Справа № 230/4466/13-ц
№ провадження: 2/230/1278/2013
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 вересня 2013 року Єнакіївський міський суд Донецької області в складі:
головуючого судді - Ариничевої С.А.
при секретарі - Мец Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Єнакієве цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю "Авто Житло План" про визнання договору про надання послуг недійсним та стягнення грошових коштів, -
В С Т А Н О В И В:
У квітні 2013 року позивач звернувся до суду в порядку цивільного судочинства з позовом до відповідача товариства з обмеженою відповідальністю "Авто Житло План" (надалі -ТОВ "Авто Житло План") про визнання договору недійсним та стягнення грошових коштів, як застосування наслідків недійсності нікчемного правочину.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що 18 квітня 2012 року між ним та ТОВ "Авто Житло План" укладено договір №048499 про надання послуг, відповідно до умов якого відповідач зобов'язався надати позивачу послуги, спрямовані на придбання транспортного засобу орієнтовною вартістю 100000 грн. через програму "Авто-Житло", організовану ТОВ "Авто Житло План", зокрема: зареєструвати позивача, як учасника програми; організовувати та проводити розподільчі акти щодо надання права на отримання обраного товару; надавати інформацію щодо результатів розподільчих актів учаснику програми "Авто-Житло" виключно поданому договору; організовувати та створювати умови для придбання товару учасником програми; здійснювати оплату товару і забезпечувати отримання товару згідно з умовами діяльності програми "Авто-Житло" та інші послуги.
У додатку №1 до договору про надання послуг від 18 квітня 2012 року № 048499 передбачені найменування товару, графік та розмір платежів учасника програми "Авто-Житло", а у додатку №2 -умови діяльності цієї програми.
На виконання умов договору від 18 квітня 2012 року № 048499 позивачем сплачено реєстраційний платіж у сумі 10000 грн., а всього з урахуванням реєстраційного платежу на виконання умов договору нею сплачено 22231 грн.
Позивач зазначає, що договір про надання послуг, укладений з відповідачем, є нікчемним, оскільки він порушує її права як споживача та укладений внаслідок здійснення нечесної підприємницької практики, а тому просить застосувати наслідки недійсності нікчемного правочину та стягнути з відповідача на її користь сплачені нею кошти у сумі 22231 грн. 00 коп.
Позивач та її представник в судовому засіданні підтримали позовні вимоги.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, відповідач про час та місце розгляду справи належним чином повідомлявся, про причини неявки в судове засідання свого представника суд не повідомив, надіслав на адресу суду письмові заперечення.
За таких обставин та за відсутності заперечень позивача, суд ухвалив провести заочний розгляд справи.
Дослідивши матеріали справи, зібрані у справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Ст.901 ЦК України передбачено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Судом встановлено, що 18 квітня 2012 року між ТОВ "Авто Житло План" та ОСОБА_1 було укладено договір № 048499 про надання послуг, відповідно до умов якого відповідач зобов'язався надати ОСОБА_1 послуги, спрямовані на придбання транспортного засобу орієнтовною вартістю 100000 грн. через програму "Авто-Житло", організовану ТОВ "Авто Житло План", зокрема: зареєструвати ОСОБА_1 як учасника програми; організовувати та проводити розподільчі акти щодо надання права на отримання обраного товару; надавати інформацію щодо результатів розподільчих актів учаснику програми "Авто-Житло" виключно поданому договору; організовувати та створювати умови для придбання товару учасником програми; здійснювати оплату товару і забезпечувати отримання товару згідно з умовами діяльності програми "Авто-Житло" та інші послуги. ОСОБА_1 у свою чергу взяла на себе зобов'язання сплатити реєстраційний платіж, комісійну плату, щомісячно сплачувати чисті платежі та адміністративні витрати (а.с.6-11).
У додатку №1 до договору про надання послуг від 18.04.2012 року № 048499 передбачено графік та розмір платежів учасника програми "Авто-Житло", а у додатку №2 -умови діяльності цієї програми.
На виконання умов договору позивачем згідно з додатком №1 до договору сплачено відповідачеві реєстраційний платіж у сумі 10000 грн., про що свідчить квитанція, наявна в матеріалах справи.
Виконання відповідачем послуг з адміністрування фінансових активів для придбання товарів в групах полягає в тому, що після сплати клієнтом коштів, передбачених договором, ТОВ "Авто Житло План" формує групу клієнтів, за рахунок чистих платежів яких здійснюється придбання товару. Клієнт одержує товар відповідно до порядку проведення розподільчого акта (ст.5 умовами діяльності програми "Авто-Житло"), і таке визнання права здійснює ТОВ "Авто Житло План" на власний розсуд, право на купівлю мають не всі учасники системи, а тільки ті, які сплатили найбільшу кількість чистих платежів. Договір про надання послуг від 18 квітня 2012 року № 048499 не передбачає будь-якої відповідальності ТОВ "Авто Житло План" за невиконання умов договору та будь-яких гарантій отримання клієнтом автомобіля навіть у разі повної оплати його вартості. Натомість умовами діяльності програми "Авто-Житло" встановлено, що у випадку відмови клієнта від договору йому не повертається реєстраційний платіж, з нього утримується штраф у розмірі трьох чистих платежів, а повернення решти платежів здійснюється лише по мірі повернення платежів іншими учасниками програми.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст.203 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч.1, ч.2, ч.3, ч.5 та ч.6 ст.203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.
За положеннями ч.1, п.7 ч.3, ч.6 ст.19 Закону України "Про захист прав споживачів" нечесна підприємницька практика забороняється. Нечесна підприємницька практика включає будь-яку діяльність (дії або бездіяльність), що вводить споживача в оману або є агресивною. Забороняються як такі, що вводять в оману: утворення, експлуатація або сприяння розвитку пірамідальних схем, коли споживач сплачує за можливість одержання компенсації, яка надається за рахунок залучення інших споживачів до такої схеми, а не за рахунок продажу або споживання продукції. Правочини, здійснені з використанням нечесної підприємницької практики, є недійсними.
Таким чином, указаний Закон установив недійсність правочинів, здійснених із використанням нечесної підприємницької діяльності, яка полягає, зокрема у введенні в оману споживачів шляхом залучення їхніх коштів з метою реалізації діяльності пірамідальної схеми. Такий правочин є недійсним через невідповідність його вимогам закону та не потребує визнання його таким судом (є нікчемним).
Оскільки позивач сплачував кошти не за сам товар, а за можливість одержання права на купівлю товару, ТОВ "Авто Житло План" без залучення власних коштів формувало групи клієнтів, за рахунок коштів яких здійснювалась передача права на купівлю товару одному з учасників групи, що є компенсацією за рахунок коштів інших учасників групи, залучених до умов діяльності програму "Авто-Житло", суд приходить до висновку про те, що діяльність ТОВ "Авто Житло План" з реалізації програми "Авто-Житло" є такою, що вводить споживача в оману.
Зважаючи на вищевикладене, суд приходить до висновку, що договір про надання послу від 18 квітня 2012 року №048499, укладений між ТОВ "Авто Житло План" та ОСОБА_1, є нікчемним.
За приписами ч.1 ст.216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, -відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
У відповідності до ч.5 ст.216 ЦК України вимога про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину може бути пред'явлена будь-якою заінтересованою особою.
Відтак, суд вважає за необхідне застосувати наслідки недійсності нікчемного договору про надання послуг від 18 квітня 2012 року №048499 стягнути з відповідача на користь позивача сплачені останнім реєстраційний платіж та щомісячні внески у загальній сумі 22231, 00 грн.
З огляду на вищенаведене, відповідно до ст.ст.15, 16, 203, 215, 216, 638, 653, 901, 903, 907 Цивільного кодексу України, ст.ст.18, 19, 20 Закону України "Про захист прав споживачів", керуючись ст.ст.4, 10, 11, 60, 88, 209, 212-215 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю "Авто Житло План" про стягнення грошових коштів -задовольнити частково.
Застосувати наслідки недійсності нікчемного договору про надання послуг від 18 квітня 2012 року №0418499, укладеного між товариством з обмеженою відповідальністю "Авто Житло План" та ОСОБА_1.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Авто Житло План" (ідентифікаційний код 37509207) на користь ОСОБА_1 реєстраційний платіж та сплачені щомісячні внески у загальній сумі 22231 грн. ( двадцять дві тисячі двісті тридцять одна) грн..00 (нуль) копійок.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Авто Житло План" (ідентифікаційний код 37509207) судовий збір у сумі 222, 31 (двісті двадцять дві) гривні 31 копійок, в дохід держави.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 10 днів з дня отримання його копії.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду міста Києва через Оболонський районний суд міста Києва шляхом подання в 10-денний строк з дня проголошення рішення суду апеляційної скарги.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя С.А. Ариничева
Суд | Єнакіївський міський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 27.09.2013 |
Оприлюднено | 01.10.2013 |
Номер документу | 33788606 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Єнакіївський міський суд Донецької області
Ариничева С. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні