Рішення
від 27.08.2013 по справі 924/862/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"27" серпня 2013 р.Справа № 924/862/13

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладюка Ю. В., розглянувши матеріали справи

за позовом приватного акціонерного товариства "Юнікон", м. Дніпропетровськ

до приватного підприємства "Поділля Теплобудінвест", м. Кам'янець-Подільський

про стягнення 23 268, 23 грн. заборгованості

за участю представників сторін:

від позивача - Кузьменко В.С. за довіреністю

від відповідача - не з'явився

встановив:

Позивач у позовній заяві просить суд стягнути з відповідача заборгованість, що виникла внаслідок неналежного виконання договору № А - 9 / 03 / 2010 від 1 серпня 2010 року в розмірі 23 268, 23 грн., з яких: 3 786, 20 грн. - основний борг, 226, 77 грн. пеня, 55, 26 грн. 3 % річних, 19 200 грн. штраф.

Обгрунтовуючи позов, позивач вказує на порушення відповідачем умов договору щодо строків проведення оплати. Стягнення ж пені та штрафу обумовлено наявністю відповідних умов договору щодо їх застосування.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, подав заяву про відшкодування витрат за проїзд представника і добові на відповідача.

Відповідач письмового відзиву на позов не подав, свого представника в судове засідання не направив. Повідомляючи відповідача про судовий розгляд справи, йому направлено ухвали про порушення провадження у справі та про відкладення розгляду справи за адресою, вказаною у позові. Вказана кореспонденція повернута поштою з відміткою - "За закінченням терміну зберігання". Відповідно до спеціального витягу з ЄДРПОУ зазначена адреса відповідача є його реєстраційною адресою, повідомлення за якою є належним повідомленням про час та місце судового розгляду справи. Належність повідомлення в такий спосіб підтверджується, правовою позицією, викладеною у п. 3.9.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 року № 18, де вказано, що в разі, якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

За таких обставин суд розглядає справу в порядку ст.75 Господарського процесуального кодексу України за наявними матеріалами.

З наявних матеріалів вбачається.

1 серпня 2010 року між сторонами укладено договір № А - 9 / 03 / 2010 згідно якого орендодавець (позивач) передає в оренду орендарю (відповідачу), а орендар приймає в строкове платне користування і сплачує орендну плату за використання на умовах цього договору наступне нерухоме майно, розташоване - Хмельницька область, м. Кам'янець - Подільський, проспект Грушевського, 1 / 18 - частина складського приміщення, площею 150 кв. м. (інв. № 2817 / 2), позначеного цифрою 7, згідно технічного паспорту, виданого Кам'янець - Подільським БТІ.

Передача в оренду об'єкта оренди оформляється відповідним актом прийому - передачі, який є невід'ємною частиною даного договору в якості додатка до нього (п. 1.2.).

Договір вступає в силу з дати його підписання, поширюючись при цьому на дату початку фактичного користування орендарем об'єктом оренди і діє до 31 грудня 2010 року. Договір може бути припинений / розірваний тільки після завершення всіх взаєморозрахунків, пов'язаних з його виконанням (п. 2.1.).

За угодою сторін орендна плата за користування об'єктом оренди складає: 8 грн. за м. кв. в тому числі ПДВ 1, 33 грн. за кожен місяць оренди (п. 3.1.).Орендар сплачує орендну плату орендодавцю шляхом передоплати з перерахуванням відповідних платежів на поточний рахунок орендодавця на кожний наступний місяць користування об'єктом оренди. Орендодавець виставляє орендарю перший рахунок по орендній платі в день підписання відповідного акту прийому - передачі об'єкта оренди (п. 3.2.). Орендар зобов'язаний здійснити передоплату орендної плати на протязі трьох банківських днів з дати отримання рахунку, але в будь - якому випадку не пізніше 28 числа попереднього місяця. В разі відсутності в орендаря рахунку по оплаті оренди з будь - яких причин, орендар зобов'язаний оплатити оренду у вказаний в даному пункті строк на підставі цього договору (п. 3.4.).Орендодавець може надати за заявкою орендаря додаткові послуги за тарифами, погодженими сторонами. Оплата таких послуг орендодавця здійснюється на основі виставлених рахунків - фактури та / або актів наданих послуг, підписаних сторонами (п. 3.5.1.). Оплата додаткових послуг орендодавця здійснюється орендарем на основі акта наданих послуг, але не пізніше трьох банківських днів з дати отримання від орендодавця рахунків на оплату (п. 3.5.2.).

Після припинення строку дії даного договору орендар зобов'язаний повернути об'єкт оренди орендодавцю в тому стані, в якому він його отримав, з урахуванням природного зносу. За фактом прийому - передачі майна складається акт прийому - передачі, який підписується сторонами (п. 4.20).

За п. 6.3., якщо орендар допустить прострочку при оплаті орендної плати, перерахуванні сум компенсації за комунальні послуги чи оплаті додаткових послуг. Він зобов'язаний сплатити орендодавцю пеню в розмірі 1 % від несплаченої суми за кожен день прострочення. Якщо орендар не звільнить приміщення на протязі 10 календарних днів з дня направлення заяви орендодавця про припинення договору або якщо про строчка в оплаті орендної плати, перерахуванні сум компенсації за комунальні послуги, при оплаті додаткових послуг, буде продовжуватися більше одного календарного місяця з орендаря стягується штраф на користь орендодавця в розмірі орендної плати за шість місяців (п. 6 .5.).

1 жовтня та 1 листопада 2012 року сторони уклали додаткові угоди до основного договору № 10 та 11, згідно яких орендна плата за жовтень 2012 року становить 1 981, 72 грн. (додаткова угода № 10) та за листопад 2012 року - 2 036, 24 грн. (додаткова угода № 11).

Додаткові угоди та основний договір підписані обома сторонами та скріплені їх печатками.

На виконання додаткових угод сторони підписали та скріпили печатками акти наданих послуг з оренди приміщення за договором № - 9 / 03 / 2010, за якими орендодавець надав, а орендар прийняв до оплати вартість наданих послуг в сумі 1 981, 72 грн. (за жовтень 2012 року) та на суму 2 036, 24 грн. (за листопад 2012 року).

За дані місяці оренди позивач виставив відповідачу рахунки - фактури за жовтень та листопад 2012 року, № КПСМ - 2 / 10 / 12 на суму 1 981, 72 грн. та 2 036, 24 грн. відповідно. Про направлення рахунків свідчать подані до справи копія фіскального чеку пошти № 0466, копія опису вкладень в лист та виписка з електронного пошуку на сайті пошти.

Про часткову оплату послуг по оренді за жовтень 2012 року свідчить копія виписка банку від 31 жовтня 2012 року на суму 2 112, 95 грн.

30 листопада 2012 року сторони підписали та скріпили печатками акт прийому - передачі об'єкту оренди від відповідача до позивача.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та надавши їм оцінку в сукупності, судом приймається до уваги наступне.

Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Правовідносини, які виникли між сторонами за своїм характером являються господарськими, виходячи зі змісту ст.ст. 173, 174 ГК України, як такі, що виникли з господарського договору, і відповідно до ст. 1 Господарського кодексу України є предметом його регулювання.

Відповідно до ч.2 ст. 175 Господарського кодексу України майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

У відповідності із ст. 173 Господарського кодексу, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші , надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Згідно ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Відносини між сторонами за даним позовом виникли з приводу оренди майна.

Відповідно до ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

За ст. 283 ГК України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Стаття 762 Цивільного кодексу України передбачає, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Згідно ст. 286 Господарського кодексу України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності; строки внесення орендної плати визначаються в договорі.

Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов'язковий для виконання сторонами.

З позовних матеріалів вбачається, що з серпня 2010 року по листопад 2012 року відповідач користувався орендованим приміщенням (переданим позивачем) та отримував додаткові послуги, передбачені договором. Обов'язок оплати оренди, згідно п. 3.4. договору виникає у відповідача у вигляді передоплати кожного місяця на протязі трьох банківських днів з дати отримання рахунку, але в будь - якому випадку не пізніше 28 числа попереднього місяця. Обов'язок оплати додаткових послуг (компенсація) настає не пізніше трьох банківських днів з дати отримання рахунків, тобто, враховуючи дату направлення рахунків - 4 червня 2013 року. З наданого розрахунку вбачається, що оплата здійснювалась не в повному обсязі. Так, за період оренди відповідачу нараховано 49 160, 76 грн., в той час як оплата проведена лише у розмірі 45 374, 56 грн., (докази повної оплати відсутні) в тому числі за жовтень 2012 року - 2 112, 95 грн.

Згідно ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Статтею 525 Цивільного кодексу України обумовлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено законом або договором.

Згідно ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Враховуючи, що строки оплати оренди та додаткових послуг пропущено (докази оплати відсутні), у відповідача виникла заборгованість, розмір якої підтверджується документально та становить (49 160, 76 грн. - загальна вартість мінус 45 374, 56 грн. часткової оплати) 3 786, 20 грн. За таких обставин, позов, в частині стягнення основного боргу підлягає задоволенню.

Згідно ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Таким чином, вимоги в частині стягнення річних відповідають чинному законодавству, та підлягають задоволенню в заявленому розмірі, який підтверджується розрахунком.

Згідно ст. ст. 1, 3 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін; розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Враховуючи, що пеня та штраф є договірними неустойками, їх нарахування передбачено договором (п.п. 6.3. 6.5.), а умови їх застосування настали, вимоги про їх стягнення обґрунтовані, підтверджені перевіреним судом розрахунком.

При цьому, судом враховуються висновки Верховного суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої п. 1 ч. 1 ст. 111 - 16 ГПК України за перше півріччя 2012 року, де вказано, що відповідно до ч. 2 ст. 231 ГК України можливе одночасне стягнення пені та штрафу за порушення окремих видів господарських зобов'язань. В інших випадках порушення виконання господарських зобов'язань чинне законодавство не встановлює для учасників господарських відносин обмежень передбачати в договорі одночасне стягнення пені та штрафу, що узгоджується з свободою договору, встановленою ст. 627 ЦК України (постанова верховного суду України від 27 квітня 2012 року у справі № 3 - 24 гс. 12). При цьому судом прийняті до уваги як обгрунтовані пояснення представника позивача щодо на явності підстав для нарахування штрафу за кожен випадок прострочення. В даномій ситуації прострочення мало місце двічі, а тому і штраф нарахований двічі.

Судові витрати покладаються на відповідача.

Вирішуючи заяву представника позивача про відшкодування витрат на проїзд та добові, судом враховується, що явка представників сторін в судове засідання не визнавалась обов'язковою, а отже дані витрати не є безумовними та обов'язковими (невідворотніми) тому не підлягають відшкодуванню.

Керуючись ст. ст. 4-5, 4-7, 12, 33, 43, 44, 49, 75, 82, 84, Господарського процесуального кодексу України, суд

в и р і ш и в:

Позов задовольнити.

Стягнути з приватного підприємства „Поділля Теплобудінвест" (32300, Хмельницька обл.., м. Кам'янець-Подільський, вул. Шмідта, 17, кв. 2; код ЄДРПОУ 34581322) на користь приватного акціонерного товариства „Юнікон" (49005, м. Дніпропетровськ, вул. О. Гончара, 28-А; код ЄДРПОУ 23647276) - 3 786,20 грн. - основного боргу, 226,77 грн. - пені, 55,26 грн. - 3% річних, 19 200,00 грн. - штрафу, 1 720,50 грн. - судового збору.

Суддя Ю.В. Гладюк

Віддрук. 3 прим. :

1 - до справи,

2 - позивачу

3 - відповідачу (32300, Хмельницька обл., м. Кам'янець-Подільський, вул. Шмідта, 17, кв. 2).

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення27.08.2013
Оприлюднено29.08.2013
Номер документу33168332
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —924/862/13

Рішення від 27.08.2013

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

Ухвала від 05.08.2013

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

Ухвала від 22.07.2013

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

Ухвала від 09.07.2013

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні