cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 серпня 2013 рокуСправа № 912/1009/13 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Шевчук О.Б. розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 912/1009/13
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія СНМ", Київська область, Києво-Святошинський район, с. Софіївська Борщагівка,
до відповідача: приватного підприємства "Техноплюс-Кіровоград", м. Кіровоград,
про стягнення 69113,01 грн.,
за участю представника позивача - Старченко Л.Р., довіреність № 1306/03-1 від 03.06.2013 р.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія СНМ" (надалі - ТОВ "Компанія СНМ") звернулось до господарського суду з позовом про зобов'язання приватного підприємства "Техноплюс-Кіровоград" (надалі - ПП "Техноплюс-Кіровоград") повернути 57000,00 грн. попередньої оплати, стягнення процентів за користування коштами в сумі 2844,58 грн., втрат від інфляції в сумі 147,19 грн. та пені в сумі 9121,24 грн.
Ухвалою від 10.07.2013 р. позовна заява прийнята до розгляду, порушено провадження у даній справі.
В судовому засіданні 20.08.2013 р. представник позивача надав суду уточнений розрахунок суми позову, відповідно до якого заборгованість, яка підлягає стягненню з відповідача становить 63337,70 грн., з яких: 57000,00 грн. - сума попередньої оплати, 1632,99 грн. - 3% річних, 123,81 грн. - інфляційні втрати та 4580,96 грн. - пеня, проте заяви про зменшення суми позову не подав.
Таким чином, господарський суд розглядає позовні вимоги, які заявлені при поданні позову в загальній сумі 69113,01 грн.
Відповідач відзив на позов та будь-яких клопотань господарському суду не подав, позовні вимоги не заперечив. Представник відповідача у судовому засіданні участі не брав, хоча останній був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду даної справи, що підтверджується наступним.
Ухвала суду про порушення провадження у справі від 10.07.2013 р. та ухвала про відкладення розгляду справи від 01.08.2013 року направлялись відповідачу за адресою, вказаною позивачем у позові.
Водночас, відповідно до вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи - підприємця визначається на підставі відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, місцезнаходженням ПП "Техноплюс-Кіровоград"є: 25491, м. Кіровоград, вул. Мурманська, 13-Д (а.с. 25-26).
Поштовий конверт, в якому на адресу відповідача направлялась ухвала про порушення провадження у справі від 10.07.2013 року, повернулась з поштовою відміткою про невручення, у зв'язку з закінченням терміну зберігання (а.с. 41).
Відповідно до п.п. 3.9.1., 3.9.2. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 р. № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", за змістом ст. 64 Господарського процесуального кодексу України, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Доказом направлення на адресу відповідача ухвали від 01.08.2013 р. про відкладення розгляду даної справи є відмітка канцелярії суду на звороті цієї ухвали (а.с.38).
При цьому господарський суд враховує приписи п. 4.1.1 Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень та поштових переказів, затверджених наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 12 грудня 2007 року №1149, яким визначено, що нормативні строки пересилання простої місцевої письмової кореспонденції складає 3 дні, пріоритетної письмової кореспонденції операторами поштового зв'язку складає 2 дні (без урахування вихідних днів об'єктів поштового зв'язку). Відповідно до пункту 4.2. зазначених нормативів при пересиланні рекомендованої письмової кореспонденції зазначені в пункті 4.1 нормативні строки пересилання збільшуються на один день.
Зважаючи на викладене, господарський суд вважає відповідача належним чином повідомленим про дату, час та місце судового засідання та розглядає справу без участі представника ПП "Техноплюс-Кіровоград".
На підставі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, справу розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши наявні у справі матеріали та оцінивши подані докази й обґрунтування підстав позову, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
01.07.2011 року. між ПП "Техноплюс-Кіровоград" (надалі - постачальник) та ТОВ "Компанія СНМ"(надалі - покупець) укладено договір поставки обладнання №8 (надалі - договір поставки від 01.07.2011р.), за умовами якого постачальник зобов'язався в порядку та на умовах, визначених цим договором, поставити та передати у власність живильний насосний агрегат моделі ПЄ 65-53 з двигуном потужністю 200 кВт, напругою живлення 380/660В, 3000 об/хв. на рамі з півмуфтами, зібраний і відцентрований, а покупець зобов'язався в порядку та на умовах, визначених цим договором, прийняти та оплатити цей товар.
Пунктами 1.2 та 3.1 договору визначено ціну та відомості про предмет поставки. Так, вартість обладнання складає 80000,00 грн. та сплачується наступним порядком.
Згідно з пунктами 3.2.1, 3.2.2., 3.2.3. договору:
- 40% від загальної вартості предмету договору, що складає 32000,00 грн. покупець сплачує на протязі 3-х днів з моменту підписання договору;
- 40% від загальної вартості предмета договору, що складає 32000,00 грн. покупець сплачує на протязі 3-х днів з моменту отримання повідомлення і підтвердження уповноваженою особою від покупця про готовність предмету поставки, зазначеного в п. 1.2 даного договору до відправки покупцю на склад постачальника за адресою: Черкаська область, м. Сміла, вул. Ленінградська, 41 та приймання обладнання по акту ;
- 20% від загальної вартості предмета договору, що складає 16000,00 грн.
Відповідно до п. 4.2. договору поставка товару здійснюється на протязі 2-х календарних тижнів з моменту отримання постачальником суми передоплати відповідно до п. 3.2.1 договору.
Даний договір вступає в силу з моменту підписання його сторонами і діє до моменту виконання сторонами своїх зобов'язань, але в любому випадку до 30.12.2011 року. (п. 7.1 договору).
Договір поставки від 01.07.2011р. підписано повноважними представниками сторін та скріплено печатками підприємств.
В зв'язку з невиконанням відповідачем своїх зобов'язань по поставці товару оплаченого покупцем, позивач звернувся до господарського суду з даним позовом.
Розглядаючи позовні вимоги господарський суд враховує положення статті 67 Господарського кодексу України, відповідно до якої відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів. Підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов'язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України.
Частина 7 статті 179 Господарського кодексу України передбачає, що господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
Укладений між сторонами договір за своєю правовою природою є договором поставки, правовідносини за яким регулюються главою 54 Цивільного кодексу України.
Відповідно до вимог ст. 712 Цивільного кодексу України, за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
За приписами статей 11, 509, 525, 526, 530, 629 Цивільного кодексу України та статей 174, 193 Господарського кодексу України, договір є підставою для виникнення зобов'язань, які повинні виконуватись належним чином і в установлений законом строк. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Кожна сторона повинна вжити всіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 693 Цивільного кодексу України якщо договором встановлений обов'язок покупця частково або повністю оплатити товар до його передання продавцем (попередня оплата), покупець повинен здійснити оплату в строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо такий строк не встановлений договором, - у строк, визначений відповідно до статті 530 цього Кодексу. У разі невиконання покупцем обов'язку щодо попередньої оплати товару застосовуються положення статті 538 цього Кодексу.
Якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання умов договору поставки від 01.07.20112р. позивачем було здійснено попередню оплату вартості предмета поставки за договором, а саме позивачем було перераховано на рахунок відповідача 64000,00 грн., що підтверджується платіжними дорученнями № 129 від 01.11.2011 року на суму 48000,00 грн., № 37 від 28.09.2011 року на суму 8000,00 грн. та № 21 від 26.09.2011 року на суму 8000,00 грн. (а.с. 17-19).
Проте, протягом 2-х календарних тижнів з моменту отримання суми попередньої оплати, як встановлено договором, обладнання на адресу позивача не поступило.
У зв'язку з чим, позивач звернувся до відповідача з претензією №1309/13 від 13.02.2012 р. з вимогою повернути суму попередньої оплати в розмірі 64000,00 грн., яка отримана останнім 13.09.2012 р. (а. с. 22-24).
Станом на 31.05.2013 року відповідачем перераховано позивачу лише 7000,00 грн., що підтверджується банківськими виписками за 05.03.2013 р. та за 27.03.2012 р. (а.с. 46-47).
З огляду на викладені обставини, позовні вимоги в частині стягнення з відповідача 57000, 00 грн. передоплати підлягають задоволенню господарським судом.
Позивачем також заявлено вимогу про стягнення з відповідача 3% річних за період з 16.11.2011 р. по 31.05.2013 р. в розмірі 2844,58 грн. та інфляційних втрат в сумі 147,19 грн. за період з листопада 2011 р. по квітень 2013 р.
В силу вимог статті 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Враховуючи те, що у відповідача грошове зобов'язання по поверненню суми попередньої оплати виникло з моменту отримання претензії (13.09.2012 р.), з останнього підлягає стягненню 3% річних в сумі 1632,99 грн. за період з 20.09.2012р. по 31.05.2013р. та втрати від інфляції в сумі 123,81 грн. за період , зазначений в позовній заяві - з жовтня 2012 року по квітень 2013 року, що підтверджується обґрунтованим розрахунком позивача (а.с. 43-45).
Вимога позивача про стягнення з відповідача 9121,24 грн. пені підлягає частковому задоволенню господарським судом виходячи з наступного.
За умовами визначеними п. 5.1. розділу 5 договору від 01.07.2011 року, за порушення умов договору сторони несуть відповідальність в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми невиконаних зобов'язань
Стаття 611 Цивільного кодексу України передбачає, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Відповідно до положень ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредитору у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Враховуючи дату виникнення зобов'язання відповідача щодо повернення суми попередньої оплати та положення ч. 6 ст. 232 Господарського процесуального кодексу України, сума пені сума пені , яка підлягає стягненню з відповідача за період з 20.09.2012р. по 19.03.2013року складає 4580,96 грн., що підтверджується обґрунтованим розрахунком позивача (а.с. 44-45).
За викладених обставин, позов підлягає частковому задоволенню, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню 63337,70 грн. заборгованості, з яких: 57000,00 грн. попередньої оплати, 1632,99 грн. 3% річних, 123,81 грн. втрат від інфляції та 4580,96 грн. пені.
В іншій частині в задоволенні позову слід відмовити.
На підставі ч.2 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України і витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 33, 34, 43, 44, 49, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з приватного підприємства "Техноплюс-Кіровоград" (25006, м. Кіровоград, вул. Мурманська, 13-Д, ідентифікаційний код 33316484) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія СНМ" (08131, Київська область, Києво-Святошинський район, с. Софіївська Борщагівка, вул. Горького, 1-А, ідентифікаційний код 31485700) - заборгованість в сумі 63337,70 грн., в т.ч.: 57000,00 грн. передоплати, 1632,99 грн. 3% річних, 123,81 грн. втрат від інфляції, 4580,96 грн. пені, а також 1720,50 грн. судового збору.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
В іншій частині в задоволенні позову відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Копію рішення направити відповідачу за адресою: 25006, м. Кіровоград, вул. Мурманська, 13-Д.
Повне рішення складено 27.08.2013 року.
Суддя О.Б. Шевчук
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 20.08.2013 |
Оприлюднено | 28.08.2013 |
Номер документу | 33137772 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Кіровоградської області
Шевчук О.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні