cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 серпня 2013 року справа № 919/641/13
Господарський суд міста Севастополя у складі судді Лотової Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Севастополі господарську справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Енергетична компанія "Севастопольенерго"
(вул. Хрустальова, 44, м. Севастополь, 99040),
до Об'єднання співвласників багатоквартирних будинків "КЕСАЄВА 8"
(вул. Астана Кесаєва, буд. 8/5, м. Севастополь, 99038),
про стягнення 1 911,45 грн,
за участю представників сторін:
від позивача - Гладченко Олена Іванівна - юрисконсульт юридичного відділу, довіреність № 20789/0/2 від 20.12.2012;
від відповідача - Михайлова Галина Вікторівна - керівник, довідка з єдиного державного реєстру АА № 772142.
Публічне акціонерне товариство "Енергетична компанія "Севастопольенерго" звернулось до господарського суду міста Севастополя із позовною заявою до Об'єднання співвласників багатоквартирних будинків "КЕСАЄВА 8" про стягнення заборгованості по активній електроенергії у розмірі 12 127,29 грн.
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем умов договору на постачання електричної енергії від 18.12.2008 № 4997 в частині своєчасної і повної оплати.
Відповідно до статті 77 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи відкладався.
Ухвалою суду від 23.07.2013 продовжено строк розгляду спору на 15 днів.
В процесі розгляду справи позивач неодноразово надавав заяви про зміну розміру позовних вимог, остаточно просить стягнути з відповідача заборгованість за активну електричну енергію у розмірі 1 911,45 грн.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги та наполягав на їх задоволенні з підстав, зазначених у позові.
Представник відповідача у судовому засіданні просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити у зв'язку з відсутністю боргових зобов'язань перед позивачем.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників процесу, суд
ВСТАНОВИВ:
18.12.2008 між відкритим акціонерним товариством «Енергетична компанія «Севастопольенерго» та ОК «ЖБК №113», правопріємником якого згідно з додатковою угодою від 07.02.2013 №02/2013 (а.с. 16) є Об'єднання співвласників багатоквартирних будинків «КЕСАЄВА 8», був укладений договір про постачання електричної енергії №4997 (надалі - Договір) (а.с. 9-12).
Відповідно до пункту 1 договору постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача з приєднаною потужністю 5,3 кВт, а Споживач сплачує Постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює іншій платіж згідно з умовами цього Договору.
Точка продажу електричної енергії встановлені в додатку № 2 «Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін»
Згідно з підпунктами 2.2.2. та 2.2.3. пункту 2.2. договору, постачальник зобов'язувався постачати споживачеві електроенергію як різновид товару: в обсягах, визначених відповідно до розділу 5 договору, з урахуванням умов, передбачених розділом 6 цього договору; згідно з категорією струмоприймачів споживача та гарантованим рівнем надійності схем електропостачання, визначених у додатку „Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін"; із дотриманням граничних показників якості електричної енергії, визначених державними стандартами; повідомляти споживача про всі зміни тарифів на електричну енергію письмово або через засоби масової інформації за п'ять днів до введення їх у дію.
Положеннями пункту 2.3. договору передбачено, що споживач зобов'язувався, зокрема, виконувати умови цього договору, оплачувати постачальнику вартість електричної енергії відповідно до умов додатків „Порядок розрахунків" і „Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії".
Пунктом 7.5 договору передбачено, що на підставі показників засобів обліку електричної енергії та умов додатку «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії» оформлюється зокрема, акт про використання електричної енергії (акт про прийнятя-передачу товарної продукції).
Відповідно до пункту 9.4. договору передбачено, що даний договір набирає чинності з дня його підписання та укладений на строк до 31.12.2008. Договір вважається пролонгованим на наступний календарний рік, якщо за місяць до спливу строку дії договору жодна зі сторін не заявить про припинення його дії чи перегляд його умов.
В матеріалах справи відсутні докази, які б свідчили про наявність заперечень сторін щодо продовження строку дії Договору на наступні періоди, а відтак, суд визнає його (Договір) пролонгованим згідно з пунктом 9.4 Договору до 31.12.2013.
Пунктом 1 додатку № 6 до вказаного договору „Порядок розрахунків", який є невід'ємною частиною даного договору (пункт 9.1. договору), розрахунковим періодом є період з 3 календарного числа попереднього розрахункового місяця до такого ж календарного числа поточного місяця.
Розрахунки за спожиту активну електричну енергію здійснюються виключно грошовими коштами на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання постачальника в уповноваженому банку, у випадку безготівкової оплати або готівковими грошовими коштами в прибуткову касу постачальника, з подальшим перерахуванням постачальником отриманих грошових коштів на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання.
Датою оплати є дата надходження коштів на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання постачальника або дата внесення споживачем готівкових коштів у касу постачальника.
Всі рахунки на оплату електроенергії повинні сплачуватись споживачем у строк до 5 операційних днів з дня виписки рахунку, але не пізніше дати остаточного розрахунку.
Дата остаточного розрахунку є 5 число поточного місяця.
В якості доказів наявності заборгованості відповідача за Договором позивач надав суду акти відповідача про використання електричної енергії (а.с 49-61), а також сформовані позивачем на підставі цих актів рахунки-акти виконаних робіт (а.с. 23-36, 132-136).
Невиконання відповідачем взятих на себе зобов'язань за Договором в частині оплати спожитої електричної енергії, і стало причиною для звернення позивача до господарського суду з даним позовом.
Відповідно до статті 509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), статті 173 Господарського кодексу України (далі - ГК України) зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Зобов'язання згідно зі статтями 11, 509 ЦК України, статтею 174 ГК України виникають, зокрема, з договору.
Згідно зі статтею 26 Закону України "Про електроенергетику" та пунктом 1.3 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 № 28 (далі - Правила), договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін.
До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін (частина друга статті 714 ЦК України).
За приписами статей 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 530 ЦК України унормовано, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно зі статтею 629 цього Кодексу договір є обов'язковим до виконання сторонами.
Відповідно до частини першої статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно з пунктом 1 договору постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач сплачує постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору.
Пунктом 1.4 Правил передбачено, що точка продажу електричної енергії споживачу установлюється на межі балансової належності його електроустановок та зазначається в договорі про постачання електричної енергії або в договорі про купівлю-продаж електричної енергії.
У додатку №2 до договору (Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін) визначена межа балансової приналежності, яка встановлюється на межі балансової приналежності його електроустановок і вказується на кабельних наконечниках рубильників №15 та №17 у ТП-1932.
Статтею 193 Господарського кодексу України визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 Цивільного кодексу України).
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (стаття 629 Цивільного кодексу України).
Відповідач не надав суду доказів погашення заборгованості за активну електроенергію за Договором, тоді як відповідно до статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Суд вважає позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості з активної електроенергії у розмірі 1 911,45 грн такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Не може бути прийнятий судом довід відповідача про неправильне внесення позивачем до облікового листа споживача показників квартирних лічильників з тих підстав, що усі облікові листи підписані споживачем без зауважень, надані споживачем дані показників квартирних лічильників за заявлений період не є належними доказами в розумінні статті 34 Господарського процесуального кодексу України.
Крім того, на момент винесення рішення позивачем проведено контрольне зняття показників квартирних лічильників, та сума заборгованості скорегована з їх урахуванням та розрахована у відповідності із вимогами пункту 10 Додатку №6 до Договору.
Таким чином, враховуючи все вищезазначене, суд визнав позовні вимоги про стягнення 1 911,45 грн боргу за активну електричну енергію обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Витрати по сплаті судового збору відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України при задоволенні позову покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 32, 33, 34, 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з об'єднання співвласників багатоквартирних будинків "КЕСАЄВА 8" (вул. Астана Кесаєва, буд. 8/5, м. Севастополь, 99038, ідентифікаційний код 23191126) на користь публічного акціонерного товариства "Енергетична компанія "Севастопольенерго" (вул. Хрустальова, 44, м. Севастополь, 99040 ідентифікаційний код 05471081) на рахунок зі спеціальним режимом використання (№ 26031303351907, МФО 324805, код ОКПО 05471081 в ТОБО № 1011/0267 Кримського республіканського управління ПАО «Державний ощадний банк») заборгованість з активної електричної енергії у сумі 1911,45 грн. (одна тисяча дев'ятсот одинадцять грн. 45 коп.), у тому числі ПДВ.
3. Стягнути з об'єднання співвласників багатоквартирних будинків "КЕСАЄВА 8" (вул. Астана Кесаєва, буд. 8/5, м. Севастополь, 99038, ідентифікаційний код 23191126) на користь публічного акціонерного товариства "Енергетична компанія "Севастопольенерго" (вул. Хрустальова, 44, м. Севастополь, 99040 ідентифікаційний код 05471081, на розрахунковий № 260073537, МФО 300506, код ОКПО 05471081, в АБ «Перший інвестиційний банк», м. Київ) 1720,50 грн. (одна тисяча двадцять грн. 50 коп.) судового збору .
Видати накази після набрання рішенням суду законної сили.
Повне рішення складено 27.08.2013.
Суддя Ю.В. Лотова
Суд | Господарський суд м. Севастополя |
Дата ухвалення рішення | 20.08.2013 |
Оприлюднено | 29.08.2013 |
Номер документу | 33175726 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд м. Севастополя
Лотова Юлія Василівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні