Постанова
від 15.08.2013 по справі 5019/1460/12
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

cpg1251

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 серпня 2013 року Справа № 5019/1460/12 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів :

головуючого суддіПершикова Є.В., суддівКостенко Т.Ф., Ходаківської І.П. (доповідач), розглянувши касаційну скаргуТовариства з обмеженою відповідальністю "Укренергоресурс" на постанову від 09.04.2013 Рівненського апеляційного господарського суду у справі№5019/1460/12 господарського суду Рівненської області за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Укренергоресурс" до за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача 1. Приватного акціонерного товариства "Рівнебуд", 2. Рівненської міської ради 1.Приватного підприємства "Овекс", 2.Закритого акціонерного товариства "Львівський керамічний завод", 3.Товариства з обмеженою відповідальністю "Зубр", 4.Приватного підприємства "фірма"Дан", 5.Мельникової Ірини Геннадіївни, 6.Білої Ольги Миколаївни Рівненського Інституту Слов'янознавства Київського славістичного університету м. Рівне прочасткове припинення права користування земельною ділянкою та визнання права землекористування та усунення перешкод в користуванні За участю представників сторін:

Від позивача - Коцюба О.М. (дов. від 23.07.13)

Від відповідача - не з'явились

Відповідно до розпорядження Секретаря другої судової палати від 13.08.2013 справа слухається колегією суддів у складі: головуючий - Першиков Є.В., судді -Костенко Т.Ф., Ходаківська І.П.

ВСТАНОВИЛА:

Рішенням господарського суду Рівненської області від 17.01.2013 (судді: Кочергіна В.О., Пашкевич І.О., Андрійчук О.В.) в позові відмовлено.

Постановою колегії суддів Рівненського апеляційного господарського суду від 09.04.2013 у складі: Гулової А.Г., Петухова М.Г., Сініциної Л.М. рішення господарського суду першої інстанції залишено без змін.

ТОВ "Укренергоресурс" у касаційній скарзі просить рішення та постанову попередніх судових інстанцій скасувати. Скарга мотивована неправильним застосуванням та порушенням судами норм чинного законодавства, зокрема, ст.377 Цивільного кодексу України, ст.ст. 120, 141 Земельного кодексу України.

Розглянувши матеріали справи та касаційної скарги, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права, колегія суддів зазначає наступне.

Господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що 23.05.1995 Акціонерному товариству фірмі "Рівнебуд" (правонаступником якого є відповідач у справі - Приватне акціонерне товариство "Рівнебуд"), на підставі рішення Рівненської міської ради народних депутатів від 16.03.1995 №28 видано державний акт серії РВ 00004 на право постійного користування земельною ділянкою площею 4,53 га для обслуговування адміністративних, господарських та житлових будівель.

27.06.1997 року між Спільним підприємством у формі ТОВ "Jason Mackenzie" (продавець) та ЗАТ "Укренергоресурс" (покупець) укладено договір купівлі-продажу, згідно п.1 якого продавець продав, а покупець купив належні продавцю І-ий та ІІ-ий поверхи та цокольне приміщення з (21-27) поверхового плану від 04.03.1996, що знаходяться в м.Рівне по вул.Кн.Ольги №8.

Договір посвідчено приватним нотаріусом Рівненського міського та районного нотаріального округу 27.06.1997 та зареєстровано в реєстрі за №5544.

На підставі договору купівлі-продажу, 09.07.1997 року Рівненським обласним бюро технічної інвентаризації видано ЗАТ "Укренергоресурс" Реєстраційне посвідчення на об'єкти нерухомого майна - І та ІІ поверхи, цокольне приміщення з 21-27 п/плану, розташованого за адресою: м.Рівне, вул.Кн.Ольги, 8.

ТОВ "Укренергоресурс" звернулось до господарського суду Рівненської області з позовом про зобов'язання ПАТ "Рівнебуд" надати згоду на вилучення частини земельної ділянки площею 1268,99 кв.м., що знаходиться у м.Рівне, вул.Кн.Ольги, 8 на користь ТОВ "Укренергоресурс". Рішенням господарського суду Рівненської області від 25.10.2011у справі №5019/2040/11, залишеним без змін постановами Рівненського апеляційного господарського суду від 19.01.2012 та Вищого господарського суду України від 27.03.2012, відмовлено в задоволенні позову з посиланням на те, що нормами чинного законодавства України не передбачено такий спосіб захисту права, як зобов'язання надати згоду на припинення права користування земельною ділянкою.

ТОВ "Укренергоресурс" звернулось до господарського суду Рівненської області з позовом про припинення частково права користування ПАТ "Рівнебуд" земельною ділянкою, яка позначена в Державному акті серії РВ 00004 під №1 площею 0,6га, а саме у дворі будівлі площею 0,17га, під будівлею - площею 0,04га, що у сумі становить 0,21га, що знаходиться за адресою: вул. Княгині Ольги, 8, м. Рівне; визнання за ТОВ "Укренергоресурс" права користування цією земельною ділянкою; усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою, шляхом знесення недобудованих споруд.

Відповідно до положень ч.ч.1,2,5 ст.116 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент звернення з позовом) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або у користуванні, провадиться лише після вилучення (викупу) її в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Згідно зі статтею 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Як передбачено ст.141 Земельного кодексу України, підставами припинення права користування земельною ділянкою є: добровільна відмова від права користування земельною ділянкою; вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом; припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій; використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам; використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; систематична несплата земельного податку або орендної плати; набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці; використання земельної ділянки у спосіб, що суперечить вимогам охорони культурної спадщини.

Згідно ст.120 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.

Частиною 1 ст.377 Цивільного кодексу України передбачено, що до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).

У п.2.11 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" зазначено, що у застосуванні положень статей 377 Цивільного кодексу України та 120 Земельного кодексу України щодо переходу права користування земельною ділянкою внаслідок переходу права на розташований на ній житловий будинок, будівлю, споруду господарським судам слід враховувати, що положення відповідних статей обох кодексів мають один і той же предмет регулювання, а тому підлягають застосуванню в сукупності.

З аналізу наведених норм права вбачається, що у зв'язку з переходом права власності на об'єкти нерухомості відбувається перехід до набувача тих прав на відповідну земельну ділянку, на яких вона належала відчужувачу - права власності або права користування.

Однак, вказане право користування земельною ділянкою, на якій знаходиться нерухомість, переходить до набувача об'єктів нерухомості виключно за умови, що в момент їх відчуження у попереднього власника, згідно з вимогами земельного законодавства України, таке право було і воно належним чином посвідчене.

Господарськими судами встановлено, що право постійного користування земельною ділянкою площею 4,53 га, розташованою за адресою: м.Рівне, вул.Кн.Ольги, 8 було надано Акціонерному товариству фірмі "Рівнебуд" 23.05.1995 на підставі рішення Рівненської міської ради народних депутатів від 16.03.1995 №28, про що видано державний акт серії РВ 00004.

Відповідач у справі - ПАТ "Рівнебуд" є правонаступником Акціонерного товариства фірми "Рівнебуд", відповідно, до нього перейшло право землекористування на земельну ділянку, зазначену у вказаному державному акті, незважаючи на те, що товариством таке право у встановленому порядку не оформлене.

Договір купівлі-продажу І-ий та ІІ-ий поверху та цокольного приміщення з (21-27) поверхового плану від 04.03.1996, що знаходяться в м.Рівне по вул.Кн.Ольги №8, на який посилається позивач як на підставу набуття права користування земельною ділянкою, на якій розташований будинок, був укладений Спільним підприємством у формі ТОВ "Jason Mackenzie" (продавець) та ЗАТ "Укренергоресурс" (покупець) 27.06.1997 і в матеріалах справи відсутні докази того, що на момент укладення договору купівлі-продажу від 27.06.1997 попередньому власнику приміщення - СП у формі ТОВ "Jason Mackenzie" - належало право користування спірною земельною ділянкою, яке воно, у відповідності до статей 377 Цивільного кодексу України та 120 Земельного кодексу України, передало ЗАТ "Укренергоресурс".

При цьому, виникнення права власності на об'єкт нерухомості не є підставою для автоматичного виникнення права користування земельною ділянкою на якій він розташований, оскільки чинним законодавством, зокрема, Земельним кодексом, ЦК України та Законом України "Про оренду землі", передбачено відповідну процедуру (порядок та умови) набуття права землекористування. Крім того, обов'язковою умовою для надання у користування земельної ділянки є наявність позитивного рішення сесії відповідної ради про передачу ділянки.

Відповідно до п.34 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування" питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях міської ради.

Судами зазначено, що в матеріалах справи відсутні докази того, що позивач звертався до Рівненської міської ради з питання оформлення права користування земельною ділянкою в порядку, визначеному ст.124 Земельного кодексу України, і, відповідно, питання щодо спірної земельної ділянки та надання її в користування позивачу на сесії Рівненської міської ради не розглядалось та рішення не приймалось.

Відповідно до матеріалів інвентаризаційної справи на об'єкт нерухомості, який знаходиться за адресою м.Рівне, вул.Княгині Ольги, 8, власниками приміщень у зазначеному об'єкті нерухомості є також Приватне підприємство фірма "Овекс", ЗАТ "Львівський керамічний завод", ТзОВ "Зубр", Приватне підприємство "фірма "Дан", Мельнікова Ірина Геннадіївна, Біла Ольга Миколаївна. Заявляючи вимогу про визнання права користування земельною ділянкою, яка позначена в Державному акті серії РВ 00004 під №1 площею 0,6га, а саме у дворі будівлі площею 0,17 га, під будівлею - площею 0,04га, що у сумі становить 0,21га, що знаходиться за адресою: вул. Княгині Ольги, 8, м. Рівне, позивач не зазначив, яким саме чином було визначено розмір частки земельної ділянки, яка, на його думку, підлягає передачі йому в користування.

З огляду на викладене, суди обгрунтовано дійшли висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Таким чином, постанова апеляційної інстанції відповідає нормам чинного законодавства і має бути залишена без змін.

Керуючись, ст.ст. 111-5, 111-7, 111-9, 111-11 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Вищого господарського суду України

ПОСТАНОВИЛА:

Касаційну скаргу ТОВ "Укренергоресурс" залишити без задоволення.

Постанову від 09.04.2013 Рівненського апеляційного господарського суду у справі №5019/1460/12 господарського суду Рівненської області залишити без змін.

Головуючий суддя Є. Першиков

Судді Т. Костенко

І. Ходаківська

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення15.08.2013
Оприлюднено22.08.2013
Номер документу33080269
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5019/1460/12

Ухвала від 19.03.2013

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Гулова А.Г.

Ухвала від 22.02.2013

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Гулова А.Г.

Ухвала від 07.11.2012

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Кочергіна В.О.

Ухвала від 26.11.2012

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Кочергіна В.О.

Ухвала від 25.09.2012

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Кочергіна В.О.

Ухвала від 17.12.2012

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Кочергіна В.О.

Ухвала від 15.10.2012

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Кочергіна В.О.

Ухвала від 25.10.2012

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Кочергіна В.О.

Ухвала від 12.09.2012

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Кочергіна В.О.

Постанова від 15.08.2013

Господарське

Вищий господарський суд України

Ходаківська І.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні