cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
20.08.2013 Справа № 905/5123/13
Господарський суд Донецької області у складі судді Уханьової О.О. при секретарі судового засідання Андрєєвої М.А.., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали:
за позовом - Публічного акціонерного товариства «Брокбізнесбанк» м. Київ в
особі Донецького головного регіонального відділення ПАТ
«Брокбізнесбанк» м. Донецьк
до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «Промстрой» м. Донецьк
про стягнення 588737,98грн.
за участю представників сторін:
від позивача - Мельникова Т.О. - за довіреністю,
від відповідача - не явився
СУТЬ СПРАВИ:
16.07.2013р. на адресу господарського суду надійшов позов ПАТ «Брокбізнесбанк» м. Київ в особі Донецького головного регіонального відділення ПАТ «Брокбізнесбанк» м. Донецьк (далі - позивач) про стягнення з ТОВ «Промстрой» м. Донецьк заборгованості за кредитом в сумі 588737,98грн.
В підтвердження позовних вимог надав копії кредитного договору №66-П-06/ГОЗ від 29.11.2006р. з додатками, заяви про визнання кредитором, виписки з банківських рахунків
20.08.2013р. позивачем надані додаткові письмові пояснення по справі та додаткові документи, які залучені до матеріалів справи.
Представники відповідача до судового засідання жодного разу не явились, про час і місце якого були повідомлені належним чином, про причини неявки не повідомили, письмових пояснень по справі не надали.
Відповідно до правової позиції, викладеної у постанові пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК.
У разі присутності сторони або іншого учасника судового процесу в судовому засіданні протокол судового засідання, в якому відображені відомості про явку сторін (пункт 4 частини другої статті 81-1 ГПК), є належним підтвердженням повідомлення такої сторони (іншого учасника судового процесу) про час і місце наступного судового засідання.
За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
2
Приймаючи до уваги, що ухвали господарського суду направлялись відповідачу за належною адресою (тобто зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), вони вважається належним чином повідомленими про час і місце розгляду судом справи.
Господарський суд вирішує спір по суті без явки представників відповідача на підставі ст. 75 ГПК України за наявними в матеріалах справи документами, оскільки вони є достатніми для вирішення спору.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд -,
ВСТАНОВИВ :
Предметом позову є стягнення з відповідача заборгованості за кредитом в сумі 588737,98грн.
Підставою звернення є неналежне виконання відповідачем умов кредитного договору №66-П-06/ГОЗ від 29.11.2006р.
Відповідно до ч. 1 ст. 67 Господарського кодексу України відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності, виконуються на підставі договорів.
З матеріалів справи вбачається, що 29.11.2006р. АТ «Брокбізнесбанк» м. Київ в особі Донецької філії (правонаступником якого є позивач, банк) та ТОВ «Промстрой» підписали договір № 66-П-06/ГОЗ, який за своєю правовою природою є кредитним договором, правовідносини за яким регулюються розділом 2 глави 71 Цивільного кодексу України "Позика. Кредит. Банківський вклад", параграфом 1 глави 35 Господарського кодексу України, Законами України "Про банки і банківську діяльність", "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" та іншими нормативно-правовими актами.
Істотними умовами у кредитному договорі є мета, сума і строк кредиту, умови і порядок його видачі та погашення, види забезпечення зобов'язань позичальника, відсоткові ставки, порядок плати за кредит, обов'язки, права і відповідальність сторін щодо видачі та погашення кредиту (ч.2 ст.345 ГК України).
Відповідно до умов цього договору банк (позивач) надає позичальнику (відповідач) кредит шляхом відкриття відновлювальної кредитної лінії у сумі, яка не може перевищувати ліміти у розмірах та в період: 2000000,00грн. з 30.01.2008р., 1000000,00грн. з 01.03.2008р. (п. 1.1. договору в редакції договору № 2 від 30.01.2008р. про внесення змін до кредитного договору).
Дата остаточного повернення всіх отриманих в межах кредитної лінії сум кредиту - не пізніше 31.03.2009р. (п. 1.2. договору в редакції договору про внесення змін №5 від 26.11.2008р. до кредитного договору).
Відповідно до пункту 2.2 договору (в редакції договору про внесення змін № 5 від 26.11.2008р. до кредитного договору) відсотки за користування кредитом нараховуються банком на суму фактичного щоденного залишку заборгованості за отриманими коштами та сплачуються позичальником, виходячи із встановленої відсоткової ставки 25,5 % річних. Нарахування банком відсотків здійснюється з дати першої оплати розрахункових документів позичальника з позичкового рахунка по дату повного і остаточного повернення всіх отриманих в межах кредитної лінії коштів. При розрахунку процентів використовується метод "факт/факт", виходячи із фактичної кількості днів у місяці та у році.
3
Згідно з пунктом 2.3 договору (в редакції договору про внесення змін №5 від 26.11.2008р. до кредитного договору) відсотки за користування кредитом нараховуються банком в останній робочий день кожного місяця за період з 1 числа поточного місяця до останнього календарного дня звітного місяця та в день остаточного повернення кредиту, визначеного п. 1.2 договору. Відсотки сплачуються позичальником на протязі 5 робочих днів з дати їх нарахування, відсотки, нараховані банком в день остаточного повернення кредиту, сплачуються позичальником в день нарахування з будь-якого поточного рахунку позичальника. Відсотки за користування кредитом в грудні звітного року нараховуються банком в передостанній робочий день місяця за період, з дня, наступного за датою попереднього нарахування, по 31 грудня включно та сплачуються позичальником на протязі 5 робочих днів з дати їх нарахування.
Відповідно до п. 3.2. договору позичальник зобов'язується у встановлений згідно п. 1.2. цього договору строк остаточно повернути всі отримані в межах кредитної лінії суми кредиту здійснювати своєчасно сплачувати плату за кредит, відсотки за неправомірне користування кредитом.
Цей договір діє до повного повернення позичальником отриманих сум кредитних коштів, сплати у повному обсязі відсотків за користування ним та повного виконання позичальником будь-яких інших грошових зобов'язань, прийнятих на себе згідно умов цього договору (п. 5.5. договору).
Господарський суд, дослідивши умови цього договору, робить висновок, що сторонами погоджені всі істотні умови, відсутні докази його припинення або визнання недійсним, тому зазначений договір є укладеним та обов'язковим для виконання сторонами.
За умовами ст.193 Господарського кодексу України (далі - ГК України) суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ст.ст.525-526 Цивільного Кодексу України (далі - ЦК України) зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Позивачем належним чином виконані умови договору, а відповідач в порушення умов цього договору не здійснював повернення грошових коштів у належні терміни.
У зв»язку з цим рішенням господарського від 06.10.2010р. по справі №28/173, яке набрало законної сили, з ТОВ „Промстрой" на користь ПАТ „БРОКБІЗНЕСБАНК" в особі Донецькій філії ПАТ „БРОКБІЗНЕСБАНК" стягнута заборгованість по відсотках - 358423,98грн., витрати по сплаті державного мита в сумі 3584,24грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00грн.
Цим же рішенням встановлений факт неналежного виконання відповідачем умов договору.
Відповідно до ст.124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Згідно із ст.4-5 Господарського процесуального кодексу України господарські суди здійснюють правосуддя шляхом прийняття обов'язкових до виконання на усій території України рішень, ухвал, постанов.
4
Таким чином, враховуючи загальнообов'язковий статус судових актів, визначений ст.ст.124, 129 Конституції України, факт не виконання позичальником належним чином умов кредитного договору не може бути спростований за умови чинності рішення господарського суду Донецької області від 06.10.2010р. по справі №28/173 та не підлягає доведенню знову.
На час розгляду справи по суті відповідачем не доведений належним чином факт повернення грошових коштів, що предметом позову по даній справі.
Відповідно до ч.3 ст. 1049 ЦК України позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.
Згідно з ч.2 ст.1050 ЦК України, якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
Сторонами погоджено, що дата остаточного повернення всіх отриманих в межах кредитної лінії сум кредиту - не пізніше 31.03.2009р. (п. 1.2. договору в редакції договору про внесення змін №5 від 26.11.2008р. до кредитного договору).
Всупереч приписам закону та умовам договору, позичальник взяті на себе зобов'язання належним чином не виконував, отримані кошти у встановлені строки не повертав.
Враховуючи вищезазначене, позивач звернувся до суду з вимогою про стягнення з відповідача заборгованості за кредитом в сумі 588737,98грн.
З наданої позивачем на вимогу суду банківської виписки вбачається, що заборгованість відповідача за основною сумою кредиту становить 588737,98грн., що знайшло своє відображення у відповідних виписках банку та не спростовано відповідачем під час розгляду справи.
Враховуючи вищезазначене, господарський суд задовольняє вимогу позивача щодо стягнення з відповідача заборгованості за основною сумою кредиту в розмірі 588737,98грн.
Враховуючи, що вимоги позивача задоволені в повному обсязі, спір виник з вини відповідача, на останнього покладається сплачений позивачем судовий збір в повному обсязі, відповідно до ст. 49 ГПК України.
На підставі гл. 48,49,71 Цивільного кодексу України, гл. 35,ст.67,193 Господарського кодексу України, ст.ст.33,43,49,75,82,82-1,84,85 Господарсько процесуального кодексу України, господарський суд -
В И Р І Ш И В:
Задовольнити позов Публічного акціонерного товариства «Брокбізнесбанк» м. Київ в особі Донецького головного регіонального відділення ПАТ «Брокбізнесбанк» м. Донецьк до Товариства з обмеженою відповідальністю «Промстрой» м. Донецьк про стягнення 588737,98грн. в повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Промстрой» (83112, м. Донецьк, вул. Купріна, 117, ЄДРПОУ 60648750) на користь Публічного акціонерного товариства «Брокбізнесбанк» (03057, м. Київ, пр-т Перемоги, 41, ЄДРПОУ 19357489) в особі Донецького головного регіонального відділення ПАТ «Брокбізнесбанк» (83086, м. Донецьк, пр-т Дзержинського, 13) заборгованість за кредитом в сумі 588737,98грн., 11774,76грн. судового збору.
Повний текст рішення підписаний 20.08.2013р.
Суддя О.О. Уханьова
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 20.08.2013 |
Оприлюднено | 21.08.2013 |
Номер документу | 33063138 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
О.О. Уханьова
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні