Рішення
від 16.09.2013 по справі 429/11519/12
ПАВЛОГРАДСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 429/11519/12

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

16 вересня 2013 року Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Головіна В.О. при секретарі Логвиненко Л.Є., з участю представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача Баєва О.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Павлограді цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Селянського (фермерського) господарства "Шторм", третя особа Управління державного земельного агентства в Павлоградському районі Дніпропетровської області про визнання правочинів недійсними, повернення земельних ділянок на користь власника та скасування державної реєстрації правочинів

В С Т А Н О В И В

Позивач в позові посилається на те, що вона є спадкоємицею ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1. За життя ОСОБА_4 була власником земельних ділянок, які розташовані на території Богуславської сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області згідно Державних актів на право приватної власності на землю. На зазначені земельні ділянки було укладено договори з Селянським (фермерським) господарством "Шторм". Позивач ставить під сумнів справжність підпису ОСОБА_4 на цих договорах. Крім того, зазначає, що в п.4 договорів не визначено недоліки, що можуть перешкоджати її ефективному використанню, а також звертає увагу на те, що договори укладено 21.08.2008 року, а державна реєстрація відбулась лише 23.03.2010 року. Позивач просить суд визнати недійсними зазначені договори оренди №04101270060, №041012700424, №041012700425 укладені 21.0.2008 року між ОСОБА_4 та відповідачем по справі, та зобов'язати відповідача повернути на користь ОСОБА_3 земельні ділянки під кадастровими номерами 1223581800:01:001:0259, 1223581800:01:001:0021, 1223581800:01:001:0022.

Уточнивши письмово позовні вимоги позивач зазначила, що на час начебто укладення оспорюваного правочину між сторонами не досягнуто істотних його умов, що є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону. Позивач крім раніше зазначених позовних вимог додатково просить суд зобов'язати Управління державної земельної агенції у Павлоградському районі Дніпропетровської області скасувати державну реєстрацію зазначених договорів оренди.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, обгрунтовуючі його обставинами викладеними в позовній заяві.

Представник відповідача позов не визнав пояснивши, що позивачем в судовому засіданні не доведено позовні вимоги і тому підстав для їх задоволення не має. Спірні договори оренди земельних ділянок було укладено з додержанням діючих на той час норм закону і власника земельних ділянок ОСОБА_4 умови договорів влаштовували повністю.

Заслухавши пояснення сторін по справі та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позов задоволенню не підлягає за наступних підстав.

Відповідно до ст.13 Закону України "Про оренду землі" (далі Закон) договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ст.14 Закону договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст.15 Закону Істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві;існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.

Відповідно до ст.16 Закону Укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку. Укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України ,або за результатами аукціону. Укладення договору оренди земельної ділянки може бути здійснено на підставі цивільно-правового договору або в порядку спадкування.

Відповідно до ст.17 Закону Передача об'єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем у строки та на умовах, що визначені у договорі оренди землі, за актом приймання-передачі. Відповідно до ст.18 Закону Договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Відповідно до ст.19 Закону Строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років. Після завершення будівництва та прийняття об'єкта в експлуатацію добросовісний орендар земельної ділянки, наданої для потреб будівництва та обслуговування відповідного об'єкта, має право на першочергове укладення договору оренди землі на строк до 50 років або припинення дії договору оренди землі. При передачі в оренду сільськогосподарських угідь для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строк дії договору оренди земельних ділянок визначається з урахуванням періоду ротації основної сівозміни згідно з проектами землеустрою. При передачі в оренду сільськогосподарських угідь, які розташовані в межах гірничого відводу, наданого для розробки родовища нафти або газу, строк дії договору оренди земельних ділянок визначається з урахуванням строків початку будівництва свердловин та виробничих споруд, пов'язаних з їх експлуатацією, на орендованій ділянці або на її частині.

Відповідно до ст.20 Закону Укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Так, в судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.7) за життя була власником земельних ділянок розміром 4.130 га, 4.120 га, 4130 га, які розташовані на території Богуславської сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області згідно Державних актів на право приватної власності на землю серії ДП №2029095, серії ДП №2023423, серії ДП №2029024 (а.с.70, 77, 84).

21.08.2008 року між ОСОБА_4 та Селянським (фермерським) господарством "Шторм" було укладено договори оренди землі на зазначені земельні ділянки (а.с.65, 72, 79).

Договори оренди землі були підписані з одного боку ОСОБА_4, з другого боку директором СФГ шторм, засвідчені головою Богуславської сільської ради та зареєстровані у ПРВ "ДРФ ДП "Цент ДЗК при Держкомземі України по земельних ресурсах 23.03.2009 року.

Перед укладенням договорів оренди землі Відділом держкомзему у Павлоградському районі Дніпропетровської області було зроблено відповідні висновки про передачу земельної ділянки в оренду та про державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки (а.с.66, 73, 80).

Після укладення договорів оренди землі, сторонами договору складено і власноруч підписано акти прийму-передачі земельних ділянок (а.с.74, 81, 92).

Таким чином, процедура складання та підписання договорів оренди земельних ділянок, була сторонами додержана відповідно до приписів діючого на той час законодавства.

Відповідно до ст.10, 60 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд сприяє всебічному і повному з'ясуванню обставин справи: роз'яснює особам, які беруть участь у справі, їх права та обов'язки, попереджує про наслідки вчинення або не вчинення процесуальних дій і сприяє здійсненню їхніх прав у випадках, встановлених цим Кодексом.

За клопотанням представника позивача по справі була призначена судова почеркознавча експертиза з метою встановлення належності підписів на договорах оренди ОСОБА_4 (а.с.27, 28).

У зв'язку з ненаданням позивачем експерту додаткових матеріалів, необхідних для проведення експертизи, зазначена експертизи не була проведена (а.с.46-49).

Таким чином, позивачем не доведено, що підпис на договорах оренди землі зроблено не ОСОБА_4, а іншою особою.

Крім того, судом не встановлено недоліків, що можуть перешкоджати ефективному використанню землі, порушень строків реєстрації договорів оренди та досягнення сторонами істотних умов договору, що є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.

Так, пункт 4 договорів оренди землі стосується недоліків, що можуть перешкоджати ефективному використанню землі, але він не заповнений, що свідчить про відсутність таких недоліків.

Що стосується об'єкта оренди землі, а саме кадастрового номеру земельної ділянки. Кадастровий номер у договорах оренди земельних ділянок дійсно відсутній, але договори сторонами підписувались 21.08.2008 року, тобто на той час коли ще ця норма у частині 1 статті 15 Закону України «Про оренду землі» була ще відсутня, оскільки зміни були внесені Законом України № 3613-VІ від 07.07.2011 року.

Далі. Місце розташування земельної ділянки. Місце розташування земельної ділянки зазначено у пункті 1 договорів, де зазначено, що земельні ділянки знаходяться на території Богуславської сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області, що і відповідає відповідному запису у державних актах на право власності на земельні ділянки.

Розмір земельних ділянок визначений у пунктах 2 договорів, де зазначено відповідно 4,120 га; 4,130 га та 4,130 га.

Орендна плата із зазначенням її розміру визначена у розділі договорів «Орендна плата». Зокрема у пункті 7 договорів вказано, що орендна плата вноситься Орендарем у формі та розмірі та у строки, узгоджені обома сторонами у Протоколі погодження строків та умов виплати орендної плати, який є невід'ємною частиною даних договорів, при цьому орендна плата встановлюється у розмірі не менше ніж 3 % від оцінки земельних ділянок, що відповідає відповідному Указу Президента України.

Щодо індексації розміру орендної плати. Індексація орендної плати встановлено пунктом 13 договорів, в якому зазначено, що орендна плата, враховуючи невиплачену, підлягає індексації на дату її виплати відповідно до рівня інфляції національної валюти України.

Форми платежу за договорами оренди землі передбачені, як зазначено вище, пунктом 7 цих договорів. Строки виплати орендної плати передбачені пунктом 9 договорів, в яких визначено, що орендна плата вноситься у строки з 01 серпня по 31 грудня щорічно.

Щодо порядку перегляду розміру орендної плати, то цей порядок докладно визначений пунктом 11 договорів. Відповідальність за несплату орендної плати визначена розділом договорів «відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договорів», зокрема передбачена пунктами 39, 40 та 41, а також пунктом 12 договорів, якими встановлено, що у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цими договорами, справляється пеня у розмірі 0,2% від несплаченої суми за кожен день прострочення.

Що стосується останньої істотної умови, зазначеної у позові як підстава для визнання договорів оренди землі недійсними, а саме «умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки», то ця норма закону була доповнена Законом України № 509-VІ від 16.09.2008 року, тобто після підписання договорів оренди землі, і на момент їх підписання ця істотна умова, як обов'язкова законом не вимагалась.

З наведеного можливо зробити висновок, що на момент укладення договорів оренди землі, які є предметом розгляду у цій цивільній справі, істотні умови на час підписання договорів, повністю відповідали вимогам частини 1 статті 15 Закону України «Про оренду землі», положення якого діяли станом на 21.08.2008 року.

Що стосується державної реєстрації договорів оренди землі. Обставини того, що договори оренди землі зареєстровані значно пізніше від дати їх підписання, не означає того, що є якась провина у орендаря, оскільки порядок та строки державної реєстрації договорів не залежать від його волі, і тим паче не є підставою визнання цих договорів недійсними.

Суд приходить до висновку про те, що ОСОБА_4 власноруч підписала зазначені договори оренди землі. Умови договорів її повністю влаштовували і вона була з ними згідна. Про це свідчить той факт, що вона за життя надала необхідні документи, які потрібні для укладання договорів та укладені договори не оскаржувала.

Керуючись ст.ст. 10, 60, 212 Цивільного процесуального кодексу України, суд

в и р і ш и в

В задоволенні позову ОСОБА_3 до Селянського (фермерського) господарства "Шторм", третя особа Управління державного земельного агентства в Павлоградському районі Дніпропетровської області про визнання правочинів недійсними, повернення земельних ділянок на користь власника та скасування державної реєстрації правочинів - відмовити повністю.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга подається апеляційному суду Дніпропетровській області через Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області.

Суддя: В. О. Головін

СудПавлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення16.09.2013
Оприлюднено26.09.2013
Номер документу33613056
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —429/11519/12

Ухвала від 24.10.2013

Цивільне

Апеляційний суд Дніпропетровської області

Ремез В. А.

Рішення від 16.09.2013

Цивільне

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Головін В. О.

Ухвала від 18.12.2012

Цивільне

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Головін В. О.

Ухвала від 15.11.2012

Цивільне

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Головін В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні