Рішення
від 02.09.2013 по справі 914/2620/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.09.2013 р. Справа № 914/2620/13

За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Технопарк ЛЗТА», м. Львів

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальність АЛЬФА БЕТА», м. Львів

про: стягнення 15 049,66 грн.,

Суддя Долінська О.З.

При секретарі Вашкевич Н.І.

За участю представників:

позивача: Павлова А.А - дов. №27-03/2013 від 27.03.20143 року,

до відповідача: не з'явився

Представникам сторін роз'яснено права та обов'язки передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України. Заяв про відвід судді не подавалось. Клопотань про технічну фіксацію судового процесу не поступало.

На розгляд господарського суду Львівської області подано позов Товариством з обмеженою відповідальністю «Технопарк ЛЗТА» до Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬФА БЕТА» про стягнення 15 059,22 грн.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідач в порушення умов договору оренди нежитлового приміщення №Т/2-5-11/12 від 01.02.2011 р. та угоди про відшкодування витрат Орендодавця на забезпечення об'єкта оренди комунальними послугами свої зобов'язання виконав частково, внаслідок чого станом на 26.06.2013 р. виникла заборгованість у сумі 15 059,22 грн., з яких 12 221,32 грн. - основна заборгованість, 2072,00 грн. - штраф за порушення строків оплати орендної плати, 637,36 грн. - пеня, 128,54 грн. - 3% річних.

Ухвалою від 05.07.2013 р. порушено провадження у справі, розгляд справи призначено на 16.07.2013р.

Рух справи відображено в попередніх ухвалах суду, що містяться в матеріалах справи.

В судове засідання 02.09.2013 р. представник позивача з'явився, вимоги ухвали суду виконав, подав заяву про уточнення позовних вимог, якою просить стягнути з відповідача 11 355,92 грн. - заборгованості по орендній платі, 865,40 грн. - заборгованість по відшкодуванню витрат за спожиту електроенергію, 629,40 грн. - пені, 126,94 грн. - 3 % річних та 2 072,00 грн. штрафу. Дана заява судом прийнята, як зменшення позовних вимог.

В судове засідання 02.09.2013 р. представник відповідача не з'явився, вимог ухвал суду не виконав, поштові відправлення ухвал суду, що надіслані за адресою: 79039, м. Львів, вул. Бортнянського, 25/12 повернулось з відміткою: «За закінченням терміну зберігання».

На виконання зазначених вимог Кодексу, в ухвалі господарського суду Львівської області про порушення провадження у справі (на необхідність виконання вимог якої зазначалось в ухвалах про відкладення розгляду справи), окрім подання відзиву на позовну заяву, Відповідача зобов'язувалось надати всі докази в обгрунтування правової позиції по суті спору.

Крім того, відповідно до ч. 1 та 2 ст.4 3 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності . Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обгрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Враховуючи вищенаведене, слід зазначити, що судом, згідно вимог Господарського процесуального кодексу України, надавалась в повному обсязі можливість Учасникам процесу щодо обгрунтування їх правової позиції по суті спору та подання доказів, чим забезпечено принцип змагальності.

Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.

Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до ст.43 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи. Ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.

Відповідно до п. 3.9.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.11 № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК України.

У разі присутності сторони або іншого учасника судового процесу в судовому засіданні протокол судового засідання, в якому відображені відомості про явку сторін (пункт 4 частини другої статті 81 1 ГПК України), є належним підтвердженням повідомлення такої сторони (іншого учасника судового процесу) про час і місце наступного судового засідання.

За змістом зазначеної статті 64 ГПК України, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. Доказом такого повідомлення в разі неповернення ухвали підприємством зв'язку може бути й долучений до матеріалів справи та засвідчений самим судом витяг з офіційного сайту Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" щодо відстеження пересилання поштових відправлень, який містить інформацію про отримання адресатом відповідного поштового відправлення, або засвідчена копія реєстру поштових відправлень суду.

Господарським судом Львівської області встановлено, що ухвали про порушення провадження у справі та ухвали про відкладення розгляду справи надсилалися місцевим господарським судом на адресу Товариства з обмеженою відповідальність «АЛЬФА БЕТА», яка зазначена у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 08.07.2013 р. поданого суду, а саме: 79039, м. Львів, вул. Бортнянського, 25/12. Поштове відправлення за вказаною адресою повернулось з відміткою: «За закінченням терміну зберігання».

Таким чином, судом вжито усі передбачені дії і дотримано встановлені вимоги щодо належного повідомлення сторін про дату, час та місце судового розгляду даної справи.

За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами, відповідно до ст.75 Господарського процесуального кодексу України.

В судовому засіданні 02.09.2013 р. судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Вислухавши представників сторін, проаналізувавши матеріали справи, суд встановив наступне.

01.02.2011 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Технопарк ЛЗТА» (позивач у справі) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Альфа Бета» (відповідач у справі) укладено договір оренди нежитлового приміщення №Т/2-5-11/12 (надалі - Договір), згідно умов якого, Позивач (Орендодавець) передає в тимчасове користування, а Відповідач (Орендар) приймає частину нежитлового приміщення, порядковий номер 448 на плануванні технічного паспорта, площею 25,9 кв. м., яке розташоване на третьому поверсі будівлі корпусу №1, що знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Героїв УПА, 72 (надалі - Об'єкт оренди).

Відповідно до п. 1.1. Договору орендодавець (позивач у справі) передає у тимчасове платне користування на умовах оренди (найму) орендареві (відповідач у справі) частину нежитлового приміщення порядковий номер 448 на плануванні технічного паспорта, площею 25,9 кв. м., яке розташоване на третьому поверсі будівлі корпусу №1, що знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Героїв УПА, 72 (надалі - Об'єкт оренди) та зобов'язується вчасно та у повному розмірі сплачувати плату за користування Об'єктом. Дане приміщення знаходиться в належному технічному стані і придатне до використання за цільовим призначення.

Згідно пункту 1.4. Договору оренди нежитлового приміщення, об'єкт оренди передається в користування орендарю для розміщення офісу. Використання об'єкта оренди іншим чином без письмової згоди орендодавця забороняється.

07.02.2011 р. сторонами підписали акт - приймання передачі об'єкта оренди по Договору оренди №Т/2-5-11/12 від 01.02.2011 р.

Відповідно до пункту 4.1. Договору оренди, за користування об'єктом оренди, орендар сплачує орендодавцю орендну плату з розрахунку 80,00 грн. в тому числі ПДВ за один квадратний метр площі на місяць. Загальна сума орендної плати за цим Договором становить 2 072,00 грн. в тому числі ПДВ за 1 місяць.

До суми орендної плати включено відшкодування плати за земельну ділянку, а також відшкодування вартості оплачених орендодавцем послуг по забезпеченню об'єкта водопостачанням та водовідведенням в місцях загального користування. Забезпечення об'єкта оренди каналами зв'язку здійснюється за рахунок орендаря. Обчислення розміру орендної плати здійснюється з урахуванням індексу інфляції. Розмір орендної плати за звітний місяць визначається шляхом коригування розміру орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за попередній місяць.

Орендна плата нараховується з дня підписання Акта приймання-передачі об'єкта оренди до дня підписання Акта повернення об'єкта оренди (включно). Орендна плата за неповний місяць користування об'єктом оренди нараховується пропорційно часу фактичного користування. (п.4.2. Договору).

Відповідно до пункту 4.4. Договору Орендна плата за кожний повний або неповний місяць оренди сплачується орендарем не пізніше 10 (десятого) числа місяця, наступного за звітним (тим, протягом якого орендар користувався об'єктом оренди).

01.02.2011 р. між сторонами у справі укладено угоду про відшкодування витрат орендодавця на забезпечення об'єкта оренди комунальними послугами. Відповідно до п.1.1. Договору об'єкт оренди забезпечується тепловою енергією (в опалювальний період), водопостачанням та водовідведенням (в санвузлах та кухнях), електроенергією при ІІІ-й категорії надійності електропостачання (далі-комунальними послугами) через інженерні мережі орендодавця, які знаходяться у будівлі, в якій розташований об'єкт оренди, та на території орендодавця (далі-інженерні мережі).

Орендодавець як власник інженерних мереж несе витрати по забезпеченню об'єкта оренди комунальними послугами, які Орендар зобов'язується відшкодовувати орендодавцю в порядку та у строки, передбачені даною Угодою.

Витрати орендодавця по забезпеченню об'єкта оренди комунальними послугами визначаються відповідно до показів приладів обліку і тарифів постачальних організацій, з урахуванням витрат на регламентне обслуговування (у тому числі, ремонт) інженерних мереж та втрат при передачі (надалі разом - витрати).

Згідно облікової картки орендаря - ТОВ «АЛЬФА БЕТА», яка ґрунтується на виписках з банку, що підтверджують часткову оплату відповідачем орендної плати та витрат на забезпечення об'єкта оренди електроенергією за період дії Договору загальна сума, яку відповідач повинен був оплатити позивачеві за користування об'єктом оренди становить 55 156,74 грн., а за послуги електроенергії - 1 656,20 грн. Однак, відповідач за користування об'єктом оренди розрахувався частково, оплативши лише 43 800,82 грн., а за витрати позивача по забезпеченню об'єкта оренди електроенергією - в розмірі 790,80 грн.

Як вбачається з матеріалів справи згідно виставлених рахунків та виписок з банку заборгованість відповідача по орендній платі становить: за червень 2011 р. - 2 164,66 грн., за липень 2011 р. - 2 173,32 грн., за серпень 2011 р. - 2 145,06 грн., за грудень 2011 р. - 2 531,73 грн. та за січень 2013 р. - 2 341,15 грн. таким чином, загальна сума заборгованості по Договору оренди нежитлового приміщення Т/2-5-11/12 від 01.02.2011 р. становить 11 355,92 грн.

Згідно виставлених рахунків на відшкодування витрат по електроенергії та виписок з банку, заборгованість відповідача по електроенергії становить: за лютий 2011 р. - 36,10 грн., за березень 2011 року - 48,04 грн., за травень - 2011 р. - 72,06 грн., за червень 2011 р. - 105,00 грн., за липень 2011 р. - 120,95 грн., за серпень 2011 р. - 120,95 грн., за грудень 2011 р. - 29,27 грн., за січень 2012 р. - 64,16 грн., за липень 2012 р. - 140,04 грн., за вересень 2012 р. - 52,70 грн., за листопад 2012 р. - 31,62 грн., за грудень 2012 р. - 43,67 грн. та за січень 2013 р. 0,84 грн. таким чином, загальна сума заборгованості згідно Угоди про відшкодування витрат орендодавця на забезпечення об'єкта оренди комунальними послугами від 01.02.2011 р. становить 865,40 грн.

На день розгляду справи заборгованість у сумі 15 049,66 грн., що включає в себе: 11 355,92 грн. - сума основного боргу згідно Договору оренди нежитлового приміщення, 865,40 грн. - сума основного боргу згідно Угоди про відшкодування витрат орендодавця на забезпечення об'єкта оренди комунальними послугами від 01.02.2011 р.; 2 072,00 грн. - штраф, 629,40 грн. - пеня, відповідачем не погашена, доказів оплати суду не представлено. Відповідач у визначеному законом порядку не заперечив проти заявленого позову.

При прийнятті рішення суд виходив з такого.

Відповідно до ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Згідно ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

Згідно до ст. 173 ГК України, господарським визнається зобов"язання, що виникає між суб"єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених Господарським кодексом України, в силу якого один суб"єкт (зобов"язана сторона, в тому числі боржник) зобов"язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб"єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб"єкт (управнена сторона, в тому числі кредитор) має право вимагати від зобов"язаної сторони виконання її обов"язку.

Згідно зі ст.174 ГК України, господарські зобов'язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

У відповідності до п.1 ст.509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна особа (боржник) зобов'язана вчинити на користь іншої особи (кредитора) певну дію, як-от: передати майно, сплатити гроші та інше або утриматись від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до ст. 179 ГК України, майново-господарські зобов"язання, які виникають між суб"єктами господарювання або між суб"єктами господарювання і негосподарюючими суб"єктами -юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов"язаннями.

Згідно ст.193 ГК України, суб"єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов"язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов"язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 530 ЦК України, якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Згідно ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно зі ст.759 ЦК України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Згідно з п.1 ст.762 ЦК України, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Відповідно до ст. 163 ГК України, зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно закону, інших правових актів, договору.

Згідно ч.3 ст.285 ГК України, орендар зобов'язаний берегти орендоване майно відповідно до умов договору, запобігаючи його псуванню або пошкодженню, та своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату .

Відповідно до ч. 1 ст. 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Як встановлено в судовому засіданні, між сторонами у справі укладено договір оренди №Т/2-5-11/12 від 01.02.2011 р. та угоду про відшкодування витрат орендодавця на забезпечення об'єкта оренди комунальними послугами від 01.02.2011 р., в зв'язку з чим, відповідачу передано в тимчасове користування, частину нежитлового приміщення, порядковий номер 448 на плануванні технічного паспорта, площею 25,9 кв. м., яке розташоване на третьому поверсі будівлі корпусу №1, що знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Героїв УПА, 72, що підтверджується актом прийому-передачі об'єкта оренди від 07.02.2011 р. підписаного та завіреного печатками сторін.

Відповідно до пункту 4.1. Договору оренди, за користування об'єктом оренди орендар сплачує орендодавцю орендну плату з розрахунку 80,00 грн. в тому числі ПДВ за один квадратний метр площі на місяць. Загальна сума орендної плати за цим Договором становить 2 072,00 грн. в тому числі ПДВ за 1 місяць.

До суми орендної плати включено відшкодування плати за земельну ділянку, а також відшкодування вартості оплачених орендодавцем послуг по забезпеченню об'єкта водопостачанням та водовідведенням в місцях загального користування. Забезпечення об'єкта оренди каналами зв'язку здійснюється за рахунок орендаря. Обчислення розміру орендної плати здійснюється з урахуванням індексу інфляції. Розмір орендної плати за звітний місяць визначається шляхом коригування розміру орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за попередній місяць.

Орендна плата нараховується з дня підписання Акта приймання-передачі об'єкта оренди до дня підписання Акта повернення об'єкта оренди (включно). Орендна плата за неповний місяць користування об'єктом оренди нараховується пропорційно часу фактичного користування. (п.4.2. Договору).

Відповідно до пункту 4.4. Договору Орендна плата за кожний повний або неповний місяць оренди сплачується орендарем не пізніше 10 (десятого) числа місяця, наступного за звітним (тим, протягом якого орендар користувався об'єктом оренди).

В судові засідання представник відповідача не з'являвся, доказів погашення заборгованості за Договором оренди нежитлового приміщення №Т/2-5-11/12 від 01.02.2011 р. та по угоді про відшкодування витрат орендодавця на забезпечення об'єкта оренди комунальними послугами від 01.02.2011 р. не представив. Відзиву не подав і не заперечив проти пред'явленого позову.

Відповідно до ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Таким чином, вимоги позивача про стягнення з відповідача 11 355,92 грн. - заборгованості по орендній платі, 865,40 грн. - відшкодування витрат за спожиту електроенергію є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до пункту 9.2. Договору оренди, у разі прострочення сплати орендної плати орендар зобов'язаний сплатити орендодавцю пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період прострочення, від суми боргу (несплаченої суми орендної плати) за кожний день прострочення, а у випадку прострочення сплати орендної плати більш ніж на 2 місяці орендар зобов'язаний додатково сплатити на користь орендодавця штраф у розмірі одномісячної орендної плати, встановленої на момент виникнення такого прострочення. Тому, вимоги позивача про стягання з відповідача штрафу в розмірі 2 072,00 грн. - штраф та 629,40 грн. - пені є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. Тому вимоги позивача про стягнення з відповідача 126,94 грн. - 3% річних є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених вимог. Так як у даній справі судове рішення прийнято на користь позивача, то в силу приписів ст. 49 ГПК України, судовий збір слід покласти на відповідача.

Враховуючи наведене, ст. ст. 49, 75, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задоволити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальність АЛЬФА БЕТА» (адреса: 79039, м. Львів, вул. Бортнянського, 25/12; ідентифікаційний код 37484387 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Технопарк ЛЗТА» (адреса: 79018, м. Львів, вул. Героїв УПА, 72, ідентифікаційний код 32326890) 11 355,92 грн. - заборгованості по орендній платі, 865,40 грн. - відшкодування витрат за спожиту електроенергію, 629,40 грн. - пені, 126,94 грн. - 3 % річних, 2 072,00 грн. штрафу та 1 720,50 грн. витрат понесених на сплату судового збору.

2. Наказ видати відповідно до ст. 116 ГПК України.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені ст. ст. 91- 93 Господарського процесуального кодексу України.

Повний тест рішення виготовлено та підписано 06.09.2013 р.

Суддя Долінська О.З.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення02.09.2013
Оприлюднено09.09.2013
Номер документу33331148
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —914/2620/13

Рішення від 02.09.2013

Господарське

Господарський суд Львівської області

Долінська О.З.

Ухвала від 05.07.2013

Господарське

Господарський суд Львівської області

Долінська О.З.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні