заборгованості, за кожен день прострочення оплати.
На підставі викладеного, враховуючи порушення Відповідачем строків оплати, передбачених умовами Договору, Позивачем обґрунтовано нарахована Відповідачу пеня у розмірі 1836,89 грн. за період з 13.12.2012р. по 27.05.2013р. згідно наданого розрахунку.
Згідно ст.625 Цивільного кодексу боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Позивач, враховуючи вищевикладене, обґрунтовано просить стягнути 3% річних у розмірі 368,38 грн. за період з 13.12.2012р. по 27.05.2013р.
Відповідно до ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідач доказів повної та своєчасної оплати за виконані роботи згідно договору, як і доказів, які б спростовували вищевикладені обставини, не надав.
На підставі викладеного, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Враховуючи, що до виникнення спору призвели неправильні дії Відповідача, суд доходить висновку, що відповідно до ч.2 ст.49 Господарського процесуального кодексу судовий збір має бути покладений в повному обсязі на Відповідача.
Керуючись ст.ст. 22, 33, 49, 75, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Євминка" (17071, Чернігівська область, Козелецький район, с. Євминка, вул. Київська, 178А, код ЄДРПОУ 03799297, відомості про рахунки відсутні) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ДПЗКУ-МТС" (01033, м.Київ, вул. Саксаганського, 1, код ЄДРПОУ 37702357, р/р 26007010091816 у ПАТ "Банк-Восток", МФО 307123) 27000грн. основного боргу, 1836,89грн. пені, 368,38 - 3% річних та 1720 грн. 50 коп. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя В.І.Шестак
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 09.08.2013 |
Оприлюднено | 14.08.2013 |
Номер документу | 32954966 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Шестак В.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні