Постанова
від 04.02.2013 по справі 801/108/13-а
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

04 лютого 2013 р. Справа №801/108/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В.,

при секретарі Проніні Є.С.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Руні-Грейн»

до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АРК ДПС

про визнання протиправним та скасуванню податкової вимоги та рішення .

за участю представників:

від позивача - Переваруха І.О.- керівник, наказ № 6-ок від 27.02.2012 р.

від відповідача - не з'явився.

Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «Руні-Грейн» (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби (далі відповідач) №0013471502 від 11.12.2012 р. Вимоги мотивовані тим, що відповідачем під час прийняття вказаного податкового повідомлення-рішення не вивчені в повному обсязі обставини справи, надані позивачем документи, в наслідок чого висновки про порушення ним вимог чинного законодавства зроблені на підставі припущень.

Представник позивача у судовому засіданні, яке відбулось 29.01.2013 р., наполягав на задоволенні позову з підстав, наведених у позовній заяві, представник відповідача надав заперечення на позов, в яких зазначив, що відсутні підстави для задоволення позову.

Розгляд справи був відкладений для надання додаткових доказів по справі.

У судове засідання , яке відбулось 04.02.2013 р. , відповідач явку свого представника не забезпечив, про день та час його проведення був сповіщений належним чином, клопотань про відкладення не надав, представник позивач , надавши додаткові докази, наполягав на тому,що податковим органом необґрунтовано винесено податкове повідомлення - рішення, в наслідок чого існують підстави для визнання його протиправним та скасуванню, вважав можливим продовжити розгляд справи на підставі залучених до неї документів.

Суд, вислухавши думку представників позивача , приймаючи до уваги відсутність клопотань про відкладення розгляду справи, наявність доказів того, що сторони були сповіщені про день та час проведення судового засідання , надання відповідачем всіх витребуваних документі , керуючись ст. 128 КАС України, ухвалив продовжити розгляд справи на підставі залучених до неї документів.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників сторін , суд

ВСТАНОВИВ

Відповідачем на підставі наказу № 3048 від 27.11.2012 р. було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку позивача з питань правомірності віднесення до складу податкового кредиту за лютий 2012 р. у Єдиному державному реєстрі податкових накладних за лютий 2012 р. по взаємовідносинам з МПСХП «Кресплод» , за результатами якої 03.12.2012 р. складено акт № 57340/10/15-2, в якому зафіксовано встановлення порушення п.198.1,198.2,п198.6 ст.198, п. 201.4, п.201.10 ст.201 , а саме завищення податкового кредиту у лютому на загальну суму 84529 грн., що призвело до завищення 19 р. за період лютий 7916 грн., завищення 24 рядка за лютий 35845 грн., заниження ПДВ до сплаті у бюджет на 40768 грн.

За результати вивчення матеріалів зазначеної перевірки відповідачем 11.12.2012 р. прийнято податкове повідомлення-рішення № 0013471502 форми «Р», згідно з яким позивачу нараховане податкове зобов'язання по ПДВ у розмірі 40768 грн., застосовані штрафні санкції у сумі 10192 грн.

Ст.19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підстава, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платники податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі ПК України), який набрав чинність з 01.01.2011 р.

Розділ V ПК України визначає платників податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування.

У п.187.1. ст. 187 ПК України зазначено,що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до п. 198.1.ст.198 ПК України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з:

а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;

б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);

в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;

г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.

Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;

дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною (п. 198.2 ст.198 ПК України).

Згідно з п. 198.3. ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до ст. 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 ст.193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:

придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;

придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Відповідно до п.200.1. ст.200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

У п. 200.2 ст. 200 ПК України встановлено, що при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (п.200.3. ст.200 ПК України).

Відповідно до п.201.1. ст. 201 ПК України платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою податкову накладну, у якій зазначаються в окремих рядках порядковий номер податкової накладної; дата виписування податкової накладної; повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; податковий номер платника податку (продавця та покупця); місцезнаходження юридичної особи-продавця або податкова адреса фізичної особи - продавця, зареєстрованої як платник податку; повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; ціна постачання без урахування податку; ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; вид цивільно-правового договору.

Податкова накладна виписується у двох примірниках у день виникнення податкових зобов'язань продавця. Оригінал податкової накладної видається покупцю, копія залишається у продавця товарів/послуг (п. 201.4 ст. 201 ПК України)

П.201.6. ст.201 ПК України визначає, що податкова накладна є податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця. Органи державної податкової служби за даними реєстрів виданих та отриманих податкових накладних, наданих в електронному вигляді, повідомляють платника податку про наявність у такому реєстрі розбіжностей з даними контрагентів. При цьому платник податку протягом 10 днів після отримання такого повідомлення має право уточнити податкові зобов'язання без застосування штрафних санкцій, передбачених розділом II цього Кодексу.

Право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу (п.201.8 ст.201 ПК України)

Відповідно до п. 201.10. ст. 201 ПК України податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період. Виявлення розбіжностей даних податкової накладної та Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення органами державної податкової служби документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.

У разі відмови продавця товарів/послуг надати податкову накладну або в разі порушення ним порядку її заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.

Надходження такої заяви із скаргою є підставою для проведення документальної позапланової виїзної перевірки зазначеного продавця для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з податку за такою операцією.

Судом встановлено,що відповідач в акті перевірки №57340/10/15-2 від 03.12.2012 р. зазначив,що податкова накладна №2/2 від 26.02.2012 р. , оформлена МПСХП «Кресплод» , не була зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних, в наслідок чого у платника податків були відсутні підстави на включення зазначеної в неї суми ПДВ до податкового кредиту за відповідний звітний період.

Надані позивачем документи свідчать про те,що ним з МПСХП «Кресплод» 15.02.2012 р. був укладений договір постачання №П5-5 , предметом якого було придбання у останнього пшениці 3 класу врожаю 2011р.

На виконання умов зазначеного договору позивач придбав у МПСХП «Кресплод» пшеницю вартістю 507178 грн. ( в тому числі ПДВ 84529,67 грн.) , що підтверджено оформленою останнім податковою накладною №2/2 від 26.02.2012 р. ( копію якої залучена до матеріалів справи).

На зазначеної накладної є позначка про її реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних.

На вимогу суду позивачем надана квитанції №1 , яка свідчить про реєстрацію 26.02.2012 р. в 11.24 в Єдиному реєстрі податкових накладних МПСХП «Кресплод» податкової накладної №2/2 від 26.02.2012 р. з призначенням їй реєстраційного номеру 9008127743.

Відповідачем в порядку, передбаченому ст.71 КАС України не надано доказів того, що за реєстраційним номером 9008127743 в Єдиному реєстрі податкових накладних МПСХП «Кресплод» було зареєстровано іншу накладну,ніж №2/2 від 26.02.2012 р. , якою підтверджено факт придбання у нього позивачем пшениці вартістю 507178 грн. ( в тому числі ПДВ 84529,67 грн.) на виконання умов договору постачання №П5-5 від 15.02.2012 р.

За таких обставин суд вважає,що матеріалами справи спростовуються висновки податкового органу , викладені в акті перевірки №57340/10/15-2 від 03.12.2012 р., в наслідок чого існують підстави для задоволення позову.

Під час судового засідання, яке відбулось 04.02.2012 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 11.02.2012р.

Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення

Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АРК ДПС № 0013471502 від 11.12.2012 р.

3. Стягнути з Державного бюджету України шляхом безспірного списання із

рахунку коштів, призначених на утримання Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АРКрим , на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Руні-Грейн» (г.Сміферополь, вул.Л.Чайкіной 1,оф. 414, код ЄДРПОУ 36869229 ) 509,60 грн. судового збору

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Яковлєв С.В.

СудОкружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим
Дата ухвалення рішення04.02.2013
Оприлюднено19.09.2013
Номер документу33529217
СудочинствоАдміністративне