cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 910/10804/13 05.09.13
За позовом Публічного акціонерного товариства «Київенерго»
до Комунального підприємства «Київські ринки»
третя особа фізична особа-підприємець Федик Уляна Ігорівна
про стягнення боргу
суддя Самсін Р.І.
Представники сторін:
від позивача: Кучкова Ю.В. (довіреність № 91/2012/06/13-1 від 13.06.2013р.);
від відповідача: не з'явились;
05.09.2013р. у судовому засіданні, у відповідності до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Публічне акціонерне товариство «Київенерго» (надалі ПАТ «Київенерго», позивач) звернулось до суду з позовом про стягнення з Комунального підприємства «Київські ринки» (надалі КП «Київські ринки», відповідач) нарахування за самовільно спожиту електроенергію на загальну суму 5 279, 59 грн..
Позовні вимоги обґрунтовані наявністю підстав для стягнення з відповідача суми нарахованої за самовільне споживання електроенергії, що виявлено під час перевірки об'єкту сезонної торгівлі, який знаходиться за адресою вул. Хрещатик 20-22 у м. Києві, та при встановленні відповідного порушення актами № 13819 від 01.06.2012р., № 13928 від 12.09.2012р..
Ухвалою суду від 29.07.2013р. до участі у справі третьою особою, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, залучено фізичну особу-підприємця Федик Уляну Ігорівну, якою, за договором № СБ-5/9 від 03.05.2012р. про надання послуг з використання торгової точки сезонної торговельної мережі, на час складення позивачем актів про порушення № 13819 від 01.06.2012р., № 13928 від 12.09.2012р., використовувався об'єкт сезонної торгівлі.
Відповідач відзив на позов не надав, явку уповноваженого представника в судові засідання не забезпечив, про час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином. Ухвали суду, позовна заява надсилались відповідачу на юридичну адресу згідно відомостей єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (довідка станом на 15.05.2013р. наявна у матеріалах справи).
У відповідності з положеннями ч. 1 ст. 64 ГПК України ухвала про порушення провадження у справі надсилається за повідомленою сторонами господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.
Ухвала суду про порушення провадження у справі, що надсилалась відповідачу за адресою вказаною у довідці вручена 01.07.2013р., що підтверджено поштовим повідомленням про вручення рекомендованого відправлення. Ухвали суду від 04.07.2013р., від 29.07.2013р. повернуті поштовим відділенням з відміткою про незнаходження підприємства за вказаною адресою, що також свідчить про належне виконання судом обов'язку щодо повідомлення учасника процесу про розгляд справи в судовому порядку, при врахуванні, зокрема, вимог вміщених у п. 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011р..
Відповідно до положень статті 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні у справі докази, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Актом про порушення № 13928 від 12.09.2012р. зафіксовано порушення правил користування електричною енергією з боку КП «Київські ринки», а саме: самовільне підключення електроустановок струмоприймачів або проводів до мережі електропередавальної організації без дозволу або договору на постачання електроенергії при перевірці кіоску «Русь», що знаходиться за адресою вул. Хрещатик 22. Аналогічне порушення підтверджено актом № 13819 від 01.06.2012р..
Відповідно до статті 27 Закону «Про електроенергетику» правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Згідно з частиною 2 вказаної статті правопорушеннями в електроенергетиці, зокрема, є: крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку.
Згідно з підпунктами 15 та 16 пункту 8.1 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року № 28 постачальник електричної енергії має право контролювати додержання споживачами та субспоживачами вимог цих Правил відповідно до умов укладених договорів, а також складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору про постачання електричної енергії та порушення вимог законодавства України в електроенергетиці.
На підставі вищезазначених норм позивачем була проведена перевірка об'єкта за місцезнаходженням кіоску «Русь» по вул. Хрещатик 22 у присутності продавця, та при складеному акті про порушення ПКЕЕ від 12.09.2012р. про встановлення порушення пунктів 1.31, 5.1, 6.40 Правил, проведені нарахування за актом згідно Методики п.2.6 виходячи з найменшої площі перерізу проводів живлення, з моменту розрахунку попереднього акту порушення № 13819.
Акт розглянуто на засіданні комісії з розгляду актів порушень правил користування електричною енергією та умов договорів про постачання електричної енергії і нарахувань за ними, та оскільки перевіркою було встановлено, що відповідач за відсутності договору про постачання електричної енергії самовільно підключився до електричної мережі позивача, на підставі пункту 2.6 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 4 травня 2006 року № 562 прийнято рішення, оформлене протоколом № 260/2 від 18.09.2012р. про нарахування відповідачу вартості спожитої необлікованої електричної енергії, у зв'язку з чим останньому до сплати було виставлено рахунок № 93013819/9/акт на суму 5 279, 59 грн..
Зі змісту пункту 1.1 Методики вбачається, що даний нормативно-правовий акт встановлює порядок визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.96 № 28, або Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.99 № 135.
Методика застосовується постачальником електричної енергії за регульованим тарифом (електропередавальною організацією) при визначенні обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення правил користування електричною енергією та/або виявлення фактів крадіжки електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без приладів обліку (пункт 1.2 Методики).
Підпунктом 5 пункту 2.1 Методики встановлено, що даний нормативний документ застосовується на підставі акта порушень, складеного з урахуванням вимог Правил, зокрема, у разі виявлення самовільного і підключення елетроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, яка не є власністю споживача.
Крім того, пунктом 2.7 Методики прямо встановлено порядок визначення обсягу та вартості самовільно спожитої електричної енергії в разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпункті 5 пункту 2.1 Методики, та за умови відсутності у такого споживача договору про постачання електричної енергії.
Враховуючи вищенаведені вимоги Правил і Методики, положення вказаних нормативно-правових актів підлягають застосуванню для визначення обсягу та обрахування вартості електричної енергії, яку відповідач споживав за відсутності укладеного між сторонами договору про постачання електричної енергії.
Відповідно до статті 26 Закону України «Про електроенергетику» споживання енергії можливе лише на підставі договору енергопостачальником. Споживач енергії зобов'язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії.
Пунктом 1.3 Правил передбачено, що постачання електричної енергії для забезпечення потреб електроустановки здійснюється на підставі договору про постачання електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, або договору про купівлю-продаж електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за нерегульованим тарифом.
Згідно з підпунктом 1 пункту 10.2 Правил споживач електричної енергії зобов'язаний користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів).
За змістом частини 2 статті 275 Господарського кодексу України відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається, аналогічна норма міститься в абзаці 2 пункту 5.1 Правил.
При цьому суд враховує, що у пункті 1.2 Правил наведене визначення споживача електричної енергії як особи, що використовує її для забезпечення потреб власних електроустановок на підставі договору.
Водночас зі змісту інших положень Правил, зокрема з того ж підпункту 1 пункту 10.2, вбачається, що даний термін необхідно застосовувати в значно ширшому значенні, оскільки він також розповсюджується і на осіб, які використовують електричну енергію без укладення договору на електропостачання, і пов'язується насамперед з використанням електроенергії для потреб відповідних електроустановок розміщених на об'єкті.
Відповідно до статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої, правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість (частина 2 статті 1213 ЦК України).
Виявивши факт споживання на об'єкті належному відповідачу, електричної енергії без укладення договору на її постачання, позивач згідно з вимогами Правил та відповідно до приписів Методики виставив відповідачу до сплати рахунок за самовільно спожиту електроенергію, який в обумовлений строк так і не було оплачено.
Відповідно до частини 3 статті 1212 ЦК України положення цієї глави застосовуються, зокрема, до вимог про відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Оскільки сторони не перебувають між собою в договірних відносинах, вимоги позивача про стягнення з відповідача суми боргу на підставі статей 1212 та 1213 ЦК України суд визнає обґрунтованими, окрім того аналогічні висновки по застосуванню положень закону містяться у постанові Верховного Суду України судової палати у господарських справах від 16 травня 2011 року (11/031) (справа 15/147/10).
В силу положень ст. 111-28 ГПК України рішення Верховного Суду України, прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішеннями Верховного Суду України.
Згідно з п. 6.43 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.96 № 28 кошти за недовраховану електричну енергію перераховуються споживачем на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника електричної енергії за регульованим тарифом або поточний рахунок постачальника електричної енергії за нерегульованим тарифом.
Споживач має оплатити розрахункові документи за недовраховану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.
Виставлений позивачем рахунок № 93013819/9/акт на суму 5 279, 59 грн. відповідачем не оплачений, у зв'язку з чим, вказана сума підлягає стягненню з відповідача за поданим позовом.
Судові витрати позивача про сплату судового збору у сумі 1720, 50 грн. відповідно до положень статті 49 ГПК України покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 33, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Комунального підприємства «Київські ринки» (юрид. адреса: 04071, м. Київ, вул. Ярославська 47, ідент. код 36391742) на користь Публічного акціонерного товариства «Київенерго» (на рахунок зі спеціальним режимом використання № 26038301201 у Головному управління по м. Києву та Київській області ВАТ «Ощадбанк» МФО 322669, ідент. код юрид. особи 00131305) 5279, 59 грн. (п'ять тисяч двісті сімдесят дев'ять гривень 59 копійок) заборгованості за споживання електричної енергії не облікованої внаслідок порушення споживачем ПКЕЕ, 1720, 50 грн. (одну тисячу сімсот двадцять гривень 50 копійок) судових витрат.
Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 85 Господарського процесуального кодексу України. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 93 Господарського процесуального кодексу України.
дата підписання рішення 09.09.2013
Суддя Р.І. Самсін
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 05.09.2013 |
Оприлюднено | 09.09.2013 |
Номер документу | 33345698 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Самсін Р.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні