ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 серпня 2013 р. Справа № 804/10698/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіВрони О. В. при секретаріМаксименко Е.М. за участю: представника позивача Могили Р.С. представника відповідача Бєлєвої А.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом адвокатського об'єднання "Ассирія" до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання неправомірними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов адвокатського об'єднання «Ассирія» до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.
В адміністративному позові адвокатське об'єднання «Ассирія» (далі по тексту - позивач) просить визнати неправомірною відмову Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (далі по тексту - відповідач) в реєстрації позивача як неприбуткової організації та зобов'язати відповідача внести позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій з присвоєнням ознак неприбутковості (0006).
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що адвокатське об'єднання «Ассирія» є юридичною особою - професійною організацією адвокатів, яка не займається підприємницькою діяльністю, метою об'єднання є захист прав, свобод та представлення законних інтересів громадян, задоволення потреб в кваліфікованій правовій допомозі без мети одержання прибутку, отже адвокатське об'єднання не є суб'єктом підприємницької діяльності. Тому за ознаками діяльності неприбуткових організацій, адвокатське об'єднання має бути включено до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач проти позову заперечував надавши заперечення в письмовій формі, в яких зазначив, що дії щодо відмови в реєстрації позивача в Реєстрі неприбуткових установ та організацій є законними, оскільки статутом адвокатського об'єднання передбачений розподіл гонорарів за надання юридичних послуг.
Представник відповідача в судовому засіданні підтримав заперечення проти позову.
Заслухавши представників позивача та відповідача, розглянувши матеріали справи, дослідивши письмові докази, оцінивши доводи позовної заяви, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що у лютому 2013 року позивач звернувся до відповідача з заявою, у якій просив присвоїти адвокатському об'єднанню «Ассирія» статус неприбуткової організації та внести до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Листом від 15.02.2013 №7057/10/15-121 відповідач у присвоєнні статусу неприбуткової організації та внесенні до Реєстру неприбуткових організацій та установ позивачу відмовив.
Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.
Згідно ст.2 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», адвокатура України - недержавний самоврядний інститут, що забезпечує здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги на професійній основі, а також самостійно вирішує питання організації і діяльності адвокатури в порядку, встановленому цим Законом.
За нормами ч.3 ст.4 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», адвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально або в організаційно-правових формах адвокатського бюро чи адвокатського об'єднання (організаційні форми адвокатської діяльності).
Відповідно до ст.15 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатське об'єднання є юридичною особою, створеною шляхом об'єднання двох або більше адвокатів (учасників), і діє на підставі статуту. Стороною договору про надання правової допомоги є адвокатське об'єднання. Від імені адвокатського об'єднання договір про надання правової допомоги підписується учасником адвокатського об'єднання, уповноваженим на це довіреністю або статутом адвокатського об'єднання. При цьому об'єктом оподаткування є гонорар, який отримує безпосередньо адвокат.
Згідно ст.30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» , гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.
Відповідно до п.2.1 статуту АО «Ассирія» встановлено, що метою діяльності об'єднання є створення адвокатам-партнерам найкращих умов для здійснення ними власної професійної діяльності, сприяння розбудови демократичної правової держави, захисту прав, свобод та представництва законних інтересів громадян України, іноземних громадян, осіб без громадянства, юридичних осіб та задоволення їх потреб у правовій допомозі.
Пунктом 2.2 статуту АО «Ассирія» встановлено, що основним предметом діяльності об'єднання є адвокатська діяльність з наданням фізичним та юридичним особам правової допомоги, за видами, що не передбачають одержання прибутку та, які встановлені Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та який регулює діяльність об'єднання. Пунктом 3.1. статуту також встановлено, що об'єднання є непідприємницьким товариством, яке не має на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками.
Пункт 4.8 статуту позивача встановлює, що доходи та майно об'єднання не підлягають розподілу між його засновниками та не можуть використовуватися для вигоди будь-якого окремого партнера об'єднання. Згідно п.11.4 статуту у разі ліквідації об'єднання його активи повинні бути передані одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зараховані до доходу бюджету.
Стаття 42 Господарського кодексу України передбачає, що підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Відповідно до вимог статті 52 Господарського кодексу України некомерційне господарювання - це самостійна систематична діяльність, що здійснюється суб'єктом господарювання, спрямована на досягнення економічних, соціальних та інших результатів без мети одержання прибутку. Некомерційна господарська діяльність здійснюється суб'єктами господарювання державного або комунального секторів економіки в галузях (видах діяльності), в яких відповідно до статті 12 цього кодексу забороняється підприємництво, на основі рішення відповідного органу державної влади чи органу місцевого самоврядування. Некомерційна господарська діяльність може здійснюватися також іншими суб'єктами господарювання, яким здійснення господарської діяльності у формі підприємництва забороняється законом.
Підпунктом 14.1.121 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України встановлено, що неприбуткові підприємства, установи та організації - підприємства, установи та організації, основною метою діяльності яких є не одержання прибутку, а провадження благодійної діяльності та меценатства і іншої діяльності, передбаченої законодавством.
Стаття 157 Податкового кодексу України застосовується до неприбуткових установ та організацій, зареєстрованих згідно з вимогами законодавства та внесених органами державної податкової служби в установленому порядку до Реєстру неприбуткових організацій та установ. Зокрема, відповідно до абз.«б» п.157.1 цієї статті, благодійними фондами і благодійними організаціями, створеними у порядку, визначеному законом для провадження благодійної діяльності; громадськими організаціями, створеними з метою надання реабілітаційних, фізкультурно-спортивних для інвалідів (дітей-інвалідів) та соціальних послуг, правової допомоги, провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, просвітньої, освітньої та наукової діяльності, а також творчими спілками та політичними партіями, громадськими організаціями інвалідів, спілками громадських організацій інвалідів та їх місцевими осередками, створеними згідно із відповідним законом; науково-дослідними установами та вищими навчальними закладами III-IV рівнів акредитації, внесеними до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави; заповідниками, музеями та музеями-заповідниками.
Відповідно до п.157.12. ст.157 Податкового кодексу України, з метою оподаткування центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику веде реєстр всіх неприбуткових організацій та їх відокремлених підрозділів, які звільняються від оподаткування згідно з положеннями цього пункту. Право неприбуткової організації на користування пільгами в оподаткуванні податком на прибуток виникає після внесення такої організації до Реєстру неприбуткових організацій та установ органами державної податкової служби в порядку, встановленому законодавством.
Згідно з нормами Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 24.01.2013 №37, Реєстр неприбуткових організацій - це автоматизована система збору, накопичення та обробки даних про неприбуткові підприємства, установи та організації та їх відокремлені підрозділи, визначені п.п.14.1.121 п.141.1 ст.14 Податкового кодексу України, доходи яких згідно із ст.157 цього кодексу звільняються від сплати податку на прибуток.
Відповідно до абз.3 п.5 Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, організації,створені з метою надання правової допомоги, віднесені до ознаки неприбутковості (код 0006).
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що діяльність АО «Ассирія» за своїми ознаками підпадає під визначення некомерційної діяльності, передбаченої ст.52 Господарського кодексу України, оскільки в статуті позивача не передбачена така ціль або мета як одержання прибутку, що є обов'язковою ознакою підприємництва.
Доводи відповідача, про правомірності своїх дій щодо відмови в реєстрації АО «Ассирія» в Реєстрі неприбуткових установ та організацій, суд до уваги не приймає, тому що таке твердження відповідача суперечить меті створення АО «Ассирія», яке згідно статуту є непідприємницьким товариством та не має на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками, крім того, позивач здійснює свою діяльність, зокрема у відповідності з своїм статутом та Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», які не передбачають одержання прибутку від адвокатської діяльності. В розумінні Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» гонорар, який отримує адвокат це форма винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту, гонорар є безпосереднім об'єктом оподаткування, а податки сплачує кожний окремий адвокат за результатами своєї діяльності.
Враховуючи наведене вище, суд вважає, що відмова відповідача в реєстрації АО «Ассирія» в Реєстрі неприбуткових установ та організацій є неправомірною, такою, що не має законних підстав для відмови, тому вимоги позивача підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов адвокатського об'єднання «Ассирія» до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області в реєстрації адвокатського об'єднання «Ассирія» як неприбуткової організації.
Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Жовтневому районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області внести адвокатське об'єднання «Ассирія» (код ЄДРПОУ 38528131) до Реєстру неприбуткових установ та організацій з присвоєнням ознаки неприбутковості (0006).
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку встановленому ст. 186 КАС України.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складений 27 серпня 2013 року.
Суддя О.В. Врона
Суд | Дніпропетровський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 22.08.2013 |
Оприлюднено | 05.09.2013 |
Номер документу | 33287288 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Врона Олена Віталіївна
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Врона Олена Віталіївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні