Справа № 161/13318/13-к
Провадження № 1-кс/161/3070/13
У Х В А Л А
м. Луцьк 14 серпня 2013 року
Слідчий суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Ковтуненко В.В.,
при секретарі Соколовій К.Ю.,
з участю слідчого Лисеюка С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засідання в залі суду м. Луцьк клопотання старшого слідчого з ОВС СУ фінансових розслідувань Головного управління Міндоходів у Волинській області ОСОБА_1 про тимчасовий доступ до речей і документів,
ВСТАНОВИВ:
Старший слідчий СУ з ОВС фінансових розслідувань Головного управління Міндоходів у Волинській області ОСОБА_1 звернувся до суду з клопотанням, погодженим з в.о. начальника відділу прокуратури Волинської області ОСОБА_2, про тимчасовий доступ до речей і документів, які знаходяться у АТ «УкрСиббанк».
В обґрунтування клопотання посилається на те, що слідчим управлінням фінансових розслідувань ГУ Міндоходів у Волинській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженню № 32013020000000106 про умисне ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах, за ознакам ч. 3 ст. 212 КК України.
Досудовим слідством встановлено, що службові особи ПП «Тандем УА» (код ЄДРПОУ 35432363, адреса: м. Нововолинськ, проспект Дружби, 6А) в період з січня по червень 2013 року умисно ухилились від сплати податку на прибуток підприємства в сумі 4,1 млн. гри. шляхом відображення в бухгалтерському та податковому обліках товариства операцій з придбання транспортних засобів у підприємства нерезидента - «G.A. DAN OTTER TRUCK B.V.B.A.» (Королівство Бельгія), які в дійсності не відбувались.
Зокрема, зібрані фактичні дані вказують на те, що службовими особами ПП «Тандем УА» було організовано схему протиправного імпорту транспортних засобів в адресу ПП «Тандем УА». З цією метою було виготовлено фіктивний контракт, згідно якого підприємство - нерезидент «G.A. DAN OTTER» (Королівство Бельгія) зобов'язується поставляти в адресу ПП «Тандем УА» транспортні засоби.
В подальшому з метою функціонування схеми протиправного ввезення транспортних засобів та умисного ухилення від сплати податків при імпорті транспортних засобів на територію України, вказаними особами запроваджено процедуру підробки та підміни документів про походження транспортних засобів та їх вартості під час переміщення через митний кордон України.
Даний факт підтверджується наданими поясненнями громадянином ОСОБА_3, який здійснював транспортування імпортованих ПП «Тандем УА» автомобілів в Україну з яких слідує, що автомобіль «IVECO» - модель: «DAILY 50С14» номер кузова - ZCFC50A1005572063, ним був доставлений із Австрії в Україну за проханням громадянина ОСОБА_4 чоловіка на ім'я Валдек, який попросив його перегнати дане авто на Україну. Крім того, в поясненнях даний громадянин зазначив, що перед виїздом з Євросоюзу на пункті пропуску «Дорохуск» подавались до митного контролю документи в яких взагалі не було вказано реквізитів ПП «Тандем УА» або нерезидента «G.A. DAN OTTER TRUCK». Інвойс до митного контролю взагалі ним не подавався так як митниця Євросоюзу не потребувала пред'явлення такого документу. При прибутті на пункт пропуску «Ягодин» Валдек передав йому інвойс, в якому були вказана назва фірми «Тандем УА» та назва нерезидента «G.A. DAN OTTER TRUCK». Де і в кого Валдек отримав вказаний інвойс йому не відомо.
Всього протягом січня - червня 2013 року ПП «Тандем УА» ввезено на митну територію України та розмитнено більше 730 одиниць транспортних засобів загальною митною вартістю 21,9 млн. гривень, операції із придбання яких були віднесення до валових витрат підприємства.
Внаслідок вказаних протиправних дій службових осіб ПП «Тандем УА» не було нараховано та сплачено до державного бюджету податку на прибуток підприємств близько 4,1 млн. грн.
Приватне підприємство «Тандем УА» в період вчинені використовувало банківський рахунок, відкритий у АТ «УкрСиббанк» (адреса: м. Харків, пр. Московський, 60), а саме: № 26008392459100 (українська гривня), а саме платіжні та інші документи про перерахування коштів, власників рахунку та осіб, які його відкривали. Ці документи мають значення доказів у кримінальному провадженні, оскільки виключно на підставі них можливо об'єктивно дослідити рух грошових потоків та обставини проведених операцій між ПП «Тадем УА» та підприємством нерезидентом - «G.A. DAN OTTER TRUCK B.V.B.A.».
З метою з'ясування обставин здійснення ПП «Тандем УА» імітації розрахунків по таких взаємовідносинах, які не відбувались, а також дослідження питання подальшого повернення таких коштів готівкою службовим особам ПП «Тандем УА» (або ж повернення коштів товариству в інший спосіб) шляхом зняття коштів з рахунків підприємством нерезидентом - «G.A. DAN OTTER TRUCK B.V.B.A.» або їхнього перерахування в адресу інших суб'єктів господарювання «по ланцюгу» та встановлення причетних до цього інших осіб виникла необхідність у дослідженні , вищевказаних документів. Крім того, вказані документи будуть використані при проведенні документальних перевірок суб'єктів підприємницької діяльності та судових експертиз.
У зв'язку з тим, що документи щодо відкриття та використання ПП «Тандем УА» банківського рахунку № 26008392459100 (українська гривня) в даному кримінальному провадженні мають значення доказів, які на даний момент належним чином ще не оглянуті і наведені в них відомості не зафіксовані і тому можуть бути змінені, а самі документи можуть бути пошкодженні чи знищені, через що не зможуть бути використані як доказ факту та обставин ухилення від сплати податків службовими особами ПП «Тандем УА» - існує необхідність у їх вилученні, а також у розгляді вказаного клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться такі документи.
Оскільки факт скоєння злочину за ч. 3 ст.212 КК України, пов'язаного із ухиленням від сплати податків за наслідками здійснення протиправної діяльності ПП «Тандем УА» - підлягає доказуванню під час досудового розслідування і в суді, у зв'язку з чим, відомості щодо обставин здійснення такої діяльності є доказом у даному кримінальному провадженні, що в свою чергу доводить те, що саме через тимчасовий доступ до документів та здійснення їх виїмки, зазначених у клопотанні, може бути виконано завдання, для досягнення якого, слідчий звертається із клопотанням і, наведені в ньому доводи є підставними.
Іншим способом отримати тимчасовий доступ та вилучити документи - неможливо, так як відповідно до ст. 62 Закону України «Про банки та банківську діяльність» інформація щодо юридичних і фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками за рішенням суду.
Просить надати тимчасовий доступ до документів щодо використання рахунку приватним підприємством «Тандем УА» (код ЄДРПОУ 35432363) 26008392459100 (українська гривня), який знаходиться в АТ «УкрСиббанк» (адреса: м. Харків, пр. Московський, 60), а також провести вилучення таких документів, а саме:
- юридичну справу ПП «Тандем УА», в тому числі, анкети, реєстраційні документи підприємства, накази про призначення службових осіб;
- платіжні доручення на перерахування коштів (включаючи електронні платіжні доручення на паперових носіях), які надавалися службовими особами ПП «Тандем УА» при розпорядженні рахунками;
- роздруківок руху грошових коштів по рахунках, із відображенням надходження та списання грошових коштів по рахунку з моменту відкриття рахунку по теперішній час, із зазначенням вхідного та вихідного залишків коштів, прибуткової та видаткової частини, призначення платежів, дати та часу (години, хвилини та секунди) надходження коштів на рахунок та перерахування з нього, із зазначенням документів, на підставі яких проведені операції, повних назв контрагентів, які перерахували та яким перераховані кошти, їхні коди ЄДРПОУ, МФО й номерів рахунків контрагентів, з якими проведені операції на паперовому та магнітному (електронному) носіях;
- копії паспортів засновників та службових осіб ПП «Тандем УА»;
- банківські картки зі зразками підписів службових осіб та відбитками печаток TOB «Техно-Сервіс Плюс»;
- листи, заяви та інші документи надані для відкриття рахунків службовими особами підприємства ПП «Тандем УА»;
- банківські виписки про видачу готівки та чеки за період з моменту відкриття рахунків по теперішній час ПП «Тандем УА»;
- договори на встановлення системи "Банк-Клієнт", акти виконаних робіт, а також технічної документації щодо проведення працівниками банку інсталяції на комп'ютер ПП «Тандем УА» вказаної системи, документів з даними про місце проведення вказаної інсталяції та документів, які підтверджують факт видачі та отримання ключів доступу до системи "Клієнт банк", всіх заяв та доручень від імені службових осіб підприємства, а також карток зі зразками підписів службових осіб і відбитку печатки підприємства;
- протоколи системи «Банк-Клієнт» в яких міститься дата та час з'єднання (включаючи години, хвилини та секунди з'єднання), електронне ім'я користувача, назва операції та ІР - адреса клієнта;
- документацію, яка свідчить про отримання від працівників банку електронної картки зі зразком підпису службових осіб ПП «Тандем УА»;
- заявки, заяви та інші документи на купівлю та конвертацію валюти (включаючи заявки зроблені за допомогою системи «Банк-Клієнт») за період з моменту відкриття рахунків по теперішній час;
- угоди, договори, контракти, інвойси та інші документи, пов'язані з проведенням банківських операцій;
- копії записів із книги видачі перепусток, де зазначена інформація про відвідування банку службовими особами ПП «Тандем УА».
В судовому засіданні слідчий підтримав своє клопотання з підстав у ньому викладених. Просив клопотання задовольнити.
Заслухавши пояснення слідчого, дослідивши письмові матеріали клопотання, приходжу до висновку про відмову в задоволенні клопотання з наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Відповідно до ст. 84 КПК України доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Відповідно до ст. 85 КПК України належними є докази, які прямо чи непрямо підтверджують існування чи відсутність обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та інших обставин, які мають значення для кримінального провадження, а також достовірність чи недостовірність, можливість чи неможливість використання інших доказів.
Відповідно до ст. 91 КПК України у кримінальному провадженні підлягають доказуванню:
1) подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення);
2) винуватість обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, форма вини, мотив і мета вчинення кримінального правопорушення;
3) вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, а також розмір процесуальних витрат;
4) обставини, які впливають на ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, характеризують особу обвинуваченого, обтяжують чи пом'якшують покарання, які виключають кримінальну відповідальність або є підставою закриття кримінального провадження;
5) обставини, що є підставою для звільнення від кримінальної відповідальності або покарання.
Доказування полягає у збиранні, перевірці та оцінці доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КПК України до документів, за умови наявності в них відомостей, передбачених частиною першою цієї статті, можуть належати:
1) матеріали фотозйомки, звукозапису, відеозапису та інші носії інформації (у тому числі електронні);
2) матеріали, отримані внаслідок здійснення під час кримінального провадження заходів, передбачених чинними міжнародними договорами, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України;
3) складені в порядку, передбаченому цим Кодексом, протоколи процесуальних дій та додатки до них, а також носії інформації, на яких за допомогою технічних засобів зафіксовано процесуальні дії;
4) висновки ревізій та акти перевірок.
При розгляді клопотання встановлено, що стороною кримінального провадження при зверненні до суду з вказаним клопотанням, до клопотання взагалі не додано будь-яких доказів, у відповідності до вимог ст. ст. 84-91 КПК України в обґрунтування клопотання та на підтвердження фінансово-господарських операцій, які були проведені між ПП «Тандем УА» та підприємством нерезидентом «G.A. DAN OTTER TRACK B.V.B.A.».
При розгляді клопотання також встановлено, що долучені до клопотання копії документів не підтверджують ухилення ПП «Тандем УА» від сплати податків в особливо великих розмірах, проведення фінансово-господарських операцій.
Оскільки вказані ксерокопії документів лише підтверджують наявність між ПП «Тандем УА» та підприємством нерезидентом «G.A. DAN OTTER TRACK B.V.B.A.» цивільно-правових відносин.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать:
1) інформація, що знаходиться у володінні засобу масової інформації або журналіста і надана їм за умови нерозголошення авторства або джерела інформації;
2) відомості, які можуть становити лікарську таємницю;
3) відомості, які можуть становити таємницю вчинення нотаріальних дій;
4) конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю;
5) відомості, які можуть становити банківську таємницю;
6) особисте листування особи та інші записи особистого характеру;
7) інформація, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій, про зв'язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо;
8) персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних;
9) державна таємниця.
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України доступ особи до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюється в порядку, визначеному законом.
Відповідно до ст. 60 Закону України «Про банки і банківську діяльність» від 07.12.2000 року, інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам при наданні послуг банку і розголошення якої може завдати матеріальної чи моральної шкоди клієнту, є банківською таємницею. Банківською таємницею, зокрема, є відомості про банківські рахунки клієнтів, у тому числі кореспондентські рахунки банків у Національному банку України, операції, які були проведені на користь чи за дорученням клієнта, здійснені ним угоди, фінансово-економічний стан клієнтів, інформація про організаційно-правову структуру юридичної особи - клієнта, її керівників, напрями діяльності.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність» інформація щодо юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками за рішенням суду.
При розгляді клопотання встановлено і це вбачається із змісту самого клопотання та доданих до нього матеріалів, що слідчим в описово-мотивувальній частині клопотання взагалі не зазначено речей і документів, тимчасовий доступ до яких планується отримати.
Також при розгляді клопотання встановлено, що слідчим до клопотання не додано жодного документа, який підтверджує наявність достатніх підстав вважати, що всі необхідні документи в дійсності знаходяться у АТ «УкрСиббанк».
Також при розгляді клопотання встановлено, що слідчим до клопотання не додано жодного документа, який підтверджує дійсне місце реєстрації та знаходження АТ «УкрСиббанк» за адресою адреса: м. Харків, пр. Московський, 60.
Також при розгляді клопотання встановлено, що слідчий в обґрунтування клопотання посилається на те, що документи про використання ПП «Тандем УА» банківського рахунку належним чином не оглянуті і наведені в них відомості не зафіксовані і тому можуть бути змінені.
При цьому дане твердження слідчого взагалі не приймається до уваги, так як слідчим в порушення вимог ч. 1 ст. 92 КПК України дане твердження не доведено та не надано доказів на підтвердження того, що наведені в документах про використання банківського рахунку відомості ще не зафіксовані а тому можуть бути змінені.
Також не заслуговує на увагу і не може бути підставою для задоволення клопотання посилання слідчого на те, що самі документи можуть бути пошкодженні чи знищені, через що не зможуть бути використані як доказ факту та доведення обставин ухилення від сплати податків службовими особами ПП «Тандем УА».
Так як слідчим в обґрунтування клопотання взагалі не конкретизовано та не розмежовано, які документи можуть бути пошкодженні, а які документи можуть бути знищені. Також дане посилання та твердження не знайшло свого підтвердження в ході судового розгляду клопотання по суті.
Таким чином слідчим не мотивовано те не підтверджено належними, достатніми, достовірними та допустимими доказами відповідно до вимог ст. ст. 84 - 91 КПК України, що документи до яких він просить надати доступ, дійсно перебувають або можуть перебувати у володінні АТ «УкрСиббанк» самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Приймаючи до уваги викладене та враховуючи, що стороною кримінального провадження при зверненні до суду з вказаним клопотанням не виконано вимоги ст. 160 КПК України. При цьому клопотання ґрунтується на документі, який суперечить положенням ч. 2 ст. 99 КПК України. Також не доведено наявність підстав передбачених ч. 5 ст. 163 КПК України, що вказує на необґрунтованість клопотання. А тому за таких обстави, приходжу до висновку про відмову в задоволенні клопотання.
Керуючись ст. 19 Конституції України, ст. ст. 2, 84, 85, 91, 98, 99, 163, 164 КПК України,-
УХВАЛИВ:
Відмовити старшому слідчому з ОВС СУ фінансових розслідувань Головного управління Міндоходів у Волинській області ОСОБА_1 в задоволенні клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя В.В. Ковтуненко
Суд | Луцький міськрайонний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 14.08.2013 |
Оприлюднено | 22.01.2014 |
Номер документу | 33083180 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Луцький міськрайонний суд Волинської області
Ковтуненко В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні