Рішення
від 12.09.2013 по справі 924/915/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"12" вересня 2013 р.Справа № 924/915/13

Господарський суд Хмельницької області у складі:

суддя Шпак В.О., розглянувши матеріали справи

За позовом: Дочірнього підприємства "Волочиський Агрозахист" Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська аграрно-хімічна компанія" м. Волочиськ

до Волочиської міської ради м. Волочиськ

про припинення договору оренди землі, укладеного 12.04.2011р. між Дочірнім підприємством "Волочиський "Агрозахист" Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська аграрно-хімічна компанія" та Волочиською міською радою, зареєстрованого в Державному реєстрі земель 15.06.2011р. за №682091014000075, з моменту набрання рішенням суду законної сили

Представники сторін:

Від позивача: Гурина А.В. - за довіреністю №058/694 від 17.05.2013р.

Від відповідача: не з'явився

Суть спору:

Дочірнє підприємство „Волочиський Агрозахист" Товариства з обмеженою відповідальністю „Українська аграрно-хімічна компанія" м. Волочиськ звернулось з позовом до Волочиської міської ради м. Волочиськ про припинення договору оренди землі, укладеного 12.04.2011р. між Дочірнім підприємством „Волочиський „Агрозахист" Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська аграрно-хімічна компанія" та Волочиською міською радою, зареєстрованого в Державному реєстрі земель 15.06.2011р. за №682091014000075, з моменту набрання рішенням суду законної сили.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та наполягав на їх задоволенні.

Також, на виконання вимог суду позивачем додатково супровідним листом №14 14.08.2013р. надіслано копії Договору комісії від 02.11.2012р., Договору про внесення змін до договору комісії від 02.11.2012р. та Акт приймання - передачі до договору комісії від 02.11.2012р. реєстраційний №2226.

Відповідач не зважаючи на те, що був належним чином повідомлений про дату, місце та час розгляду справи в судове засідання не з'явився, витребуваних судом документів не подав.

Розгляд справи неодноразово відкладався через неявку в засідання суду представника відповідача.

Як вбачається з матеріалів справи судом вжито всіх можливих заходів щодо належного повідомлення відповідача про час та дату слухання справи, зокрема з'ясовано щодо наявності даної юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, де відповідно до витягу з Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Волочиська міська рада зареєстрована за адресою м.Волочиськ, вул. Незалежності, 88, куди, відповідно до реєстрів про відсилку рекомендованої кореспонденції, і надсилались ухвали суду.

Відповідно ст.4 3 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Господарський суд створює сторонам та іншим особам, беруть участь у справі, необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.

У відповідності до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Листом від 09.08.2013року Волочиська міська рада просить здійснювати розгляд справи за відсутності її представника.

Неявка в судове засідання господарського суду представника відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті та не тягне за собою перенесення розгляду справи на інші строки, а тому, для уникнення зловживання правом з боку відповідача, суд, враховуючи, що було вжито всіх заходів щодо належного повідомлення про розгляд справи, вважає за необхідне розглянути дану справу по суті, на підставі до ст. 75 ГПК України за наявними у ній документами.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:

12 квітня 2011 року між Дочірнім підприємством "Волочиський "Агрозахист" ТОВ "Українська аграрно-хімічна компанія" (далі - Позивач) та Волочиською міською радою Хмельницької області (далі - Відповідач) було укладено Договір оренди землі, зареєстрований в Державному реєстрі земель 15 червня 2011 року за № 682091014000075 (далі - Договір оренди землі).

Відповідно до умов Договору оренди землі в оренду Позивачу передавалася земельна ділянка несільськогосподарського призначення, загальною площею 76,00 кв.м., кадастровий номер 6820910100010060032, розташована по вул. Копачівська, 6а у м. Волочиськ Хмельницької області, (п. 2 Договору оренди землі), під об'єктами нерухомості, що належать на праві власності Позивачу, що також підтверджується актом приймання передачі земельної ділянки, що надається в користування на умовах оренди від 12.04.2011р.

6 листопада 2012 року Позивачем (через Комісіонера) було укладено договір купівлі-продажу нерухомого майна з ТОВ "УКРАГРО НПК", посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Діонісьєвою А.Е., зареєстрований в реєстрі за № 2273, відповідно до якого право власності на нерухоме майно, а саме склад мінеральних добрив, ангар - склад мінеральних добрив, вагова, яке належало Позивачу, перейшло до ТОВ "УКРАГРО НПК".

Згідно акту приймання-передачі вказане нерухоме майно було передано ТОВ „Українська аграрно-хімічна компанія".

Згідно з положеннями п. 37 Договору оренди землі дія договору припиняється у разі:

- закінчення строку, на який його було укладено;

- придбання орендарем земельної ділянки у власність;

- примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом.

- в інших випадках, передбачених законом.

Пунктом 38 Договору оренди землі передбачено, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за взаємною згодою сторін, рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав визначених законом.

У поданій позовній заяві, позивач посилається на положення статті 7 Закону України "Про оренду землі", якими закріплено, що до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда.

Аналогічні положення припинення Договору оренди землі закріплені і статтею 31 Закону України "Про оренду землі", зокрема в ній зазначено, що договір оренди припиняється у разі набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці.

Крім цього, ст. 120 Земельного кодексу України передбачено, що у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.

У зв'язку з відчуженням об'єктів нерухомості, керуючись вищенаведеними нормами законодавства, Позивач 26 листопада 2012 року звернувся з листом до Відповідача про припинення Договору оренди землі, проте вказаний лист залишено Відповідачем без відповіді.

08 січня 2013 року Позивачем повторно було подано Відповідачу заяву про припинення Договору оренди землі з підстав наведених у попередній заяві, а також було вказано ще одну підставу для припинення Договору оренди землі - припинення (ліквідація) Позивача (Орендаря) за рішенням власника, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією протоколу зборів учасників ТОВ "Українська аграрно-хімічна компанія" №16/12 від 25.12.2012р.

Відповідно до ст. 31 Закону України "Про оренду землі" у разі ліквідації юридичної особи - орендаря договір оренди землі припиняється.

17 січня 2013 року Відповідач листом №41 повідомив Позивача, що питання про припинення Договору оренди землі буде розглянуто на черговій сесії міської ради.

27 лютого 2013 року Відповідачем було прийнято рішення № 34 про відмову Позивачу в розірванні Договору оренди землі без зазначення причин такої відмови.

24 квітня 2013 року Відповідачем повторно було розглянуто питання припинення дії Договору оренди землі та в черговий раз прийнято рішення № 47 про відмову в припиненні права користування земельною ділянкою та розірванні Договору оренди землі знову ж таки без обґрунтування такого рішення.

На думку Позивача такі дії Відповідача є грубим порушенням вказаних Позивачем норм чинного законодавства, що в свою чергу порушує законні права та інтереси Позивача.

Додатково Позивачем зазначено, що у зв'язку з тим, що Відповідач допускає порушення положень Земельного кодексу України та Закону України "Про оренду землі" і безпідставно не погоджується припинити Договір оренди землі та підписати відповідні документи, Позивач змушений щомісячно сплачувати орендну плату за об'єкт оренди, яким не користується, з листопада місяця минулого року, а також Позивач не має можливості завершити ліквідаційну процедуру, оскільки органи державної податкової служби відмовляють в наданні Позивачу необхідних для ліквідації підприємства документів, зокрема довідки про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів за ф. № 22-ОПП, посилаючись на те, що в користуванні Позивача знаходиться земельна ділянка і до моменту припинення Договору оренди землі, Позивачу надати ф. № 22-ОПП немає можливості.

Аналізуючи матеріали справи і оцінюючи їх в сукупності, судом враховується наступне:

Відповідно до частини 1 статті 93 Земельного кодексу України та статті 1 Закону України "Про оренду землі" право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Згідно п.7 ч.1 ст. 31 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі припиняється в разі набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом ( ч.3 ст. 31 цього Закону).

Статтею 32 Закону України "Про оренду землі" встановлено такий спосіб припинення договору оренди землі як його дострокове розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін договору.

Нормами статті 7 Закону України "Про оренди землі", закріплено, що до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда.

Аналогічні положення припинення Договору оренди землі закріплені і статтею 31 Закону України "Про оренду землі", зокрема в ній зазначено, що договір оренди припиняється у разі набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці.

Крім цього, ст. 120 Земельного кодексу України передбачено, що у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.

Згідно з положеннями п. 37 Договору оренди землі дія договору припиняється у разі:

- закінчення строку, на який його було укладено;

- придбання орендарем земельної ділянки у власність;

- примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом.

- в інших випадках, передбачених законом.

Пунктом 38 Договору оренди землі передбачено, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за взаємною згодою сторін, рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав визначених законом.

Відповідно до п."а", "е" ст.141 ЗК України підставами припинення права користування земельною ділянкою є добровільна відмова від права користування земельною ділянкою та набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці.

З аналізу наведених норм матеріального права слідує, що у зв'язку з переходом права власності на об'єкти нерухомості відбувається перехід до набувача тих прав на відповідну земельну ділянку, на яких вона належала відчужувачу права власності або права користування.

Статтею 35 Закону України "Про оренду землі" закріплено, що спори, пов'язані з орендою землі, вирішуються в судовому порядку.

Положеннями ст. 20 Господарського кодексу України кожному суб'єкту господарювання надано право на захист своїх прав та законних інтересів, зокрема шляхом звернення до суду за припиненням господарського правовідношення.

Пунктом 1.3. Постанови Пленуму ВГС України № 6 від 17.05.2011 р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" (зі змінами та доповненнями) передбачено, що у порядку господарського судочинства вирішенню підлягають такі категорії спорів, засновані на положеннях статті 319 ЦК України, глав 27, 29, 33, 34 ЦК України та глави 15 ГК України, розділів III - V ЗК України, зокрема, спори, що виникають з укладення, зміни, розірвання, виконання договору оренди земельних ділянок, інших договорів користування земельними ділянками, в тому числі спори про стягнення заборгованості з орендної плати за договорами на користування земельною ділянкою.

Статтею 16 Цивільного кодексу України встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути:

7) припинення право відношення.

Згідно ч.2 ст. 20 Господарського кодексу України кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом: установлення, зміни і припинення господарських правовідносин.

Із поданого позивачем позову вбачається, що він просить припинити договір оренди землі від 12.04.2011року, що на думку суду узгоджується з положеннями зазначених статей щодо визначення способу захисту: припинення господарських правовідносин.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд вважає, що вимоги позивача щодо припинення договору оренди землі, укладеного 12.04.2011р. між Дочірнім підприємством "Волочиський "Агрозахист" Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська аграрно-хімічна компанія" та Волочиською міською радою, зареєстрованого в Державному реєстрі земель 15.06.2011р. за №682091014000075, з моменту набрання рішенням суду законної сили є обґрунтованими, підтверджені наявними в матеріалах справи доказами та підлягають задоволенню.

Аналогічна позиція висвітлена в постановах Вищого господарського суду України від 12.03.2012 р. по справі № 32/103; від 08.10.2012р. по справі №55/436

Відповідно ст.ст.44,49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст.ст. 33,43,44,49, п.5 ст.81, ст. 82-85,116 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов Дочірнього підприємства „Волочиський Агрозахист" Товариства з обмеженою відповідальністю „Українська аграрно-хімічна компанія" м. Волочиськ до Волочиської міської ради м. Волочиськ про припинення договору оренди землі, укладеного 12.04.2011р. між Дочірнім підприємством „Волочиський „Агрозахист" Товариства з обмеженою відповідальністю „Українська аграрно-хімічна компанія" та Волочиською міською радою, зареєстрованого в Державному реєстрі земель 15.06.2011р. за №682091014000075, з моменту набрання рішенням суду законної сили задовольнити.

Припинити Договір оренди землі, укладений 12 квітня 2011 року між Дочірнім підприємством „Волочиський „Агрозахист" Товариства з обмеженою відповідальністю „Українська аграрно-хімічна компанія" та Волочиською міською радою, зареєстрований в Державному реєстрі земель 15 червня 2011 року за № 682091014000075.

Стягнути з Волочиської міської ради Хмельницької області м. Волочиськ Хмельницької області, вул. Незалежності, буд. 88 (код ЄДРПОУ 04060695) на користь Дочірнього підприємства „Волочиський „Агрозахист" Товариства з обмеженою відповідальністю „Українська аграрно-хімічна компанія" м. Волочиськ Хмельницької області, вул. Копачівська, буд. 4 (код ЄДРПОУ 33007605) - 1 147грн. (одна тисяча сто сорок сім гривень) судового збору.

Видати наказ.

Повне рішення складено 17.09.2013р.

Суддя В.О. Шпак

Віддруковано 3 примірника:

1 - позивачу;

2 - відповідачу - м. Волочиськ, вул. Незалежності, буд. 88 - рекомендованим;

3 - до справи.

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення12.09.2013
Оприлюднено27.09.2013
Номер документу33725406
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —924/915/13

Рішення від 12.09.2013

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Шпак В.О.

Ухвала від 14.08.2013

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Шпак В.О.

Ухвала від 06.08.2013

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Шпак В.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні