cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.08.2013 р. Справа № 914/2906/13
до відповідача: Ямпільської сільської ради Пустомитівського району Львівської області, с.Ямпіль
про стягнення 42 863грн. 65коп.
Суддя : Гоменюк З.П.
Секретар судового засідання Юрків М.Г.
Представники :
від позивача : Рісний М.Б.
від відповідача : не з'явився
Представнику позивача роз'яснено зміст ст.22 ГПК України, а саме його процесуальні права та обов'язки, зокрема, право заявляти відводи. Заяв про відвід судді не поступало.
Суть спору : Позов заявлено Дочірнім підприємством «Львівський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» до Ямпільської сільської ради Пустомитівського району Львівської області про стягнення 37990грн. 00коп. основного боргу, 3799грн. 00коп. штрафу, 1036грн. 66коп. 3% річних та 37грн. 99коп. інфляційних втрат.
Ухвалою суду від 26.07.2013р. за даним позовом порушено провадження у справі та призначено її до розгляду на 20.08.2013р.
В судовому засіданні 20.08.2013р. представник позивача підтримав заявлені вимоги з підстав, викладених в позовній заяві, просить позов задоволити.
Відповідач в судове засідання явку повноважного представника не забезпечив, проти позовних вимог у встановленому порядку не заперечив, причин неявки та невиконання вимог суду не повідомив, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення від 30.07.2013р. (вручене 02.08.2013р.)
Господарському суду представлено достатньо матеріалів, що дає можливість розглянути справу відповідно до ст.75 ГПК України при відсутності пояснень (заперечень) відповідача щодо заявлених позовних вимог та представника відповідача у судовому засіданні, за наявними у справі матеріалами, яких достатньо для встановлення обставин справи і вирішення спору по суті.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні докази, суд встановив наступне.
27.07.2012р. між Ямпільською сільською радою (замовник, відповідач) в особі сільського голови Цовко Р.М. та Дочірнім підприємством «Львівський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» (підрядник, позивач) в особі начальника філії «Пустомитівський райавтодор» п.Винара Ігора Івановича було укладено договір №11 на поточний ремонт вул.Старе Село Ямпільської сільської ради.
Відповідно до 2.1 договору, підрядник бере на себе зобов'язання своїми силами і засобами виконати роботи по поточному ремонту вул.Старе Село Ямпільської сільської ради відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації і в обумовлений договором строк.
Згідно з п. 2.2, замовник зобов'язується надати підряднику будівельний майданчик, проектно-кошторисну документацію у 5-ти денний строк після підписання договору, забезпечити своєчасне фінансування будівництва (забезпечити необхідними будівельними та іншими матеріалами), прийняти роботи і повністю сплатити вартість виконаних робіт (будівельних та інших матеріалів).
Пунктом 3.1. передбачено, що договірна ціна робіт, які доручені підряднику по цьому договору, орієнтовно складає 37990грн. 00коп. (у т.ч. вартість проектних робіт).
Вказана вартість робіт підтверджується також погодженим сторонами розрахунком договірної ціни, наявним в матеріалах справи.
Як зазначено в п.4.2. договору, роботи вважаються виконаними після підписання акту виконаних робіт або підтверджені як перехідні.
Відповідно до п. 5.2 договору, кінцеві розрахунки за виконані роботи з підрядником здійснюються на протязі 20 днів з дня підписання акту виконаних робіт. За роботи з недоробками і дефектами, виявленими при прийманні об'єкту в експлуатацію, виплата проводиться після їх усунення.
Згідно п. 5.3., замовник здійснює щомісячно проміжні платежі за виконані роботи на підставі акту приймання виконаних робіт (форма КБ-2В) і довідки про вартість виконаних робіт та витрат (форма №3), складених у відповідності з положеннями чинних ДБН та ВБН, підписаних уповноваженими представниками сторін.
За умовами п. 5.4. договору, акт виконаних робіт готує підрядник і передає для підписання уповноваженому представнику замовника у строк не пізніше першого числа, що слідує за звітним. Уповноважений представник замовника на протязі трьох днів перевіряє реальність акту і підписує його в частині фактично виконаних обсягів робіт.
Згідно акту приймання виконаних будівельних робіт за липень 2012р. форми КБ-2В від 31.07.2012р., підписаного повноважними представниками та скріпленого печатками сторін, вартість виконаних робіт за договором №11 від 27.07.2012р. складає 37990 грн. 00 коп.
Відповідно до довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за липень 2012р., всього вартість будівельних робіт по будові з урахуванням ПДВ становить 37 990грн. 00коп.
Відповідач свої зобов'язання за договором не виконав, суму основного боргу в розмірі 37 990грн. 00коп. (відповідно до акту приймання виконаних будівельних робіт за липень 2012 р. форми КБ-2в) не сплатив.
Пунктом 5.6. договору встановлено, що замовник до початку виконання робіт перераховує у формі авансу 30% вартості обсягу робіт. Підрядник зобов'язується використати одержаний аванс на придбання і постачання необхідних для виконання робіт матеріалів, конструкцій, виробів.
Відповідно до п. 14.2 договору, у випадку виникнення у замовника заборгованості перед підрядником, розмір якої перевищує 30% від ціни даного договору, замовник додатково сплачує на користь підрядника штраф у розмірі 10% від розміру заборгованості.
У зв'язку з наявністю у відповідача непогашеної заборгованості, позивач просить стягнути на його користь штраф на суму 3799грн. 00коп.
За несвоєчасну сплату грошових сум за цим договором, керуючись ст. 625 ЦК України, позивач також нарахував відповідачу 3% річних за період з 21.08.2012р. по 18.07.2013р. на суму 1 036грн. 66коп. та інфляційні втрати за період з серпня 2012р. по червень 2013р. включно у розмірі 37грн. 99коп.
При прийнятті рішення у даній справі, суд виходив з наступного:
Згідно ст.509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до ст.11 ЦК України та ст.174 ГК України договір є підставою для виникнення цивільних прав та обов'язків (господарських зобов'язань).
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. (ч.1 ст.626 ЦК України)
Згідно ст.627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору, з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
На підставі ч.1 ст.837 ЦК України, за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за зобов'язанням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Відповідно до ч.1 ст.875 Цивільного кодексу України, за договором будівельного підряду підрядник зобов'язується збудувати і здати у встановлений строк об'єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов'язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов'язок не покладається на підрядника, прийняти об'єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх.
Згідно з ч.4 ст.879 ЦК України оплата робіт провадиться після прийняття замовником збудованого об'єкта (виконаних робіт), якщо інший порядок розрахунків не встановлений за погодженням сторін.
Пунктом 5.2 договору сторонни погодили, що кінцеві розрахунки за виконані роботи з підрядником здійснюються на протязі 20 днів з дня підписання акту виконаних робіт.
Ч.1 ст.882 ЦК України передбачено, що замовник, який одержав повідомлення підрядника про готовність до передання робіт, виконаних за договором будівельного підряду, або, якщо це передбачено договором, - етапу робіт, зобов'язаний негайно розпочати їх прийняття.
Згідно ч. 4 ст. 882 ЦК України, передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформлюється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною.
Акт, підписаний однією стороною, може бути визнаний судом недійсним лише у разі, якщо мотиви відмови другої сторони від підписання акта визнані судом обґрунтованими.
За умовами п. 5.4. договору, акт виконаних робіт готує підрядник і передає для підписання уповноваженому представнику замовника у строк не пізніше першого числа, що слідує за звітним. Уповноважений представник замовника на протязі трьох днів перевіряє реальність акту і підписує його в частині фактично виконаних обсягів робіт.
Акт приймання виконаних будівельних робіт за липень 2012р. форми КБ-2В від 31.07.2012р. на суму 37990грн. 00коп., було підписано повноважними представниками сторін без зауважень, а також скріплено печатками замовника та підрядника. Відтак, суд вважає вказаний акт достатнім доказом здійснення позивачем свого обов'язку за договором, а саме виконання ним робіт на суму 37 990 грн. 00 коп., що були належним чином прийняті відповідачем.
Окрім того, факт виконання робіт підтверджується довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за липень 2012р., згідно з якою всього вартість будівельних робіт по будові з урахуванням ПДВ становить 37990грн. 00коп.
За умовами ст.629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст.525 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Стаття 526 Цивільного кодексу України передбачає, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Частина 1 ст.193 Господарського кодексу України встановлює, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Статтею 530 ЦК України встановлено - якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
За умовами ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання свого зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Суд, враховуючи вищенаведені норми законодавства та договору, у зв'язку з відсутністю доказів повної чи часткової сплати заборгованості відповідачем, прийшов до висновку про те, що вимога позивача про стягнення заборгованості в розмірі 37990 грн. 00 коп. є обгрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ст.611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Статтею 549 ЦК України встановлено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. При цьому штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.
Зазначені норми Цивільного кодексу України кореспондуються із приписами, встановленими Господарським кодексом України.
Так, у відповідності до ст.216 ГК України, учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених кодексом, іншими законами та договором.
В силу приписів ст.230 ГК України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Згідно ч.4 ст.231 ГК Україн, у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).
Пунктом 3.7. договору передбачено, що у випадку виникнення у замовника заборгованості перед підрядником, розмір якої перевищує 30% від ціни даного договору, замовник додатково сплачує на користь підрядника штраф у розмірі 10% від розміру заборгованості.
Враховуючи те, що наявна заборгованість замовника перед підрядником становить 100% ціни договору, суд прийшов до висновку про те, що вимога позивача про стягнення штрафу в розмірі 10% від розміру заборгованості на суму 3 799грн. 00коп. підлягає задоволенню.
Згідно ч.2 ст.625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно проведеного судом розрахунку, розмір 3% річних та інфляційних втрат, що належить стягнути з відповідача, відповідає розміру заявлених позивачем до стягнення та становить 1036грн. 66коп. та 37грн. 99коп. відповідно.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позов є обгрунтованим та таким, який слід задоволити повністю.
Статтею 4 3 ГПК України передбачено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обгрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Відповідно до ст.43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Згідно ст.32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у встановленому законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
За умовами ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Згідно із ст.34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 11, 509, 525, 526, 530, 549, 610, 611, 612, 625, 626, 627, 629, 837, 875, 879, 882 ЦК України, ст.ст.174, 193, 216, 230, 231 ГК України, ст.ст. 4 3 , 32, 33, 34, 43, 44, 49, 75, 80, 82, 84 ГПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задоволити повністю.
2. Стягнути з Ямпільської сільської ради Пустомитівського району Львівської області, Львівська область, Пустомитівський район, с.Ямпіль (ідентифікаційний код 04369802) на користь Дочірнього підприємства «Львівський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», м.Львів, вул. В.Великого, 54 (ідентифікаційний код 31978981) 37990грн. 00коп. основного боргу, 3799грн. 00коп. штрафу, 1036грн. 66коп. 3% річних, 37грн. 99коп. інфляційних втрат та 1 720грн. 50коп. витрат по сплаті судового збору. Наказ видати відповідно до вимог ст.116 ГПК України.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст.85 ГПК України, може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені ст.ст.91-93 ГПК України.
У судовому засіданні 20.08.2013 р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 23.08.2013р.
Суддя Гоменюк З.П.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 20.08.2013 |
Оприлюднено | 29.08.2013 |
Номер документу | 33165339 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Гоменюк З.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні