Рішення
від 21.08.2013 по справі 904/6179/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

21.08.13р. Справа № 904/6179/13 За позовом Прокурора Красногвардійського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ

до Приватного підприємства "Декарт", м. Дніпропетровськ

про стягнення 5 332,01 грн. за договором оренди нерухомого майна

Суддя Петренко Н.Е.

секретар судового засідання Єпік А.М.

Представники:

від прокурора: Несевря Д.С., посвідчення № 011405від 24.10.12р.

від позивача: Іванченко І.С., довіреність № 70 від 02.08.13р.

від відповідача: не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Прокурор Красногвардійського району м. Дніпропетровська звернувся до господарського суду Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області (далі - позивач) з позовом до Приватного підприємства "Декарт" (далі-відповідач) про стягнення 5 332,01 грн.

Сума позову складається з наступних сум:

- заборгованість по орендній платі у розмірі 5 031,11 грн.;

- пеня в розмірі 300,90 грн.

Позовні вимоги прокурора мотивовані неналежним виконанням відповідачем умов договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності № 12/02-4239-ОД від 15.11.10 р., в частині повної та своєчасної сплати орендної плати.

Ухвалою господарського суду від 09.08.13р. порушено провадження у справі №904/6179/13 та призначено її до розгляду в засіданні на 21.08.13р.

21.08.13р. в судовому засіданні прокурор заявлені позовні вимоги підтримав та наполягав на їх задоволенні в повному обсязі.

Повноважний представник позивача також позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити їх в повному обсязі. Крім того, повноважний представник позивача надав для огляду суду всі оригінали первинних документів на підставі яких виник спір, а для долучення до матеріалів справи докази направлення на адресу відповідача акту звірки.

В свою чергу, повноважний представник відповідача у судове засідання не з'явився, відзив на позов на інші витребувані документи до суду не надав. Жодних пояснень щодо причини неявки або інших клопотань до господарського суду не надходило. Про день, час та місце розгляду справи відповідач повідомлений належним чином, що підтверджує повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.24).

Враховуючи зазначене, господарський суд прийшов до висновку про те, що повноважний представник відповідача у судове засідання не з'явився та не подав відзив на позов та інші витребувані судом документи без поважних причин, у зв'язку з чим суд вважає за можливе розглянути справу в даному судовому засіданні без участі повноважного представника відповідача за наявними в ній матеріалами.

Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

В судовому засіданні 21.08.13р. оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення, згідно зі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, заслухавши пояснення прокурора та повноважного представника позивача, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

15.11.10р. між позивачем та відповідачем було укладено договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності № 12/02-4239-ОД (далі - Договір), згідно п.1.1. якого позивач передає, а відповідач приймає в строкове платне користування державне окреме нерухоме майно - нежитлове приміщення (далі-майно) площею 25,2 кв.м., розміщене за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Театральна, 6 на третьому поверсі чотирьохповерхового (будинку, приміщення, будівлі), що перебуває на балансі ДП "Дніпровський проектний інститут" (далі - балансоутримувач), вартість якого визначена згідно зі звітом про оцінку на 30.07.10р. і становить за незалежною оцінкою 130 196,00 грн.

Пунктом 1.2. Договору передбачено, що майно передається в оренду з метою виконання проектно-конструкторських робіт. Використання орендованого державного майна не за призначенням забороняється.

Відповідно до п. 2.2. Договору, передача майна в оренду не тягне за собою виникнення у відповідача права власності на майно. Власником орендованого майна залишається держава, а відповідач користується ним протягом строку оренди.

Згідно п. 3.1. Договору, орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.95 № 786 (зі змінами), або за результатами конкурсу на право оренди державного майна і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку (останній місяць, за який є інформація про індекс інфляції) - вересень 2010 рік 1 127,57 грн. Орендна плата за перший місяць оренди - листопад 2010р. визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекси інфляції за жовтень, листопад 2010р.

Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць (п. 3.3. Договору).

Пунктом 3.5. Договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі зміни Методики її розрахунку, істотної зміни стану об'єкта оренди з неналежних від сторін причин та в інших випадках, передбачених чинним законодавством.

Як зазначено в п. 3.6. Договору, орендна плата перераховується до державного бюджету та балансоутримувачу у співвідношенні:

- 70 % до державного бюджету по місцю реєстрації відповідача у податковій інспекції на рахунки відкриті відділенням казначейства у розмірі 789,30 грн.

- 30 % балансоутримувачу у розмірі 338,27 грн.

щомісяця не пізніше 15 числа місяця наступного за звітним відповідно до пропорцій розподілу, установлених Кабінетом Міністрів України і чинних на кінець періоду, за яких здійснюється платіж.

Згідно з п. 3.8. Договору, орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету та балансоутримувачу у визначеному п.3.6. співвідношенні відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, укладаючи день оплати.

Зайва сума орендної плати, що надійшла до державного бюджету та балансоутримовичу, підлягає заліку в рахунок подальших платежів (п. 3.9. Договору).

В п. 3.11. Договору зазначено про те, що у разі припинення (розірвання) Договору оренди відповідач сплачує орендну плату до дня повернення майна за актом приймання - передавання включно. Закінчення строку дії Договору оренди не звільняє відповідача від обов'язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, враховуючи санкції, до державного бюджету та балансоутримувачу.

За п. 5.2. Договору, відповідач зобов'язується своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату у співвідношенні визначеному у п. 3.6. цього Договору.

Пунктом 5.5. Договору передбачено, що відповідач зобов'язаний у разі припинення або розірвання Договору повернути балансоутримувачу орендоване майно за актом приймання - передачі у належному стані, не гіршому ніж на момент передачі його в оренду, з врахуванням нормального фізичного зносу, та відшкодувати позивачу збитки у разі погіршення стану або втрати /повної або часткової/ орендованого майна з вини відповідача. Майно вважається поверненим балансоутримувачу з моменту підписання сторонами акта приймання-передачі, один примірник якого надається відповідачем позивачу у триденний термін з дати його підписання. Обов'язок щодо складання акта приймання-передавання покладається на відповідача.

За невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим Договором сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України (п. 9.1. Договору).

Відповідно до п. 10.1. Договору, цей Договір укладено строком на 2 роки 11 місяців, що діє з 15 листопада 2010р. по 4 жовтня 2013р. включно.

Прокурор звертає увагу суду на те, що станом на 20.02.2013 року вищевказаний Договір розірвано, відповідачем повернуто державне майно по акту приймання-передачі від 15.11.2012 року. Але, відповідач належним чином не виконав умови Договору в частині повної та своєчасної сплати орендної плати за користування державним майном, у зв'язку з чим відповідач має заборгованість по орендній платі перед Державним бюджетом України у розмірі 5 031,11 грн.

За неналежне виконання відповідачем своїх зобов'язань по Договору, на підставі п. 3.8. Договору, була нарахована пеня у розмірі 300,90 грн.

Таким чином, прокурор та позивач просять суд стягнути з відповідача заборгованість по орендної плати у розмірі 5 031,11 грн. та пеню у розмірі 300,90 грн., всього 5332,01 грн.

Доказів виконання зобов'язань по вищезазначеному Договору на момент розгляду спору відповідач до господарського суду не надав. Крім того, відповідач не скористався наданим йому правом на судовий захист, наведених прокурором обставин не спростував, тому позовні вимоги прокурора є правомірними та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Приймаючи рішення господарський суд виходив з наступного.

Згідно ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Відповідно ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Господарське зобов'язання виникає, зокрема із господарського договору (ст. 174 Господарського кодексу України).

Згідно ч. 3 ст. 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та ч. 3 ст. 285 Господарського кодексу України орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.

Частиною 1 ст. 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передбачено, що орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.

Частиною 3 ст. 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та ч. 4 ст. 286 Господарського кодексу України передбачено, що строки внесення орендної плати визначаються у договорі.

Крім того, пунктом 5.2. Договору передбачено, що відповідач зобов'язується своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату у співвідношенні визначеному у п. 3.6. Договору.

Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку ( ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України).

Згідно ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Згідно ч. 2 ст. 218 Господарського кодексу України учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання.

У відповідності до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Статтею 599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Враховуючи вищезазначені норми чинного законодавства України та умови Договору, господарський суд вважає вимоги прокурора в частині стягнення заборгованості по орендній платі у розмірі 5 031,11 грн. обґрунтованими та доведеними, у зв'язку з чим підлягають задоволенню в повному обсязі.

Статтею 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов'язання.

Згідно ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Частиною 6 ст. 231 Господарського кодексу України визначено, що штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір не передбачено законом або договором.

Нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання грошових зобов'язань, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано (ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України).

Згідно з п. 3.8. Договору, орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету та балансоутримувачу у визначеному п.3.6. співвідношенні відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, укладаючи день оплати.

На підставі п. 3.8. Договору прокурором була нарахована для сплати відповідачу пеня у розмірі 300,90 грн., розрахунок якої судом перевірено та визнано таким, що підлягає задоволенню.

Враховуючи викладене, господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, оскільки заборгованість відповідача підтверджується матеріалами справи, а зобов'язання повинні виконуватись належним чином та в установлений строк.

Судові витрати по справі слід покласти на відповідача.

Керуючись ст.ст. 509, 525, 526, 530, 549, 599, 610, 611, 612, 625, 629 Цивільного кодексу України, ст.ст. 18, 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", ст.ст. 173, 174, 193, 218, 231, 232, 285, 286 Господарського кодексу України, ст. ст. 4, 32-34, 43-44, 75, 82-85, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Приватного підприємства "Декарт" (49000, м. Дніпропетровськ, вул.Робоча, буд. 91, кв. 68, код ЄДРПОУ 31685188) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області (49000, м. Дніпропетровськ, вул.Комсомольська, буд. 58, код ЄДРПОУ 13467337) заборгованість по орендній платі у розмірі 5 031,11 грн. (п'ять тисяч тридцять одна грн. 11 коп.), пеню у розмірі 300,90 грн. (триста грн. 90 коп.).

Стягнути з Приватного підприємства "Декарт" (49000, м. Дніпропетровськ, вул.Робоча, буд. 91, кв. 68, код ЄДРПОУ 31685188) в доход Державного бюджету України в особі Управління Державної Казначейської Служби України у Жовтневому районі м.Дніпропетровська Дніпропетровської області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, буд. 7; код ЄДРПОУ 37989269, р/р 31214206783005 в ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, КБКД 22030001, призначення платежу "Судовий збір, код 03499891, Пункт 2.1") судовий збір у розмірі 1 720,50 грн. (одна тисяча сімсот двадцять грн. 50 коп.).

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Суддя Н.Е. Петренко Повне рішення складено 23.08.13р.

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення21.08.2013
Оприлюднено27.08.2013
Номер документу33113249
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/6179/13

Рішення від 21.08.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петренко Наталія Едуардівна

Ухвала від 09.08.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петренко Наталія Едуардівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні