Рішення
від 10.09.2013 по справі 922/3519/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" вересня 2013 р.Справа № 922/3519/13

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Лавровой Л.С.

при секретарі судового засідання Васильєва Л.О.

розглянувши справу

за позовом ТОВ "Галавтотранс", м. Черкаси до ТОВ "Трансімперіал-М", с. Подольох про стягнення коштів в сумі 11 129 грн. за участю сторін:

позивач - Курочка Г.Г.

відповідач - не з*явився

ВСТАНОВИВ:

В серпні 2013 року до суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Галавтотранс" ( надалі -позивач) та просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Трансімперіал-М" ( надалі - відповідач ) суму боргу 11 000 грн., 10,97 грн. інфляційних втрат, 118,43 грн. - 3 % річних та судові витрати.

В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем умов договору № 26/11 про організацію перевезення автомобільним транспортом від 26.11.2012 року.

Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі та прийняти рішення за наявними матеріалами у справі.

Відповідач в судове засідання не з*явився , хоча належним чином був повідомлений про дату та час розгляду справи.

Згідно положень ст.ст. 4-3, 33 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно ч. 3 ст. 22 ГПК України сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.

Враховуючи достатність часу, наданого позивачеві та відповідачеві для підготовки до судового засідання та підготовки витребуваних судом документів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, закріплені п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, ст. 4-3 та ст. 33 ГПК України, суд вважає, що господарським судом в межах наданих йому повноважень сторонам створені усі належні умови для надання доказів у справі та є підстави для розгляду справи за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

26.11.2012 року між позивачем та відповідачем було укладено договір № 26/11 про організацію перевезення вантажів автомобільним транспортом ( а.с.30-32).

У відповідності до предмету договору, позивач на підставі письмової заявки від відповідача, зобов*язався виконати транспортне перевезення транспортних вантажу, шляхом залучення транспортних засобів, які належать позивачу на умовах даного договору та заявки. Всі розрахунки між сторонами здійснюються в національній валюті України, Оплата проводиться шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок позивача на протязі 3 банківських днів з моменту отримання відповідачем наступних оригіналів документів : акта виконаних робіт, податкової накладної , ТТН, та інших документів які передбачені заявкою ( п.4.3 договору).

Так, позивачем надана заявка за № 26.11 від 26.11.2012 року на перевезення вантажів автомобільним транспортом , якою сторони погодили наступне :

маршрут перевезення - м. Нижнекамськ - п. Васищево

дату завантаження - 27.11.2012 року

місце доставки - Харківська обл., Харківський район, пос.Бабаї, вул.Вторчерметовська, 4, база "Дельта".

Вантажоотримувач - ТОВ" ТПК "Омега- Автопоставка"

місце розвантаження - Харківська обл., Харківський район, пос. Васищево, вул.Промислова,7

Сума фрахта - 11 000 грн., за оригіналами докмуентів, 5-7 днів .

Як доказ виконання перевезення, позивач надав СМR № 182005 ( а.с.35), у відповідності до якої, вантаж був доставлений, про що свідчить запис в графі 24 "Вантаж одержано", крім того, позивачем наданий документ яки свідчить про контроль доставки вантажу ( а.с.36).

13.02.2013 року позивач звернувся до відповідача з претензією та просив терміново сплатити основний борг ( а.с.34, 38 ).

Згідно з ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Згідно зі ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст.11 цього Кодексу. Зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

Відповідно до ст. 908 ЦК України перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти здійснюється за договором перевезення. Загальні умови перевезення визначаються цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них. Умови перевезення вантажу, пасажирів і багажу окремими видами транспорту, а також відповідальність сторін щодо цих перевезень встановлюються договором, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.

Положення ст. 909 цього Кодексу встановлюють, що за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов'язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов'язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату. Договір перевезення вантажу укладається у письмовій формі. Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням транспортної накладної (коносамента або іншого документа, встановленого транспортними кодексами (статутами).

Суд встановив, що відповідач свій обов'язок не виконав, за перевезення не розрахувався .

Згідно зі ст.525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно зі ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Аналогічні положення містяться і в Господарському кодексі України. Так, відповідно до ч.1ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договорів, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Судом встановлено, що сторони погодили вартість перевезення, проте відповідач, в порушення вимог чинного законодавства , за перевезення не розрахувався в зв'язку з чим у нього наявна заборгованість в розмірі 11 000 грн.

Таким чином, суд визнає вимогу позивача про стягнення з відповідача суми заборгованості за надані позивачем послуги, у розмірі 11 000,00 грн. - законною, обґрунтованою, доведеною належними та допустимими доказами та такою, що підлягає задоволенню в повному обсязі.

Щодо стягнення з відповідача суми 129,40 грн., у тому числі 3% річних - 118,43 грн., інфляційних витрат - 10,97 грн. суд зазначає, що інфляційні збитки за своєю правовою природою є наслідком інфляційних процесів в економіці, а тому їх слід вважати складовою частиною основного боргу, а нарахування 3% річних по грошових розрахунках є визначеною законом платою боржника за користування грошовими коштами кредитора. При цьому, передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Позивачем не надано до матеріалів справи чіткого розрахунку ні інфляційних втрат , ні 3 % річних, не зазначений період їх нарахування., хоча ухвалою суду від 21.08.2013 року, суд зобов*язував позивача надати документальне обгрунтування заявлених вимог. В зв*язку з чим, суд відмовляє в задоволені стягнення 129,40 грн.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується ст. 49 ГПК України. У спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката, витрати та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: при задоволенні позову - на відповідача; при відмові в позові - на позивача; при частковому задоволенні позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Таким чином судові витрати у даній справі покладаються на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст. 1,2,33,44,75,8285 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Трансімперіал-М" (Харківська обл., Харківський район, с. Подолех, вул.Лісна,8 р/р 26007010518485 банк АК"УСБ" м. Київ, МФО 300023 , код 37682027) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Галавтотранс" ( м. Черкаси, вул. Гоголя, 409, кв.65) суму основного боргу 11 000 грн., судовий збір 1720,50 грн.

В частині стягнення інфляційних втрат та 3 % річних в сумі 129,40 грн. - відмовити.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 11.09.2013 р.

Суддя Лаврова Л.С.

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення10.09.2013
Оприлюднено16.09.2013
Номер документу33469155
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/3519/13

Ухвала від 22.08.2013

Господарське

Господарський суд Харківської області

Лаврова Л.С.

Рішення від 10.09.2013

Господарське

Господарський суд Харківської області

Лаврова Л.С.

Ухвала від 21.08.2013

Господарське

Господарський суд Харківської області

Лаврова Л.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні