16.08.2013 238/2039/13-ц
2/238/775/13
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 серпня 2013 року Новоазовський районний суд Донецької області у складі:
судді Китаєва А.В.,
при секретарі П'ятигорській О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Новоазовську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Інжкомсервіс» Новоазовського району про стягнення середнього заробітку за час затримки виплати заробітної плати та моральної шкоди,
ВСТАНОВИВ:
31.07.2013 року позивач звернулась до суду з вказаним позовом, зазначаючи в обґрунтування своїх позовних вимог наступне.
З 02.04.2012 року між нею і КП «Інжкомсервіс» Новоазовського району був укладений трудовий договір і позивач працювала у відповідача на посаді головного бухгалтера. Згідно з наказом №5 від 19.04.2013 року трудовий договір було розірвано і позивач була звільнена у зв'язку з скороченням штату з 21.04.2013 року на підставі п.1 ст.40 КЗпП України, про що була зроблена запис у трудовій книжці за №22. Проте в порушення вимог ч.1 ст.116 КЗпП України відповідач на час звернення позивача до суду не виплатив заборгованість з заробітної плати в сумі 8346,65 грн.
На підставі ст.117 КЗпП України просила винести рішення, яким стягнути з відповідача на її, позивача, користь суму середнього заробітку за час затримки в сумі 7580,63 грн. та на підставі ст.237-1 КЗпП України стягнути з відповідача на користь позивача моральну шкоду в сумі 3000,00 грн.
У судове засідання позивач не з'явилася, надала суду заяву з проханням розглянути справу в її відсутність, підтримала позов з викладених у ньому підстав та просила позов задовольнити (а.с.18).
У судове засідання представник відповідача, голова ліквідаційної комісії, не з'явилася, надала суду заяву з проханням розглянути справу в її відсутність (а.с.19) та повідомила, що відповідно до рішення Новоазовської районної ради Донецької області від 13.02.2013 року №VI/20-330 ліквідаційна комісія здійснює заходи, пов'язані з припиненням юридичної особи - Комунального підприємства «Інжкомсервіс» Новоазовського району, а саме: проінформовано кредиторів про припинення підприємства; після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складено проміжний ліквідаційний баланс станом на 13.06.2013 року, що включає відомості про заборгованість перед постачальниками, яка складає 44,9 тис. грн., бюджетом - 61,1 тис. грн., Пенсійним фондом - 1,4 тис. грн., по заробітній платі - 10,4 тис. грн. Із активів підприємство має тільки дебіторську заборгованість серед населення, яка складає 50,8 тис. грн. Інших джерел погашення кредиторської заборгованості підприємство не має. Враховуючи зазначені обставини та наявність ознак банкрутства, ліквідаційна комісія звернулася до засновника підприємства Новоазовської районної ради Донецької області. Також повідомила суд, що позивач відповідно до вимог законодавства з претензією до ліквідаційної комісії не зверталася, однак її вимоги, як вимоги працівника, пов'язані з трудовими відносинами (заборгованість по заробітній платі) враховані у проміжному ліквідаційному балансі в сумі 8346,65 грн. У зв'язку з чим просила у задоволенні позовних вимог відмовити.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, вважає позовні вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню частково, виходячи з наступного.
Так, судом в судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1, позивач, перебувала з КП «Інжкомсервіс» Новоазовського району, відповідачем, в трудових відносинах з 02.04.2012 року по 21.04.2013 року, де працювала на посаді головного бухгалтера. Звільнена на підставі п.1 ст.40 КЗпП України у зв'язку з скороченням штату - наказ №5 від 19.04.2013 року, про що був зроблений запис у трудовій книжці за №22 (а.с.4).
Згідно довідки відповідача від 14.05.2013 року №1 підтверджено, що заборгованість із заробітної плати відповідача перед позивачем становить 8346 грн. 65 коп. (а.с.7).
Довідкою відповідача також підтверджено, що середньомісячна заробітна плата позивача становила 2046,02 грн., а заробітна плата за один робочий день - 113,14 грн. (а.с.5).
Позивачем надано уточнений розрахунок середнього заробітку до довідки відповідача з врахуванням періоду просрочки за квітень-липень 2013 року. Відповідно до якого сума середнього заробітку за час затримки складає 7580,63 грн. (а.с.6).
Судом, також, встановлено, що Комунальне підприємство «Інжкомсервіс» Новоазовського району, тобто відповідач перебуває у стані припинення за рішенням засновника - Новоазовської районної ради Донецької області від 13.02.2013 року №VI/20-330 та на підприємстві працює ліквідаційна комісія (а.с.10-12, 21).
З метою виявлення кредиторів ліквідаційною комісією 23 лютого 2013 року розміщено оголошення у пресі (а.с.23). Позивач з вимогами працівника, пов'язані з трудовими відносинами (заборгованість по заробітній платі), після виходу оголошення в пресі до ліквідаційної комісії не зверталася (а.с.19).
Ліквідаційною комісією після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складено станом на 13.06.2013 року проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Згідно з яким у підприємства наявні ознаки банкрутства, у зв'язку з чим ліквідаційна комісія звернулася до засновника підприємства - Новоазовської районної ради Донецької області, яка прийняла до відома цю інформацію від ліквідаційної комісії та вирішила продовжити заходи щодо припинення юридичної особи шляхом приєднання до КП «Сельтехнадзор» (а.с.22).
Відповідно до вимог ст.116 КЗпП України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум. В разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану нею суму.
Статтею 117 КЗпП України передбачено, що в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку. При наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум власник або уповноважений ним орган повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору.
Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України в п.20 постанови № 13 від 24 грудня 1999 року «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» (надалі - Пленум), установивши при розгляді справи про стягнення заробітної плати у зв'язку із затримкою розрахунку при звільненні, що працівникові не були виплачені належні йому від підприємства, установи, організації суми в день звільнення, коли ж він у цей день не був на роботі, - наступного дня після пред'явлення ним роботодавцеві вимог про розрахунок, суд на підставі ст. 117 КЗпП стягує на користь працівника середній заробіток за весь період затримки розрахунку, а при непроведенні його до розгляду справи - по день постановлення рішення, якщо роботодавець не доведе відсутності в цьому своєї вини. Сама по собі відсутність коштів у роботодавця не виключає його відповідальності.
При визначенні середньої заробітної плати слід виходити з того, що в усіх випадках, коли за чинним законодавством вона зберігається за працівниками підприємств, установ, організацій, це слід робити відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 р. №100 (з наступними змінами і доповненнями). Цей нормативний акт не застосовується лише тоді, коли середня заробітна плата визначається для відшкодування шкоди, заподіяної ушкодженням здоров'я, та призначення пенсії (п.21 Пленуму).
Відповідно до п.2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 р. №100 (надалі - Порядок) обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв'язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, або для виплати компенсації за невикористані відпустки провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки. У всіх інших випадках збереження середньої заробітної плати середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата.
Згідно до п.5 Порядку нарахування виплат у всіх випадках збереження середньої заробітної плати провадиться виходячи з розміру середньоденної (годинної) заробітної плати.
Нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період (п.8 Порядку).
Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_1 працювала у відповідача до 21 квітня 2013 року та останні календарні місяці роботи його були березень та квітень 2013 року.
З довідки відповідача (а.с.5) вбачається, що позивачеві ОСОБА_1 була нарахована заробітна плата за останні 2 календарних місяці роботи, а саме: за березень 2013 року у сумі 2100,00 грн. та квітень 2013 року у сумі 1440,00 грн., а всього у сумі 3540,00 грн. Отже, період затримки розрахунку по день постановлення рішення з 22 квітня 2013 року по 16 серпня 2013 року склав 79 робочих днів (а.с.6).
Середньоденна заробітна плата становить 101,14 грн. (3540,00 : 35).
Таким чином, сума середнього заробітку, що підлягає стягненню становить 7990,06 грн. (101,14 грн. середньоденний заробіток х 79 робочих днів).
За таких обставин суд вважає зазначити, що наведений позивачем розрахунок середнього заробітку не відповідає вимогам Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 р. №100, оскільки позивачу належало виходити не із розміру окладу, встановленого трудовою угодою за останні 12 календарних місяців роботи, а із виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана виплата.
Суд вважає доводи відповідача, щодо незаявлення позивачем своїх вимог до відповідача в процесі його ліквідації необґрунтованими, оскільки у відповідності до ч.4 ст.112 Цивільного кодексу України, вимоги кредитора, заявлені після спливу строку, встановленого ліквідаційною комісією для їх пред'явлення, задовольняються з майна юридичної особи, яку ліквідовують, що залишилося після задоволення вимог кредиторів, заявлених своєчасно.
Відповідно до ст.237-1 КЗпП України відшкодування власником або уповноваженим ним органом моральної шкоди працівнику провадиться у разі, якщо порушення його законних прав призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв'язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя.
Відповідно до п.13 постанови Пленуму Верховного Суду «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» від 31 березня 1995 року №4 судам необхідно враховувати, що відповідно до ст. 237-1 КЗпП (набрала чинності 13 січня 2000 р.) за наявності порушення прав працівника у сфері трудових відносин (незаконного звільнення або переведення, невиплати належних йому грошових сум, виконання робіт у небезпечних для життя і здоров'я умовах тощо), яке призвело до його моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв'язків чи вимагає від нього додаткових зусиль для організації свого життя, обов'язок по відшкодуванню моральної (немайнової) шкоди покладається на власника або уповноважений ним орган незалежно від форми власності, виду діяльності чи галузевої належності.
В судовому засіданні встановлено, що відповідачем дійсно було порушенні трудові права позивача у вигляді невиплати заробітної плати і це потребувало від позивача додаткових зусиль для організації свого життя, тобто остання зазнала матеріальних труднощів, суд, з урахуванням характеру порушених трудових прав, їх тривалості, враховуючи глибину і ступінь моральних страждань позивача, вважає можливим стягнути з відповідача на користь позивача на відшкодування моральної шкоди 300 гривен, задовольнивши позовні вимоги в цій частині частково.
Відповідно до ч.3 ст.88 ЦПК України якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.
При розподілі судових витрат по справі суд встановив, що позивач ОСОБА_1 у відповідності з п.1 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» звільнена від сплати судового збору і відповідно до ч.3 ст.88 ЦПК України, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної частини вимог. Позов пред'явлено на суму 10580,63 грн., а задоволено на суму 8290,06 грн., до сплати належить сума 229,40 грн. Таким чином, в дохід держави з КП «Інжкомсервіс» Новоазовського району необхідно стягнути 179 грн. 74 коп.
Керуючись ст.ст.10, 58, 60, 61, 88, 209, 212-215 ЦПК України, ст.ст.116, 117, 237-1 КЗпП України, ст.ст.110-112 ЦК України, постановою Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» від 24 грудня 1999 року №13, постановою Пленуму Верховного Суду «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» від 31 березня 1995 року №4, Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 р. №100, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Інжкомсервіс» Новоазовського району про стягнення середнього заробітку за час затримки виплати заробітної плати та моральної шкоди задовольнити частково.
Стягнути з Комунального підприємства «Інжкомсервіс» Новоазовського району (87600, Донецька область, м. Новоазовськ, вул. Енгельса, буд.84, ідентифікаційний код 36091663) на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки виплати заробітної плати у сумі 7990,06 грн. (сім тисяч дев'ятсот дев'яносто гривень 06 копійок).
Стягнути з Комунального підприємства «Інжкомсервіс» Новоазовського району (87600, Донецька область, м. Новоазовськ, вул. Енгельса, буд.84, ідентифікаційний код 36091663) на користь ОСОБА_1 на відшкодування моральної шкоди - 300,00 грн. (триста гривень 00 копійок).
В задоволенні решти частини позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Стягнути з Комунального підприємства «Інжкомсервіс» Новоазовського району (87600, Донецька область, м. Новоазовськ, вул. Енгельса, буд.84, ідентифікаційний код 36091663) на користь держави судовий збір у розмірі 179 грн. 74 коп.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу до Апеляційного суду Донецької області через Новоазовський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя А.В. Китаєв
Суд | Новоазовський районний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 16.08.2013 |
Оприлюднено | 28.08.2013 |
Номер документу | 33126442 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Новоазовський районний суд Донецької області
Китаєв А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні