Рішення
від 13.05.2013 по справі 431/1079/13-ц
СТАРОБІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

13.05.2013

Справа № 2/431/498

2013 р.

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(повний текст)

13 травня 2013 року Старобільський районний суд Луганської області

у складі головуючого судді Зайцева Л.М.,

при секретарі Кустовій О.О.,

за участі позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Матвєєвої І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Старобільську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до відокремленого підрозділу «Старобільський технікум Луганського національного аграрного університету» про виплату одноразової грошової допомоги дітям-сиротам,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відокремленого підрозділу « Старобільський технікум Луганського національного аграрного університету» про виплату одноразової грошової допомоги дітям-сиротам, у якому просить суд визнати дії посадових осіб відповідача стосовно несплати їй одноразової грошової допомоги,як дитині-сироті, неправомірними; стягнути з відповідача на її користь одноразову грошову допомогу дітям-сиротам. Також просить суд поновити їй строк звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів.

В обґрунтування позову позивачка ОСОБА_1 посилається на те, що вона має статус дитини-сироти. 25.05.2012 року вона закінчила «Старобільський технікум Луганського національного аграрного університету» та має право відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 226 від 05.04.1994 року «Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування» на отримання одноразової грошової допомоги у розмірі 6 прожиткових мінімумів, які має сплатити технікум, в якому вона навчалася, проте відповідач незаконно відмовив їй у виплаті належної суми.

Позивачка ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримала повністю і підтвердила доводи, викладені в позові.

Представник відповідача Матвєєва І.В. в судовому засіданні позов в цілому визнала, але стверджувала, що закінчився фінансовий рік і немає грошей на ці цілі.

Дослідивши докази по справі, вислухавши пояснення сторін, суд вважає, що позов є обґрунтованим і таким, що підлягає повному задоволенню з таких підстав:

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є дитиною, позбавленою батьківського піклування, що підтверджується розпорядженням голови Старобільської районної адміністрації № 347 від 08.05.2009 року (а.с. 7).

З пояснень сторін встановлено, що позивачка ОСОБА_1 навчалася у відокремленому підрозділі «Старобільський технікум Луганського національного аграрного університету», який закінчила 25.05.2012 року за ступенем молодший спеціаліст, що підтверджується копією диплома. (а.с.5).

19.03.2013 року після працевлаштування позивач звернулася до директора технікуму з заявою про сплату їй одноразової грошової допомоги, яка належить їй до сплати як особі з числа дітей, позбавлених батьківського піклування відповідно до п.п. 4 п. 13 Постанови Кабінету Міністрів України № 226 від 05.04.1994 року (а.с. 8).

З копії трудової книжки вбачається, що відповідно до наказу № 155-к від 04.09.2012 року позивачка була прийнята продавцем у ТОВ «АТБ-Маркет», а наказом №172-к від 27.09.2012 року вона звільнена за власним бажанням. (а.с.6).

Зазначені обставини визнані представником відповідача в судовому засіданні.

Відповідачем було відмовлено позивачу з тих підстав, що протягом 2012 року її заява про виплату грошових коштів офіційно до канцелярії технікуму не надходила, така заява надійшла тільки 19.03.2013 року по закінченню фінансового 2012 року, в якому позивачка закінчила навчання, тому виплата грошових коштів у новому бюджетному періоді є неможливою та суперечить вимогам законодавства (а.с. 8).

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» діти, позбавлені батьківського піклування, - діти, які залишилися без піклування батьків у зв'язку з позбавленням їх батьківських прав, відібранням у батьків без позбавлення батьківських прав, визнанням батьків безвісно відсутніми або недієздатними, оголошенням їх померлими, відбуванням покарання в місцях позбавлення волі та перебуванням їх під вартою на час слідства, розшуком їх органами внутрішніх справ, пов'язаним з ухиленням від сплати аліментів та відсутністю відомостей про їх місцезнаходження, тривалою хворобою батьків, яка перешкоджає їм виконувати свої батьківські обов'язки, а також діти, розлучені із сім'єю, підкинуті діти, батьки яких невідомі, діти, від яких відмовилися батьки, та безпритульні діти.

Статус дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, - визначене відповідно до законодавства становище дитини, яке надає їй право на повне державне забезпечення і отримання передбачених законодавством пільг та яке підтверджується комплектом документів, що засвідчують обставини, через які дитина не має батьківського піклування

Особи із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, - особи віком від 18 до 23 років, у яких у віці до 18 років померли або загинули батьки, та особи, які були віднесені до дітей, позбавлених батьківського піклування.

Згідно з ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» право на повне державне забезпечення в навчальних закладах мають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, віком до вісімнадцяти років та особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, при продовженні навчання до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів.

Підпунктом 4 пункту 13 Постанови Кабінету Міністрів України № 226 від 05.04.1994 року «Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування» встановлено, що учням, студентам з числа дітей-сиріт, позбавлених батьківського піклування, а також учням, студентам, які в період у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків, що навчалися або виховувалися в навчально-виховних та вищих навчальних закладах і перебували на повному державному утриманні, при їх працевлаштуванні видається одноразова грошова допомога в розмірі шести прожиткових мінімумів.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачка мала право на отримання одноразової грошової допомоги в розмірі шести прожиткових мінімумів.

Судом відхиляються пояснення відповідача про те, що відповідно до листа Міністерства освіти і науки України № 10/2-490 від 08.07.2009 року виплати одноразової грошової допомоги здійснюються навчальним закладом до кінця фінансового року, в якому особою закінчено навчальний заклад виходячи з наступного.

Постановою Кабінету Міністрів України № 226 від 05.04.1994 року не встановлено будь-яких обмежень щодо виплати належних дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування грошової допомоги та компенсацій, також п.п. 4 п. 13 зазначеної постанови визначено, що передумовою виплати компенсації є бажання випускника навчального закладу.

Як було встановлено в судовому засіданні, позивачка зверталася з заявою про сплату допомоги та компенсації до технікуму усно, а потім письмово.

В зв'язку з наявністю у позивачки права на отримання компенсації та одноразової допомоги, з урахування визнання представником відповідача в судовому засіданні тієї обставини, що позивачка дійсно зверталася до бухгалтерії технікуму з заявою про виплату належної їй суми, до якої надала підтверджуючи працевлаштування документи, суд вважає, що відповідач протиправно не виплатив позивачці належну їй до сплати суму.

Також, суд вважає, що відповідачем до матеріалів справи не надано будь-якіх доказів, які б підтверджували відсутність у позивачки права на отримання компенсації та одноразової допомоги.

Відповідно до п.п. 4 п. 13 Постанови Кабінету Міністрів України № 226 від 05.04.1994 року грошова компенсація необхідна для придбання одягу та взуття становить суму, не менш як 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та одноразова грошова допомога в розмірі шести прожиткових мінімумів.

Згідно ст. 12 Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» установлено у 2012 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 липня - 1044 гривні, з 1 жовтня - 1060 гривень.

Відтак, окільки позивачка мала право на одноразову грошову допомогу з липня 2012 року у сумі 6264, 00 гривень (1044 грн. х 6 = 6264,00 гривні), то саме ця сума підлягає сплаті на її користь.

Крім того, судом встановлено, що 14 квітня 2013 року позивачка народила сина, а тому суд вважає, що вона пропустила строк звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів з поважних причин, а тому суд поновлює цей строк.

Відповідно до ст. 88 ЦПК України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача документально підтверджені судові витрати пропорційно до розміру задоволених позовних вимог в сумі 40,00 гривень, решта судових витрат покладається на відповідача у сумі 189 грн. 40 коп. (229,40-40,00).

На підставі положень Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», керуючись ст.ст. 10-11, 88, 209-210, 212-215 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до відокремленого підрозділу «Старобільський технікум Луганського національного аграрного університету» про виплату одноразової грошової допомоги дітям-сиротам задовольнити в повному обсязі.

Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів.

Визнати дії посадових осіб відокремленого підрозділу « Старобільський технікум Луганського національного аграрного університету» неправомірними.

Стягнути з відокремленого підрозділу « Старобільський технікум Луганського національного аграрного університету» (юридична адреса: с.Веселе Старобільського району Луганської області, р/р 35229010003402 в ГУДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код 34386547) на користь ОСОБА_1 6 264 (шість тисяч двісті шістдесят чотири) гривні 00 коп. та повернення судових витрат у сумі 40 (сорок) гривень.

Стягнути з відокремленого підрозділу « Старобільський технікум Луганського національного аграрного університету» (юридична адреса: с.Веселе Старобільського району Луганської області, р/р 35229010003402 в ГУДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код 34386547) на користь держави судовий збір у сумі 189 (сто вісімдесят дев'ять) гривень 40 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Луганської області через Старобільський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Л.М.Зайцев

СудСтаробільський районний суд Луганської області
Дата ухвалення рішення13.05.2013
Оприлюднено10.09.2013
Номер документу33323530
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —431/1079/13-ц

Рішення від 13.05.2013

Цивільне

Старобільський районний суд Луганської області

Зайцев Л. М.

Рішення від 13.05.2013

Цивільне

Старобільський районний суд Луганської області

Зайцев Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні