15/62 (13/120)
Україна
Господарський суд Чернігівської області
============================================================14000 , м.Чернігів тел. 7-44-62
просп.Миру , 20
Іменем України
РІШЕННЯ
30.03.09. Справа № 15/62 (13/120).
За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю „Аноріа”, 14034, м. Чернігів, вул. Пухова,136 кв.25.
До відповідача: Відкритого акціонерного товариства „Продовольча компанія „Ясен”, 14037, м. Чернігів, вул. Борисенко, 41 а.
про визнання недійсним рішення загальних зборів.
Колегія суддів у складі: головуючого - судді Федоренко Ю.В., суддів: Кушнір І.В., Скорик Н.О.
ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН:
позивача: Осипчук П.В., дов. від 22.12.08.
Відповідача –Тарасенко О.І., дов. від 10.02.09, Гомза Ю.І., дов. від 17.05.08.
СУТЬ СПОРУ:
Рішення прийняте після перерви, яку оголошено на підставі ст.77 ГПК України.
Товариством з обмеженою відповідальністю „Авдіа Аноріа” подано позов про визнання недійсним рішення загальних зборів акціонерів Відкритого акціонерного товариства „Продовольча компанія "Ясен" проведених 29.04.08.
Після порушення провадження у справі позивачем подані письмові уточнення підстав позову та позовних вимог ( т. 1 а.с. 139-142, 153-159, т. 2 а.с. 6-7 ).
Постановою Вищого господарського суду України від 05.02.09 здійснено заміну позивача –ТОВ „Авдіа Аноріа” його правонаступником –ТОВ „Аноріа” відповідно до ст.25 ГПК України.
В обґрунтуванні позовних вимог від 16.03.09 позивач посилається на відсутність персонального повідомлення про проведення зборів чим порушено його право прийняти участь у загальних зборах, внести пропозиції до порядку денного, можливість ознайомитися з документами, пов”язаними з порядком денним; порушенням вимог закону при прийнятті рішення про реорганізацію ВАТ „Продовольча компанія „Ясен” шляхом виділення приватного підприємства без припинення ВАТ; незаконністю виділення з ВАТ приватного підприємства; та просить визнати недійсними рішення загальних зборів ВАТ „Продовольча компанія „Ясен” від 29.04.08 в цілому.
Відповідач позов не визнав вказуючи на те, що позивача належним чином та в установлені строки було повідомлено про проведення загальних зборів, про їх порядок денний, правомірність проведення реорганізації ВАТ шляхом виділення з нього приватного підприємства без припинення ВАТ.
Дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення представників сторін суд встановив таке.
05.03.2008 р. проведено засідання правління ВАТ “ПК “Ясен” на якому ухвалено провести чергові загальні збори акціонерів ВАТ “ПК “Ясен” 29.04.2008 р. о 10.00 год. з початком реєстрації акціонерів о 8.00 год. про що складено протокол № 13.
У вказаному протоколі також зазначено, що на порядок денний загальних зборів виносяться такі питання: звіт правління про фінансово-господарську діяльність за 2007 р. та затвердження плану роботи на 2008 р., звіт про роботу спостережної ради у 2007 р., звіт Ревізійної комісії за 2007 р., затвердження річного звіту, балансу за 2007 р., затвердження порядку розподілу прибутку ВАТ за 2007 р., реорганізацію ВАТ шляхом виділення приватного підприємства та затвердження умов обміну акцій ВАТ на частки у статутному капіталі приватного підприємства, призначення комісії з виділу, про емісію акцій ВАТ в зв'язку з реорганізацією ВАТ.
Випискою Відкритого акціонерного товариства “Всеукраїнський акціонерний банк” про стан рахунку у цінних паперах № 013060 підтверджується, що на рахунку ТОВ “Авдіа-Аноріа” обліковуються цінні папери відповідача в кількості, що становить 300567 шт. номінальною вартістю 0,86 грн.
Отже, станом на дату складання виписки 15.04.2008 року та станом на момент проведення загальних зборів 29.04.2008 року, позивач був акціонером відповідача, якій володіє акціями що дорівнюють 5,0901% голосів.
Зберігачем акцій позивача є Відкрите акціонерне товариство “Всеукраїнський акціонерний банк” на підставі договору про відкриття рахунку у цінних паперах, що свідчить про те, що акції позивача знерухомлені.
Статтею 1 Закону України „ Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні” ( далі Закон №710/97-ВР) визначено, що знерухомлення цінних паперів полягає у переведенні цінних паперів, випущених у документарній формі, у бездокументарну форму шляхом депонування сертифікатів у сховищах зберігача цінних паперів та/або депозитарію з метою забезпечення подальшого їх обігу у вигляді облікових записів на рахунках зберігача цінних паперів та/або депозитарію. За цим же Законом номінальний утримувач це депозитарій або зберігач цінних паперів, зареєстрований в реєстрі власників цінних паперів як юридична особа, якій ці цінні папери передано за дорученням та в інтересах власників цінних паперів для здійснення операцій у Національній депозитарній системі. Окрім того, нормами цього Закону визначено, що реєстр власників іменних цінних паперів –складений реєстратором на певну дату список власників іменних цінних паперів та номінальних утримувачів, в зв'язку з чим у реєстрі власників цінних паперів відповідача правомірно обліковується Відкрите акціонерне товариство “Всеукраїнський акціонерний банк” як номінальний утримувач акцій позивача.
Відповідно до п.6 статуту ВАТ “Продовольча компанія “Ясен” в новій редакції, затвердженого загальними зборами акціонерів ВАТ “Продовольча компанія “Ясен” протокол № 10 від 24.03.2005 р., його статутний капітал становить 5078196,80 грн., який поділено на 5904880 простих іменних акцій номінальною вартістю 0,86 грн. кожна.
Згідно п. 9.2.9 статуту про проведення загальних зборів акціонерів держателі простих іменних акцій повідомляються персонально у письмовій формі простим відправленням або під підпис кожному акціонеру. Крім того, загальне повідомлення друкується в місцевій пресі за місцезнаходженням товариства та в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку із зазначенням часу і місця проведення загальних зборів акціонерів та порядку денного. Вказане повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 45 днів до скликання загальних зборів акціонерів. Рішення про зміни в порядку денному загальних зборів акціонерів повинні бути доведені до відома всіх акціонерів не пізніше ніж за 10 днів до проведення загальних зборів акціонерів у порядку передбаченому цим пунктом.
Відповідно до ст.43 Закону України „Про господарські товариства” (далі Закон N 1576-XII) про проведення загальних зборів акціонерів держателі іменних акцій повідомляються персонально передбаченим статутом способом. Крім того, загальне повідомлення друкується в місцевій пресі за місцезнаходженням акціонерного товариства і в одному із офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України чи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку із зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного.
В газеті „Чернігівські відомості „ №11(887) від 12.03.2008 року здійснено публікацію оголошення про проведення загальних зборів акціонерів відповідача 29.04.2008 року о 10.00 год. за адресою м. Чернігів вул. Борисенка 41 а. В оголошенні міститься інформація про реєстрацію учасників, порядок денний, показники фінансово-господарської діяльності, довідковий телефон.
В бюлетені „Цінні папери України” №57-58 (2285-2286) від 14.03.2008 року також міститься аналогічна інформація для акціонерів щодо скликання та проведення загальних зборів відповідача саме 29.04.2008 року.
У позовній заяві позивачем помилково визначено дату публікації оголошення про проведення загальних зборів в газеті 19.03.2008 року, оскільки копія зроблена позивачем із позначкою на сторінці „середа,19 березня” яка стосується інформації щодо телепрограми, а не дати виходу номеру газети із друку .
Оголошення опубліковані за 45 днів до моменту проведення зборів, що відповідає вимогам ст. 40,43 Закону України „Про господарські товариства”.
У відповідності з судовою практикою під час розгляду справ зі спорів про визнання недійсними рішень зборів акціонерів з підстав недотримання вимог закону чи статуту акціонерного товариства щодо повідомлення акціонерів про скликання загальних зборів господарським судам слід враховувати, що передбачений частиною першою статті 43 Закону України "Про господарські товариства" ( 1576-12 ) обов'язок опублікувати загальне повідомлення про скликання загальних зборів в одному із офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України чи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку встановлений законом для інформування власників акцій, які ще не зареєстровані в системі реєстру власників іменних цінних паперів акціонерного товариства, а також тих осіб, які до проведення загальних зборів можуть придбати акції і зареєструватися у реєстрі власників іменних цінних паперів акціонерного товариства про скликання загальних зборів. Акціонери,зареєстровані у реєстрі власників іменних цінних паперів, повідомляються про скликання загальних зборів шляхом надсилання їм персональних повідомлень.
Якщо під час розгляду справи судом буде встановлено, що допущені акціонерним товариством порушення порядку персонального повідомлення акціонера не призвели до неможливості його участі у загальних зборах, а також у разі встановлення судом факту присутності акціонера на загальних зборах, зазначені порушення не є підставами для визнання рішень загальних зборів акціонерів недійсними ( п.2.13, 2.14 Рекомендацій президії Вищого господарського суду України від 28.12.07 № 04-5/14 „Про практику застосування законодавства у розгляді справ, що виникають з корпоративних відносин” ).
Відповідачем 11.03.2008 року укладено договір №19-33А про надання послуг з інформаційного та організаційного забезпечення проведення загальних зборів з ТОВ ”Поліській реєстратор” ( ліцензія ДКЦПФР від 15.05.2006 року №115185 на професійну діяльність з ведення реєстру власників іменних цінних паперів ), 18.04.2008 року укладено додаткову угоду №1, відповідно до якої до послуг Реєстратора віднесено оформлення та розсилка акціонерам повідомлень про загальні збори.
13.03.2008 року реєстратором відповідача – ТОВ „Поліський реєстратор”, здійснено направлення зберігачу акцій позивача ( номінальному утримувачу) повідомлення про проведення зборів.
Вказане повідомлення отримано 17.03.2008 року ВАТ “Всеукраїнський акціонерний банк”, який направив повідомлення позивачу, яке останнім отримано 26.03.2008 року.
Згідно з п.1 розділу 1 Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, затвердженого рішенням ЦКПЦФР №1000 від 17.10.06 зареєстрована особа –це фізична або юридична особа, на яку в системі реєстру відкрито особовий рахунок.
Запис про позивача в реєстрі як власника іменних цінних паперів відсутній й реєстратором відповідача було здійснено направлення повідомлення про проведення загальних зборів на адресу зареєстрованої особи –номінального утримувача (ВАТ “Всеукраїнський акціонерний банк”) яким в свою чергу направлено повідомлення про проведення зборів позивачу.
Отже, відповідачем були вжиті всі можливі заходи щодо персонального повідомлення відповідача, як акціонера, про проведення загальних зборів.
Не направлення організатором зборів персонального повідомлення відповідачу не призвело до неможливості його участі у загальних зборах, внести пропозиції до порядку денного, ознайомитися з документами оскільки про час та місце проведення загальних зборів його було повідомлено номінальним утримувачем.
Крім того, як вбачається з примірника копії позовної заяви № 07/04-1 від 07.04.2008 року з відміткою канцелярії господарського суду про отримання 08.04.2008 року, позивач станом на 07.04.2008 року мав відомості про проведення 29.04.2008 року загальних зборів акціонерів відповідача, про порядок денний на цих зборах.
Отже, наявність у позивача станом як на 12.03.2008 року ( публікація в місцевій пресі) так й станом на 26.03.2008 року ( повідомлення від номінального утримувача) інформації про проведення зборів надавало можливість позивачу на внесення своїх пропозиції (за 30 днів) щодо порядку денного загальних зборів, ознайомитись з документацією та використати наявні права акціонера, взяти участь у загальних зборах акціонерів.
В зв'язку з цим, суд приходить до висновку, що вказане порушення не є підставою для визнання рішень загальних зборів акціонерів недійсними.
Позивач також вважає порушенням своїх корпоративних прав не направлення за 10 днів до проведення загальних зборів повідомлення про внесення змін до порядку денного, фактичне отримання такого повідомлення лише 31.04.08 ( т.1 а.с.2-5 ).
Відповідно до ч.2 ст.43 Закону N 1576-XII що рішення про зміни в порядку денному повинні бути доведені до відома всіх акціонерів не пізніш як за 10 днів до проведення зборів у порядку, передбаченому статутом ( п.9.2.9 статуту відповідача ).
Реєстратором відповідача 19.04.2008 року направлено на адресу позивача повідомлення про внесення змін до порядку денного, 19.04.2008 року здійснена публікація оголошення в газеті „Деснянська правда” та 18.04.2008 року у №76 „Відомості Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку”. Надані відповідачем докази свідчать про фактичне повідомлення позивача як шляхом направленням повідомлення, так й публікаціями в ЗМІ за 10 днів про внесення змін до порядку денного загальних зборів, які скликались на 29.04.2008 року.
Факт отримання відповідачем кореспонденції з повідомленням про внесення змін до порядку денного лише 31.04.2008 року не заслуговує на увагу оскільки обов'язок інформувати позивача за 10 днів про проведення зборів, тобто 19.04.2008 року, виконаний.
Відсутність кворуму на зборах акціонерів також не найшла свого підтвердження в зв”язку з тим, що правомочність підтверджується протоколом загальних зборів від 29.04.08 за яким в них приймали участь акціонери, які володіють в сукупності 5373284 акцій, що складає 91% статутного капіталу товариства.
Згідно з протоколом №13 загальних зборів акціонерів ВАТ „Продовольча компанія „Ясен” від 29.04.08 на них були прийняті наступні рішення: 1. Затверджено результати господарської діяльності товариства за 2007 р. та основні напрямки діяльності на 2008 р.; 2. Затверджено звіт про роботу спостережної ради; 3. Затверджено звіт ревізійної комісії за 2007 р.; 4. Затверджено річний звіт, баланс товариства за 2007 р.; 5. Затверджено порядок розподілу прибутку за 2007 р.; 6. Вирішено реорганізувати Відкрите акціонерне товариство ”Продовольча компанія „Ясен” виділивши з нього приватне підприємство „Продовольчий комплекс „Ясен”; 7. Покладено функції та повноваження комісії з виділу приватного підприємства „Продовольчий комплекс „Ясен” на правління ВАТ „Продовольча компанія „Ясен” з персональним визначенням її складу; 8. Здійснити емісію акцій ВАТ „Продовольча компанія „Ясен” ( т.1 а.с.97-106 ).
Відповідно до ч.1 ст.104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов”язків іншим юридичним особам –правонаступникам ( злиття, приєднання, поділу, перетворення ) або в результаті ліквідації.
За ст. 109 Цивільного кодексу України виділом є перехід за розподільчим балансом частини майна, прав та обов”язків юридичної особи до однієї або кількох створюваних нових юридичних осіб. До виділу застосовуються за аналогією положення частини першої, другої та четвертої статті 105 та положення статей 106 і 107 цього Кодексу.
Згідно з ч. 1 та 4 ст. 59 Господарського кодексу України припинення діяльності суб”єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації ( злиття, приєднання, поділу, перетворення ) або ліквідації. У разі виділення одного або кількох нових суб”єктів господарювання до кожного з них переходять за розподільним актом ( балансом ) у відповідних частках майнові права і обов”язки реорганізованого суб”єкта.
Спеціальним законом, який визначає поняття і види господарських товариств, правила їх створення, діяльності, а також права і обов”язки їх учасників та засновників є Закон України „Про господарські товариства”, а тому його положення є визначальними при вирішенні вказаного спору.
У відповідності до ч.1-3 ст.19 цього Закону припинення діяльності товариства відбувається шляхом його реорганізації ( злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення ) або ліквідації з дотриманням вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Реорганізація товариства відбувається за рішенням вищого органу товариства. При реорганізації товариства вся сукупність прав та обов”язків товариства переходить до його правонаступників.
Системний аналіз положень Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України та Закону України „Про господарські товариства” свідчить про правомірність виділення з акціонерного товариства нової юридичної особи без припинення діяльності самого товариства.
Рішенням Державної комісії з цінних паперів України від 30.12.98 за № 221 затверджено „Положення про порядок реєстрації випуску акцій та інформації про їх емісію під час реорганізації товариств” ( далі –Положення 221 ), яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України 04.03.99 за № 137/3430.
Вказане Положення визначає особливості порядку реєстрації випуску акцій під час реорганізації товариства реорганізації ( злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення ) відповідно до ст.19 Закону України „Про господарські товариства”, і яке є спеціальним актом законодавства, обов”язковим для виконання учасниками ринку цінних паперів відповідно до Закону України „Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні”.
Отже, реорганізація акціонерного товариства шляхом виділення повинна проводитися з дотриманням процедури, яка встановлена Положенням 221 що забезпечує дотримання прав та законних інтересів акціонерів товариства, яке реорганізується.
Згідно з п.1.3 Положення 221 емісія акцій –сукупність дій емітента з обміну акцій або часток у статутному фонді товариства, що реорганізується, на письмові зобов”язання про видачу відповідної кількості акцій акціонерного товариства, що створюється в процесі реорганізації, а після реєстрації випуску останнього –з обміну письмових зобов”язань на акції.
Порядок емісії акцій під час реорганізації товариства шляхом виділення встановлений розділом 5 Положення 221 який передбачає виділення з товариства одного або кількох нових товариств і не передбачає виділення з акціонерного товариства приватного підприємства
При цьому Положенням 221 не передбачається порядок емісії акцій при виділенні з товариства приватного підприємства.
Частиною 1 ст. 83 Цивільного кодексу України про організаційно –правові форми юридичних осіб передбачено, що юридичні особи можуть створюватися у формі товариств, установ та в інших формах, встановлених законом.
Товариством є організація, створена шляхом об”єднання осіб ( учасників ), які мають право участі у цьому товаристві. Товариство може бути створено однією особою, якщо інше не встановлено законом.
Організаційно –правова форму акціонерного товариства, а саме характер відносин між учасниками ( засновниками ), режим майнової відповідальності по зобов”язанням товариства, порядок створення, реорганізації, ліквідації, управління, розподілу одержаних прибутків, визначається Законом України „Про господарські товариства”.
Згідно з ч.1 ст.63 Господарського кодексу України види та організаційні форми підприємств передбачено діяльність в Україні приватних підприємств.
За частиною 1 ст. 113 Господарського кодексу України приватним підприємством визнається підприємство, що діє на основі приватної власності одного або кількох громадян, іноземців або осіб без громадянства та його ( їх ) праці чи з використанням найманої праці. Приватним є також підприємство, що діє на основі приватної власності суб”єкта господарювання –юридичної особи.
За Господарським кодексом України організаційна форма приватного підприємства визначається лише на основі приватної власності громадян чи суб”єкта господарювання ( юридичної особи ).
Зміст корпоративних прав визначено ч. 1 ст. 167 Господарського кодексу України за якою корпоративні права –це права особи, частка якої визначається у статутному фонді ( майні ) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи на управління господарською організацією, отримання певної частини прибутку ( дивідендів ) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Корпоративні права учасників товариства закріплені ст.10 Закону України „Про господарські товариства”.
Прийняте рішення про виділення приватного підприємства з акціонерного товариства та рішення про здійснення емісії акцій акціонерного товариства в процесі виділення з нього приватного підприємства суттєво зменшує статутних капітал останнього, проведено з порушенням процедури емісії акцій під час реорганізації товариства шляхом виділення, що порушує корпоративні права позивача як учасника ВАТ „Продовольча компанія „Ясен”.
А тому позов в частині визнання недійсними п.6-8 рішення загальних зборів акціонерів Відкритого акціонерного товариства „Продовольча компанія „Ясен” від 29.04.08, протокол № 13, підлягає задоволенню.
В іншій частині позову слід відмовити з покладенням судових витрат на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. 49,82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати недійсним рішення загальних зборів акціонерів Відкритого акціонерного товариства „Продовольча компанія „Ясен”, оформлене протоколом № 13 від 29.04.08, в частинах: п.6 „Про реорганізацію ВАТ шляхом виділення приватного підприємства „Продовольчий комплекс „Ясен” та затвердження умов обміну акцій ВАТ на частки в статутному капіталі приватного підприємства”; п. 7 „Про призначення комісії з виділу”; п.8 „Про емісію акцій ВАТ у зв”язку з реорганізацією ВАТ шляхом виділення приватного підприємства”.
В решті позову –відмовити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства „Продовольча компанія „Ясен”, код 00381048, ( п/р 26001015536 в ЗАТ „Полікомбанк” м. Чернігів ), на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Аноріа”, м. Чернігів, вул. Пухова,136 кв.25, код 35029992, ( п/р 260048566 в ЧОД „Райффайзен банк „Аваль”), 42,50 грн. державного мита та 59 грн. витрат по інформаційно-технічному забезпеченню судового процесу.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення виготовлене та підписане у повному обсязі 03.04.09.
Головуючий суддя Ю.В.Федоренко
Судді Н.О. Скорик
І.В. Кушнір
03.04.09
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 03.04.2009 |
Оприлюднено | 17.04.2009 |
Номер документу | 3373583 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Федоренко Ю.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні