cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
03.09.13р. Справа № 904/5281/13
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕЛЕКТАЛ", м. Дніпропетровськ
до Товариства з обмеженою відповідальністю "СПЕЦЕНЕРГОБУД", м. Дніпропетровськ
про стягнення 31 797, 85 грн.
Суддя Золотарьова Я.С.
Представники:
від позивача: Шахов О.В. - представник (дов. від 08.07.13р.)
від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
Позивач звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до відповідача та просить суд стягнути на свою користь борг в розмірі 24 336,82 грн., пеню в розмірі 2531,00 грн., штраф в розмірі 2433,68 грн., 36% річних в розмірі 2496,35 грн., згідно договору поставки № ИЮ-12/01/12 від 12.01.2012 року (надалі «Договір»).
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем умов Договору щодо своєчасної та повної оплати поставленого товару.
Судові засідання відбувались 29.07.2013 року, 03.09.2013 року. Відповідач в судові засідання не з'являвся, відзив на позов та інші витребувані документи до суду не надав. Жодних пояснень щодо причини неявки або інших клопотань до господарського суду не надходило. Про дату, час і місце проведення судових засідань повідомлений належним чином, за його місцезнаходженням згідно матеріалів справи, зокрема витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 671997.
Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
02.09.2013 року до канцелярії суду позивач подав заяву про уточнення позовних вимог, а саме зменшив суму позовних вимог на 3 000, 00 грн., так як відповідач сплатив частково суму боргу вже під час розгляду справи, що підтверджується копією меморіального ордеру № 02PL920631 від 24.07.2013 року та довідкою головного бухгалтера Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕЛЕКТАЛ" № 02/09/1 від 02.09.2013 року. В своїй заяві позивач просить стягнути з відповідача на свою користь суму боргу в розмірі 21 336, 82 грн., суму пені за прострочення платежу по договору поставки в розмірі 2531, 00 грн., суму штрафу за прострочення платежу договору поставки в розмірі 2 433, 68 грн., суму відсотків передбачених договором поставки за прострочення платежу в розмірі 2 496, 35, судові витрати віднести на відповідача.
В судовому засіданні 03.09.2013 року оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази, що містяться в матеріалах справи, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
12.01.2012 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "ЕЛЕКТАЛ" (Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "СПЕЦЕНЕРГОБУД" (Покупець) укладено договір поставки №ИЮ-12/01/12.
Відповідно до п.1.1. Договору, постачальник зобов'язується поставити, а покупець прийняти та оплатити на умовах даного Договору продукцію електротехнічного призначення (товар), відповідно до накладних які є невід'ємним додатками до даного Договору, та визначають: найменування товару, кількість товару, ціну та вартість товару.
Згідно п.2.2. Договору, поставка товару здійснюється окремими партіями, згідно відповідних накладних постачальника, оформлених на товар, який постачається та які є невід'ємною частиною даного Договору.
На виконання умов Договору позивач здійснив поставку товару, що підтверджується видатковими накладними (а.с. 34-51), на загальну суму 21 336,82 грн. Поставки здійснювалась в період з 13.01.2012 року по 15.05.2013 року
Відповідно до п.3.2. Договору, покупець оплачує кожну поставлену партію товару в сумі узгодженої сторонами по електронній пошті та вказаній у видаткових накладних покупець оплачує товар на поточний рахунок постачальника, в розмірі 100% від суми, яка вказана у відповідній видатковій накладній, на протязі 14 банківських дні, з моменту отримання товару покупцем.
У ч.1, 2 ст. 712 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Відповідно до ч.1 ст. 692 Цивільного кодексу України покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Відповідно до ч.1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору.
В ст. 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 530 Цивільного кодексу України встановлено що, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Отже, строк оплати за поставлений товар, є таким, що настав.
За поставлений товар відповідач розрахувався частково на суму 3 000 грн. що підтверджується меморіальним ордером № 02PL920631 від 24.07.2013 року, отже заборгованість складає 21 336,82 грн.
Доказів оплати заборгованості в сумі 21 336,82 грн. відповідач не надав, доводи позивача, наведені в обґрунтування позову, не спростував.
Отже, факт не виконання відповідачем зобов'язань щодо повної оплати поставленого товару, матеріалами справи встановлено.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком (ч. 1 ст. 546 Цивільного кодексу України).
Згідно ч. 1 ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Відповідно до ч.1 ст. 230 Господарського кодексу України, штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
В ч. 4 ст. 231 Господарського кодексу України встановлено, що у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» від 22.11.1996 року, розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Відповідно до п.6.3. Договору, у випадку неоплати товару по закінченню строку, визначеного п.3.2., покупець зобов'язаний оплатити постачальнику пеню в розмірі 0,1% від суми заборгованості за кожен день прострочення. Нарахування пені здійснюється за весь період існування простроченої заборгованості та припиняється з моменту повного погашення простроченої заборгованості. У випадку прострочки оплати товару, більш, ніж 30 календарних дні з моменту спливу строку, визначеного п.3.2., покупець додатково зобов'язаний оплатити постачальнику штраф в розмірі 10% від загальної суми такої простроченої заборгованості.
На підставі п.6.3. Договору, за несвоєчасну оплату поставленого товару позивачем здійснено нарахування: пені в розмірі 2531,00 грн. , та штрафу в розмірі 2433,68 грн. , які підлягають стягненню з відповідача.
Згідно ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно п.6.4. Договору, у випадку неоплати товару по закінченню строку, визначеного п.3.2, покупець зобов'язаний оплатити постачальнику відсотки, в розмірі 36% річних від суми простроченої заборгованості, за користування чужими грошовими коштами за весь період існування простроченої заборгованості.
На підставі п.6.4. Договору позивачем нараховано 36% річних в розмірі 2496,35 грн. , які підлягають стягненню з відповідача.
З огляду на викладене та з урахуванням встановлених обставин справи, суд вважає, що вимоги позивача (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог) є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по справі покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 22, 33, 44, 49, ст. ст.82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "СПЕЦЕНЕРГОБУД" (49130, м. Дніпропетровськ, Донецьке шосе, б. 121, кв. 305, код ЄДРПОУ 31971408) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕЛЕКТАЛ" (49107, м. Дніпропетровськ, вул. Генерала Пушкіна, 26, код ЄДРПОУ 31540498) заборгованість в розмірі 21 336,82 грн., пеню в розмірі 2531,00 грн., штраф в розмірі 2433,68 грн., 36% річних в розмірі 2496,35 грн., витрати по сплаті судового збору в розмірі 1720,50 грн., про що видати наказ.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 06.09.2013р.
Суддя Я.С. Золотарьова
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 04.09.2013 |
Оприлюднено | 09.09.2013 |
Номер документу | 33339923 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Золотарьова Яна Сергіївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Золотарьова Яна Сергіївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Золотарьова Яна Сергіївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні