Постанова
від 04.06.2013 по справі 804/5433/13-а
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2013 р. Справа № 804/5433/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді -Рищенко А. Ю., розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби України до Товариства з обмеженою відповідальністю «ФЕРМІНА» про стягнення податкового боргу з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків, у сумі 2 450, 00 грн., -

ВСТАНОВИВ :

17.04.2013 року Державна податкова інспекція у Київському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби України звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ФЕРМІНА» про стягнення податкового боргу з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків, у сумі 2 450, 00 грн.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що відповідач має податковий борг у сумі 2 450, 00 грн., який виник внаслідок несплати у січні-лютому 2013 року авансового внеску з податку на прибуток підприємства у розмірі 1/9 сплаченого податку на прибуток підприємства, нарахованого відповідачем за дев'ять місяців 2012 року, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Тобто, з урахуванням самостійно нарахованої відповідачем суми податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємства за три квартали 2012 року у розмірі - 11 028, 00 грн., сума податкового зобов'язання відповідача з податку на прибуток підприємства становить - 1 225, 00 грн. за кожен місяць - січень, лютий відповідно. Отже, за відповідачем рахується податковий борг зі сплати авансового внеску з податку на прибуток підприємства у сумі 2 450, 00 грн.

Просить суд: стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків - Товариство з обмеженою відповідальністю «ФЕРМІНА» (ідентифікаційний код юридичної особи - 35680541), на користь Державного бюджету України кошти у розмірі податкового боргу у сумі - 2 450, 00 грн. (дві тисячі чотириста п'ятдесят гривень 00 копійок) на р/р - № 31110029700006, код платежу - 14010100, одержувач - Державний бюджет м. Донецьк Київський район, ОКПО - 38034002, банк - ГУДКСУ у Донецькій області.

У судове засідання сторони не з'явились належним чином були повідомлені про час, дату та місце розгляду справ.

Від представника позивача надійшла письмова заява про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, належним чином був повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, причини неявки суду не повідомив. Проте, надав письмовий відзив на позовну заяву, відповідно до якого останній посилається на положення ст. 133 Податкового кодексу України та зазначає, що з 14.09.2012 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ФЕРМІНА» не має свого структурного підрозділу в м. Донецьку за кодом ЄДРПОУ - 36841774, за адресою: м. Донецьк, вул. Університетська, буд. 87А. Адже на підставі повідомлення від 13.09.2012 року № 174, направленого державному реєстратору при виконавчому комітеті Дніпропетровської міської ради та отриманого реєстратором Купіною О.А., відокремлений структурний підрозділ Товариства з обмеженою відповідальністю «ФЕРМІНА» у місті Донецьку закритий, тому 14.09.2012 року державним реєстратором булу зроблено реєстраційний запис № 12211040027040872 в Єдиному державному реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Тому, на думку відповідача, саме з 14.09.2012 року відокремлений структурний підрозділ Товариства з обмеженою відповідальністю «ФЕРМІНА» у місті Донецьку не є платником податку на прибуток підприємства та не повинно мати податкових зобов'язань по сплаті за січень-лютий 2013 року авансового внеску у розмірі 1/9 податку на прибуток підприємства.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, суд ухвалив рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, вважає необхідним даний адміністративний позов задовольнити повністю з наступних підстав.

Аналіз матеріалів справи показує, що 15.01.2008 року було здійснено державну реєстрацію юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «ФЕРМІНА» (ідентифікаційний код юридичної особи - 35680541). У зв'язку зі зміною найменування юридичної особи, 06.07.2009 року державним реєстратором виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради було здійснено державну реєстрацію змін до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «ФЕРМІНА».

З даних довідки серії АА за № 245465 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради було проведено державну реєстрацію структурного підрозділу Товариства з обмеженою відповідністю «ФЕРМІНА» у місті Донецьку, ідентифікаційний код структурного підрозділу - 36841774, без права юридичної особи, головне підприємство - Товариство з обмеженою відповідальністю «ФЕРМІНА», організаційно-правова форма за КОПФГ - філія (інший відокремлений підрозділ).

Згідно ч. 1 ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до пп. 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України, контролюючими органами є, зокрема, органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Частиною 1 п. 61.1 ст. 61 Податкового кодексу України передбачено, що податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно ст. 36 Податкового кодексу України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.

Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

Виконання податкового обов'язку може здійснюватися платником податків самостійно або за допомогою свого представника чи податкового агента.

Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.

Відповідно до п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Пунктом 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України визначено, що податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - це документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Відповідно до ст. 203 Податкового кодексу України, податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

При несплаті зобов'язання у встановлений строк виникає податковий борг, який згідно пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, становить сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій у випадку їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до підпункту 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію.

Підпунктом 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством.

Так, як вбачається з даних довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ), структурний підрозділ Товариства з обмеженою відповідальністю «ФЕРМІНА» у місті Донецьку - є філією (інший відокремлений підрозділ) без права юридичної особи.

Положення частин 1, 3 ст. 95 Цивільного кодексу України передбачають, що філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій.

Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.

Відповідно до ч. 8 ст. 19 Господарського кодексу України, усі суб'єкти господарювання, відокремлені підрозділи юридичних осіб, виділені на окремий баланс, зобов'язані вести первинний (оперативний) облік результатів своєї роботи, складати та подавати відповідно до вимог закону статистичну інформацію та інші дані, визначені законом, а також вести (крім громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які провадять господарську діяльність і зареєстровані відповідно до закону як підприємці) бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно із законодавством.

Підпунктом 133.1.5 п. 133.1 ст. 133 Податкового кодексу України визначено, що платниками податку на прибуток підприємств з числа резидентів є, зокрема, відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у підпункті 133.1.1 цього пункту, визначені відповідно до розділу I цього Кодексу, за винятком представництв.

Згідно декларації з податку на прибуток підприємства від 27.11.2012 року № 37923, поданою структурним підрозділом Товариства з обмеженою відповідальністю «ФЕРМІНА» у місті Донецьку, ним було самостійно визначено свої податкові зобов'язання за три квартали 2012 року у розмірі 11 028, 00 грн., тобто за дев'ять місяців 2012 року.

Відповідно до абз. 2 п. 2 підрозділу 4 Податкового кодексу України, платники податку на прибуток підприємств, які починаючи з 2013 року подають річну податкову декларацію відповідно до пункту 57.1 статті 57 цього Кодексу, сплачують у січні - лютому 2013 року авансовий внесок з цього податку у розмірі 1/9 податку на прибуток, нарахованого у податковій звітності за дев'ять місяців 2012 року, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Отже, з урахуванням того, що відповідно до поданої податкової декларації структурний підрозділ самостійно визначив своє податкове зобов'язання з податку на прибуток підприємства у розмірі 11 028, 00 грн. за три квартали 2012 року у останнього виник податковий обов'язок, визначений п. 2 підрозділу 4 Податкового кодексу України.

У зв'язку із тим, що вимогами ч. 1, ч. 2 ст. 96 Цивільного кодексу України визначено, що юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями усім належним їй майном, Товариство з обмеженою відповідальністю «ФЕРМІНА» виступає відповідачем у справі, адже філія, якою виступає структурний підрозділ Товариства з обмеженою відповідальністю «ФЕРМІНА» - не має права юридичної особи. Тим більш, що ст. 48 КАС України передбачені наслідки адміністративної процесуальної правосуб'єктності, тобто здатності мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві.

Отже, відповідач має податковий борг зі сплати у січні - лютому 2013 року авансового внеску у розмірі 1/9 податку на прибуток підприємства, нарахованого у податковій звітності відокремленим структурним підрозділом Товариства з обмеженою відповідальністю «ФЕРМІНА» за дев'ять місяців 2012 року, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Тому, що стосується зазначених відповідачем даних у своєму письмовому відзиві на позовну заяву про те, що державним реєстратором виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради Дніпропетровської області - Купіною Оленою Анатоліївною - на повідомленні про закриття відокремленого підрозділу за вих. № 174 від 13.09.2012 року, були проставлені відомості про те, що 14.09.2012 року нею внесено запис про закриття відокремленого структурного підрозділу юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за № 12211040027040872, то суд не приймає такі до уваги. Адже відповідачем не було надано суду виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців із відповідним записом про закриття відокремленого структурного підрозділу юридичної особи на підтвердження заявлених відомостей.

А відповідно до ч. 9 ст. 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» 15.05.2003 року № 755-IV (у відповідній чинній редакції), державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які передбачені частиною третьою цієї статті, без розгляду зобов'язаний протягом двох робочих днів з дати надходження цих документів долучити їх до реєстраційної справи даної юридичної особи, внести відповідний запис до Єдиного державного реєстру, видати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) заявнику виписку з Єдиного державного реєстру та в той же день передати відповідні відомості про відокремлені підрозділи юридичної особи органам статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України за місцезнаходженням юридичної особи та за місцезнаходженням відокремленого підрозділу.

Тому, такі твердження відповідача не можуть вважатися належними доказами в розумінні положень ст.ст. 69, 70 КАС України.

З урахуванням вищевикладеного, суд зазначає, що ця обставина не становить предмет доказування в даному випадку та ніяким чином не може вплинути на необхідність належного виконання відповідачем своїх податкових обов'язків. В тому числі щодо сплати у січні - лютому 2013 року авансового внеску у розмірі 1/9 податку на прибуток підприємства, нарахованого у податковій звітності відокремленим структурним підрозділом Товариства з обмеженою відповідальністю «ФЕРМІНА» за дев'ять місяців 2012 року, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, а саме: у розмірі - 2 450, 00 грн. за січень - лютий 2013 року. Тобто, податкові зобов'язання відповідача зі сплати авансового внеску за січень, лютий 2013 року складають 1 225, 00 грн. - це є 1/9 частини від податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємства за дев'ять місяців 2012 року згідно декларації від 27.11.2012 року № 37923.

За правилами ст. 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Та у разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Позивачем було розраховано суму податкового боргу відповідача за узгодженим грошовим зобов'язанням станом на 23.01.2013 року та направлено на адресу структурного підрозділу Товариства з обмеженою відповідальністю «ФЕРМІНА» у місті Донецьку податкову вимогу від 23.01.2013 року № 39 на суму 1 225, 00 грн. Дану податкову вимогу було отримано останнім - 04.02.2013 року, що підтверджується копією поштового повідомлення про вручення, яка є наявною в матеріалах справи. Проте, відповідач не виконав свого податкового обов'язку щодо сплати авансового внеску з податку на прибуток підприємства за січень, лютий 2013 року.

Отже, загальна сума податкового боргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ФЕРМІНА» зі сплати авансового внеску з податку на прибуток підприємства за січень - лютий 2013 року у розмірі 1/9 податку на прибуток підприємства за дев'ять місяців 2012 року становить - 2 450, 00 грн.

Відповідно до ст. 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.

Орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Вимогами пп. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України визначено, що органи державної податкової служби мають право, зокрема, звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Суд, приймаючи до уваги вищевикладене та, враховуючи, що на час розгляду справи податковий борг відповідачем не сплачено в добровільному порядку, відповідних доказів не надано суду, дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, тому підлягають задоволенню повністю.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 60, 86, 160, 161, 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби України до Товариства з обмеженою відповідальністю «ФЕРМІНА» про стягнення податкового боргу з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків, у сумі 2 450, 00 грн. - задовольнити повністю.

Стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків - Товариство з обмеженою відповідальністю «ФЕРМІНА» (ідентифікаційний код юридичної особи - 35680541), на користь Державного бюджету України кошти у розмірі податкового боргу у сумі - 2 450, 00 грн. (дві тисячі чотириста п'ятдесят гривень 00 копійок) на р/р - № 31110029700006, код платежу - 14010100, одержувач - Державний бюджет м. Донецьк Київський район, ОКПО - 38034002, банк - ГУДКСУ у Донецькій області.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення виготовлення постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкт владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови.

Суддя А.Ю. Рищенко

СудДніпропетровський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення04.06.2013
Оприлюднено29.08.2013
Номер документу33167591
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —804/5433/13-а

Постанова від 04.06.2013

Адміністративне

Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Рищенко Андрій Юрійович

Ухвала від 19.04.2013

Адміністративне

Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Рищенко Андрій Юрійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні