ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
11.09.2013 Справа № 905/5530/13
Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Колесника Р.М.
при секретарі судового засідання Петраченко К.С.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовною заявою: товариства з обмеженою відповідальністю «Воскресенье», м. Донецьк
до відповідача: фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Донецьк
про стягнення заборгованості у розмірі 48825,85 гривень
Представники сторін:
Від позивача: Коновалова О.М.
Від відповідача: не з'явився
Товариство з обмеженою відповідальністю «Воскресенье» звернулося до господарського суду Донецької області з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у розмірі 67101,37 гривень.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на невиконання відповідачем в повному обсязі зобов'язань зі сплати орендної плати за період з жовтня 2012р. по липень 2013р. включно у розмірі 50331,10 гривень, з відшкодування вартості комунальних послуг за вказаний період у розмірі 1230,27 гривень та гарантійного платежу у розмірі 15540,00 гривень, передбачених договором оренди нерухомого майна №1018 від 20.09.2012р.
Позивачем було надано заяву про зменшення розміру позовних вимог, відповідно до якої останній просить суд стягнути з відповідача заборгованість зі сплати орендної плати в розмірі 45837,55 гривень та з відшкодування вартості комунальних послуг у розмірі 2988,30 гривень, яка прийнята судом до розгляду, отже позовні вимоги розглядаються судом з урахуванням наданої заяви про зменшення позовних вимог.
Позивач в судовому засіданні підтримав вимоги, вкладені у позовній заяві, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог.
Відповідач своїм правом на участь у судовому засіданні не скористався, причину неявки не повідомив, витребуваних судом документів не надав. Про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, шляхом своєчасного надсилання ухвал за адресою місцезнаходження, визначеною за відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, достовірність яких презюмується положеннями ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців». При цьому, з огляду на правову позицію Вищого господарського суду України, сформульовану в п. 3.9.1. Постанови Пленуму №18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» від 26.12.2011р. таке повідомлення вважається належним.
Відповідно до п. 3.9.2 Постанови Пленуму №18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» від 26.12.2011р. у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Враховуючи вищевикладене, справа розглядається відповідно до ст.75 Господарського процесуального кодексу України без явки представника відповідача за наявними в ній матеріалами, оскільки неявка представника відповідача не перешкоджає вирішенню спору.
Розгляд справи на підставі ст.77 Господарського процесуального кодексу України відкладався.
Перед початком розгляду справи по суті представника позивача було ознайомлено з правами та обов'язками відповідно до ст.ст. 20, 22 Господарського процесуального кодексу України.
З'ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи, вислухавши представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ
20.09.2012р. позивачем (орендодавцем) та відповідачем (орендарем) укладено договір оренди нерухомого майна №1018, за умовами п.1.1. якого орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне користування об'єкт оренди: нежитлове приміщення №1 на 1 (першому) поверсі будівлі Торговельно-розважального Центру «Золотое кольцо», розташованого за адресою: АДРЕСА_2, літера А-5 (надалі за текстом - Комплекс).
Загальна площа об'єкта оренди становить 44, 4 кв.м. (п. 1.2 договору).
Передача об'єкта оренди в користування орендарю здійснюється « 01» жовтня 2012р. з одночасним підписанням уповноваженими представниками сторін відповідного акту приймання-передачі, який підтверджує факт передачі об'єкта оренди. Під час передачі об'єкта оренди орендарю акт приймання-передачі готує орендодавець та передає на підписання орендарю (п. 3.1 договору).
Датою передачі об'єкта оренди орендарю є дата підписання акту приймання-передачі в порядку, встановленому в п. 3.1 цього договору (п. 3.3 договору).
Факт передачі майна в оренду підтверджується актом прийому-передачі орендованого приміщення від 01.10.2012р., підписаним сторонами.
Орендна плата за один місяць оренди (базова орендна ставка) встановлюється в розмірі 15540,00 гривень, в тому числі ПДВ - 20% - 2590,00 гривень і включає в себе експлуатаційні витрати (п. 4.1 договору).
Додатковою угодою №1 від 16.10.2012р. доповнено договір п. 4.1.1 та 4.1.2, в яких сторони погодили, що орендна плата за один місяць оренди (базова орендна ставка) в період з 01.11.2012р. по 31.01.2013р. встановлюється в розмірі 11655,00 гривень, в тому числі ПДВ - 20% - 1942,50 гривень, включає в себе експлуатаційні витрати. У разі, якщо орендар в період з 01.11.2012р. по 31.01.2013р. ініціює дострокове розірвання договору шляхом направлення (передачі) орендодавцю відповідного повідомлення (заяви, листи, тощо), то за період з моменту отримання орендодавцем вищевказаного повідомлення та до моменту підписання сторонами акту прийому-передачі (повернення) об'єкту оренди, орендар сплачує орендну плату за один місяць оренди (базова орендна ставка) в розмірі 15540,00 гривень, в тому числі ПДВ - 20% - 2590,00 гривень і включає в себе експлуатаційні витрати. За період з 01.02.2013р. до дати передачі (повернення) об'єкту оренди орендодавцю - в розмірі, встановленому в п. 4.1 договору.
В орендну плату не входять, а сплачуються окремо відшкодування вартості комунальних послуг, а саме відшкодування вартості спожитої електроенергії (п. 4.3 договору).
Відшкодування вартості спожитої електроенергії розраховується орендодавцем та сплачується орендарем за показниками приладів обліку споживання електроенергії (лічильників), що встановлені в об'єкті оренди, за тарифами, визначеними для орендодавця. Показники лічильників на електроенергію фіксує представник орендодавця до 01 (першого) числа місяця наступного за звітним, в присутності Орендаря (якщо орендарем є фізична особа) або особи, яка працює у Орендаря (продавця, консультанта, охоронця тощо). У випадку відсутності, пошкодження або несправності лічильника в об'єкті оренди або пломб на ньому, відшкодування вартості спожитої електроенергії розраховується орендодавцем та сплачується орендарем орендодавцю за середньою розрахунковою потужністю останніх двох місяців (п. 4.4 договору).
Всі платежі за цим договором здійснюються у безготівковій формі шляхом перерахування орендарем грошових коштів в національній валюті України на поточний банківський рахунок орендодавця (п. 5.1 договору).
Датою виконання орендарем зобов'язань щодо сплати всіх платежів за цим договором вважається дата зарахування суми платежу в повному обсязі на поточний банківський рахунок орендодавця (п. 5.2 договору).
Орендар зобов'язаний здійснювати перерахування сум орендної плати наступним чином: за перший місяць оренди - протягом трьох календарних днів з дати передачі об'єкта оренди орендарю; за наступні місяці - до 25-го числа кожного поточного місяця за наступний місяць (п. 5.3 договору).
Орендна плата може змінюватись лише за взаємною згодою сторін, що оформлюється додатковою угодою до договору, за винятком індексації орендної плати, яка відбувається згідно з п. 4.2. Договору (п. 5.4 договору).
Відшкодування вартості комунальних послуг орендар сплачує за кожний місяць шляхом перерахування грошових коштів в національній валюті України на поточний банківський рахунок орендодавця на підставі наданих орендодавцем рахунків протягом трьох банківських днів з дати надання рахунку (п. 5.6 договору).
Орендодавець виписує орендарю рахунки на суми орендної плати та відшкодування вартості комунальне послуг, а також акти наданих послуг. Сторони не пізніше 15 числа кожного місяця оформлюють акт надання послуг за минулий місяць, який повинен бути підписаний уповноваженими представниками орендаря і орендодавця. Акт надання послуг, підписаний уповноваженими представниками орендаря повинен бути наданий орендодавцю до 15 числа місяця, який слідує за місяцем фактичного надання послуг. Момент нарахування доходу орендодавця - дата підписання акту надання послуг. Неотримання орендарем рахунку на сплату орендної плати та/або на відшкодування вартості комунальних послуг не є простроченням орендодавця та не звільняє орендаря від виконання грошових зобов'язань в порядку, передбаченому договором (п. 5.7 договору).
Орендну плату та відшкодування вартості комунальних послуг орендар повинен сплачувати за період користування об'єктом оренди з дати підписання сторонами акту приймання-передачі об'єкта оренди в користування орендарю до дати підписання акту приймання-передачі (повернення) об'єкта оренди орендодавцю, включаючи обидві такі дати (п. 5.8 договору).
Перебіг строку оренди починається з дати передачі об'єкту оренди орендарю по акту приймання-передачі та закінчується 30.09.2013р. (п. 2.3 договору).
Договір набирає сили з дати його підписання сторонами та скріплення печатками та припиняється по закінченні строку оренди, а стосовно обов'язків, пов'язаних з розрахунками та передачею об'єкту оренди - після повного їх виконання (п. 2.1 договору).
Додатковою угодою №2 від 02.08.2013р. сторони внесли зміни до п. 2.3 договору, визначивши, що перебіг строку оренди починається з дати передачі об'єкту оренди орендарю по акту приймання-передачі та закінчується 05.08.2013р.
Актом від 05.08.2013р. підтверджується факт повернення орендованого приміщення орендодавцю з оренди.
За таких обставин, через неналежне виконання відповідачем договірних зобов'язань за договором оренди нерухомого майна №1018 від 20.09.2012р., позивач звернувся до суду з розглядуваним позовом та просить стягнути з відповідача заборгованість зі сплати орендної плати за період з 01.10.2012р. по 05.08.2013р. у розмірі 45837,55 гривень та з відшкодування вартості комунальних послуг за вказаний період у розмірі 2988,30 гривень.
Виходячи з принципу повного, всебічного та об'єктивного розгляду всіх обставин справи, суд вважає вимоги позивача до відповідача такими, що підлягають задоволенню, враховуючи наступне.
Як вбачається із матеріалів справи, сутність розглядуваного позову полягає у примусовому спонуканні відповідача до виконання грошових зобов'язань за договором оренди.
Зважаючи на статус сторін та характер правовідносин, останні, згідно ст.ст.1-3 Господарського кодексу України регламентуються насамперед його положеннями, Цивільним кодексом України та умовами оренди нерухомого майна №1018 від 20.09.2012р.
Згідно ст.ст. 11, 509 Цивільного кодексу України зобов'язання виникають зокрема з договорів. Аналогічні положення встановлені і в ст.ст. 173-175 Господарського кодексу України.
Виходячи із змісту прав та обов'язків сторін, визначених договором оренди нерухомого майна №1018 від 20.09.2012р., його предмету, такий договір кваліфікується судом як договір найму (оренди). Як встановлено ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Отже, в контексті зазначених норм, укладений між сторонам договір оренди нерухомого майна №1018 від 20.09.2012р. є належною підставою для виникнення у останнього грошових зобов'язань, визначених його умовами.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України та ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов закону, інших правових актів, договору, а за відсутністю таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За змістом ч.ч.1,5 ст.762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Згідно ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). При цьому, приписи ч.7 ст. 193 Господарського кодексу України та ст. 525 Цивільного кодексу України встановлюють загальне правило щодо заборони односторонньої відмови від зобов'язання або односторонньої зміни його умов, що кореспондується із вимогами ст. 629 Цивільного кодексу України про обов'язковість договору для виконання сторонами.
Таким чином, відповідач не мав жодних підстав для ухилення від сплати орендної плати згідно визначених договором умовами.
Відповідно до ч. 1 ст. 202 Господарського кодексу України та ст.599 Цивільного кодексу України за загальним правилом зобов'язання припиняються виконанням, проведеним належним чином.
Між тим, як встановлено судом, відповідачем грошові зобов'язання за спірним договором були виконані не в повному обсязі, а саме не здійснено оплату орендної плати у розмірі 45837,55 гривень та плату з відшкодування вартості комунальних послуг у розмірі 2988,30 гривень, що підтверджується наявними у справі доказами. Актами звіряння взаємних розрахунків станом на 05.08.2013р. столрони погодили існування заборгованості у зазначеному розмірі та в перебігу розгляду справи відповідачем жодних доказів на спростування зазначених обставин, всупереч вимог ст.ст. 4-3, 33 Господарського процесуального кодексу України не надано, у зв'язку з чим суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Судові витрати відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 22, 33, 43, 49, 75, 77, 80, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Воскресенье» до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (83117, АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Воскресенье» (83086, м. Донецьк, пл. Комунарів, 2, код 24328120) заборгованість з орендної плати у розмірі 45837,55 гривень, заборгованість з відшкодування вартості комунальних послуг у розмірі 2988,30 гривень, судовий збір у розмірі 1720,50 гривень.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
У судовому засіданні 11.09.2013р. оголошено вступну та резолютивну частину рішення. Повне рішення складено 12.09.2013 року.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя Р.М. Колесник
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 11.09.2013 |
Оприлюднено | 12.09.2013 |
Номер документу | 33419377 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Р.М. Колесник
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні