cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
У Х В А Л А
про відмову у прийнятті позовної заяви
16.09.2013р. № 905/6541/13 Суддя господарського суду Донецької області Фурсова С.М., розглянувши матеріали позовної заяви товариства з додатковою відповідальністю «Страхове товариство з додатковою відповідальністю «Глобус» (01010, місто Київ, вулиця А.Іванова, будинок № 21/17, квартира № 1; код ЄДРПОУ - 20448234)
до філії «Шахтарський автодор «Дочірнього підприємства «Донецький облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (86200, Донецька область, місто Шахтарськ, вулиця 8 Березня, будинок № 102; код ЄДРПОУ - 33772186)
про стягнення страхового відшкодування в порядку регресу у розмірі 3 224,17 гривень, -
В С Т А Н О В И В :
Товариство з додатковою відповідальністю «Страхове товариство з додатковою відповідальністю «Глобус» звернулося до господарського суду Донецької області з позовом, в якому просить стягнути з філії «Шахтарський автодор «Дочірнього підприємства «Донецький облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» 3 224,17 гривень страхового відшкодування в порядку регресу.
Дослідивши матеріали позовної заяви та додані до неї документи, господарським встановлено наступне.
Відповідно до положень статті 63 Господарського процесуального кодексу України (далі по тексту - ГПК України) суддя, який вирішує питання про прийняття позовної заяви, зобов'язаний повернути позовну заяву з підстав неправильного оформлення позовної заяви та доданих до неї документів. Господарський суд розглядає позовну заяву в аспекті вказаної статті, якщо відсутні підстави для відмови у прийнятті позовної заяви, передбачені статтею 62 ГПК України. Суддя не має права повертати позовну заяву, якщо встановить, що слід відмовити у прийнятті позовної заяви на підставі статті 62 ГПК України , оскільки повинен досліджувати позовну заяву за формальними ознаками, не вивчаючи питання по суті позовних вимог.
Згідно пункту 3.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 року № 18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» питання про прийняття позовної заяви вирішується суддею, який має право відмовити у її прийнятті у випадках, передбачених статтею 62 ГПК. Перелік підстав відмови в прийнятті позовної заяви, встановлений частиною першою цієї статті, є вичерпним.
Згідно чинного законодавства, коло повноважень дирекції (відокремленого підрозділу, філії тощо) юридичної особи стосовно здійснення у господарському суді повноваження сторони у справі від імені цієї особи визначається установчими документами останньої, положенням про дирекцію, яке затверджено юридичною особою, або довіреністю, виданою нею ж у встановленому порядку керівникові цього підрозділу. При цьому стороною у справі є юридична особа, від імені якої діє дирекція (філія) , і рішення приймається саме стосовно підприємства чи організації - юридичної особи, але в особі її дирекції (філії).
Визначення сторін у господарському процесі містить стаття 21 ГПК України.
Так, відповідно до статті 21 ГПК України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути підприємства та організації, зазначені у статті 1 цього Кодексу. Позивачами є підприємства та організації, що подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу. Відповідачами є підприємства та організації, яким пред'явлено позовну вимогу.
Отже, сторонами в процесуальному розумінні є суб'єкти матеріально-правових відносин, які виступають на захист своїх інтересів, і на яких поширюється юрисдикція суду та законна сила судового рішення. Сторони повинні мати господарську процесуальну право- та дієздатність.
Господарська процесуальна правоздатність - це здатність мати процесуальні права та нести обов'язки сторони, третьої особи, заявника. Господарською процесуальною правоздатністю володіють усі фізичні та юридичні особи на підставі їхнього права на судовий захист у господарському суді своїх прав і законних інтересів. У цьому полягає нерозривний процесуальний зв'язок між процесуальною правоздатністю і здатністю мати матеріальні права та обов'язки. Особа наділяється процесуальною правоздатністю з метою захисту матеріальних прав та інтересів.
Оскільки господарська процесуальна правоздатність тісно пов'язана з матеріально-правовою правоздатністю та з матеріальним правом, яке підлягає захисту, вона виникає одночасно з виникненням здатності мати матеріальні права.
Юридичною особою, згідно зі статтею 80 Цивільного кодексу України, є організація, створена і зареєстрована у встановленому порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.
Частиною другою статті 64 Господарського кодексу України передбачено, що функції, права та обов'язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами.
Статтею 95 Цивільного кодексу України унормовано, що представництвом є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи. Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.
Цивільна дієздатність юридичної особи визначена у статті 92 Цивільного кодексу України, якою передбачено, що юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону.
Філія «Шахтарський автодор «Дочірнього підприємства «Донецький облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» не має статусу юридичної особи, а тому не може бути стороною судового процесу й виступати в ньому від власного імені.
Оскільки філія «Шахтарський автодор «Дочірнього підприємства «Донецький облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» є філією Дочірнього підприємства «Донецький облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (83001, місто Донецьк, проспект Комсомольський, 6-А) без права юридичної особи, відповідно вимоги позивача можуть бути звернуті саме до юридичної особи в особі вказаної філії.
Згідно правової позиції Вищого господарського суду України, викладеної у постанові від 12.02.2011 у справі № П16/7248-07, місцезнаходження філії юридичної особи є суттєвим лише для вирішення питань дотримання форми позовної заяви щодо визначення територіальної підсудності, однак це не звільняє позивача від необхідності зазначати місцезнаходження юридичної особи та надсилати на її адресу копію позовної заяви з додатками до неї.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 62 ГПК України суддя відмовляє у прийнятті позовної заяви, якщо заява не підлягає розгляду в господарських судах України.
Порушення, яких припустився позивач, тягнуть за собою відмову у прийнятті позовної заяви.
Керуючись пунктом 1 частини першої статті 62, статтею 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
У Х В А Л И В :
Відмовити у прийнятті позовної заяви товариства з додатковою відповідальністю «Страхове товариство з додатковою відповідальністю «Глобус» до філії «Шахтарський автодор «Дочірнього підприємства «Донецький облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» про стягнення страхового відшкодування в порядку регресу у розмірі 3 224,17 гривень.
Позовні матеріали повернути позивачу.
Згідно з пунктом 3 частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір» повернути з Державного бюджету України на користь товариства з додатковою відповідальністю «Страхове товариство з додатковою відповідальністю «Глобус» (01010, місто Київ, вулиця А.Іванова, будинок № 21/17, квартира № 1; код ЄДРПОУ - 20448234) судовий збір у розмірі 1 720 (одна тисяча сімсот двадцять) гривень 50 копійок, сплачений згідно платіжного доручення № 6211 від 03 вересня 2013 року.
Додаток на адресу товариства з додатковою відповідальністю «Страхове товариство з додатковою відповідальністю «Глобус» позовна заява з доданими до неї документами всього на 30-ти аркушах, у тому числі оригінал платіжного доручення № 6211 від 03 вересня 2013 року на суму 1 720,50 гривень; конверт.
Суддя С.М. Фурсова
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 16.09.2013 |
Оприлюднено | 18.09.2013 |
Номер документу | 33514537 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
С.М. Фурсова
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні