ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10.09.2013 року Справа № 34/5005/2812/2012
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів :
головуючого судді Джихур О.В. (доповідач)
суддів: Верхогляд Т.А., Науменка І.М.
при секретарі судового засідання: Ситникова М.Ю.
представники сторін та учасники судового процесу у судове засідання не з'явились, про час та місце судового засідання повідомлені належним чином
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Дніпропетровської об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області
на ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 17 січня 2013 року у справі № 34/5005/2812/2012
за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Палтеск", м. Київ
до Товариства з обмеженою відповідальністю "НС-Партнер", Дніпропетровська область, смт. Ювілейне
про визнання банкрутом,-
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 17 січня 2013 року (суддя Примак С.А.) затверджено ліквідаційний баланс та звіт ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "НС-Партнер", Дніпропетровська область, смт. Ювілейне, ліквідовано вказану юридичну особу, провадження у справі припинено.
Ухвала господарського суду Дніпропетровської області мотивована тим, що за результатами ліквідаційного балансу у банкрута відсутнє майно, тому слід прийняти рішення про ліквідацію юридичної особи -банкрута.
Не погодившись з вказаною ухвалою кредитор Дніпропетровська об'єднана державна податкова інспекція м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (далі Дніпропетровська ОДПІ) оскаржує її на предмет невідповідності нормам матеріального та процесуального права.
Скаржник посилається на те, що ухвала про ліквідацію Товариства з обмеженою відповідальністю "НС-Партнер" позбавило податковий орган виконати завдання визначені законом щодо виконання підприємством -банкрутом конституційного обов'язку стосовно сплати податків, судом не було досліджено всіх обставин справи, наявним в матеріалах справи доказам не надана належна правова оцінка.
Скаржник просить скасувати ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 17 січня 2013 року, справу передати на новий розгляд до господарського суду Дніпропетровської області.
Представники сторін та учасники судового процесу у судове засідання не з'явились, про час та місце судового засідання повідомлені належним чином.
Перевіривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "НС-Партнер", Дніпропетровська область, смт. Ювілейне порушено господарським судом Дніпропетровської області ухвалою від 27 березня 2012 року за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Палтеск", м. Київ за ознаками ст.52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі Закон про банкрутство).
Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 10 квітня 2012 року Товариство з обмеженою відповідальністю "НС-Партнер" визнано банкрутом, у справі відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Шевцова Є.В.
11 липня 2012 року ліквідатором подано до господарського суду звіт про результати здійснення ліквідаційної процедури (т.1 а.с.47), 21 грудня 2012 року подано уточнений звіт (т.1 а.с.135), який оскаржуваною ухвалою затверджено.
Зі звіту ліквідатора вбачається, що Дніпропетровська міжрайонна об'єднана державна податкова інспекція Дніпропетровської області Державної податкової служби, правонасутпником якої є Дніпропетровська об'єднана державна податкова інспекція м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області є кредитором банкрута, розмір її грошових вимог становить 8 801, 35 грн.
Відповідно до частини 2 статті 4 1 Господарського процесуального кодексу України провадження у справах про банкрутство здійснюється у порядку, передбаченому цим кодексом, з врахуванням вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", норми якого, як спеціальні норми права, превалюють у застосуванні над загальними нормами Господарського процесуального кодексу України.
За приписами частин 1, 2, 5 статті 52 Закону в разі, якщо громадянин -підприємець -боржник або керівні органи боржника -юридичної особи відсутні за її місцезнаходженням, або у разі ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, а також за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника, заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника може бути подана кредитором незалежно від розміру його вимог до боржника та строку виконання зобов'язань.
Згідно зі статтею 25 Закону з дня свого призначення ліквідатор виконує повноваження керівника боржника, банкрута, аналізує фінансове становище банкрута, очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу, здійснює інвентаризацію та оцінку майна банкрута згідно з законодавством, вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб.
Відтак, обов'язком ліквідатора є належне виконання ним усіх повноважень в ході ліквідаційної процедури, зокрема, встановлення майна та майнових прав (обтяжень) боржника, його потенційних кредиторів, шляхом надіслання запитів до державних реєстрів майнових прав та обтяжень (заборон відчуження), надіслання повідомлень до державних органів, які контролюють сплату загальнообов'язкових податків та зборів, витребування в органах державної виконавчої служби виконавчих проваджень, порушених кредиторами боржника та повідомлення зазначених кредиторів про перебування боржника в ліквідаційній процедурі та права кредиторів згідно з частиною 5 статті 52 Закону про банкрутство подати свої грошові вимоги. Наслідком належного виконання ліквідатором зазначених обов'язків буде встановлення заставних, конкурсних кредиторів боржника.
При цьому, за змістом ст.25 Закону про банкрутство завданням ліквідатора є дійсний та належний пошук майна банкрута, а не лише констатація факту відсутності майна. У разі виявлення фактів незаконного відчуження майна, ліквідатор повинен вжити заходів з повернення його до ліквідаційної маси.
Проте, з наявного у матеріалах справи звіту ліквідатора вбачається, що дії ліквідатора полягали лише у направленні запитів про наявність майна боржника до відповідних органів, за відсутності будь -яких відомостей про дослідження ліквідатором первинної документації щодо банкрута.
Так, ліквідатором не виконано ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 27 грудня 2012 року (т.2 а.с.12-13) щодо зобов'язання ліквідатора надати витяг з реєстру обтяжень (заборон відчуження) рухомого та нерухомого майна банкрута. Вказані відомості ліквідатором господарському суду не представлені.
Відповідно до статті 93 Цивільного кодексу України (в редакції Закону України №2756-V1 від 02.12.2010 року), місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління та обліку.
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", місцезнаходження юридичної особи -це адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.
Статтею 16 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" передбачено, що з метою забезпечення органів державної влади та учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб (підприємців) створюється Єдиний державний реєстр, який містить відомості щодо місцезнаходження юридичної особи, дати та номеру записів про проведення державної реєстрації юридичної особи, дату та номеру записів про внесення змін до нього, дати видачі або зміни свідоцтва про державну реєстрацію, дані про установчі документи, дати та номери записів про внесення змін до них, про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням тощо.
Згідно з частинами 1,5 статті 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців", відомості про юридичну особу або фізичну особу -підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України. В Єдиному державному реєстрі містяться також відомості про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу, а також відомості про зарезервовані найменування юридичних осіб.
Відповідно до вимог частин 1,3 статті 18 вказаного Закону, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не були до нього внесені, вони не можуть бути використані в спорі з третьою особою.
Отож, допустимими доказами, що можуть підтверджувати дані про відсутність керівних органів боржника -юридичної особи за її місцезнаходженням, є витяг з ЄДРПУО про відомості, що містяться в Реєстрі, чи довідка з ЄДРПУО про наявність або відсутність в Реєстрі інформації, яка запитується, зокрема, щодо місцезнаходження юридичної особи.
З витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців за №13158886 станом на 27 лютого 2012 року, вбачається що Товариство з обмеженою відповідальністю "НС-Партнер" зареєстроване за адресою: Дніпропетровська область, Дніпропетровський район, смт. Ювілейне, вул. Мічуріна, буд.1А (т.1 а.с.25).
Разом з тим, матеріали справи свідчать, що раніше Товариство з обмеженою відповідальністю "НС-Партнер" було зареєстроване за адресою: м. Київ, вул. Кіквідзе, 13. При цьому ліквідатор не надав, а господарський суд Дніпропетровської області не витребував довідку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців, яка має більш детальнішу інформацію щодо підприємства -банкрута.
Згідно листа Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби від 12 червня 2012 року за №3248/14/18-612 (т.1 а.с.59) Товариство з обмеженою відповідальністю "НС-Партнер" лише з 13 січня 2012 року передано до Дніпропетровської міжрайонної державної податкової інспекції для обліку, тобто за 3 місяця до порушення справи про банкрутство. Але інформація щодо зміни місцезнаходження боржника не знайшла відображення в звіті ліквідатора.
Як вбачається з матеріалів справи підставою для звернення до суду із заявою про порушення провадження у справі є несплачена заборгованість боржника перед кредитором за простим векселем АА №0254820 від 23 листопада 2011 року в розмірі 35 000 грн., на підтвердження чого кредитор надав виконавчий напис приватного нотаріуса Дніпропетровського районного нотаріального округу від 29 лютого 2012 року та постанову Відділу державної виконавчої служби Дніпропетровського районного управління юстиції Дніпропетровської області про повернення виконавчого документа стягувачу від 20 березня 2012 року (т.1 а.с.27, 29).
З акту вексельного платежу від 23 листопада 2011 року, складеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "НС-Партнер" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Палтеск" вбачається, що вексель АА №0254820 від 23 листопада 2011 року передано кредитору в забезпечення погашення заборгованості боржника по договору №03/03-10 від 03 березня 2010 року (т.1 а.с.8).
Проте, вказаний договір в матеріалах справи відсутній, господарським судом у ліквідатора не витребувано.
Матеріали справи свідчать, що в Акціонерному товаристві "Райффайзен Банк Аваль" у м. Київі, філії Головного Управління Акціонерного товариства "Ощадбанк", м. Київ, Акціонерному товаристві "Ерде Банк", м. Київ, Публічному акціонерному товаристві "Діамантбанк", м. Дніпропетровськ, Публічному акціонерному товаристві "Укрсоцбанк", м. Київ у банкрута відкриті рахунки, але в матеріалах справи відсутні будь -які відомості про закриття ліквідатором рахунків у вказаних банках.
Згідно ст.32 Закону про банкрутство після завершення усіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс. Господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки членів комітету кредиторів або окремих кредиторів виносить ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.
Судова колегія вважає, що затверджуючи звіт ліквідатора боржника, ліквідаційний баланс та припиняючи провадження по справі, господарським судом не було належним чином досліджено звіт ліквідатора, ліквідаційний баланс боржника, не було з'ясовано чи вчинив ліквідатор боржника всі необхідні заходи по пошуку майна, яке належить банкруту, що підлягає включенню до ліквідаційної маси, не витребувано від ліквідатора додаткових доказів, в підтвердження безспірності вимог ініціюючого кредитора, не витребувано інформацію про закриття рахунків в банках.
При зазначених обставинах, ухвала господарського суду Дніпропетровської області від 17 січня 2013 року підлягає скасуванню на підставі ч.1 п.1 ст.104 Господарського процесуального кодексу України, а справу слід передати господарському суду Дніпропетровської області для розгляду.
Керуючись ст.ст.99, 49, 103-106 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Дніпропетровської об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області задовольнити.
Ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 17 січня 2013 року у справі № 34/5005/2812/2012 скасувати.
Справу №34/5005/2812/2012 передати господарському суду Дніпропетровської області для розгляду.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Палтеск" (03056, м. Київ, вулиця Борщагівська, 97/Б, ЄДРПОУ 33347030) на користь Спецфонду Державного бюджету України судовий збір за розгляд апеляційної скарги в розмірі 573, 50 грн.
Видати наказ.
Видачу наказу здійснити господарському суду Дніпропетровської області.
Копію постанови направити Державному реєстратору для здійснення реєстраційних дій щодо Товариства з обмеженою відповідальністю "НС-Партнер" (52005, Дніпропетровська область, Дніпропетровський район, смт. Ювілейне, вулиця Мічуріна, будинок 1-А, ЄДРПОУ 31307038).
Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку у двадцятиденний строк до Вищого господарського суду України.
Головуючий суддя О.В. Джихур
Суддя Т.А. Верхогляд
Суддя І.М. Науменко
Суд | Дніпропетровський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 10.09.2013 |
Оприлюднено | 12.09.2013 |
Номер документу | 33405264 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні