cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
07.08.2013 Справа № 905/2932/13
Господарський суд Донецької області у складі судді Риженко Т.М.,
при секретарі Кунчик К.А., розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовною заявою: Товариства з обмеженою відповідальністю «АРТ-ХІЛД»,м.Київ
до Відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «ТС Обжора», м.Донецьк
про: стягнення заборгованості у розмірі 64 566,93грн.
за участю:
від позивача: Рибак Н.Б. (за довіреністю);
від відповідача: не з'явився;
СУТЬ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «АРТ-ХІЛД»,м.Київ (далі - Позивач) звернулось до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТС Обжора», м.Донецьк (далі - Відповідач) про стягнення заборгованості у розмірі 64 566,93грн.
В обґрунтування позовних вимог Позивач посилається на неналежне виконання Відповідачем зобов'язань за договором №954 (купівлі-продажу на умовах оплати за реалізований товар) від 01.04.2011р., щодо оплати за поставлений товар.
На підтвердження вказаних обставин Позивач надав належним чином засвідчені копії наступних документів: договору (купівлі-продажу на умовах оплати за реалізований товар) №954 від 01.04.2011р., видаткових накладних, накладних на повернення товару постачальнику, акту звіряння взаємних розрахунків, який підписано та завірено печатками з боку обох Сторін без зауважень, відповідно до якого заборгованість станом на 31.08.2012р. складає 64 566,93грн., правоустановчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю «АРТ-ХІЛД».
Нормативно свої вимоги Позивач обґрунтовує ст.ст. 173, 193 Господарського кодексу України, ст.ст. 509, 526 Цивільного кодексу України, ст.ст. 21, 22, 54 Господарського процесуального кодексу України.
19.06.2013р. Позивачем через канцелярію суду надано належним чином засвідчені копії наступних документів: правоустановчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю «АРТ-ХІЛД», виписок з банківського рахунку з доказами здійснення Відповідачем часткової оплати за поставлений товар, податкових накладних, рахунків-фактур.
01.07.2013р. Позивачем через канцелярію суду надано належним чином засвічену копію вимоги на суму 64 655,93грн. та докази направлення вимоги на адресу Відповідача.
Розпорядженням голови господарського суду Донецької області від 02.07.2013р. справу передано на розгляд судді Макарова Ю.В.
Розпорядженням голови господарського суду Донецької області від 01.08.2013р. справу передано на розгляд судді Риженко Т.М.
07.08.2013р. Позивачем через канцелярію суду надано довідку від 07.08.2013р., яка свідчить, що між ТОВ «АРТ-ХІЛД» та ТОВ «ТС Обжора» був укладений єдиний договір купівлі-продажу №954 від 01.04.2011 року, інших договорів між Сторонами не існує.
Представник Позивача у судове засідання 07.08.2013р. з'явився, підтримав позовні вимоги.
Відповідач у судові засідання не з'являвся, відзиву та доказів сплати заборгованості не надав, своїм правом на захист не скористався.
Вся кореспонденція направлялася Відповідачу за адресою, вказаною у позові та витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців а саме: 83008, м.Донецьк, вул.Югославська, буд. 30
При цьому, з огляду на правову позицію Вищого господарського суду України, визначену в п.4 Інформаційного листа „Про деякі питання практики застосування норм господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2005 році" від 02.06.2006р. №01-8/1128 та в п.11 Інформаційного листа „Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2005 році" від 15.03.2007р. №01-8/123, таке надсилання вважається належним виконанням обов'язку щодо інформування сторін про судовий розгляд справи.
Таким чином, судом були вжиті усі належні заходи для повідомлення сторін про місце, дату та час проведення судового засідання.
Відповідно до статті 75 Господарського процесуального кодексу України, якщо відзив на позов та витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Зважаючи на достатність представлених позивачем документів, згідно статті 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглянута за наявними у ній матеріалами.
До початку судового засідання надано до суду клопотання про розгляд справи без застосування технічних засобів фіксації судового процесу. Дане клопотання не суперечить чинному законодавству, інтересам сторін, тому приймається судом та підлягає задоволенню.
Розглянувши матеріали справи, долучивши до матеріалів справи надані сторонами докази, суд
ВСТАНОВИВ:
01 квітня 2011 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «ТС Обжора» (Покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «АРТ-ХІЛД» (Продавець) було укладено договір купівлі-продажу на умовах оплати за реалізований товар) №954, відповідно п.1.1 якого Продавець поставляє та передає у власність Покупця, а Покупець приймає та оплачує товар на умовах та у порядку, встановленому даним Договором, відповідно замовлення на поставку та товаросупровідної документації, яка є невід'ємною частиною даного Договору. (Додаток 1 «Бланк Замовлення на поставку»).
У розділі 5 договору Сторони дійшли згоди щодо ціни договору та порядку розрахунків:
- ціни на товар встановлюються в національній валюті України, включаючи ПДВ (п.5.1 Договору);
- Продавець зобов'язаний поставляти товари за цінами, зазначеними у Специфікації, затвердженій Сторонами (Додаток 2). Ціна поставленого товару, відповідно затвердженої Специфікації зазначається у товарних та податкових накладних, які надаються Продавцем в бухгалтерію центрального офісу Покупця для здійснення оплати, які складаються відповідно кількості поставленого товару, як зазначено у транспортній накладній з відповідними можливими виправленнями, відповідно акту розбіжностей. Сума даного Договору встановлюється загальною сумою товарних накладних в період його дії (п.5.2 Договору);
- Покупець зобов'язаний оплачувати кожну товарну накладну, переданого Продавцем товару по мірі її реалізації не пізніше 21 (двадцяти одного) банківських дня від моменту реалізації такого товару (п.5.3 Договору);
Даний договір вступає в дію з моменту його підписання уповноваженими представниками Сторін та діє до 15 грудня 2011 року (п.8.1 Договору). Якщо ні одна з Сторін письмово не заявить іншу Сторону про припинення дії Договору не менш ніж за 30 (тридцять) календарних днів до запланованої дати припинення його дії, Договір вважається пролонгованим на кожен наступний календарний рік на тих же умовах (п.8.2 Договору).
На виконання умов договору Позивачем було здійснено поставку на суму 305 704,61грн., що підтверджується видатковими накладними, які підписані та завірені печатками з боку обох Сторін без зауважень.
Внаслідок цього обов'язок передачі Постачальником товару вважається виконаним. Крім того факт поставки також підтверджується податковими накладними.
Відповідачем було здійснено повернення товару на суму 19 137,68грн., що підтверджується накладними повернення Постачальнику.
Відповідачем було здійснено часткову оплату за поставлений товар у сумі 222 000,00грн., внаслідок чого виникла заборгованість у розмірі 64 566,93грн.
Позивач 20 червня 2012 року звернувся до Відповідача з вимогою про оплату заборгованості у сумі 64 566,93грн.
За таких обставин та у зв'язку із неналежним виконанням грошових зобов'язань Відповідачем Позивач звернувся до суду з позовом.
Дослідивши матеріали справи, керуючись ст.ст. 32, 33, 34, 36 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає вимоги Позивача до Відповідача такими, що підлягають задоволенню, враховуючи наступне:
Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України, ст.173 Господарського кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Зобов'язання згідно із ст.ст.11, 509 Цивільного кодексу України, ст.174 Господарського кодексу України виникають, зокрема, з договору.
Оцінивши зміст даного договору з якого виникли цивільні права та обов'язки сторін, суд дійшов висновку, що укладений правочин за своїм змістом та правовою природою є договором поставки, який підпадає під правове регулювання норм статті 712 Цивільного кодексу України та статей 264-271 Господарського кодексу України. В частині, що не суперечить договору, до вказаного правочину також застосовуються норми Цивільного кодексу України, які регулюють правила купівлі-продажу (статті 655-697 Цивільного кодексу України).
Як встановлено ст. 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у власність у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України та ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов закону, інших правових актів, договору, а за відсутністю таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
При цьому, приписи ч.7 ст. 193 Господарського кодексу України та ст. 525 Цивільного кодексу України встановлюють загальне правило щодо заборони односторонньої відмови від зобов'язання або односторонньої зміни його умов, що кореспондується із вимогами ст. 629 Цивільного кодексу України щодо обов'язковості договору для виконання сторонами.
Судом встановлено, що відповідно до умов договору (купівлі-продажу на умовах оплати за реалізований товар) №954 від 01.04.2011р. Позивачем було здійснено поставку Відповідачу на суму 305 704,61грн.
Документи, які б свідчили про незгоду Покупця з неналежністю виконання Постачальником своїх зобов'язань по Договору - суду не надавались.
Відповідачем здійснено повернення товару на суму 19 137,68грн.
Як встановлено ч.ч.1, 2 ст. 692 Цивільного кодексу України покупець зобов'язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або законодавством не встановлений інший строк оплати товару.
Згідно зі ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.
Так, сторони у пункті 5.3 договору дійшли згоди, Покупець зобов'язаний оплачувати кожну товарну накладну, переданого Продавцем товару по мірі її реалізації не пізніше 21 (двадцяти одного) банківських дня від моменту реалізації такого товару
Таким чином, момент виникнення зобов'язання відповідача по оплаті отриманого на підставі договору товару, був визначений вказівкою на подію - реалізацію останнім товару кінцевому споживачу.
В матеріалах справи відсутні будь-які листи, докази звернення Відповідача до Позивача з повідомленнями про нереалізований товар, неможливість оплати товар або затримку платежу, Відповідач не звертався з проханням відстрочити виконання зобов'язання по оплаті товару через його не реалізацію.
Належні та допустимі докази наявності у Відповідача нереалізованого товару, отриманого за спірними накладними, суду не надані. Разом з цим, суд дійшов до висновку, що саме на Відповідача покладений обов'язок доказування, чи був ним реалізований товар.
Відповідно до ст.ст. 4-2, 4-3 ГПК України правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом. Судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Згідно ст.ст. 33-34 ГПК України кожна сторона з допомогою належних та допустимих доказів повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Враховуючи ті обставини, що з часу здійснення поставки Позивачем товару пройшов тривалий термін, суд вважає правомірною вимогу Позивача, наведену у вимозі на суму 64 566,93грн., яка направлена Відповідачу, про повну оплату поставленого товару. Направлення Відповідачу вимоги підтверджується поштовою квитанцією та описом поштового вкладення.
Отримання товару Відповідачем, підтверджується підписанням видаткових накладних, за якими здійснювалося постачання товару, свідчить про те, що товар перебуває у власності Відповідача, а отже останній зобов'язаний сплатити його вартість.
Як стверджує Позивач, перераховані Відповідачем кошти лише частково погасили заборгованість за товар, внаслідок чого за бухгалтерським обліком Товариства з обмеженою відповідальністю «АРТ-ХІЛД» за Відповідачем значиться заборгованість у розмірі 64 566,93грн.
При цьому, оскільки відсутні докази, за допомогою яких можливо встановити конкретні дати реалізації товару, суд вважає, що до спірних правовідносин необхідно застосовувати положення ч. 2 ст. 530 Цивільного кодексу України.
За приписами ч.2 ст.530 ЦК України якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Враховуючи викладене, на момент прийняття рішення грошове зобов'язання Відповідача перед Позивачем на суму 64 566,93грн. залишилось невиконаним, що є порушенням вимог статей 525 та 526 Цивільного кодексу України, які передбачають, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться, причому одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається.
За таких обставин, враховуючи, що Відповідач доказів оплати заборгованості на суму 64 566,93грн. не надав, заявлені позовні вимоги в цій частині належними доказами не спростував, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «АРТ-ХІЛД», суд вважає таким, що підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до ст.49 Господарського процесуального кодексу України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «АРТ-ХІЛД»,м.Київ до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТС Обжора», м.Донецьк про стягнення заборгованості у розмірі 64 566,93грн. задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ТС Обжора» (83008, м.Донецьк, вул.Югославська, буд. 30, ЄДРПОУ 33967456, р/р 26008302785819 у ф-л ГУ ПАТ «Промінвестбанк» в Донецькій області, МФО 334635) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АРТ-ХІЛД» (01042, м.Київ, вул.Філатова, буд. 10-А, офіс 2/48, ЄДРПОУ 37451461, р/р 26004010113025 в Відділенні Кредитний центр «Поділ» ПАТ ВТБ Банк, МФО 321767) заборгованість у розмірі 64 566,93грн., судовий збір у сумі 1 720,50грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
У судовому засіданні 07.08.2013р. проголошено та підписано вступну та резолютивну частину рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним господарським судом, якщо рішення не буде скасовано.
Суддя Т.М. Риженко
Повний текст рішення складено та підписано 12.08.2013р.
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 07.08.2013 |
Оприлюднено | 22.08.2013 |
Номер документу | 33085746 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Т.М. Риженко
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні