Справа № 758/2170/13-ц
Категорія 36
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 вересня 2013 року Подільський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Декаленко В. С. ,
при секретарях - Кравцовій Ю. В. ,
за участю:
представника позивачів - ОСОБА_1
представника відповідача - Наконечної Я.С., Нестеренко Г.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_4, ОСОБА_5 в інтересах якої діє ОСОБА_4, ОСОБА_6 до Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЮК» про стягнення грошових коштів, суд,-
В С Т А Н О В И В :
Позивачі звернулися до суду з позовом до відповідача про стягнення грошових коштів, мотивуючи свої вимоги тим, що 14 липня 1992 року Подільською районною у м. Києві державною адміністрацією було зареєстровано ТОВ «ДЮК». Одним з учасників товариства був ОСОБА_7 з часткою у статутному капіталі товариства, яка еквівалентна 972 000 грн.
Зазначають, що ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_7 помер, а вони позивачі у даній справі ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 є його спадкоємцями.
Посилаються на те, що відповідно до Свідоцтв про право на спадщину за законом, кожному спадкоємцеві належить по 1/3 частки у майні Товариства, яка належала померлому ОСОБА_7, а саме по 324 000 грн., як частка в статутному капіталі ТОВ «ДЮК».
Звертають увагу суду на те, що згідно ст. 55 ЗУ «Про господарські товариства», при відмові правонаступника (спадкоємця) від вступу до товариства з обмеженою відповідальністю або відмові товариства у прийнятті до нього правонаступника (спадкоємця) йому видається у грошовій або натуральній формі частка у майні, яка належала реорганізованій або ліквідованій юридичній особі (спадкодавцю), вартість якої визначається на день реорганізації або ліквідації (смерті) учасника. У цих випадках розмір статутного капіталу товариства підлягає зменшенню.
Відповідно до п. 5.5. Статуту ТОВ «ДЮК», після смерті громадянина-учасника товариства, або при реорганізації юридичної особи-учасника, спадкоємці (правонаступники) можуть замінити його за згодою інших учасників. Якщо спадкоємець відмовляється від вступу до складу учасників або не одержав згоду інших учасників на його вступ, спадкоємцю (правонаступнику) за його заявою повертається в грошовій чи натуральній формі частка у майні, яка належала померлому, вартість якої визначається на день смерті учасника. Повернення проводиться в строк до 12 місяців з дня смерті та у цьому разі розмір статутного капіталу підлягає зменшенню.
Зазначають, що 03.12.2012 року та 15.01.2013 року відбулися загальні збори учасників ТОВ «ДЮК» в результаті яких не було отримано згоди всіх учасників на заміну померлого учасника його спадкоємцями, а тому позивачами 14.01.2013року було подано заяви до ТОВ «ДЮК» в яких кожен з них вимагав повернути кожному з них, як спадкоємцеві, по 1/3 частки у майні товариства, яка належала померлому ОСОБА_7, а саме по 324 000 грн. Вказані заяви отримані Генеральним директором товариства 14.01.2013 року.
Посилаються на те, що станом на день подання даної позовної заяви минув вже понад один рік з дня смерті учасника - спадкодавця ОСОБА_7, а грошові розрахунки зі спадкоємцями Товариство так і не здійснило, хоча відповідно до п. 5.5. редакції Статуту ТОВ «ДЮК», затвердженої протоколом № 10 від 03.12.2008 року, один рік є граничною датою для повернення спадкоємцеві частки у майні товариства, яка належала померлому спадкодавцеві.
Звертають увагу суду на те, що враховуючи вищевикладене є всі підстави для пред'явлення даного позову та стягнення коштів у розмірі вартості частки з Товариства на користь кожного із спадкоємців-позивачів в примусовому порядку шляхом ухвалення відповідного судового рішення. Повернення коштів спадкоємцям є безумовним обов'язком товариства.
На підставі вищевикладеного, а також керуючись ст.ст. 525, 526, 530, 625 ЦК України, ст. 55 ЗУ «Про господарській товариства», звертаються з даним позовом до суду та просять стягнути на їх користь грошові кошти, а саме по 324 000, 00 грн. кожному та судові витрати.
Позивачка ОСОБА_4 та представник позивачів в судовому засіданні вимоги підтримують з вищевикладених підстав, обґрунтувавши поясненнями, просять позов задовольнити в повному обсязі.
Представники відповідача в судовому засіданні проти вимог позивачів заперечують, однак в той же час зазначають, що розуміють свій обов'язок виплатити кошти, проте на даний час цього зробити не можуть у зв'язку з їх відсутністю на підприємстві.
Вислухавши пояснення позивачки ОСОБА_4, представника позивачів, представників відповідачів, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов доведений і підлягає задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступних підстав.
Як встановлено в судовому засіданні, 14 липня 1992 року Подільською районною у м. Києві державною адміністрацією було зареєстровано Товариство з обмеженою відповідальністю «ДЮК», код ЄДРПОУ 19022151 (а.с. 39, 40).
Як вбачається з наданого суду Статуту ТОВ «ДЮК», код ЄДРПОУ 19022151, затвердженого Протоколом № 10 від 03.12.2008 року Учасників Загальних зборів товариства (а.с. 25-38), учасниками товариства на день затвердження зазначеної редакції Статуту були: ОСОБА_8 з часткою у Статутному капіталі в розмірі 486 000, 00 грн., що становить 15% Статутного капіталу Товариства; ОСОБА_9 з часткою у Статутному капіталі в розмірі 486 000, 00 грн., що становить 15% Статутного капіталу Товариства; ОСОБА_4 з часткою у Статутному капіталі в розмірі 810 000, 00 грн., що становить 25% Статутного капіталу Товариства; ОСОБА_7 з часткою у Статутному капіталі в розмірі 972 000, 00 грн., що становить 30% Статутного капіталу Товариства; ОСОБА_6 з часткою у Статутному капіталі в розмірі 486 000, 00 грн., що становить 15% Статутного капіталу Товариства.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 65 років помер ОСОБА_7, що підтверджується Свідоцтвом про смерть НОМЕР_4 від 27.01.2012 року (а.с.8).
Статті 1216, 1218 ЦК України визначають, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1222 ЦК України, спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Згідно ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Як вбачається з наданих суду Свідоцтв про право на спадщину за законом від 07.09.2012 року (а.с. 9, 10, 11), спадкоємцями майна ОСОБА_7 є його дружина - ОСОБА_4 на 1/3 частку у спадщині, його дочка - ОСОБА_6 на 1/3 частку у спадщині, його онука - ОСОБА_5 на 1/3 частку у спадщині. Спадщина, на яку в указаних частках видані Свідоцтва, складається з частки в статутному капіталі ТОВ «ДЮК», яка складає 35, 295%, що становить 972 00, 00 грн. Оцінка спадкового майна становить 972000, 00 грн., а 1/3 частини - 324 000, 00 грн.
Частина перша статті 55 ЗУ «Про господарські товариства» визначає, що при реорганізації юридичної особи, учасника товариства, або у зв'язку із смертю громадянина, учасника товариства, правонаступники (спадкоємці) мають переважне право вступу до цього товариства.
Судом встановлено, що 03.12.2012 року відбулися загальні збори Учасників ТОВ «ДЮК», порядком денним яких було зокрема вирішення питання про заміну учасника товариства ОСОБА_7, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 його спадкоємцями.
Як вбачається з Протоколу № 18 загальних зборів Учасників ТОВ «ДЮК» від 03.12.2012 року, на загальних зборах Учасників товариства був відсутній учасник товариства ОСОБА_8, що дало підстави вважати, що у неї відсутня згода на заміну учасника товариства, який помер його спадкоємцями, у зв'язку з чим заміна не відбулася (а.с. 14-18).
Судом встановлено, що у зв'язку з тим, що 03.12.2012 року спадкоємцям померлого учасника товариства ОСОБА_7 фактично було відмовлено у вступі до зазначеного товариства, останні 11.01.2013 року звернулися до ТОВ «ДЮК» із заявами про відмову від вступу до складу учасників та проханням повернути належні їм частки у майні товариства, що становить по 324 000, 00 грн. кожному (а.с. 12, 13), зазначені заяви зареєстровані на підприємстві 14.01.2013 року.
Згідно ч. 2 ст. 55 ЗУ «Про господарські товариства», при відмові правонаступника (спадкоємця) від вступу до товариства з обмеженою відповідальністю або відмові товариства у прийнятті до нього правонаступника (спадкоємця) йому видається у грошовій або натуральній формі частка у майні, яка належала реорганізованій або ліквідованій юридичній особі (спадкодавцю), вартість якої визначається на день реорганізації або ліквідації (смерті) учасника. У цих випадках розмір статутного капіталу товариства підлягає зменшенню.
Крім того зазначений обов'язок товариства пролонгується і в Статуті ТОВ «ДЮК, а саме відповідно до п. 5.5. Статуту, після смерті громадянина-учасника товариства, або при реорганізації юридичної особи-учасника, спадкоємці (правонаступники) можуть замінити його за згодою інших учасників. Якщо спадкоємець відмовляється від вступу до складу учасників або не одержав згоду інших учасників на його вступ, спадкоємцю (правонаступнику) за його заявою повертається в грошовій чи натуральній формі частка у майні, яка належала померлому, вартість якої визначається на день смерті учасника. Повернення проводиться в строк до 12 місяців з дня смерті та у цьому разі розмір статутного капіталу підлягає зменшенню.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що незважаючи на вимогу вищезазначеної норми Закону та положень Статуту товариства, відповідач свого обов'язку не виконав і не виплатив позивачам грошові кошти в розмірі по 324 000, 00 грн. кожному, що складає по 1/3 частки у мані ТОВ «ДЮК», яка належала померлому учаснику ОСОБА_7.
Відповідно до ст. 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Згідно ст.ст. 10, 60 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Суд оцінюючі, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів приходить до висновку про доведеність позовних вимог позивачів, а тому позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Представниками ж відповідача в порушення вимог ст.ст. 10, 58, 59, 60 ЦПК України, не надано суду жодного належного та допустимого доказу в спростування позовних вимог позивачів.
Крім того останні заперечуючи проти позову в той же час визнали свій обов'язок із сплати позивачам грошових коштів, однак зазначили, що на даний час у підприємства вони відсутні.
Відповідно ж до ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. У зв'язку з чим їх заперечення є безпідставними.
Відповідно до ч. 1 ст. 88 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Враховуючи вищевикладене, з відповідача на користь позивачів підлягає стягненню пропорційно судовий збір в розмірі 3 441, 00 грн., а саме по 1147, 00 грн. на користь кожного позивача.
На підставі вищевикладеного, ст.ст. 15, 16, 32, 525, 526, 530, 625 ЦК України, ст. 55 Закону України «Про господарські товариства», керуючись ст.ст. 3, 10, 14, 57-60, 88, 209, 213, 214, 215, 218, 223 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити .
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЮК», що знаходиться за адресою (04208, м. Київ, пр-кт. Порика Василя, будинок 9-а літ «А», код ЄДРПОУ 19022151) на користь ОСОБА_4 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) грошові кошти в сумі 324 000 (триста двадцять чотири тисячі) гривень, що складає 1/3 частки в майні ТОВ «ДЮК», яка належала померлому учаснику - спадкодавцеві ТОВ «ДЮК» ОСОБА_7.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЮК», що знаходиться за адресою (04208, м. Київ, пр-кт. Порика Василя, будинок 9-а літ «А», код ЄДРПОУ 19022151) на користь ОСОБА_5 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2) грошові кошти в сумі 324 000 (триста двадцять чотири тисячі) гривень, що складає 1/3 частки в майні ТОВ «ДЮК», яка належала померлому учаснику - спадкодавцеві ТОВ «ДЮК» ОСОБА_7.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЮК», що знаходиться за адресою (04208, м. Київ, пр-кт. Порика Василя, будинок 9-а літ «А», код ЄДРПОУ 19022151) на користь ОСОБА_6 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3) грошові кошти в сумі 324 000 (триста двадцять чотири тисячі) гривень, що складає 1/3 частки в майні ТОВ «ДЮК», яка належала померлому учаснику - спадкодавцеві ТОВ «ДЮК» ОСОБА_7.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЮК» на користь ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 судовий збір в розмірі 1 147 гривень кожному.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду м. Києва.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя В. С. Декаленко
Суд | Подільський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 10.09.2013 |
Оприлюднено | 27.09.2013 |
Номер документу | 33705672 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Подільський районний суд міста Києва
Декаленко В. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні