Рішення
від 20.08.2013 по справі 913/1722/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91016, м. Луганськ, пл. Героїв ВВв, 3а. Тел./факс 55-17-32, inbox@lg.arbitr.gov.ua


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

20 серпня 2013 року Справа № 913/1722/13

Провадження №1/913/1722/13

За позовом Луганської міської ради

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Свобода-ВЛ", м. Луганськ

про стягнення 39028 грн. 32 коп.

Суддя Зюбанова Н.М.

Секретар судового засідання Вороніна О.С.

У засіданні брали участь:

від позивача - Бєльський А.М., за довіреністю від 24.11.10 № 01/03-30./5452/0/2-10;

від відповідача - представник не прибув;

Суть спору: про стягнення 39028 грн. 32 коп. збитків, завданих користуванням відповідачем земельною ділянкою площею 0,1249 га за адресою: м. Луганськ, кв. Тєпловозостроітєльний, 32 без документів, що посвідчують відповідне право (за період з 22.09.2010 року по 16.04.2013 року).

Відповідач відзив на позовну заяву не надав, його представник у засідання суду не прибув.

Учасників судового процесу було належним чином повідомлено про час та місце проведення судового засідання, тому судом з урахуванням вимог ст. 43 ГПК України створені всі необхідні умови для вирішення спору на принципах змагальності, рівності учасників процесу перед законом.

Тому неприбуття втретє у судове засідання відповідача, який був належним чином повідомлений про час і місце проведення судового засідання не перешкоджає розгляду спору по суті згідно положень ст. 75 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, додатково надані сторонами документи, вислухавши представника позивача, суд дійшов до наступного.

Так, у червні 2013 року позивач звернувся до суду, оскільки в силу ч. 1 п. 34 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин є виключною компетенцією міської ради.

Як вбачається з матеріалів справи, 27.01.2012 Луганською міською радою було прийняте рішення № 20/25 "Про надання Товариству з обмеженою відповідальністю "Свобода-ВЛ" дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки під розміщені нежитлові будівлі за адресою: кв. Тєпловозостроітєльний, 32" (арк. справи 28).

Вказане питання про надання дозволу щодо земельної ділянки площею 0,4046 га розглядалось позивачем за відповідною заявою відповідача, оскільки у відповідності до свідоцтва про право власності на об'єкт нерухомого майна від 20.03.2008 ТОВ "Свобода-ВЛ" належить нерухоме майно, розташоване за адресою: м. Луганськ, кв. Тєпловозостроітєльний, 32, зареєстроване в БТІ 22.09.2010 (витяг № 27404061).

Відповідно до ст. 377 ЦК України та ст. 120 ЗК України до особи, яка набула право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності або право користування земельною ділянкою, на якій розташоване відповідне нерухоме майно, без зміни її цільового призначення, в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).

Однак, реєстрація права власності на будівлю і споруду автоматично не тягне переходу права користування земельною ділянкою під нею, оскільки в наведених вище нормах цивільного та земельного законодавства йдеться про перехід права власності на землю при переході права власності на об'єкт нерухомості на підставі договору відчуження.

У витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 22.09.2010 у якості підстави для виникнення права власності вказане відповідне свідоцтво, видане Управлінням комунальним майном Луганської міської ради.

Як вбачається з розрахунку ціни позову, позивачем заявлені до стягнення з відповідача збитки у сумі 39028 грн. 32 коп. за період з вересня 2010 року по квітень 2013 року на підставі акту по визначенню збитків, затвердженого рішенням виконавчого комітету Луганської міської ради від 29.04.2013 № 115/4 з урахуванням рішення Луганської міської ради від 30.09.2011 № 14/11 "Про питання, пов'язані з відшкодуванням збитків у сфері земельних відносин", яке є регуляторним актом, який регулює порядок відшкодування збитків у сфері земельних відносин у місті Луганську.

У якості нормативно-правової підстави позову позивач посилається також на ст. 22 ЦК України, якою здійснюється правове регулювання збитків, у т.ч. у вигляді упущеної вигоди.

Встановивши фактичні обставини справи, оцінивши доводи сторін, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, а позов таким, що підлягає повному задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Так, згідно із ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Порядок передачі в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, передбачений ст. 124 ЗК України.

Згідно із ч. 1 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Документи, що посвідчують право на земельну ділянку, вказані в ст. 126 ЗК України, зокрема, право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, право постійного користування земельною ділянкою - державним актом на право постійного користування, а право оренди земельної ділянки - договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Таким чином суд погоджується з думкою позивача, що з після набуття права власності на нерухоме майно (його реєстрації) відповідач мав оформити у встановленому порядку право користування землею під нерухомістю, тому позивач фактично ніс збитки у вигляді неотриманої орендної плати, яка визначена з розміру податку на землю, а не власне, як сам податок на землю.

З огляду на приписи ст. 182, ч. 2 ст. 331, ст. 657 ЦК України покупець нерухомого майна вправі вимагати оформлення відповідних прав на земельну ділянку, зайняту нерухомістю, з моменту державної реєстрації переходу права власності на нерухоме майно. З виникненням прав власності на будівлю чи споруду у юридичної особи виникає право одержати земельну ділянку в користування, а розглянути таке питання та прийняти відповідне рішення в строки, встановлені законом, зобов'язаний відповідний повноважний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. Таким чином, в силу ст.ст. 120 ЗК України, 377 ЦК України, 31 Закону України "Про оренду землі", відповідач разом із нерухомим майном набув право користування спірною земельною ділянкою на умовах оренди, яке був повинен оформити відповідно до закону, а документи в підтвердження права власності на об'єкти нерухомості не можуть слугувати правовстановлюючими документами на спірну земельну ділянку згідно чинного земельного законодавства (ст.ст. 125, 126 ЗК України).

Одним з елементів складу цивільного правопорушення, який вимагається законом для настання відповідальності у формі відшкодування збитків, є об'єктивна сторона, яку утворюють: наявність збитків у майновій сфері кредитора; протиправні дії, які виражені у невиконанні або неналежному виконанні боржником взятого на себе зобов'язання; причинний зв'язок між протиправними діями боржника та збитками.

Важливим елементом об'єктивної сторони правопорушення є причинний зв'язок між збитками, які виникли у кредитора, та протиправними діями боржника, які виражені у порушенні ним взятих на себе зобов'язань.

Згідно з приписами ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування; під збитками розуміються також доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене /упущена вигода/; збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі; розмір збитків, завданих порушенням зобов'язання, доказується кредитором; при визначенні неодержаних доходів /упущеної вигоди/ враховуються заходи, вжиті кредитором щодо їх одержання.

Наявність збитків позивача, як потенційного орендодавця за договором оренди землі, який мав бути укладений з відповідачем після набуття (реєстрації) права власності на нерухомість, полягає у сумі 39028 грн. 32 коп. плати за землю, розрахованої подібним чином як при укладанні договору оренди, виходячи з річної орендної плати, яка дорівнює грошовій оцінці землі х 1% ставки податку на землю (за ст. 274.1 ПК України) х площу земельної ділянки х договірний коефіцієнт.

Цілком вочевидь, що відповідач усвідомлював необхідність укладання договору оренди землі під придбаною нерухомістю у відповідності до вказаних вище норм чинного законодавства, невиконання яких позбавляє орендодавця отримання орендної плати.

Використання відповідачем земельної ділянки без оформлення документів, які дають таке право, підтверджується актом обстеження земельної ділянки від 24.12.2012, складеним Управлінням Луганської міської ради з питань земельних ресурсів.

За розрахунком позову збитки складають 4206 грн. 89 коп. за 2010 рік, 15203 грн. 13 коп. за 2011 рік, 15203 грн. 13 коп. за 2012 рік та 4415 грн. 16 коп. за 2013 рік, а усього - 39028 грн. 32 коп.

Відповідачем, який належним чином повідомлений про день засідання суду, позов не оспорений.

За таких обставин позов підлягає повному задоволенню з віднесенням на відповідача витрат по судовому збору у відповідності до ст. 49 ГПК України, які стягуються на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 44, 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

в и р і ш и в:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Свобода-ВЛ", м. Луганськ, кв. Тєпловозостроітєльний, 32, ідент. код 35707966 на користь Луганської міської ради, м. Луганськ, вул. Коцюбинського, буд. 14, ідент. код 26070794 - 39028 грн. 32 коп. збитків у вигляді плати за землю та 1720 грн. 50 коп. судового збору, видати на виконання наказ позивачу після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складене 27.08.2013.

Суддя Н.М.Зюбанова

Помічник судді Г.А.Кравцова

27.08.2013

СудГосподарський суд Луганської області
Дата ухвалення рішення20.08.2013
Оприлюднено28.08.2013
Номер документу33133302
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —913/1722/13

Рішення від 20.08.2013

Господарське

Господарський суд Луганської області

Зюбанова Н.М.

Ухвала від 06.08.2013

Господарське

Господарський суд Луганської області

Зюбанова Н.М.

Ухвала від 16.07.2013

Господарське

Господарський суд Луганської області

Зюбанова Н.М.

Ухвала від 25.06.2013

Господарське

Господарський суд Луганської області

Зюбанова Н.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні