cpg1251
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 вересня 2013 року Справа № 5023/7686/11
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого:Хандуріна М.І., суддів:Білошкап О.В., Погребняка В.Я., розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області на ухвалугосподарського суду Харківської області від 09.08.2012 та постановуХарківського апеляційного господарського суду від 03.07.2013 у справі№ 5023/7686/11 господарського суду Харківської області за заявою Приватної фірми "Насі"
про визнання банкрутом за участю представників сторін: не з'явились;
встановив:
Ухвалою господарського суду Харківської області від 09.08.2012 (суддя Усатий В.О.) затверджено ліквідаційний звіт та ліквідаційний баланс; ліквідовано юридичну особу - Приватну фірму "НАСІ"; провадження у справі припинено.
Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 03.07.2013 (колегія суддів у складі: Шутенко І.А. - головуючий, Плахов О.В., Фоміна В.О.) ухвалу господарського суду Харківської області від 09.08.2012 залишено без змін.
В касаційній скарзі Основ'янська об'єднана державна податкова інспекція м.Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області (далі ОДПІ) просить скасувати ухвалу суду першої інстанції віл 09.08.2012 та постанову суду апеляційної інстанції від 03.07.2013, направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції на стадії здійснення ліквідаційної процедури. В обгрунтування посилається на порушення норм матеріального та процесуального права, а саме ст.ст. 1, 14, 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 78 Податкового кодексу України.
Колегія суддів Вищого господарського суду України, переглянувши у касаційному порядку постанову суду апеляційної інстанції та ухвалу суду першої інстанції, на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши застосування судами норм матеріального та процесуального права, дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення касаційної скарги, виходячи з такого.
Відповідно до ч. 2 ст. 4-1 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України), провадження у справах про банкрутство здійснюється у порядку, передбаченому цим кодексом, з врахуванням вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі Закон), норми якого, як спеціальні норми права, превалюють у застосуванні над загальними нормами Господарського процесуального кодексу України та чинного цивільного законодавства.
Відповідно до частини 1 ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі Закон) якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися в господарський суд із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 15.09.2011 порушено провадження у справі № 5023/7686/11 за заявою ПФ "Насі" в порядку, передбаченому ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Постановою суду від 29.09.2011 боржника - ПФ "Насі" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру та призначено ліквідатором Капустіна В.В., якого зобов'язано забезпечити виконання дій та заходів, передбачених ст.ст. 25 - 34 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Згідно з ч. 6 ст. 3-1 Закону при реалізації своїх прав та обов'язків арбітражний керуючий зобов'язаний діяти сумлінно та розумно з урахуванням інтересів боржника та його кредиторів.
Згідно зі ст. 25 Закону з дня свого призначення ліквідатор виконує повноваження керівника боржника банкрута, аналізує фінансове становище банкрута, очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу, здійснює інвентаризацію та оцінку майна банкрута згідно з законодавством, вживає заходів спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб.
За приписами частин 1, 2, 6 ст. 30 Закону після проведення інвентаризації та оцінки майна банкрута ліквідатор розпочинає продаж майна банкрута на відкритих торгах. Порядок продажу майна банкрута, склад, умови та строки придбання майна погоджуються з комітетом кредиторів.
Відтак, обов'язком ліквідатора є належне виконанням ним усіх повноважень в ході ліквідаційної процедури, зокрема, встановлення майна та майнових прав (обтяжень) боржника, його потенційних кредиторів шляхом надіслання запитів до державних реєстрів майнових прав та обтяжень (заборон відчуження), надіслання повідомлень до державних органів, які контролюють сплату загальнообов'язкових податків та зборів, витребування в органах державної виконавчої служби виконавчих проваджень, порушених кредиторами боржника та повідомлення зазначених кредиторів про перебування боржника в ліквідаційній процедурі та права кредиторів згідно зі ст. 51 подати свої грошові вимоги.
Відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону після завершення всіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються: показники виявленої ліквідаційної маси (дані її інвентаризації); відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу та акти приймання-передачі майна; реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, які підтверджують погашення вимог кредиторів.
Господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки членів комітету кредиторів або окремих кредиторів виносить ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.
Отже, законодавцем передбачено подання за наслідком проведеної ліквідаційної процедури повного звіту ліквідатора про всі дії, вчинені ліквідатором в ході процедури ліквідації, та перелік додатків до звіту ліквідатора, які подаються суду разом із зазначеним звітом, та є предметом дослідження в судовому засіданні за підсумками всієї ліквідаційної процедури, яке проводиться за участю кредиторів (комітету кредиторів).
Судами попередніх інстанцій встановлено, що на виконання постанови суду від 29.09.2011 ліквідатором подано до суду ліквідаційний баланс банкрута та звіт про роботу ліквідатора ПФ "Насі", в якому він просить його затвердити та прийняти рішення по ліквідації ПФ "Насі" як юридичної особи. Відповідно до реєстру вимог кредиторів, доданого до звіту ліквідатора, визнані грошові вимоги ПП "Служба Доставки" у сумі 5 777 522 грн., які підтверджені у повному обсязі. Інших кредиторів в ліквідаційній процедурі не встановлено.
Затверджуючи звіт та ліквідаційний баланс господарський суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходили з того, що ліквідатор належним чином вжив усіх необхідних заходів для розшуку майна та коштів ПФ "Насі", в результаті яких майна та активів банкрута не виявлено, в зв'язку з чим вимоги кредиторів залишились непогашеними.
Так судами встановлено, що в ході ліквідаційної процедури ліквідатором, у відповідності до ст. 25 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" проведено інвентаризацію майнових активів банкрута ( т. 2, а.с. 63-64).
Дебіторської заборгованості в ході ліквідаційної процедури не виявлено.
З метою виявлення майна підприємства ліквідатором було надіслано запити до відповідних установ та отримано відповіді, в результаті чого встановлено, що за ПФ "НАСІ" зареєстровано право власності на нежитлову будівлю літ. "Б-2" загальною площею 882,2 кв.м, яка розташована по вул. Слов'янській, 10 у м. Харкові та нежитлову будівлю літ."А-1" загальною площею 3224,9 кв.м, літ "Ю-2" площею 311,0 кв.м, які розташовані по вул. Морозова, 11 у м. Харкові (довідка КП "Харківське міське бюро технічної інвентаризації" № 2392056 від 12.09.2011).
В порядку встановленому статтями 26, 29, 30 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ліквідатором було сформовано ліквідаційну масу, проведено оцінку вартості майна із залученням на договірних засадах суб'єкта оціночної діяльності ФОП Бондаренка Д.В., яким було надано висновок про вартість майна від 27.09.2011р.(
05.10.2011 ліквідатором з товарною біржею "Універсальний "Торговий двір" укладений договір № 0510 на організацію та проведення відкритих торгів (аукціону).
Оголошення про проведення торгів опубліковано біржею в газеті "Економіка і фінанси" № 3 (3) від 06.10.2011р., датою призначення торгів визначено 14 листопада 2011р. Початкова вартість майна визначена відповідно до його оціночної вартості.
Протягом встановленого строку було отримано дві заявки на участь в аукціоні стосовно всього виставленого на продаж майна від ПП "ФОРПОСТ-2005" та ПП "ТОРГКОМПЛЕКТАЦІЯПЛЮС".
В результаті проведеного аукціону переможцем, який отримав лот № 1 стало ПП "ТОРГКОМПЛЕКТАЦІЯ ПЛЮС", а лот № 2 - ПП "ФОРПОСТ-2005". Хід та результати аукціону відображені у відповідних протоколах № 1 та № 2 від 14.11.2011р.
15.11.2011 ліквідатором Капустіним В.В. були укладені договори купівлі-продажу нерухомого майна: з ПП "ТОРГКОМПЛЕКТАЦІЯПЛЮС" на нежитлову будівлю літ."А-1" загальною площею 3224,9 кв.м, літ "Ю-2" площею 311,0 кв.м, які розташовані по вул. Морозова, 11 у м. Харкові; з ПП "ФОРПОСТ-2005" на нежитлову будівлю літ "Б-2" загальною площею 882,2 кв.м, яка розташована по вул. Слов'янській, 10 у м. Харкові за ціною 2 699 961,45 грн.
Кошти одержані від продажу майна на загальну суму 5 671 062,51 грн., були направлені на часткове погашення вимог ПП "Служба доставки" в сумі 5 667 373,58 грн. та на погашення витрат по ліквідаційній процедурі в сумі 3 688,93 грн., що підтверджується актом звірки взаємних розрахунків.
Ліквідатором складений ліквідаційний баланс з непогашеною кредиторською заборгованістю на загальну суму 110,2 тис. грн.
Ліквідатором сповіщено відповідні державні органи про закінчення ліквідаційної процедури.
Відповідно до акту від 23.01.2012 круглу печатку підприємства знищено.
Зазначені обставини підтверджуються матеріалами, долученими ліквідатором до матеріалів справи із звітом ліквідатора про проведену роботу (а.с.1-87 т. 2).
Зважаючи на вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, які дослідивши звіт ліквідатора ПФ "Насі", визнали його повним, виваженим, а дії ліквідатора такими, що здійснені у межах та відповідності до приписів ст.ст. 31, 32 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а тому дійшли обґрунтованого висновку про його затвердження ухвалою від 09.08.2012.
Доводи скаржника про те, що судами попередніх інстанцій не було взято до уваги факт необхідності проведення позапланової перевірки підприємства органами ОДПІ, колегією суддів відхиляються. Так, судами встановлено, що у відповідності з вимогами ст. 105 ЦК України повідомлення про ліквідацію опубліковано в спеціальному друкованому виданні "Бюлетень державної реєстрації" № 179(14) від 24.05.11 р., а також в офіційному друкованому виданні "Урядовий кур'єр" № 93 (4491) від 25.05.2011. Ліквідаційною комісією ПП "НАСІ" подано до ДПІ у Червонозаводському районі м. Харкова заяву про припинення платника податків за формою № 8-ОПП, на якій міститься вхідний номер 96 та дату отримання 17.05.2011.
Наказ про проведення документальної позапланової перевірки № 1464 був виданий 06.10.2011 р., в той час як відповідно до вимог ст. 78 Податкового Кодексу України та пункту 11.3. Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 2011 р., перевірка призначається та розпочинається протягом десяти робочих днів з дати публікації повідомлення про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, у разі ліквідації юридичної особи за рішенням засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу.
Однак, ОДПІ не надано жодних доказів в розумінні ст.ст. 32, 34, 36 ГПК України на підтвердження неможливості проведення документальної позапланової виїзної перевірки боржника, як й не надано доказів, які б свідчили про факти ухилення від сплати податків та обов'язкових платежів боржником (декларації, розрахунок, тощо).
Колегія суддів зазначає, що неналежне виконання посадовими особами скаржника своїх посадових обов'язків щодо своєчасного здійснення позапланової перевірки боржника не може бути підставою для скасування судового рішення.
Зважаючи на викладене, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що під час розгляду справи господарськими судами попередніх інстанцій фактичні обставини справи встановлено на основі повного і об'єктивного дослідження поданих доказів, висновки судів відповідають цим обставинам і їм надана правильна юридична оцінка з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для скасування ухвали суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції немає.
Керуючись статтями 111 7 , 111 9 , 111 11 ГПК України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області залишити без задоволення.
Постанову Харківського апеляційного господарського суду від 03.07.2013 та ухвалу господарського суду Харківської області від 09.08.2012 у справі №5023/7686/11 залишити без змін.
Головуючий Хандурін М.І.
Судді Білошкап О.В.
Погребняк В.Я.
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 10.09.2013 |
Оприлюднено | 17.09.2013 |
Номер документу | 33495018 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Хандурін М.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні