54-2009
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 103
РІШЕННЯ
Іменем України
10.02.2009Справа №2-15/54-2009
За позовом Суспільства рибаків-любителів «Залів» (98107, АР Крим, м.Феодосія, Набережна Чорноморська, 42, ідентифікаційний код 24508915)
До відповідача Відкритого акціонерного товариства «Крименерго» (95000, АР Крим, м. Сімферополь, вул.. Київська, 74/6, ідентифікаційний код 00131400)
Про стягнення 12165,14 грн.
Суддя ГС АР Крим І.А. Іщенко
представники:
Від позивача – не з'явився
Від відповідача – Троценко Я.В., довіреність № 016-Д від 05.01.2009 р., у справі
Обставини справи: Суспільство рибаків-любителів «Залів» звернулося до Господарського суду АР Крим з позовом до Відкритого акціонерного товариства «Крименерго» про стягнення 12165,14 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем 05.03.2008 р. була здійснена перевірка об'єкта позивача та складений акт № 103267 про порушення Правил користування електричною енергією, в результаті чого позивачу нараховано 23962,08 грн. вартості недооблікованої електричної енергії 13.03.2008 р. без повідомлення позивача, відповідач припинив постачання електричної енергії. Відповідачем вказана сума по акту була оплачена, проте, відповідач із зазначеним у акті порушенням не погоджується, вважає, що лічильник, перевірку якого здійснювали представники відповідача, пошкоджений не був.
Представник відповідача у судовому засіданні та у відзиві на позов проти позовних вимог заперечує з мотивів, викладених у відзиві на позов.
У судовому засіданні оголошувалася перерва в порядку статті 77 Господарського процесуального кодексу України. Після закінчення перерви слухання справи було продовжено за відсутності представника позивача. Позивач вимоги суду не виконав, причини неявки суду не повідомив.
Отже, враховуючи викладене, судом не вбачається обґрунтованих підстав для відкладення розгляду справи.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ :
20 жовтня 2003 року між Суспільством рибаків-любителів «Залів» (Споживач) і Відкритим акціонерним товариством «Крименерго» (Постачальник) був укладений Договір про постачання електричній енергії № 335, відповідно до якого сторони договору узяли на себе зобов'язання керуватися Правилами користування електричною енергією, затвердженими Постановою НКРЕ від 31 липня 1996 року №28 (далі — ПКЕЕ), іншими нормативними актами, що регламентують питання користування електроенергією.
Матеріали справи свідчать, що 05.03.2008р. уповноваженими представниками Феодосійського РЕМ ВАТ «Крименерго» була проведена перевірка схеми обліку Трансформаторної підстанції №317. В ході перевірки було виявлено порушення Правил користування електричною енергією шляхом відключення індикації електричного лічильника, на момент перевірки споживана електрична енергія лічильником не враховується, при натисненні кнопки 2 відбувалася генерація електричної енергії що фіксується на табло електричного лічильника, при натисненні кнопки 3 вимір потужності показує негативний баланс потужності, зняття векторної діаграми неможливо.
По даному факту відповідно до вимог пункту 6.41 Правил був складений Акт про порушення Правил користування електричною енергією для юридичних і фізичних осіб — суб'єктів підприємницької діяльності № 103267 від 05.03.2008р.
Відповідно до підпунктів 4 і 5 пункту 8.1 ПКЕЕ, Постачальник електричній енергії має право на безперешкодний доступ до розрахункових засобів обліку електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживачів, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів обліку; до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів обліку, контролю за рівнем споживання електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки обліку та технічної перевірки засобів обліку споживача відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору.
Відповідно до підпункту 16 пункту 8.1 ПКЕЕ Постачальник електричній енергії має право складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору про постачання електричної енергії і порушення вимог законодавства України в електроенергетиці.
Відповідно до абзацу 1 пункту 6.40. ПКЕЕ у разі виявлення у споживача пошкодження розрахункових приладів обліку (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу приладу обліку тощо), встановлення перемички, шунтуючої коло струму лічильника, використання різного роду пристроїв з метою зменшення показів приладу обліку, несанкціонованого втручання у параметри багатофункціональних лічильників, порушення цілісності ізоляції вторинних кіл трансформаторів струму чи напруги, знеструмлення кіл струму або кіл напруги приладу обліку, самовільного встановлення споживачем трансформаторів струму чи напруги, коефіцієнти трансформації яких не відповідають указаним на паспорті (табличці) трансформатора та/або вказаним у договорі про постачання, інших дій або бездіяльності споживача з метою зниження значення показів засобу обліку, покази розрахункового засобу обліку не враховуються, а електропередавальна організація (постачальник електричної енергії за регульованим тарифом) здійснює перерахунок обсягу фактично спожитої електричної енергії за період від дня останнього контрольного огляду засобу обліку представником електропередавальної організації (постачальника електричної енергії за регульованим тарифом) чи фактично проведеної і підтвердженої актом технічної перевірки роботи схеми комерційного обліку, що мала передувати виявленню порушень, але цей період має не перебільшувати шести місяців.
Відповідно до абзацу 3 пункту 6.40. ПКЕЕ перерахунок обсягу фактично спожитої електричної енергії та його вартості здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 4 травня 2006 року №562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 4 липня 2006 року за №782/12656, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням.
Відповідно до пункту 6.41. ПКЕЕ, у разі порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється двосторонній акт порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (ВАТ "Крименерго"). Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання. Акт підписують тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці.
Відповідно до пункту 6.42. ПКЕЕ на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Комісія з розгляду актів порушень створюється постачальником електричної енергії (ВАТ "Крименерго") і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників постачальника електричної енергії. Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії. Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків.
Відповідно до пункту 6.43. ПКЕЕ кошти за недовраховану електричну енергію перераховуються споживачем на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника електричної енергії за регульованим тарифом або поточний рахунок постачальника електричної енергії за нерегульованим тарифом. Споживач має оплатити розрахункові документи за недовраховану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.
Згідно Протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення ПКЕЕ від 14.03.2008р. відповідачем був проведений Розрахунок недооблікованої електроенергії, на підставі вказаної Методики, і сума заборгованості за недообліковану електроенергію склала 23 962,08 грн.
На спірні правовідносини, які склалися навколо обставин щодо пошкодження розрахункового приладу обліку, поширюються положення статей 26, 27 Закону України "Про електроенергетику".
Цей факт пошкодження розрахункового приладу обліку й споживання енергії без приладів обліку зафіксований в Акті про порушення Правил користування електричною енергією споживачем від №103267 від 05.03.2008р.. Даний акт підписаний сторонами без зауважень.
По даним розрахунків відповідача, який зроблений на підставі Методики, сума споживання енергії без приладів обліку становить 23 962,08 грн.
Вказана сума була оплачена позивачем як зазначає сам позивач.
Таким чином, зазначені відповідачем обставини свідчать про здійснення позивачем правопорушення, яке містить у собі пошкодження розрахункового приладу обліку й споживання електроенергії без відповідних приладів обліку.
Як вбачається з позовної заяви, рішення комісії ВАТ "Крименерго", що оформлене протоколом, який винесений на підставі акту про порушення Правил користування електричною енергією №103267 від 05.03.2008р., не є актом державного чи іншого органу, не може накладати на позивача штрафні санкції, не носить характеру обов'язкового до виконання ненормативного акту, а є лише фіксацією порушення, яке було виявлено при проведенні перевірки дотримання Правил користування електричною енергією.
Крім того, суд зазначає, що складений та підписаний трьома представниками енергопостачальника Акт про порушення споживачем ПКЕЕ вважається дійсним, незалежно від наявності в ньому підпису споживача чи іншої особи, що знаходиться в помешканні споживача на момент виявлення порушення.
Пунктом 2 Договору сторони визначили, що при виконанні умов цього договору, а також вирішенні питань, що не обумовлені цим договором, вони зобов'язуються керуватися Законом України "Про електроенергетику", Правилами користування електричною енергією.
Позивачем порушено пункти 3.3. ПКЕЕ (відповідальність споживача за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб відповідно до акта про пломбування та відповідальність за збереження засобів обліку та пломб на них), 6.40. ПКЕЕ, 10.2.20. ПКЕЕ (Споживач електричної енергії зобов'язаний своєчасно вживати відповідних заходів для усунення виявлених порушень).
Позивач звернувся з позовом до суду про стягнення з відповідача 12165,14 грн. Проте, позивачем не визначена правова природа стягуваної суми (заборгованість, збитки, шкода тощо), а відповідно і не надано її належного нормативного обґрунтування, що є порушенням статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до пункту 6.44. ПКЕЕ, споживач має право на повернення йому коштів у розмірі, визначеному відповідно до законодавства України, у разі не передбаченого умовами договору переривання постачання електричної енергії з вини електропередавальної організації або постачальника електричної енергії та/або відпуску електричної енергії, параметри якості якої перебувають поза межами показників, зазначених у договорі.
Відповідно до пункту 6.45. ПКЕЕ у разі порушення цих Правил або умов договору постачальником електричної енергії, споживач викликає представника постачальника електричної енергії для складання двостороннього акта порушень. Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається постачальнику електричної енергії. Представник постачальника електричної енергії має право внести до акта свої зауваження. У разі відмови представника постачальника електричної енергії або електропередавальної організації від підпису або неприбуття у визначений споживачем термін в акті робиться відповідний запис. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менш ніж трьома уповноваженими представниками споживача.
Відповідно до пункту 6.48. ПКЕЕ на підставі акта порушень представник споживача визначає завдані споживачу внаслідок дій (бездіяльності) постачальника електричної енергії збитки і виписує постачальнику електричної енергії відповідні платіжні вимоги - доручення.
У разі несплати нарахованих сум постачальником електричної енергії у визначений термін споживач має право подати позов до суду.
Отже, існує спеціальний порядок стягнення спричинених збитків з ВАТ "Крименерго", що передбачений ПКЕЕ.
Позивачем не представлено суду відповідних доказів дотримання ним встановленого порядку.
Відповідно до підпункту 4 пункту 11.5. ПКЕЕ ВАТ "Крименерго" не несе відповідальності за майнову шкоду, заподіяну споживачу, внаслідок припинення передачі електричної енергії, здійсненого у порядку, встановленому цими Правилами та/або введеними відповідно до законодавства України. Позивачем всупереч вимогам чинного законодавства не доведено зворотного.
Суд вважає необхідним дотримуватися принципів судочинства, що встановлені статтею 129 Конституції України, нормами якої вказано, що основними засадами судочинства є зокрема, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Тобто, суд вважає потрібним застосувати принцип змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів, а саме розглянути спір з урахуванням лише підстав позову, що вказані позивачем.
Оцінивши в сукупності всі представлені сторонами докази, у суду відсутні обґрунтовані правові підстави для задоволення позову.
Державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають віднесенню на позивача відповідно до вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України.
У судовому засіданні були оголошені вступна та резолютивна частини рішення згідно зі статтею 85 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складений та підписаний у відповідності до вимог статті 84 Господарського процесуального кодексу України 16.02.2009 р.
З урахуванням викладеного, керуючись статями 33, 34, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
У позові відмовити.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Іщенко І.А.
Суд | Господарський суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 10.02.2009 |
Оприлюднено | 11.04.2009 |
Номер документу | 3330085 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Автономної Республіки Крим
Іщенко І.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні