Рішення
від 20.08.2013 по справі 917/1119/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м.Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.08.2013 Справа №917/1119/13

м. Полтава

За позовом Селянського фермерського господарства "Урожай", 39024, Полтавська область, Глобинський район, с. Горби

до Стовбино-Долинської сільської ради, 39312, Полтавська область, Новосанжарський район, с. Стовбина-Долина

Треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:

1. Зімовець Василь Кирилович, 39312, Полтавська область, Новосанжарський район, с. Стовбина Долина

2. Шарай Володимир Андрійович, 39312, Полтавська область, Новосанжарський район, с. Стовбина Долина

3. Коба Володимир Михайлович, 39312, Полтавська область, Новосанжарський район, с. Стовбина Долина

про визнання права власності

Суддя Гетя Н.Г.

Представники:

від позивача: не з'явився;

від відповідача: не з'явився;

від третіх осіб: 1. не з'явився;

2. Шарай В.А.,

3. не з'явився.

Суть справи: розглядається позовна заява про визнання права власності за Селянським фермерським господарством "Урожай", с. Горби, Глобинського району Полтавської області на нерухоме майно: частину будівлі фруктосховища площею 324кв.м, по вул. Степовій, 1-е, в с. Стовбина Долина Новосанжарського району Полтавської області, інвентарним № 87; 1/2 частини цеху переробки фруктів по вул. Степовій, 1- з, в с Стовбина Долина Новосанжарського району Полтавської області, інвентарним № 28; сарай ємкостей цеху по вул. Степовій 1м, в с. Стовбина Долина, Новосанжарського району Полтавської області, інвентарним №56.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ним було на підставі договорів купівлі-продажу, придбано у частини співвласників майнові права, на частку у майні отриманого в результаті паювання майна сільськогосподарського кооперативу "Світанок". Виділення в натурі майна оформлено Актом передання майна у власність від 26.10.2012року. Позивач посилається, що придбані ним об'єкти нерухомості, колишніми забудовниками та користувачами, використовувались без належного їх оформлення у органах реєстрації, так як вони входили до колгоспного двору, а тому первісної їх реєстрації в органах БТІ не відбувалося. Однак, на теперішній час у зв'язку із зміною у законодавстві, щодо проведення державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, СФГ "Урожай" не може належним чином зареєструвати відповідне право, оскільки повноваження щодо реєстрації було передано від БТІ до новоствореної реєстраційної служби. Відповідно, у переліку правовстановлюючих документів, які є підставою для внесення даних до реєстру прав, відсутнє посилання на відповідний Акт приймання-передачі майна у власність.

Ухвалою від 05.06.2013 року в якості третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача залучено Зімовця Василя Кириловича, Шарая Володимира Андрійовича, Кобу Володимира Михайловича.

Від третьої особи 1 надійшли письмові пояснення по справі, відповідно до яких він не заперечує проти задоволення позовних вимог, із розмірами часток будівлі фруктосховища погоджується та просить розгляд справи проводити без його участі.

Третя особа 2 письмового відзиву на позов не подав, усно в засіданні пояснив, що проти позовних вимог не заперечує, із розмірами часток будівлі фруктосховища погоджується.

Від третьої особи 3 надійшли письмові пояснення по справі, відповідно до яких він не заперечує проти задоволення позовних вимог, із розмірами часток будівлі фруктосховища погоджується та просить розгляд справи проводити без його участі.

Відповідач у відзиві на позов повідомив, що Стовбино-Долинська сільська рада не заперечує проти задоволення позову СФГ "Урожай" про визнання права власності на зазначені в позовній заяві об'єкти нерухомості та просить суд розглянути справу без участі представника відповідача.

Відповідач, треті особи 1, 3 в судові засідання не з'явився, про час та місце проведення засідання повідомлені належним чином, про що свідчать повідомлення про вручення ухвал (а.с. 120-123).

Резолютивна частина рішення оголошена згідно ст. 85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні 20.08.2013 року.

Повне рішення складено 27.08.2013 року.

Ухвалою від 09.07.2013 року строк вирішення спору було продовжено на 15 днів за клопотанням представника позивача.

Оскільки наявних в матеріалах справи доказів достатньо, а позиція відповідача та третіх осіб відносно позову є відомою, суд вирішив розглянути спір по суті за відсутності представника відповідача та третіх осіб - 1,3.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив:

СФ "Урожай" набуло статусу співвласника майна отриманого в результаті паювання майна сільськогосподарського кооперативу "Світанок".

Так, згідно договору про спільне володіння, користування і розпорядження майном, що знаходиться в спільній частковій власності від 20.09.2000 року (далі Договір) громадяни України (співвласники), як власники майнових паїв, отриманих в результаті паювання майна сільськогосподарського кооперативу "Світанок" (с. Стовбина Долина Новосанжарського району Полтавської області), перелік якого міститься в Додатку № 1 (а.с. 26-36), у зв'язку із виходом із підприємства, домовилися спільно володіти, користуватися і розпоряджатися майном. Отже, співвласники отримали у спільну часткову власність єдиним майновим комплексом майно, зазначене у Додатку № 1 до Договору.

Згідно пункту 4.2. Договору співвласники домовилися, що мають право самостійно розпоряджатися належними їм частками у праві спільної часткової власності на майно, крім виділення їх в натурі під час дії Договору оренди.

Відповідно до п. 1.З. Договору, з метою більш ефективного використання майна, співвласники домовилися передати його за договором оренди СФГ "Урожай". Таким чином, 20.09.2000 року між співвласниками та СФГ "Урожай" було укладено Договір передачі майна (а.с. 38-43) (далі Договір оренди).

26.10.2012 року відбулися загальні збори співвласників майнового комплексу, отриманого в результаті паювання майна сільськогосподарського кооперативу "Світанок". Рішення зборів оформлено Протоколом № 1 від 26.10.2012року.

Зборами, одноголосно було вирішено, припинити дію Договору оренди від 20.09.2000 року, затверджено перелік співвласників яким вирішено виділити та передати майно в натурі. Також загальними зборами співвласники погодили, що право власності у них на майно, виникає після підписання ними актів приймання-передачі, що є підставою для оформлення його у відповідних органах реєстрації.

Таким чином, СФГ "Урожай" було виділено в натурі у власність майно, яке оформлено актом передання майна у власність від 26.10.2012року (а.с. 51).

Згідно зазначеного акту передачі, окрім іншого майна, СФГ "Урожай" отримало у власність об'єкти нерухомості, а саме:

-1/2 частини цеху переробки фруктів по вул. Степовій, 1з, в с. Стрвбина Долина, інвентарним № 28, скоригованою вартістю 7 030,00грн.;

- частину будівлі фруктосховища площею 324кв.м, по вул. Степовій, 1 е, в с. Стовбина Долина, інвентарним № 87, скоригованою вартістю 10 206,00грн.;

- сарай ємкостей цеху по вул. Степовій 1м, в с Стовбина Долина, інвентарним № 56, скоригованою вартістю 4 000,00грн.

За словами позивача дані об'єкти нерухомості, колишніми забудовниками та користувачами, використовувались без належного їх оформлення у органах реєстрації.

Відносно співвласників фруктосховища які залучені у справі в якості третіх осіб, слід зазначити наступне.

Зімовець Василь Кирилович окрім іншого майна отримав у власність частину будівлі фруктосховища по вул. Степовій, 1 є, що складає 13/100 частину будівлі та 1/2 частини будівлі Цеху переробки фруктів по вул. Степовій, 1з, в с. Стовбина Долина Новосанжарського району, на підставі рішення загальних зборів співвласників майна від 26.10.2012року та Акту прийому-передачі майна від 26.10.2012 року.

Коба Володимир Михайлович згідно Договору купівлі-продажу від 26.10.2005року придбав частину будівлі фруктосховища по вул. Степовій, 1 е, що складає 19/100 частини будівлі.

Шарай Володимир Андрійович придбав частину будівлі фруктосховища по вул. Степовій, 1 е, згідно Договору купівлі-продажу від 25.10.2004року. Рішенням Новосанжарського районного суду Полтавської області по справі №2- 856-2009року за ним визнано право власності на частину будівлі фруктосховища по вул. Степовій, 1 е, в с. Стовбина Долина Новосанжарського району Полтавської області.

Таким чином співвласниками будівлі фруктосховища по вул. Степовій, 1 е, є СФГ "Урожай", Зімовець В.К., Коба В.М. та Шарай В.А.

Після проведення інвентаризації будівлі Фруктосховища по вул. Степовій, 1 е, проведення обмірів та виготовлення технічних паспортів, було встановлена невідповідність у розмірах часток кожного із співвласників , реальним розмірам часток.

Згідно технічного паспорту (а.с. 99-104) розмір частки кожного з співвласників будівлі фруктосховища, було визначене наступним чином:

- СФГ "Урожай" - ідеальна частка приміщень в будівлі фруктосховища літера "А-1" загальною площею 289,6 м.кв., а саме: склад (1) пл.. 192,9м.кв. та склад (3) пл. 96,7м.кв. складає 19/50частини;

- Зімовець В.К. - ідеальна частка на приміщення в будівлі фруктосховища літера "А-1", склад (2) пл. 97,2 м.кв. складає 13/100 частини;

- Коба В.М. - ідеальна, частка на приміщення в будівлі фруктосховища літера "А-1", склад (4а) пл. 141,9 м.кв. складає 19/100 частини;

- Шарай В.А. - ідеальна частка на приміщення в будівлі фруктосховища літера "А-1", склад (4) пл. 232,0 м.кв.;

Співвласники в будівлі фруктосховища погодилися із визначеними частками та не мають один до одного буд-яких заперечень з приводу розмірів часток.

Судом враховується, що згідно наявних у справі доказів, зокрема, технічного паспорту, будівля фруктосховища та інша назва "овочесховище" є однією й тією ж будівлею за однією адресою. Зазначене також підтвердили у своїх поясненнях сторони по справі.

Позивач вказує, що зазначені об'єкти нерухомості, колишніми забудовниками та користувачами, використовувались без належного їх оформлення у органах реєстрації, так як вони входили до колгоспного двору, а тому первісної їх реєстрації в органах БТІ не відбувалося.

Земельна ділянка для обслуговування зазначених об'єктів нерухомості відповідачем не виділялась. У відзиві відповідач повідомив, що питання виділення земельної ділянки в користування, та відповідно укладено договір оренди землі, буде здійснено лише після офіційного встановлення власника спірних об'єктів нерухомості та отримання правовстановлюючого документа.

Оцінюючи вимоги позивача, суд вважає їх такими, що підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Згідно зі статтею 9 Закону України "Про колективне сільськогосподарське підприємство" до пайового фонду майна членів підприємства включається вартість основних виробничих і оборотних фондів, створених за рахунок діяльності підприємства, цінні папери, акції, гроші та відповідна частка від участі в діяльності інших підприємств і організацій.

Пай є власністю члена підприємства. Право розпоряджатися своїм паєм за власним розсудом член підприємства набуває після припинення членства в підприємстві. У разі виходу підприємства його члени мають право на пай натурою, грішми або цінними паперами відповідно до розміру та структури пайового фонду або в іншій, за згодою сторін, формі.

Відповідно до "Порядку розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств", який затверджено Наказом Міністерства аграрної політики України за №62 від 14.03.2001 р., який був чинним на момент проведення зборів від 26.10.2012 року (далі - Порядок), визначення конкретного майна для виділення окремому власнику чи групі власників майнових паїв може бути здійснене за рішенням зборів співвласників зокрема за структурою пайового фонду.

Пунктом 8 Порядку, передбачено, що кожен із співвласників має право скористатися своїм майновим паєм в один із таких способів: об'єднати свій майновий пай з паями інших співвласників, отримати майно у натурі у спільну часткову власність та передати його до статутного (пайового) фонду новостворюваної юридичної особи, у тому числі до обслуговуючого кооперативу; об'єднати свій майновий пай з паями інших співвласників, отримати майно у натурі у спільну часткову власність, укласти договір про спільне володіння, користування і розпорядження майном та передати його в оренду; отримати свій майновий пай у натурі індивідуально чи разом із членами своєї сім'ї і використати його на свій розсуд; відчужити пай будь-яким способом в установленому законом порядку.

Скориставшись своїм правом - колишні члени СК "Світанок" - співвласники майнових паїв 26.10.2012року провели загальні збори.

Відповідно до рішення зборів колективу співвласників майнового комплексу, отриманого в результаті паювання майна сільськогосподарського кооперативу "Світанок", оформленого протоколом № 1 від 26.10.2012року, було виділено майно співвласникам майнових сертифікатів в натурі у власність. Після виділення майна в натурі співвласникам майна, майнові сертифікати було погашено.

Статтею 392 ЦК України встановлено, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Стаття 317 ЦК України встановлює, що власникові належить право володіння, користування та розпорядження майном.

Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом (частина 2 ст.328 ЦК України).

З матеріалів справи вбачається, що позивач набув право власності на спірне майно, зазначене у Акті передання майна у власність від 26.10.2012року, на підставі рішення загальних зборів співвласників колективу співвласників майнового комплексу, отриманого в результаті паювання майна сільськогосподарського кооперативу "Світанок" від 26.10.2012року. Згідно пояснень позивача у зазначеному акті при складанні була допущена помилка, а саме датою складання зазначено 2000 рік, що не відповідає дійсності, позивач зазначає, що датою складання акту необхідно вважати 26.10.2012року.

Передані за актом об'єкти нерухомості, що розташовані по вул. Степовій № 1-е в с. Стовбина Долина Новосанжарського району за колишніми власниками - сільськогосподарським кооперативом "Світанок" та сільськогосподарським підприємством "Шлях Ілліча" в БТІ не реєструвались, про що свідчить лист БТІ від 30.03.2009 року (а.с. 115). Таким чином СФГ "Урожай" не може належним чином зареєструвати право власності на нерухоме майно, оскільки у переліку правовстановлюючих документів, які є підставою для внесення даних до реєстру прав, відсутнє посилання на відповідний Акт приймання-передачі майна у власність.

Таким чином, оскільки право власності до теперішнього часу належним чином не оформлено позивач позбавлений можливості реалізовувати свої права як власника нажаленого йому майна.

Спірне майно проінвентаризоване БТІ, про що свідчить технічна документація, копії якої знаходяться в матеріалах справи.

Така правова підстава набуття права власності є цілком правомірною.

З урахуванням приписів ст. ст. 317, 328, 392 ЦК України, обставин справи та наданих доказів, вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Відповідно до приписів ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст.44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Визнати право власності за Селянським фермерським господарством "Урожай", 39024, Полтавська область, Глобинський район, с. Горби Глобинського району Полтавської області, код ЗКПО 23810090 на об'єкти нерухомого майна:

- частину будівлі Фруктосховища по вул. Степовій, 1.е, в с. Стовбина Долина, Новосанжарського району Полтавської області, літера "А-1" у технічному паспорті, загальною площею 289,6 м.кв., а саме: склад (1) пл. 192,9м.кв. та склад (3) пл. 96,7м.кв. що загалом складає 19/50частини;

- 1/2 частини Цеху переробки фруктів по вул. Степовій, 1- з, в с Стовбина Долина Новосанжарського району Полтавської області, інвентарним № 28;

- Сарай ємкостей цеху по вул. Степовій 1м, в с Стовбина Долина, Новосанжарського району Полтавської області, інвентарним № 56.

Суддя Гетя Н.Г.

СудГосподарський суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення20.08.2013
Оприлюднено04.09.2013
Номер документу33272370
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —917/1119/13

Ухвала від 22.04.2014

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Гетя Н.Г.

Ухвала від 24.03.2014

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Гетя Н.Г.

Рішення від 20.08.2013

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Гетя Н.Г.

Ухвала від 05.06.2013

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Гетя Н.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні