Справа № 190/884/13-ц
Провадження 2/190/353/13
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
03 вересня 2013 року м. П'ятихатки
П'ятихатський районний суд Дніпропетровської області
у складі: головуючого судді Резніченка М.С.,
за участю секретаря
судового засідання Гук С.Р.,
позивача ОСОБА_2,
відповідача ОСОБА_3,
представників третіх осіб Корф В.С., Жукової Я.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до ОСОБА_6, ОСОБА_3, виконавчого комітету Виноградівської сільської ради П'ятихатського району Дніпропетровської області, треті особи - П'ятихатська державна нотаріальна контора, управління Держземагенства у П'ятихатськолму районі Дніпропетровської області, П'ятихатська районна державна адміністрація, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,
в с т а н о в и в:
03.06.2013 р. ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_6, ОСОБА_3 та виконкому Виноградівської сільської ради П'ятихатського району про визнання за нею права на земельну частку (пай) в порядку спадкування. Вимоги обґрунтовує тим, що після померлого чоловіка ОСОБА_7, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, залишилася спадщина у вигляді права на земельну частку (пай) розміром 5.48 в умовних кадастрових гектарах, розташовану на території Виноградівської сільської ради. Після смерті чоловіка ІНФОРМАЦІЯ_2 на його ім'я було видано Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 5.1508 га. На час відкриття спадщини вона проживала разом зі спадкодавцем, тому вважає, що фактично прийняла спадщину і 23.05.2013 р. звернулася до нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, але їй відмовлено, оскільки нею подано Державний акт, який виданий після смерті чоловіка, що вказує на відсутність права власності померлого на земельну ділянку. Окрім неї є ще двоє спадкоємців, а саме сини ОСОБА_8 та ОСОБА_9.
17.07.2013 р. ОСОБА_2 подала суду уточнену позовну заяву, в якій вказала, що земельна ділянка виділена померлому ОСОБА_7 в натурі (на місцевості), присвоєний кадастровий номер 1224588500-01-003-0047, тому ділянка є власність померлого. Оскільки до 23.05.2013 р. не зверталася до нотаріуса, бо вважала, що фактично спадщину прийняла, тому не було підстав звертатися до суду. Через це пропустила строки позовної давності та просить поновити його як пропущений з поважних причин. Крім того просить визнати за нею право власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом після померлого чоловіка.
У судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені у позові.
Відповідач ОСОБА_6 про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, в судове засідання не з'явився і подав заяву про можливість розгляду справи за його відсутності, позов визнає. У заяві зазначив, що відмовляється від належної йому долі у спадщині на користь матері ОСОБА_2. У судовому засіданні 11.07.2013 р. особисто визнав позовні вимоги та пояснив, що являється рідним сином померлого ОСОБА_7, наміру приймати спадщину не має, тому заявив про відмову від належної йому частки у спадщині на користь позивача.
Відповідач ОСОБА_3 позов не визнав і пояснив, що також є спадкоємцем першої черги, тому має право на частку у спадщині, що залишилася після смерті батька і висловив намір вирішувати питання про її оформлення.
Відповідач виконком Виноградівської сільської ради П'ятихатського району про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, в судове засідання свого представника не направив. Сільський голова Малоок О.Д. надав заяву про можливість розгляду справи без представника, позов визнає.
Представники третіх осіб управління Держземагенства у П'ятихатському районі Корф В.С. та П'ятихатської районної державної адміністрації Жукова Я.О. заперечили проти задоволення позову, кожен окремо пояснивши, що дійсно на підставі розпорядження голови П'ятихатської райдержадміністрації від 14.02.2005 р. № 78-р-05 на ім'я ОСОБА_7 було оформлено Державний акт на право власності на земельну ділянку в межах Виноградівської сільської ради, яким передано у приватну власність ділянку площею 5.1508 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Оскільки власник ділянки помер, є всі підстави для оформлення спадкоємцями своїх прав на спадщину. Вважали, що частки спадкоємців мають бути рівними.
Третя особа П'ятихатська державна нотаріальна ктонтора про час і місце розгляду справи повідомлена належним чином, свого представника в судове засідання не направила і подала заяву про розгляд справи без представника.
Заслухавши сторони, дослідивши письмові докази, які містяться у матеріалах справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову з наступних підстав.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_7 на праві власності належить земельна ділянка площею 5.1508 га, розташована на території Виноградівської сільської ради П'ятихатського району Дніпропетровської області, передану йому для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що підтверджується Державним актом серія ДП № 082228, виданим ІНФОРМАЦІЯ_2 П'ятихатською районною державною адміністрацією (а.с. 13).
Свідоцтвом про смерть НОМЕР_2 від 04.01.2005 р. зареєстровано смерть ОСОБА_7, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Кривий Ріг, актовий запис № 1 (а.с. 9).
Постановою від 23.05.2013 р. (а.с. 10) державний нотаріус П'ятихатської держнотконтори відмовив ОСОБА_2 у вчиненні нотаріальної дії, посилаючись на те, що як доказ наявності спадкового майна ОСОБА_2 подала державний акт на право власності на земельну ділянку на ім'я ОСОБА_7, але дата видачі акта ІНФОРМАЦІЯ_2, тобто ОСОБА_7 на момент смерті не мав у власності земельної ділянки, так як право власності на нерухоме майно виникає з моменту державної реєстрації цього майна.
Статтею 392 ЦК України передбачено право власника майна пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно ст.. 1218 цього Кодексу до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до положень ч. 1 ст.. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини.
У відповідності до ст.. 1261 цього ж Кодексу у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця,той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Виходячи з наведеного суд вважає, що у судовому засіданні доведено той факт, що позивач є спадкоємцем першої черги спадкоємців за законом, і має право на спадкове майно, яке залишилося після смерті чоловіка ОСОБА_7. При цьому суд вважає, що за ОСОБА_2 слід визнати право власності на 2/3 частини земельної ділянки, оскільки відповідно до ст. 1267 ЦК України частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними. В судовому ж засіданні ОСОБА_6 заявив про відмову від частки у спадщині на користь матері ОСОБА_2, а відповідач ОСОБА_3 наполягав на належній йому частці.
Вирішуючи питання про поновлення строку звернення до суду суд вважає причини, за яких ОСОБА_2 пропустила ці строки, поважними, оскільки помилково вважала, що фактично прий няла спадщину, адже на момент відкриття спадщини постійно проживала з ОСОБА_7, підстав для звернення до суду у встановлений ст. 257 ЦК України строк, на той час не було.
На підставі ст.ст. 392, 1218, 1222, 1258, 1261, 1267 ЦК України, керуючись ст.ст. 10, 11, 209, 212, 214, 215, 218 ЦПК України, суд,
в и р і ш и в:
Позов задовольнити частково.
Поновити ОСОБА_2 строк звернення до суду, визнавши причини його пропуску з поважних причин.
Визнати за ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) право власності в порядку спадкування за законом на 2/3 частини земельної ділянки від загальної площі 5.1508 гектарів (кадастровий номер 1224588500-01-003-0047), розташованої на території Виноградівської сільської ради П'ятихатського району Дніпропетровської області, належної згідно Державного акта на право приватної власності на землю серія ДП № 082228, виданого П'ятихатською районною державною адміністрацією 01 червня 2005 р., ОСОБА_7, померлому ІНФОРМАЦІЯ_1.
В решті вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Дніпропетровської області через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня його проголошення.
Повний текст рішення складено 05 вересня 2013 р..
Суддя
Суд | П'ятихатський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 03.09.2013 |
Оприлюднено | 06.09.2013 |
Номер документу | 33300072 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
П'ятихатський районний суд Дніпропетровської області
Резніченко М. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні