Рішення
від 29.08.2013 по справі 924/816/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"29" серпня 2013 р.Справа № 924/816/13

за позовом публічного акціонерного товариства комерційного банку "ПриватБанк", м. Дніпропетровськ

до фермерського господарства "Богач", с. Колісець Теофіпольського району Хмельницької області

про стягнення 9997,78 грн. заборгованості за кредитом, 14289,81 грн. заборгованості по процентам за користування кредитом, 7046,51 грн. пені

Суддя Смаровоз М.В.

Представники сторін:

позивача: Лисак В.С - за довіреністю від 21.10.2010р.;

відповідача: не з'явився.

В судовому засіданні 29.08.2013р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі. Повний текст рішення складено 03.09.2013р.

Позивач, посилаючись на неналежне виконання відповідачем умов укладеного між позивачем та відповідачем договору банківського рахунка № HMoS30 від 16.04.2008р. та додатку від 21.04.2008р. № 7 до даного договору, просить суд стягнути з відповідача заборгованість, що існує станом на 26.03.2013р.: 9997,78 грн. заборгованості за кредитом, 14289,81 грн. заборгованості по процентам за користування кредитом, 7046,51 грн. пені.

Незважаючи на те, що відповідач, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, відзив на позов не подав, позовні вимоги за суттю та розміром не оспорив, повноважного представника для участі у судовому засіданні 29.08.2013р. не направив, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами згідно зі ст. 75 ГПК України.

Розглядом наявних матеріалів справи встановлено наступне.

16.04.2008 року між публічним акціонерним товариством комерційним банком "ПриватБанк" (далі - „Банк") та фермерським господарством "Богач" (далі - „Клієнт") укладено договір банківського рахунка № HMoS30, відповідно до якого банк відкриває клієнту поточний (поточні) рахунок (рахунки) у національній та іноземній валюті (у тому числі) картковий (карткові) та інші рахунки зі спеціальним режимом використання) та здійснює його (їх) розрахункове та касове обслуговування відповідно до чинного законодавства України, нормативних актів Національного банку України (далі НБУ) та умов цього договору. За договором банківського рахунка банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнту, грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунку та здійснювати інші організації за рахунком (рахунками) у порядку та на умовах, передбачених цим договором. Банк має право використовувати грошові кошти на рахунку клієнта, гарантуючи його право безперешкодно розпоряджатися цими коштами. Нарахування відсотків на залишки вільних коштів на рахунку клієнта (розміри, порядок оплати та строки) здійснюються згідно з тарифами банку, зазначеними у додатку 1, який є невід'ємною частиною цього договору (п.п. 1.1., 1.2., 1.3. договору).

Підпунктом 2.1.27. договору передбачено, що усі інші відносини між банком і клієнтом, не врегульовані цим договором, вирішуються шляхом підписання окремих договорів або додаткових угод до цього договору.

Відповідно до пп.пп. 2.2.1, 2.2.13., 2.2.14 договору клієнт бере на себе зобов'язання, зокрема, виконувати вимоги чинних інструкцій, правил, інших нормативних актів НБУ з питань здійснення розрахункових, касових та інших передбачених чинним законодавством операцій (у тому числі з використанням КПК) та надання звітності. Не перевищувати платіжних лімітів, встановлених на КПК клієнта. У разі виникнення перевитрати платіжного ліміту за будь-якою з карток, відшкодувати зазначені перевитрати та комісію банку, обумовлену в тарифах, шляхом внесення коштів на картковий рахунок або шляхом перерозподілу коштів за КПК. Під час поповнення карткового рахунку вносити суму, що включає в себе суми покриття платіжного ліміту картки (карток) і не знижувального залишку, зв'язаних із картковим рахунком.

Як передбачено пп. 3.2.3. договору банк має право, зокрема, доповнювати та корегувати тарифи, змінювати розмір відсотків на залишки вільних коштів на рахунку (рахунках) у порядку, передбаченому п. 6.3. цього договору.

Розділом 5 договору визначена відповідальність сторін, де, зокрема, в п.п. 5.2., 5.8. вказано, що у разі порушення клієнтом установленого законом зобов'язання, передбаченого пп. 2.2.13., клієнт сплачує банку пеню в розмірі 0,1 відсотка від суми простроченого платежу за кожний день, починаючи від дати завершення помилкового переказу до дня повернення коштів включно, яка не може перевищувати 10 відсотків суми переказу. За несвоєчасну оплату послуг, передбачених цим договором, клієнт сплачує банку за кожен випадок порушення пеню у розмірі 0,1 % від суми заборгованості, але не вище подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, за кожний день прострочення.

Згідно з п. 6.1. договору цей договір укладений на невизначений термін, набуває чинності з дня його підписання обома сторонами і припиняє свою дію відповідно до умов цього договору та чинного законодавства.

Відповідно до п. 6.3. договору за ініціативою банку можуть бути внесені зміни і доповнення в тарифи, розмір відсотків, що нараховуються на залишки вільних коштів. При цьому банк направляє клієнту повідомлення про внесення змін та/або доповнень із зазначенням дати змін/доповнень не пізніше ніж за 20 днів до їх введення в дію. Повідомлення вноситься до виписки за рахунком (рахунками) клієнта.

21.04.2008 року між публічним акціонерним товариством комерційним банком "ПриватБанк" (далі - „Банк") та фермерським господарством "Богач" (далі - „Клієнт") укладено додаток 7 до договору банківського рахунка № HMoS30 від 16.04.2008р. „Регламент надання мінімального бланкового овердрафтового кредиту на картковий рахунок".

Як передбачено п. 1.1. Регламенту, банк за наявності вільних грошових ресурсів зобов'язується здійснювати овердрафтове обслуговування клієнта на підставі анкети-заяви на встановлення овердрафтового кредиту на картковий рахунок (додаток 8 до цього договору), що полягає в проведенні платежів, здійснених довіреними особами клієнта з використанням корпоративних платіжних карток, понад залишок коштів на картковому рахунку клієнта № 26050052405884, відкритому в банку (далі - картрахунок), за рахунок кредитних коштів у межах ліміту, встановленого відповідно до п. 1.3. цього додатка, шляхом дебетування картрахунку. При цьому утворюється дебетове сальдо.

Згідно з п. 1.2. Регламенту кредит надається в обмін на зобов'язання клієнта з повернення кредиту, дебіторської заборгованості, сплати відсотків та винагороди в обговорені цим додатком до договору терміни. У разі надходження в банк: 1) розрахункових документів на примусове списання коштів з карткового рахунку; 2) рішення (розпорядження) про припинення видаткових операцій за картковим рахунком від органу, що має відповідні повноваження прийняття цього рішення (розпорядження); 3) накладення арешту на картковий рахунок банк припиняє здійснювати обслуговування на цілі, визначені п. 4.2. додатка 6 до цього договору. Зобов'язання банку з овердрафтового обслуговування клієнта за картковим рахунком і надання кредиту відновлюються після виконання банком у кожному із зазначених вище випадків функцій, покладених на нього чинним законодавством України, що регулює здійснення розрахунків у національній та іноземній валютах. Подальші взаємини сторін регулюються додатково.

Відповідно до п. 1.3. Регламенту ліміт, згідно з цим додатком до договору, являє собою суму коштів, у межах якої банк зобов'язується здійснювати оплату платежів довірених осіб клієнта, проведених із використанням корпоративних платіжних карток, понад залишок коштів на його картковому рахунку. Ліміт установлюється банком залежно від кількості корпоративних карток, оформлених на довірених осіб клієнта, і сумарного розміру бланкових лімітів овердрафтового кредитування, що банк встановлює згідно з анкетою-заявою (додаток 8 до цього договору). На момент підписання цього додатку до договору ліміт складає 10000 грн. Номер корпоративної картки 4149615421131789.

Пунктом 1.4. Регламенту передбачено, що овердрафтове кредитування клієнта здійснюється банком у межах ліміту і терміну, встановлених згідно з п. 1.3. цього додатка до договору, з періодом безперервного користування кредитом не більше 30 днів. Періодом безперервного користування кредитом є період часу, протягом якого безперервно існувало дебетове сальдо на картковому рахунку. Початком періоду безперервного користування кредитом вважається перший день, починаючи з якого безперервно існувало дебетове сальдо на картковому рахунку клієнта після закриття банківського дня. Зменшення чи зростання заборгованості за кредитом в цей період не впливають на зміну дати початку періоду безперервного користування кредитом. Датою закінчення періоду безперервного користування кредитом вважається день, після закінчення якого на картковому рахунку зафіксоване нульове дебетове сальдо.

Як передбачено п. 1.5. Регламенту клієнт сплачує відсотки за увесь час фактичного користування кредитом згідно з пп. 3.1., 3.2., 3.3. цього додатка до договору.

Згідно з п. 1.6. Регламенту клієнт здійснює погашення кредиту, отриманого в межах установленого ліміту, не пізніше терміну закінчення періоду безперервного користування кредитом, установленого п. 1.4. цього додатка до договору.

Відповідно до п. 1.7. Регламенту клієнт здійснює погашення різниці між заборгованістю за кредитом та знову встановленим додатковою угодою до цього договору сторін лімітом відповідно до п. 1.12.2. цього додатка до договору у випадку перевищення заборгованості за кредитом суми знову встановленого ліміту протягом банківського дня, за станом на який виникла різниця. Погашення цієї різниці трактується як погашення частини кредиту. У випадку, якщо діюче дебетове сальдо за картковим рахунком перевищує новий ліміт, банк блокує можливість проведення наступних трансакцій за допомогою корпоративної картки до моменту зниження заборгованості за овердрафтовим кредитом до суми нового розрахункового ліміту прийнятого клієнтом. Клієнт зобов'язується не перевищувати платіжних лімітів, установлених на КПК клієнта. У разі виникнення перевитрати платіжного ліміту за кожною з карток в межах установленого ліміту на корпорацію сума перевитрати погашається за рахунок невикористаного залишку ліміту шляхом перерозподілу коштів між картками довірених осіб клієнта. У випадку неможливості погашення заборгованості або її частини ця заборгованість у цей же банківський день переходить у розряд простроченої.

Пунктом 1.9. Регламенту передбачено, що клієнт здійснює повне погашення кредиту, простроченої дебіторської заборгованості, а також нарахованих і прострочених нарахованих відсотків не пізніше терміну згідно з п. 1.3. Погашення кредиту, простроченої заборгованості, а також нарахованих і прострочених нарахованих відсотків може бути здійсненне клієнтом також з інших належних йому рахунків згідно із законодавством в порядку, визначеному п. 4, п. 2.3.

Як передбачено пп. 1.12.1. Регламенту банк має право, зокрема, збільшувати розмір процентної ставки за користування кредитом у випадку зміни кон'юнктури ринку грошових ресурсів в Україні, а саме: зміни курсу долара США до гривні більше ніж на 10 % у порівнянні з курсом долара США до гривні, встановленим НБУ на момент укладання цього додатка до договору; зміни облікової ставки НБУ; зміни розміру відрахувань у страховий (резервний) фонд чи зміни середньозваженої ставки за кредитами банків України у відповідній валюті (за статистикою НБУ). У цьому разі банк направляє клієнту письмове повідомлення про зміну процентної ставки за 20 днів до вступу в силу зміненої процентної ставки. Збільшення процентної ставки банком у вищевказаному порядку можливе в межах кількості пунктів, на яке збільшилася ставка НБУ, розмір відрахувань у страховий фонд, середньозважена ставка за кредитами або пропорційно збільшенню курсу долара США, за згодою клієнта. На власний розсуд банк має право зменшувати розмір процентної ставки до рівня, встановленого чинним законодавством. У цьому разі банк направляє письмове повідомлення клієнту із зазначенням зменшеного розміру процентної ставки і дати, з якої вона встановлюється, що є зміною умов цього договору.

Розділ 3 Регламенту регулює порядок розрахунків, де п.п. 3.1., 3.2., 3.7., 3.10., 3.11. вказано, зокрема, що за користування кредитом у період з дати виникнення дебетового сальдо на картковому рахунку клієнта після закриття банківського дня клієнт сплачує відсотки, виходячи з диференційованої процентної ставки, розмір якої залежить від терміну користування кредитом і встановлений у розділі 4 цього додатка до договору. Відповідно до ст. 212 Цивільного кодексу України, у разі порушення клієнтом будь-якого із зобов'язань з погашення кредиту, передбачених цим додатком до договору, клієнт сплачує банку відсотки за користування кредитом у розмірі подвійної ставки річних інтервалу „16-30 днів" від суми залишку непогашеної заборгованості. Погашення кредиту, сплата відсотків, інших витрат, винагороди і неустойки за цим додатком до договору здійснюється у валюті кредиту. Нарахування відсотків за користування кредитом здійснюється щодня, починаючи з дати утворення на картковому рахунку дебетового сальдо на момент закриття банківського дня, за кількість днів користування кредитними коштами, виходячи з фактичної кількості календарних днів у році. Нарахування відсотків здійснюється до повного погашення заборгованості за кредитом на суму залишку заборгованості за кредитом. День повернення кредиту в часовий інтервал розрахунку відсотків не включається. У випадку, якщо дата погашення кредиту і/чи сплати відсотків за користування кредитом, винагороди, неустойки згідно із цим додатком до договору припадає на вихідний чи святковий день, зазначені платежі повинні бути виконані в банківський день, що передує вихідному чи святковому дню.

Згідно з п. 4.1. Регламенту для розрахунку відсотка за користування кредитом установлюється диференційована процентна ставка.

Відповідно до пп. 4.1.1. Регламенту процентна ставка до розрахунку залежить від терміну існування непогашеного залишку за кредитом і визначається такою таблицею:

Термін користування кредитомПроцентна ставка протягом 1-3 днів 14,5 протягом 4-7 днів 15,5 протягом 8-15 днів 19,5 протягом 16-30 днів 21,5

Підпунктом 4.1.2. Регламенту передбачено, що зменшення чи зростання заборгованості за кредитом у період безперервного користування кредитом, що визначено в п. 1.4. цього додатка до договору, не впливають на зміну початку періоду безперервного користування кредитом. Датою закінчення періоду безперервного користування кредитом вважається день, після закінчення якого на поточному рахунку зафіксоване нульове дебетове сальдо.

Підпунктами 4.2.1., 4.2.2., 4.2.3., 4.2.4., 4.2.5., 4.2.6. Регламенту передбачено, зокрема, що за 1-ий день користування кредитом розрахунок відсотків здійснюється за процентною ставкою інтервалу „1-3 дні". У випадку непогашення кредиту після закінчення 3-х днів з дати початку періоду безперервного користування кредитом, починаючи з 4-го дня в силу вступає процентна ставка інтервалу „4-7 днів". У випадку непогашення кредиту після закінчення 7 днів з дати початку періоду безперервного користування кредитом, починаючи з 8-го дня в силу вступає процентна ставка інтервалу „8-15 днів". У випадку непогашення кредиту після закінчення 15 днів з дати початку періоду безперервного користування кредитом, починаючи з 16-го дня в силу вступає процентна ставка інтервалу „16-30 днів". У випадку непогашення кредиту після закінчення 30 днів з дати початку періоду безперервного користування кредитом, починаючи з 31-го дня встановлюється подвоєна процентна ставка, визначена в п. 3.2. цього додатка до договору. У випадку повного погашення кредиту - виникнення на картковому рахунку нульового дебетового сальдо на момент закриття операційного дня, починаючи з наступного дня, клієнту надається кредит зі сплатою відсотків за цей день за процентною ставкою інтервалу „1-3 дні", і з цього дня починається відлік наступного періоду безперервного користування кредитом.

Розділом 5 Регламенту визначається відповідальність сторін, зокрема в п.п. 5.1., 5.3., 5.4. вказано, що у разі порушення клієнтом будь-якого із зобов'язань: зі сплати відсотків за користування кредитом, передбачених пп. 1.5., 1.9., 1.12.1., 3.1., 3.2., 3.3. цього додатка до договору, винагороди, передбаченої пп. 1.10., 3.4., 3.5., 3.6. цього додатка до договору клієнт сплачує банку за кожен випадок порушення пеню в розмірі 0,2 % від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який виплачується пеня. Нарахування неустойки за кожен випадок порушення зобов'язань, передбаченої пп. 5.1., 5.2., здійснюється протягом 3 (трьох) років із дня, коли відповідне зобов'язання мало бути виконане клієнтом. Терміни давності позову за вимогою про стягнення кредиту, відсотків за користування кредиту, винагороди, неустойки, пені, штрафів за цим додатком до договору установлюються сторонами тривалістю 5 років.

Публічним акціонерним товариством комерційним банком "ПриватБанк" було надіслано претензію № 80421HMTWO103 від 05.03.2013р., адресовану фермерському господарству "Богач", відповідно до якої позивач просить погасити прострочену заборгованість в повному обсязі за реквізитами, встановленими умовами кредитного договору. Факт надіслання претензії відповідачу підтверджується описом вкладення у цінний лист.

У зв'язку з неналежним виконанням умов договору відповідачем позивач звернувся до суду з позовом.

В матеріалах справи також наявні: розрахунок заборгованості, банківські виписки по особовому рахунку відповідача, копія свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи № 092098 від 11.09.2006р., довідки з ЄДРПОУ № 241170, банківської ліцензії № 22 від 05.10.2011р., статуту публічного акціонерного товариства комерційного банку „ПриватБанк", затвердженого загальними зборами акціонерів від 08.08.2011р. тощо.

Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом береться до уваги наступне.

Ст. 526 Цивільного кодексу України визначено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно зі ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Згідно зі ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Відповідно до ч. 1 ст. 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

Статтею 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Відповідно до ч.ч.1-3 ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст. 551 Цивільного кодексу України, предметом неустойки може бути грошова сума, рухоме і нерухоме майно. Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.

Беручи до уваги наведені вище положення закону, враховуючи встановлені судом факти та зміст позовних вимог, суд вважає правомірними вимоги щодо стягнення з відповідача 9997,78 грн. заборгованості за кредитом, 14289,81 грн. заборгованості по процентам за користування кредитом, 7046,51 грн. пені з огляду на неналежне виконання відповідачем умов укладеного між позивачем та відповідачем договору банківського рахунка № HMoS30 від 16.04.2008р. та додатку від 21.04.2008р. № 7 до даного договору. Відповідачем доказів на підтвердження добровільного погашення вказаної заборгованості не подано.

За таких обставин, позовні вимоги обґрунтовані матеріалами справи та підлягають задоволенню зі стягненням з відповідача судових витрат по справі згідно зі ст. 49 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 1, 2, 4 5 , 12, 13, 33, 43, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з фермерського господарства "Богач" (Хмельницька обл., Теофіпольський район, с. Колісець, ідентифікаційний код 34370736) на користь публічного акціонерного товариства комерційного банку "ПриватБанк" (м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, буд. 50, ідентифікаційний код 14360570) 9997,78 грн. заборгованості за кредитом, 14289,81 грн. заборгованості по процентам за користування кредитом, 7046,51 грн. пені, 1720,5 грн. відшкодування судового збору.

Видати наказ.

Суддя М.В. Смаровоз

Віддрук. 3 прим.:

1 - до справи;

2 - позивачу;

3 - відповідачу (ФГ "Богач": 30633, Хмельницька обл., Теофіпольський район, с. Колісець (надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення)).

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення29.08.2013
Оприлюднено05.09.2013
Номер документу33291901
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —924/816/13

Рішення від 29.08.2013

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Смаровоз М.В.

Ухвала від 11.07.2013

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Смаровоз М.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні