Рішення
від 05.08.2013 по справі 1005/2016/2012
БОРИСПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 1005/2016/2012

Провадження № 2/359/707/2013

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

05.08.2013 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області в складі

головуючого судді Левченка А.В.,

при секретарі Макаренко Я.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Борисполі цивільну справу за позовом громадської організації "Садівницьке товариство "Ельвіра" до ОСОБА_1 про встановлення факту заборгованості та стягнення заборгованості по обов'язкових членських та цільових внесках,

встановив:

29.02.2012 року позивач звернувся до суду з даним позовом, в якому вказав, що громадську організацію "Садівницьке товариство "Ельвіра" було створено для задоволення та захисту спільних інтересів, пов'язаних з садівництвом, будівництвом садових будиночків, забезпеченням умов для відпочинку своїх членів та їх родин. За розпорядженням Бориспільської РДА №991 від 26.12.2005 року СТ "Ельвіра" було виділено земельну ділянку площею 40 га з цільовим призначенням - для ведення колективного садівництва членами товариства.

Згідно із заяви та розпорядження Бориспільської Райдержадміністрації Київської області від 22 березня 2006 року №261 ОСОБА_1 є членом Товариства і володіє приватизованою земельною ділянкою площею 0,12 га, сплатив вступні внески і став членом Громадської організації "Садівницьке товариство "Ельвіра". В 2007-2011 рр. ОСОБА_1 сплатив 10 900 грн. членських та цільових внесків, але систематично не виконує свого статутного обов'язку, передбаченого п.2.4.7 Статуту Товариства, по сплаті цільових внесків, що призвело до утворення заборгованості в розмірі 98 561,00 грн.

В добровільному порядку відповідач відмовляється виконати покладений на нього Статутом Товариства обов'язок по сплаті цільових внесків. Про необхідність утримання земельної ділянки, сплати членських та цільових внесків відповідач повідомлявся. З огляду на вищевказане позивач просить суд встановити факт заборгованості ОСОБА_1 по сплаті членських та цільових внесках у сумі 98 561,00 грн. та стягнути з відповідача на користь товариства заборгованість по цільовим внескам у сумі 21 300,00 грн., з яких: 1 000,00 грн. - заборгованість по цільовому внеску на електропостачання; 17 100,00 грн. - заборгованість по цільовому внеску на інженерну підготовку доріг загального користування; 1 200,00 грн. - заборгованість по цільовому внеску на проект інженерної підготовки (гідронамиву) ділянки; 2 000,00 грн. - заборгованість по цільовому внеску на проект електрифікації, а також відшкодувати судові витрати.

В судове засідання представник позивача не з'явився, подав письмову заяву, в якій позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити, та розглянути справу у його відсутність, проти винесення заочного рішення не заперечував.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про причини неявки не повідомив, клопотань про перенесення розгляду справи не надав.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про причини неявки не повідомив, клопотання про перенесення розгляду справи не надав.

Відповідно до вимог ст.ст.169, 224 ЦПК України суд постановив ухвалу про заочний розгляд справи, проти такого вирішення справи позивач не заперечив.

Суд, дослідивши письмові докази, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Громадська організація "Садівницьке товариство "Ельвіра" створена відповідно до Закону України "Про об'єднання громадян", є колегіальним органом і всі рішення приймаються на загальних зборах членів садівничого товариства, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи, Статутом садівничого товариства затвердженого загальними зборами, протокол № 1 від 14.07.2005 р. та зареєстрованого Бориспільським міжрайонним управлінням юстиції від 11.08.2005 р. № 2 (а.с.9-11,18).

Громадську організацію "Садівницьке товариство "Ельвіра" було створено для задоволення та захисту спільних інтересів, пов'язаних з садівництвом, будівництвом садових будиночків, забезпеченням умов для відпочинку своїх членів та їх родин - п.1.2 Статуту товариства (а.с.32).

ОСОБА_1 звернувся до позивача з заявою, в якій виразив свій намір вступити до громадської організації "Садівницьке товариство "Ельвіра", повідомив, що зі Статутом ознайомився та зобов'язався його виконувати (а.с.29).

Відповідно до п.п.3.3, 3.4 Статуту приватизована членом Товариства земельна ділянка є його власністю і перебуває у його повному володінні, користуванні та розпорядженні. Розмір приватизованої земельної ділянки не повинен перевищувати 0,12 га на одного члена Товариства (а.с.33).

Загальна сума заборгованості ОСОБА_1 перед СТ "Ельвіра" станом на 01.01.2012 р. становить 98 561,00 грн., про що свідчить розрахунок суми заборгованості № 154 від 18.02.2012 року (а.с.7).

Відповідно до довідки СТ "Ельвіра" від 18.02.2012 року ОСОБА_1 є членом СТ "Ельвіра", та використовує земельну ділянку розміром 12 га (а.с.8).

За змістом п.2.4.1 та п.2.4.7 Статуту член товариства зобов'язаний дотримуватись вимог законодавства про колективне садівництво, загальних зборів (зборів уповноважених), правлінні товариства, а також своєчасно сплачувати вступні, членські і цільові внески у розмірі та в терміту встановлені правлінням, загальними зборами товариства.

Відповідно до п.п. 4.2.6 п. 4.2 Статуту загальні збори товариства установлюють на підставі затвердженого кошторису розміри щорічних членських, вступних, цільових внесків та строки внесення.

Землі Садівницького товариства "Ельвіра" розташовані в болотистій місцевості. Загальні збори товариства прийняли рішення за рахунок цільових внесків членів товариства здійснити інженерну підготовку території (гідронамив), електрифікацію.

Для освоєння території та забезпечення використання земельних ділянок за цільовим призначенням загальними зборами товариства приймалося ряд рішень щодо необхідності здійснення цільових внесків, встановлено розміри членських та цільових внесків:

- затвердження плану по інженерній підготовці території та необхідності проведення гідронамиву - протокол від 21.01.2007 р. (а.с.65);

- встановлення розміру членських внесків на 2007 р., затвердження плану гідронамиву та інженерної підготовки території, розмір авансового цільового внеску на гідронамив - протокол від 11.02.2007 р. (а.с.64);

- встановлення розміру місячних членських внесків, встановлення розміру цільових внесків на проект гідронамиву, проект електрифікації, на інженерну підготовку доріг загального користування, на встановлення межових знаків - протокол від 01.03.2008 р. (а.с.66)

- встановлення розміру цільового внеску на інженерну підготовку на 2008-2009 рр. - протокол від 24.05.2008 р. (а.с.67);

- затвердження розміру цільових витрат на гідронамив, проект гідронамиву, проект електрифікації, на інженерну підготовку доріг загального користування, на встановлення межових знаків - протокол від 14.02.2009 р. (а.с.59).

Відповідно до Закону України "Про об'єднання громадян" садівничі товариства є добровільними громадськими об'єднаннями для організації колективного саду та городництва і створення умов для культурного проведення вільного часу на земельних ділянках та мають бути зареєстровані в органах державної влади як юридичні особи, які користуються правами і виконують відповідні обов'язки, пов'язані з їхньою діяльністю, а також мають самостійний баланс. Садівничі товариства мають повну господарську самостійність у впроваджені своєї діяльності і покривають свої витрати за рахунок внесків членів товариств і доходу від їх господарської діяльності. Садівничі товариства є специфічними самоврядними об'єднаннями громадян для спільного здійснення своїх потреб, пов'язаних з сільськогосподарським виробництвом на своїх садових ділянках. Вони мають повну господарську самостійність у провадженні своєї діяльності і покривають свої витрати за рахунок внесків членів товариства. Відповідно до Закону України "Про об'єднання громадян" об'єднання громадян діє на основі Статуту.

Відповідно до ч.2 ст.83 ЦК України товариством є організація, створена шляхом об'єднання осіб (учасників), які мають право участі у цьому товаристві. Товариства поділяються на підприємницькі та непідприємницькі.

Згідно з ч.1 ст.85 ЦК України непідприємницькими товариствами є товариства, які не мають на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про кооперацію", кооператив - юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об'єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування.

Відповідно до ст.3 Закону України "Про кооперацію" кооператив є первинною ланкою системи кооперації і створюється внаслідок об'єднання фізичних та/або юридичних осіб на основі членства для спільної господарської та іншої діяльності з метою поліпшення свого економічного стану. Відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі.

Згідно з ч.2 ст.6 Закону України "Про кооперацію", за напрямами діяльності кооперативи можуть бути садово-городніми.

Відповідно до ч.1 ст.52 Закону "Про кооперацію в СРСР", садівницькі і садово-городні товариства є складовою частиною системи кооперації. Вони створюють умови для відпочинку трудящих, зміцнення їх здоров'я, залучення до праці молоді, допомагають членам кооперативу у виробництві продукції для їх особистого споживання, а також для продажу.

Відповідно до ч.1 ст.35 ЗК України землі загального користування садівницького товариства є його власністю.

Згідно з ч.1 ст.9 Закону "Про кооперацію в СРСР" володіння і користування землею та іншими природними ресурсами кооператив здійснює у встановленому порядку. Кооператив несе відповідальність за додержання вимог і виконання заходів щодо раціонального використання і охорони наданих йому в користування земель, вод, надр, лісів та інших природних ресурсів.

У класифікації організаційно-правових форм господарювання, яку прийнято та надано чинності наказом Держспоживстандарту України від 28 травня 2004 № 97, враховано організаційно-правові форми кооперативів, які передбачено Законом України "Про кооперацію", а саме: виробничі кооперативи, обслуговуючі кооперативи, споживчі кооперативи. Виходячи з визначення обслуговуючого кооперативу, яке наведене в статті 2 Закону України "Про кооперацію", садівницькі товариства відносяться до обслуговуючих кооперативів.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про сільськогосподарську кооперацію" статут кооперативу є основним правовим документом, що регулює його діяльність.

Відповідно до ст.2 Закону України "Про кооперацію", членський внесок - є грошовий неповоротний внесок, який періодично сплачується членом кооперативного об'єднання для забезпечення поточної діяльності кооперативного об'єднання.

Згідно з ч. 2 ст. 13 Закону "Про кооперацію в СРСР" члени кооперативів усіх видів зобов'язані: додержувати статуту кооперативу і виконувати рішення загальних зборів, виборних органів управління і контролю кооперативу; виконувати свої зобов'язання перед кооперативом, пов'язані з трудовою або майновою участю в його діяльності.

Так, відповідно до ч.2 ст.11 Закону України "Про сільськогосподарську кооперацію" основними обов'язками членів кооперативу є дотримання статуту та виконання рішень загальних зборів і правління кооперативу.

У відповідності ст.12 ч.2 Закону України "Про кооперацію" на нього покладено обов'язок по сплаті членських внесків. Вказаний обов'язок по сплаті членських внесків покладено на відповідача також і згідно Статуту товариства п.2.4.7 член садівницького товариства наряду з іншими обов'язками, зобов'язаний своєчасно сплачувати вступні, членські і цільові внески в розмірі встановленому Загальними зборами товариства.

У відповідності з ст.13 Конституції України "Власність зобов'язує". Такий же обов'язок встановлено ст.319 Цивільного Кодексу України.

Згідно ст.322 Цивільного Кодексу України, власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч.1 ст.16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

У відповідності до вимог ст.11 ЦК України однією з підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.

Відповідно ст. 610 ЦК України порушення зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання неналежне виконання. Згідно до ст.3 Закону "Про кооперацію в СРСР" спори у справах, що виникають з членських відносин, вирішуються органами кооперативу в порядку, визначеному його статутом, а у випадках, передбачених законодавством Союзу РСР і союзних республік, - судом.

Відповідно до ст.525 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння заміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту, або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 610 ЦК України порушення зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Частиною 1 статті 625 ЦК України, передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

Заборгованість відповідача по оплаті цільових внесків становить 21 300,00 гривень, а саме: 1 000,00 грн. - заборгованість по цільовому внеску на електропостачання; 17 100,00 грн. - заборгованість по цільовому внеску на інженерну підготовку доріг загального користування; 1 200,00 грн. - заборгованість по цільовому внеску на проект інженерної підготовки (гідронамиву) ділянки; 2 000,00 грн. - заборгованість по цільовому внеску на проект електрифікації.

Враховуючи наведене, оскільки відповідач належним чином не виконує обов'язків члена СТ "Ельвіра", що призвело до утворення вказаної заборгованості, а також не надав суду жодної квитанції про оплату ним заборгованості по будь-яких внесках, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позивачем вимог та задовольняє позов.

Крім того, відповідно до ч.1 ст.88 ЦПК України, оскільки суд задовольняє позов з відповідача на користь позивача необхідно стягнути понесені судові витрати в сумі 214,60 грн.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 3, 10, 11, 60, 74, 76, 88, 209, 212-215ЦПК України, суд,

вирішив:

Позов задоволено повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 (ідент. номер НОМЕР_1) на користь громадської організації "Садівницьке товариство "Ельвіра" (08343, Київська область, бориспільський район, с.Мартусівка, вул.Бориспільська,2, кв.14; код ЄДРПОУ 33678200; МФО 321842; р/р 26006053105297 в ГФУ "Приват Банк" м.Київ) заборгованість по цільовим внескам у сумі 21 300 (двадцять одна тисяча триста гривень) 00 копійок та 214 (двісті чотирнадцять гривень) 60 копійок, а всього стягнути 21 514 (двадцять одну тисячу п'ятсот чотирнадцять гривень) 60 копійок.

Рішення суду може бути переглянуто Бориспільським міськрайонним судом Київської області за заявою відповідача, поданої протягом десяти днів з дня отримання копії рішення, а також може бути оскаржене позивачем до Апеляційного суду Київської області через Бориспільський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.

Суддя Левченко А.В.

СудБориспільський міськрайонний суд Київської області
Дата ухвалення рішення05.08.2013
Оприлюднено03.09.2013
Номер документу33149686
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —1005/2016/2012

Рішення від 05.08.2013

Цивільне

Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Левченко А. В.

Ухвала від 02.03.2013

Цивільне

Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Левченко А. В.

Ухвала від 23.07.2012

Цивільне

Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Левченко А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні